Mbretëresha Elizabeth në Has, kryebashkiaku Morina: Mbi 80% e hasjanëve mbijetojnë falë Anglisë

18 Gusht 2022, 22:00Sociale TEMA

Mbretëresha Elizabeth në Has, kryebashkiaku Morina: Mbi 80% e

Në sheshin e qytetit të Hasit do të vendoset një monument i Mbretëreshës Elisabeth të Anglisë.

Një vendim i tillë po ndërmerret në shenjë respekti ndaj mbretëreshës së vendit ku çdo familje ka më shumë se dy emigrantë në Angli.

Kryetari i bashkisë së Hasit, Liman Morina tha në një intervistë për Euronews Albania se ky vendim u mor për të shprehur mirënjohjen ndaj Mbretërisë së Bashkuar që siç theksoi është i vetmi burim mbijetese për hasjanët.

Sipas tij, prej më shumë se 6 vjetësh Hasi është lënë në harresë të plotë nga qeveria çka i ka detyruar shumë të rinj dhe jo vetëm të largohen, kryesisht drejt Britanisë së Madhe. Morina tha se aktualisht çdo familje hasjane ka 1 ose më shumë pjesëtarë të vet në këtë shtet.

“Mbi 80 për qind e hasjanëve mbijetojnë falë ndihmës që vjen nga Mbretëria e Bashkuar. Çdo familje ka një person në Angli. Aktualisht edhe të punësuarit duan të ikin, pasi rrogat janë minimale. Muajt e fundit ka një trend shumë të lartë largimesh”, thotë kryebashkiaku.

14 Komente

 1. L
  Lani

  Sa e doni rrogën ju aty në Has? E doni me banke apo t’jua sjellin te kafja e fshatit? Ulni koken e mos u ndjeni aty ku jeni se per fat te keq punet e liga qe beni po ju nxjerrin ne faqet e para te gazetave ne Londer. E ti o kryetar para bustit te mbretereshes organizo kurse edukimi me femijet qe kur te shkojne ne Angli te dine se cilat pune lejohen te behen atje e cilat jo.

  1. s
   shqiptar tirone

   Lexova edhe diku tjeter nje artikull ku thuhet".. qyteti i Hasit, ne qytetin e Hasit..." etj. Hasi nuk eshte qytet pors eka qene dhe eshte nje rreth ne Shqiperi. Kryeqendra e tij eshte Kruma (nqs nuk ia kane ndryshuar emrin tani ne Has. Ndofta une bej gabim, porse shikoni edhe ne WIKIPEDIA https://sq.wikipedia.org/wiki/Hasi. Te dhenat atje jane nga me te saktat qe kam pare.

   1. A
    Alban Luma

    Hasjanet trafikante droge qe po destabilizijne Britanine dashkan ti bejne monument mbrtereshes se Anglise.Dava servilesh e injorantesh.Ishte ky kryetar injorant qe i hoqi shkolles se Krumes emrin e Niman Ferizit. Vellezerit e tLiman Morines merren me droge e ne Britani .Lereni keto budallalleqe edhe ju media injorante

    1. F
     Florida

     kjo eshte shume per te qeshur.... Anglia do ti coje ne Ruanda Kuksianet ky loqja do te veri bustin e Mbretereshes ne Has

     1. T
      This is a Mirakell

      kujdes zoj e nerrume atje

      1. T
       Tahir Gashi

       Edhe Mbreteria e Bashkuar do perfitoje prej Hasit, do rritet shume koeficienti i inteligjences. Statuja e Doktor Berishes, Mbretereshes e Azemit do ndricojne Hasin!

       1. s
        saimir

        Hasjane njerez me te trashe nuk kije ku me i gjet bre!

        1. $
         $antiago-@-Chil€

         Mbretneshës duhet me i marë leje njëherë or taj..... oj krietar. Mbase ajo vendos jo!!!.. Ose që tja bësh monumentin më e re. ..jo plakë. Përndryshe të dërgoi "Xhejms Bondin" nga Elbasani të të heqi qafe...me gjithë kuç e maç ????.

         1. S
          SW7

          O Injorant ty te ka dal Fytyra ne media angleze dhe te urrejne,te urrejne ty dhe Hajdutet e ty qe mbushe angline me Krim.ne jemi ne Angli qe nga 92,dhe plot Shqiptar e Kosovar,po qe kur Hyn Maloket e ty e qelben e Krijuan nje ndjenje ne Shoqerine Angleze,qe Shqiptaret jane vetem per droge,perdhunime,vjedhje shtepish dhe qe jane barbar qe vijne me Gomone illegal nga La Manche .Po vendose Bustin. mbretereshes eshte si te shkosh per ngushellim tek Shtepia e te Varrurit me Litar.Te gjitha investimet qe jane ne Zonen tende jane me para droge.Ne punojme te ndershm e me zorr nxjerrim muajin,erdhen maloket pa asnje arsim e profesion e bejne mijera pound me droge.Morret ne Qafe edhe Shqiptaret e ndershem.Nuk ka vend ne angli qe don Shqiptaret apo qe ju jep nje shtepi me Qira se ja bejne Shtepi Bari.Nuk po shkojne as Doktora as shkencetar po hajna e vrases.Anglia nuk eshte Greqia do ju nxije jeten se ka ligje.Eshte Turp te jene mbushur burgjet ne angli me Shqiptare e Kryministri del e thote Cunate Londres,cfare Cunash o injorant ata po i nxijne Emrin shqiperise .Nuk kam aspak simpati per njerezit qe shesin droge dhe ti shikoj te varrur.A ka me turp se hajduti e droga ti bejne Statuje Kreut te shtetit qe vjedhin,vrasin e grabisin.Juve qenkeni komplet njerez ose te pashkolluar ose te keqinj.Qelbet Angline Mos hajdeni me se nuk ju don njeri ju urrejne me shume se zezakun e se indianin se nuk respektoni Buken qe hani.

          1. k
           k

           Dmth se anglia do falimentoje shumë shpejt .

           1. A
            Arbën Presheva

            O media koti.Si.merreni me budallalleqet e Liman Morines, vellai i tre trafikanteve te droges ne Londer. Hasjanet qe emigruan ne Londer si viktima te serbeve, pra si kosovare, kane vene para kryesisht me pune te paligjshme. Ato kane shkuar ne Britani ne fillim te viteve 2000 dhe kane terhequr ne menyre ilegale te tjeret duke boshatisur Hasin. Shumica prej tyre merren me trafik droge. Do jete nje fyerje per mbretereshen ngritja e nje busti nga parate e mafias shqiptare e asaj te Hasit ne Londer

            1. T
             Tropoja

             Shume mire jo vetem monument por edhe emra rrugesh shkollash etj,pse jo britania po ushqen mikera familje ne veri te shqiperise.Njerezit ikin kur shteti i tyre i nuk u siguron kushtet minimale per jetese as ndihmen me te vogel per zhvillimin e bujqesise apo blegtorise keshtu qe do mbijetojne te drejte pune ne britani nuk kane perveçse me droge.Dy mundesi kane o te mbijetojne me droge e me turp o te vdesin barkthare me nder.Shqipot i detyrin shteti tyre te behen turpi botes europes e kudo jane.Ketu veç vrasje vjedhje korrupsion ka per dite ne albanistan,keshtu qe vazhdoni me monumente pavaresisht se eshte injorance deri diku sepse nuk eshte mbreteresha as qeveria britanike qe krijon lehtesira shqipove te mirren me droge etj etj po fundja shqipo jemi kaq dime kaq kemi mundesi kaq bejme

             1. C
              Ceni

              Ikin dy veta ne angli, pastaj behen kater, tete, derisa cdo familje ka nje njeri atje. Anglia i pranoi, i strehoi, ata punojne dhe mbajne familjen. Keshtu nisin gjerat, me pak, derisa krijohen njohje e lidhje. Vendosja e monumentit te mbretereshes ne Has nuk ka te keqe. Perkundas, do fiksoje nje moment historik te kesaj treve.

              1. g
               gjergji

               Fal droges e injorances tuaj.TE gjithe tipik hajdut terrorista,mashtrues,vrasesa e drogaxhij e imoral e kto maskarenj mbajne Kukesin. O zot i madhe ndihmojeni kto idiote.

               Lini një Përgjigje