Kreu i Emergjencave Civile: Shqipëria do nisë ekipin me 38 persona në Turqi, specialistë të kërkim-shpëtimit, mjekë dhe infermierë

6 Shkurt 2023, 13:20Sociale TEMA

Kreu i Emergjencave Civile: Shqipëria do nisë ekipin me 38 persona

Kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako deklaroi se një ekip prej 38 personash është bërë gati për të shkuar drejt Turqisë që t’i vihet në ndihmë autoriteteve dhe popullit për të vijuar operacionin e kërkim-shpëtimit pas tërmetit shkatërrues 7.9 ballë.

“Ka pasur dëme katastrofike, jetë të mëdha njerëzish dhe dëme të mëdha në objekte e godina, vazhdojnë kërkime për jetë të shumta që ndodhen nën rrënoja. Është shpallur gjendja e jashtëzakonshme.

Qeveria shqiptare, Agjencia Kombëtare e Emergjencave Civile dhe ministria e Mbrojtjes në kontakt intensive ka shprehur jo vetëm solidaritetin por edhe gatishmërinë për të vënë në dispozicion grupet e kërkim shpëtimit.

Brenda ekipeve do të ketë dhe mjekë. Shumë shpejt këto forca të koordinuara do të nisen me një avion të posaçëm.

Për pak orë besoj që do të nisen drejt destinacionit përkatës. 38 persona janë ekip, specialist të kërkim-shpëtimit, mjekë dhe infermierë. Bëhemi pjesë e dhimbjes së madhe të popullit turk por edhe me gatishmëri.”, tha Çako për Report Tv. 

8 Komente

 1. F
  Fuksi

  Hahahahaha, Ekip shqiptar per kerkim shpetim Hahahahaha

  1. 8
   80 lekshi

   Edhe per motren tate bq

   1. B
    Bravo .Ju lumte qe ndihmoni vendin Mik

    Fuksi halese pederasteve grek . Ka edhe specialiste te te shkerdhejn faren e korifillakut

   2. S
    Standard

    Zoti Haki, ju si AKEMC, nuk keni as edhe nje specialist qe ta dergoni ne vendin e emergjences. Ju, si AKEMC, keni vetem Drejtor dhe Kordinator me paga te Majme. Ata qe lagin "kembet" dhe i bejne gjerat te ndodhin jane ushtaret e BKSH, te cilet nuk jan tuajet, por te FARSH, dhe paguhen shum me pak se ju. Hajd qofshi mire

    1. A
     Agron

     Strukturat e kerkim shpetimit kane paisje modern per kerkim e shpetim te dhuruara nga ShBA nder vite shpresoj te dine ku jane dhe te dine ti perdorin.uroj qe te mos ndodhi si ne termetin e kaluar qe nuk I dinin ku ishim dhe nuk kishin njerez te pergatitur per ti vene ne pune

     1. A
      Andreas

      Mos harroni merni me vehte dhe Sazan Gurin dhe germoni ku te vere gishtin Sazani!

      1. S
       Shko dhe ti Haki si superspecialit

       SHKO DHE TI ÇAKO SI SPECIALIST DROGE QE E MUSHE FYT SHQIPNINE BASHKE ME SAIMEN QE O NBURG KURSE TY TE GRADOI EDVINI. BURGUN JA DHA SAIMES QE ISHTE MINISTER TY TE NJITI ATY KU JE.

       1. V
        Vlora.Vlora

        Cako kokderri me ca do kerkojne shqiptaret me lopata dhe leva hekuri ,o te degjeneruar ,te gjitha ndihmat i keni nga turqia ,do presi nga ju brek grisurit

        Lini një Përgjigje