FOTO+VIDEO Pamjet nga lart të përmbytjve në lagjen Ajasëm në Shkodër

21 Nëntor 2022, 12:01Sociale TEMA

 

FOTO+VIDEO Pamjet nga lart të përmbytjve në lagjen Ajasëm

 

Lagja Ajasëm në Shkdoër, është një nga zonat më të brishta përballë motit të keq dhe përmbytjeve. E vendosur pikërisht në pikën e bashkimit të lumejve Kir dhe Drin, ajo ka qenë gjithmonë e rrezikuar nga vërshimi. Ndaj dhe prej kohësh banorët nuk kanë ndërtuar poshtëe, buzë shtratit të lumejve. Të cilët u bonifikuan gjatë kohës së komunizmit. Por pas viteve 90 nisi ndërtimi masiv i shtëpive në zonën e rrezikuar, e gjithmonë kjo zonë është target përmbytjesh e humbjesh të mëdha për banorët e zonës.

Moti i keq, ka shkaktuar përmbytje edhe gjatë stuhisë së ditës së mbrëmshme. Më poshtë mund të shihen nga lart pamjet e zonës së përfshirë nga sasia e madhe e ujit…

TemA

 
2 Komente

 1. H
  Himarioti

  Si mund të jetë Shkodra ndryshe!? Ka 32 vjet që drejtohet nga fashistët e SHQUP-it. Shkodranët i zgjedhin vetë vuajtjet dhe fatkeqësitë, njerëzore dhe natyrore. Me shëndet!

  1. g
   gjergji

   Ajazma nuk ka mundesi te permbytet.Permbyten ato zona qe kan ndertu aty ku bashkohet Drini me Bunen, jashte ligjeve shteterore e ndertimeve ne ato vende pa leje.Natyrisht permbytja eshte minimale e nese hapen portat e Vaut Dejsit permbytja e tyre eshte e plote natyrisht normale per vendin ku ato kan ndertu.Ajazma asnjehere nuk ka mundesi te permbytet

   Lini një Përgjigje