"Kurrë nuk do të jesh greke", kur vajza shqiptare e një pastrueseje dhe punëtori ndërtimi ‘gozhdon’ racizmin helen

22 Gusht 2022, 10:40Sociale TEMA

"Kurrë nuk do të jesh greke", kur vajza shqiptare e një

“Unë jam Elina Tzengko (Xhengo), vajza e një ndërtuesi shqiptar dhe një pastrueseje shqiptare. Unë kam lindur në Greqi, e dua këtë vend, por jam edhe nga Shqipëria. Dhe sot mbaj me krenari flamurin grek”. Kjo është epigramatikisht jeta e Elinës 19-vjeçare, e cila i dha Greqisë një medalje të artë evropiane në shtizë, por i ofroi shumë më tepër.

Një sportiste që iu bashkua rrethit të atyre që padashur apo me dashje i dhanë një grusht të fortë racizmit, ksenofobisë, fashizmit të fshehur mirë në shoqërinë greke. Fatmirësisht një pakicë që nuk mund të formësojë opinionin publik, por që mund ta dëmtojë këtë vend, Greqinë e gjyshërve refugjatë dhe baballarëve emigrantë.

Çfarë historish të bukura bën sporti? Vetëm ai mund të kapërcejë stereotipet, urrejtjet dhe pasionet, të bashkojë popujt, të fshijë nga harta “plehrat” e ekstremit të djathtë që njollosin jetën publike helene, që fatkeqësisht i ka futur dikur edhe në Parlament.

Trajneri i Elina Tzengko, Giorgos Botskariov, me baba rus dhe nënë pontiane, me një histori familjare tronditëse, si ato që lind vetëm jeta. Nga ato që nuk dallojnë kombet, gjakun, kufijtë. Por ai sheh njerëz që kanë origjina të tjera dhe jetojnë diku tjetër. Njerëz që luftojnë dy e tri herë më shumë çdo ditë për të provuar vlerën e tyre në arenën e jetës. Larg racistëve që thonë troç: “Grek lind, nuk bëhesh!”

Larg atyre që thonë me përçmim “Albani” apo “Paki”, fëmijë si Tzengko sjellin medalje ari. Ajo është vajza e pastrueses shqiptare të shtëpisë tuaj, por edhe asaj që kujdeset për nënën tuaj si të ishte nëna e saj. Është ndërtuesi, hidrauliku, tezgaxhiu… që ka lindur në Greqi nga prindër të huaj, por që çdo ditë bëhet viktimë e racistëve.

“Nuk do të jesh kurrë grek, shqiptar, shqiptar”, – madje bërtasin disa. Të njëjtët që thonë “kombëtarja ime” për kombëtaren e basketbollit të Antetokounmpo dhe Dorsey. Sepse janë me ngjyrë, pra nuk janë… grekë, në mendjen e tyre.

Por ja ku vjen një Elina, një Gjon, dikur një Pirro, një Mirela, një Kahi për të ngritur lart flamurin grek. I njëjti flamur që disa “grekë” ia kishin refuzuar Odise, nxënësit më të mirë të shkollës në Michaniona, pranë Nea Kallikrateia ku u rrit Elina Tzengko.

“Greqi, flamuri të përket ty”, shkruanin në vitin 2000 në prag të një zhvendosjeje të shoqërisë greke drejt partive fashiste, raciste, të ekstremit të djathtë. Siç e thamë më sipër, jeta thur histori të bukura, larg urrejtjes dhe pasioneve. Histori që bëjnë që Greqia të ndryshojë, nëse mundet.

Fëmijët që lindin në Greqi, shkojnë në shkollë atje, pse të mos jenë krenarë për origjinën e tyre, pse duhet të trajtohen ndryshe… Ata nuk mund të vuajnë me vite dhe të ndjehen të huaj në vendin ku kanë lindur dhe janë arsimuar, sepse nuk janë… super sportistë.

Pse duhet të paguajnë ata fëmijë emigrantë që nuk mund të marrin dokumentet ligjore? Por edhe të gjithë ata prindër që edhe sot trajtohen me rezerva, punojnë pa sigurime, janë "djajtë" e gjorë të fushave, hoteleve e sa e sa punë të tjera… nënçmuese për grekët. E kush i shikon me gjysmë syri duke mërmëritur: “Unë nuk jam racist, por ata janë të huaj, do të jenë patjetër hajdutë, përdhunues. Nuk janë racë si e jona…”

Shqiptarët në Greqi me siguri i kanë dëgjuar të gjitha këto. Por, jeta është ndryshe dhe duhet të përmirësohet. Sepse personi ka rëndësi dhe jo raca, këto janë për racistët, për nostalgjikët e kohërave të errëta.

Edhe për ata që sot duan të hyjnë në Parlament duke luajtur me frikën dhe duke promovuar teorinë e “zëvendësimit të popullsisë”. Për fat po dalin disa fytyra të pastra, kryesisht nga fusha e sportit, edhe shqiptare, për t’iu kujtuar grekëve vlerën supreme të dashurisë për të afërmin pa dallim. Sepse forca e një vendi qëndron në dallimet e tij, jo në ngjashmëritë e tij.

57 Komente

 1. P
  Po

  Ulu 4. Meso te shkuash shqip ne hartimin e ardhshem se nuk meresh vesh cfare shkruan.

  1. !
   !

   Idjot i lindur.

   1. i
    ish emigranti

    Dikur, pak me humor pak me kopukllek, me tha dikush ne Greqi : ti nuk do behesh kurre grek! Ju pergjigjia : kush te tha ty se dua te behem grek? As mos te te rrej mendja!

    1. 2
     25

     po atëherë ç'mutin deshe në Greqi o bythëqirë? Edhe shkoni lypeni, edhe ju shisni mend

     1. H
      Hajduti i SUrrelit

      Vajti per te dhjere ne Greqi , dhe u kthye prape ne vendfin e tij--- E more vesh tani pse ka vajtur o te shkerdhefsha motren, gruan e cte mban pragu, se desh te shava lol

      1. s
       shqip

       I madh je tregu me kete koment per kete hajvanin ketu me lart.

      2. M
       Moterqirsi i 25-ses

       Pisoglendi25, ish emigranti, vajti ne Greqi te te shkerdheje motren ty dhe te te zbardhe racen. Ja per kete vajti. Bej testin e ADN se mos ish emigranti eshte babai yt… ose daja apo xhaja. Kuptove bythshpuari grekofon?

       1. i
        ish emigranti

        O 25 gersheta uahahhaaa, vajta ne Graqia, bera lek sa desha, e vodha shtetin grek dhe perfitova sa munda, pastaj u ktheva ne atdhe dhe kam hapur nje sipermarrje te madhe dhe punet me shkojne vaj. Ti je xheloz? Na plasi trapi !!!

        1. M
         Musa

         Në greqi shkuam për punë e jo për lëmosh ! Bile bile kurrë se kem marrë ate që e kem merituar! Për që ju shesim mënd nuk ju shesim, por praktikat tregojn se jemi më të menqur! e nëse ti ki gjë kundër merru me veten tënde e mos ofendo sepse qdo gjë ka "Kandar".

         1. R
          Reply to 25

          Ore ti 25 vk-s ku qe nuk guxim te shkruash si njeri me emer te vertet: Ne Greqi jane mbi 600mij shqiptar te brezit tone pa llogarit femijet... Per se bene pyetjen çfare deshe ne Greqi se dua te them une ne vend te tij:atje shkuam dhe pame se si nxinim nga jashte por fshehem thesar brenda qe me pune dhe me kohen doli vlera ne dukje.Zotesite personale te shqiptareve ne Greqi jane te panumerta!!!

       2. A
        Ari

        Shkrim ne lartesine e duhur, qe jep mesazh paqen, dhe godet ksenofobine greke e cila nuk perfaqeson gjithe greket, por fatkeqesisht eshte me ndikim te konsiderueshem, perfshi institucionet e shtetit grek. Keta te fundit jane ne krye te racizmit pavaresisht deklaratave politike qe bejne ndaj Shqiperise.

        1. q
         qe te kuptosh

         Nuk ka racizem ne Greqi!!! Ne Greqi ka ALBANOFOBI (dhe ksenofobi) pra frike ndaj shqiptareve, po jo racizem. Shqiptaret konsiderohen sipas teorive raciste, si race ariane, ndersa greket konsiderohen si race inferiore. Keshtuqe po si pas teorise raciste, nje race inferiore nuk mund te jete raciste ndaj nje race superiore. Mund te jete gjithcka tjeter, por jo raciste. Qarte?

         1. e
          edmond koder rreshen

          Per nga aftesite le ta nisim nga vetja dhe te formojm shtetin,sa per Greket kan me se te krenohen ! Qe nga shpallja e pamvaresis se tyre, tre her deshtuan si shtet, tre her hapi thesin Europa duke ju then : Merrni sa te doni ! Kam lexuar se 27.5 % e anijeve tregtare ne te gjith Globin i perkasin manjateve Grek ?! Kisha Ortodokse Grek me pasuri perrallore.... me kaq pak qe shkruajta i bie qe Greket mos te jen inferior,por krenar per Flamurin e tyre.

          1. q
           qe te kuptosh

           Krenar per flamurin e tyre jane edhe cecenet, edhe zulute, edhe madagaskaristet, edhe angolasit edhe ... C'rendesi ka kjo? Kupto se c'po them, jo cfare ke ti ne mendje. Racizmi eshte nje TEORI filozofike, qe ka parimet dhe rregullat e saj, kuptove? Sipas kesaj teorie njerezit ndahen ne raca superiore dhe ne raca inferiore. Sjellje raciste mund te kete nje race superiore ndaj nje race inferiore, por jo e kunderta. Kuptove? Ne ndarjen e racave njerezore, po sipas kesaj teorie, shqiptaret bejne pjese te raca superiore dhe greket bejne pjese te raca inferiore. Kuptove? Keshtuqe po sipas teorise raciste, greken nuk mund te jene raciste ndaj shqiptareve. Apo prape s'kuptove? Greket mund te kene shume sjellje ndaj shqiptareve, mund t'ja vesh emrin si te duash, por ne asnje rast ato nuk jane "sjellje raciste", sepse kjo nuk mund te ndodhe po sipas teorise raciste. Nese nuk e kupton, nuk eshte faji im! (sa per sqarim, une vete personalisht jam kunder teorive raciste)

           1. R
            Racionali

            Kush I percaktoka rracat superiore apo inferiore??? Ca ke arritur ti qe te jesh me superior se greket....bej hesapet...shiko ca kane arritur ata, ku jetojne, ca nami kane ne bote qe mbledhin gjithe turizmin nga cdo cep...ca ke ti...ata qeverisen nga patriote...ti nga perverse tradhetar dhe e pranon kete...nuk ke asnje kupe olimpike, ata mbi 30....ku e gjete superioritetin apo me thashethemet e lagjes...??? Hap syte mos fol per cart...

            1. q
             qe te kuptosh

             Racat, superiore apo inferiore, i percakton Teoria Raciste! Eshte si puna e asaj te pyesesh kush e percakton gjatesine apo shkurtesine! E percakton metri, apo jo. Edhe ne kete rast eshte "metri" i Teorise Raciste qe e percakton kete ceshtje, merr informacion dhe do kuptosh! Une nuk kam ndermend te te mesoj falas ty! Lexo dhe kupto. Kjo gje nuk percaktohet nese "ka marre medalje apo s'ka marre medalje, ka turizem apo s'ka turizem, ka sufllaqe apo s'ka sufllaqe , ka patriote apo ka kaqola, ka kupa apo ka bide ne WC, ...". Ne bote ka vende te tjera shume me lart e shume me perpara se greket, apo se shqiptaret, po kjo nuk do te thote nese jane ata superiore apo inferiore, kjo s'ka lidhje fare me racizmin dhe teorine raciste. Po ti mesa duket je jo vetem Iracional, po qenke tralala zura asnje gale. Epo te thote tjetri se teoria raciste merret me kupat dhe suxhukaqet, epo kjo eshte per pike te hallit dmth!!! Shko ore lexo ndonje gje mbi kete ceshtje ate bej, po na tregoke percartjen ti. Apo i ke rras nja dy uzaqi ... ( edhe njehere po e sqaroj, une vete personalisht jam kunder teorise raciste)

          2. e
           edmond koder rreshen

           Per nga aftesite le ta nisim nga vetja dhe te formojm shtetin,sa per Greket kan me se te krenohen ! Qe nga shpallja e pamvaresis se tyre, tre her deshtuan si shtet, tre her hapi thesin Europa duke ju then : Merrni sa te doni ! Kam lexuar se 27.5 % e anijeve tregtare ne te gjith Globin i perkasin manjateve Grek ?! Kisha Ortodokse Grek me pasuri perrallore.... me kaq pak qe shkruajta i bie qe Greket mos te jen inferior,por krenar per Flamurin e tyre.

           1. e
            edmond koder rreshen

            Per nga aftesite le ta nisim nga vetja dhe te formojm shtetin,sa per Greket kan me se te krenohen ! Qe nga shpallja e pamvaresis se tyre, tre her deshtuan si shtet, tre her hapi thesin Europa duke ju then : Merrni sa te doni ! Kam lexuar se 27.5 % e anijeve tregtare ne te gjith Globin i perkasin manjateve Grek ?! Kisha Ortodokse Grek me pasuri perrallore.... me kaq pak qe shkruajta i bie qe Greket mos te jen inferior,por krenar per Flamurin e tyre.

            1. M
             Matrapiku

             "Qe te kuptosh me mire". Greken i njofin Turk-arnautet me mire se sa e njofim NE vete TONE (sepse historin ne komunizem e mesuam per se mbrapshti). Eshte koha qe po na e meson historine. Koha po tregon qe sado Greqia te hap portat per 1 miljon Shqiptar fukarenj perseri anti Helenizmi nuk shteron sepse eshte patetik. Eshte patetik sepse jemi Turkosperma, ose ndryshe sic qarkullon shpesh "Vellezer me Turqit". KJO ESHTE E VERTETA.

             1. A
              Aron

              Pa shqipetar nuk do te kishte Greqi. E kemi themeluar, derisa erdhen bythzinjte, te cilet huazuan edhe emrin Iliro/Epirot, Graikoi/Graeca/Helen.

              1. S
               Shkodrani

               Mire se shan sa per te share. Nuk e kuptoj pse jeton ne Shqiperi dhe pse shqetesohesh kaq shume per blogjet shqiptare? Na urren kaq shume por perseri nuk i shqitesh blogjeve tona. Shko ne Greqi dhe shprehu ne Greqisht ne blogjet e ekstremit antishqipetar. Fundja ti ndihesh Grek por shkruan Shqip gjith diten. Etiketat tuaja jane vjeteruar dhe tezat greko/serbe nuk funksionojne me. Do te beje mire te shkoje ne Greqi dhe te filloje ndonje pune te ndershme dhe te ndihmoje sodopak kombin "Helen" dhe jo ta grabisesh 300evro ne muaj. Me vjen turp qe shqiptar si ti na felliqin perpara fqinjeve. Sikur ta dije se cfare mendimi kane greket per ty, ti do te qaje nga mengjesi ne mbremje.

               1. b
                ben

                Koment brilant. I ke rene pikes me ato qe ke shkruar. Faleminderit

               2. s
                shqip

                Mutofagos, sado qe te ndryshosh emer, merresh vesh se kush je, pasi te vjen era nje ore larg. Po te kishe dy pare mend, nuk do guzoje te permendje "HISTORINE", pasi ajo histori ju nxjerr te xhveshur duke ju hequr breket para gjithe botes. Greqia nuk ka histori, por ka mitologji. Bej ndonje kerkim ne Google qe te kuptosh ndryshimin midis ketyre dy termave. Historia e Greqise fillon nga viti 1831 e ketej, vit kur fuqite e medha krijuan nga mitologjia nje histori, pa patur asnje prove per te kthyer ne fakt historik duke ju dhene popullsive te asaj treve (konglomerat i sajuar me popullsi kryesisht shqiptare, vllehesh, sllavesh e turqish dhe ponti te cilet emigruan nga Azia mbas Luftes se Dyte Ballkanike) nje histori te sajuar, kryesisht te vjedhur nga historia e shqiptareve. Te kam thene edhe nje here tjeter se kur na quan "arrnaute" na ben nder, pasi kjo fjale ne gjuhen turke ka kuptime shume pozitive.

                1. q
                 qe te kuptosh

                 Matrapik Pisoglendi, ti je njeri inferior ne gen dhe ne tru. Megjithate, me shume per informacion te te tjereve, po shpjegoj : Perse ka lindur anti-grekizmi!? Anti-grekizmi i shqiptareve (ku orthodhokset shqiptare jane ne krye te kesaj politike, duke filluar qe nga Noli i madh) ka lindur si kunder reagim ndaj politikes shteterore antishqiptare qe ka zhvilluar shteti neogrek qe ne themelim te tij ne 1832. Nuk u njoh asgje arvanitase ne shtetin e ri neogrek te sapokrijuar, u mohua gjuha dhe kultura e arvanitasve, u detyrua asimilimi me te gjitha mjetet i tyre, u mohua qe ne fillim dhe sidomos qe nga 1879-n (gjate lidhjes se Prizrenit) ekzistenca e kombit shqiptar, u deklarua zyrtarisht nga shteti neogrek se "nuk ka komb shqiptar", u synuan panderprerje per aneksim te territoreve te banuara nga shqiptaret (duke filluar nga zona e Artes dhe papushim e panderprerje), u aneksuan zona te tera te banuara nga shqiptaret si Epiri i jugut, Makedonia e jugut, u ndoq politike asimilimi ose shperngulje ne te gjitha zonat e banuara nga shqiptare, u synua zhdukja e gjuhes shqipe deri ne mallkimin e saj ne kisha, u synua moskrijimi i nje kishe shqiptare orthodhokse, u synua me marreveshje te fshehta dhe te hapura me fqinjet e tjere ndarja perfundimtare edhe e shtetit te cunguar shqiptar te 1913-s me qellimin fshirjen e nje shteti shqiptar nga harta, kur nuk u arrit kjo u synua krijimi i ceshtjeve artificiale "vorio-epiriote" duke sjelle kriminele nga Kreta dhe duke i paraqitur si "luftetare vendas" ne Shqiperi te jugut per diversion territorial brenda shtetit, u synua dhe vazhdon pafund perpjekja per percarje fetare midis shqiptareve, u cenua realisht teresia tokesore e shtetit shqiptar ne 1945-n me kerkesen e hapur per aneksimin e Shqiperise se jugut per arsye te "bashkepunimit me fashizmin" nderkohe qe vete Shqiperia ishte e pushtuar, u be gjenocid ndaj popullsise shqiptare epiriote ne Epirin e jugut ne 1944 duke bere masakra c'njerezore ne Paramithi, Filat e Igumenice dhe duke shperngulur me dhune 35 mije shqiptare came-epiriote, u bene perpjekje me provokacionet e gushtit 1949 per realizim de facto te aneksimit te jugut dhe te mos njohjes se shtetit shqiptar ne OKB, u synua shkaterrimi i shtetit shqiptar te pas Luftes nepermjet bandave diversioniste ne bashkepunim Asfalia-UDB-CIA, u synua perseri krijimi i situatave kaotike ne 1991 dhe ne 1997 me synimin e nderhyrjes ushtarake ne jug per "arsye humanitare", u sulmua dhe u uzurpua Kisha Autoqefale shqiptare, u be nje propagande e shfrenuar kunder Kosoves dhe luftes clirimtare te shqiptareve atje ne 1999 dhe kunder nderhyrjes se Nato-s, vazhdon sot e gjithe diten propoganda e pafund antishqiptare me terma dhe historira te paqena dhe te neveritshme! Te gjitha keto jane ARSYE per te cilat ne Shqiperi ekziston dhe do te ekzistoje ne jete te jeteve antigrekizmi. Grekizmi - kjo krijese antinjerezore, antiqytetare, antihistorike, e ndyre dhe bastarde, qe duhet te pergjigjet para historise per gjithe krimet qe ka bere ndaj kombit shqiptar!!! E verteta zhytet, por nuk mbytet! Drejtesia vonon, por nuk harron

                 1. J
                  Jani Brisku

                  Racizem! RACA Malok lale, Lab je rac superiore.Ne qeveri shqiptare nuk ka asnje Lale Malok edhe ka.Ja ky eshte racizmi.

                 2. .
                  .n

                  Ke te drejte vetem per pjesen e pare. Pastaj e tregon injorancen kur fillon dhe flet per raca inferiore dhe teori raciste. Shqiptaret dhe greket jane race kaukaze, jane e njejta race, e kupton o nazist i qelbur. Dhe e dyta racizem do te thote diskriminim ne baze te races. Atij qe diskriminon gjithmone i duket vetja superior, sic te duket ty. Nuk kane lidhje se c'thone "teorite" e racave. Ik dhe mos korigjo me njerzit me budalleqe.

                  1. s
                   shqip

                   shqiptaret "rrace Kaukaziane" ??? Nga e gjete kete teori more mik? Eshte e dokumentuar se shqiptaret e Kaukazit jane emigrante shqiptare te emigruar nga Shqiperia, fillimisht ne Bullgari dhe me vone ne Ukraine, per ti shpetuar diskriminimit osman qe kerkonte ti kthente shqiptaret ne fene islame.

                   1. q
                    qe te kuptosh

                    O katunar, racizem do te thote diskriminim i races superiore ndaj asaj inferiore. Te qenit "race superiore" nuk ka lidhje me deshiren e dikujt, por pikerisht me teorite raciste, qe i ndajne racat keshtu apo ashtu. Nese dikush eshte apo jo dakort me teorite raciste, kjo eshte krejtesisht tjeter gje! Por qe teorite raciste thone pikerisht kete qe them une dhe jo ate qe thua ti, kete se luan as topi!

                   2. x
                    xzy

                    Sa kar qënke! Ku janë shkruar këto budallalliqe që shqiptarët janë racê ariane?! Ku, kur dhe nga kush?! Grekët për nga historia, kultura, shtetformimi etj janë 1 000 vite drite para nesh! Sikur të fillonim të pastronim plazhet?! Si thoni?! Të patrojmë emrin nga "çunat e Londrës" dhe të "Taken" etj etj. Edhe dhi e zgjebosur, edhe bishtin përpjetë. 500 000 mijë nga bashkatdhetarët tanë jetojnë sot atje. Dhe nesêr ose pas dy brezash ata do të jenë arvanitas të nderuar. Sikur të fillojmë të bêjmë Shqipërinë me punë, pa u rënë shumë topanave dhe tastierave?! Patriotë leshi.

                    1. u
                     u dhime duke qesh

                     Sa klase shkolle ke ti Rrocke?

                   3. V
                    Vanjeli

                    Shkrimi eshte I gazetarit grek Vasilis Kanelis I botuar ne faqen in, gr dhe gjithe falenderimet I takon ketij gazetarit qe me vertetesi dhe kurajo shkruani per vajzen nga shqipria por lindur dhe ritur ne greqii, per prinderit we Kane sakrfikuar jeten per femijet e Tyre, por shkruani edhe per detyrimet e Qeverise Greke per te trajtuar emigrant et shqiptare me humanize edhe ate here kur nuk Jane kampione e rope si Elina, por Jane kampione ne shpirt in e Tyre njerezor Jam grek qe banoj ne Shqiperi dhe ndihem cdo moment bukur midis shqiptareve

                    1. L
                     Lekurezi

                     Edhe ne shqiptaret ndihemi bukur midis arvanitasve te Greqise!

                   4. L
                    Lymi

                    Po hallet e Gërqisë cme duhen mua vëllaaaa?!?!? Atyre dreqi ua shtoftë inatin! Un për hall kam që po zbrazemi nga më të mirët prej nesh nga urrejtja që kemi për njëri-tjetrin...

                    1. S
                     Shkullaku Uturaku

                     Na hongret lorenc vangjelin. Boll me keto karizma: jo grek, jo shqiptar, jo vk. Njeriu eshte i lire te ndjehet si i do shpirti, nuk po them per xhentilese "bytha". Lereni gocen te gezoje si do vete.

                     1. u
                      uhahahaaaaaa

                      Ti "ndjehesh" me siguri bythcpum, uahahahahahaaaaaaaaaaaaaa

                     2. T
                      Taulant

                      Fatkeqesisht fqinjet vuajn nga ndjenja e inferioritetit prandaj mundohen te tregohen superior perpara te tjereve. Vuajn sepse kane nje histori plot mashtrime qekur shteti Grek u krijua prej fuqive te medha te kohes (rusia,franca,anglia). Me mbas mbreteria bavareze qe ndertoi shtetin grek beri edhe spastrimin etnik ne shtetin e ri duke kopjuar prej greqis se lashte gjuhen dhe vjedhur folklorin e vendeve fqinje rasti me tipik fustanella Shqiptare. Prandaj kur grekerve te sotem ju kujton studjuesit e medhenj te shekullit te 19-te si Hahn, George Finlay apo edhe studjuesen e sotme Greke Maria Efthimiou e cila deklaron qe greqia e viteve 1400-1800 ishte 40% me popullsi Shqiptare dhe te gjithe ishujt deri ne vitin 1923 ishin plotesisht me popullsi Shqiptare atyre u dhemb koka. N.q.s sot gervisht nje grek tek ai do gjesh nje Shqiptar , Sllav apo Turk.

                      1. E
                       E verteta e vertete

                       I madhi Arbën Xhaferi thoshte “ te fillojme nga vetja”

                       1. U
                        Une

                        Nje artikull botoi Tema per Gegen. Per kete « gocen e pastrueses » te lindur ne shtetin « e madherishem » grek eshte i treti artikull qe botojne.

                       2. e
                        edmond( koder rreshen)

                        Per nga fryma e shkrimit,edhe ju si paskeni len gje mangut racizmit !!! Fajin mos e kerkoni tek te tjeret por tek vetja ,tek inferioriteti jon si Komb (perjashto Kosovaret te cilet kan krenari per identitetin e tyre,dhe Flamurin e Kombit) me hapjen e kufijve,dhe mohimin e origjines Shqiptare,ndryshimin e emrave,dhe lepirjen "Efendikot" kur ai te hidhte syt,dhe duke ofshuar ,te meshironte : eh re kakomiri mu ! Ne kete artikull,ai qe e ka shkruar, kerkon te irritoj Shqiptaret,por ne pah vihet mungesa e inteligjenses se tij ! -Greqi Flamuri te perket ty,-thonin Greket ! Po normale qe Flamuri i perket Kombit,dhe Kombi perbehet nga etnitete te ndryshme,dhe ju qe e filloni fjalin me kete fraze ku e gjeni te keqen,ne ato rrjeshta ! Kam jetuar ne Greqi ne vitet 90,jam rrahur ne menyren me barbare nga Ushtria Greke,kam ndjer racizmin e Grekeve ne pun te cilet thonin : nuk pati Grek,qe mori ket Bjondin Alvano, ne pun o malakas ?!Por e ,verteta esht se asnje Grek nuk me tha per tu asimiluar, apo per te nderruar Emrin,(sic e benin me zell dhe deshir patriotet e mi ) dhe aq me teper, megjithse isha me dokumenta te rregullta pas 11 vitesh me ndaluan hyrjen,dy her ne Kakavi duke me then : Gruaja me dy Femijet po kurse ju jo ! I kam par me dhjetra her,duart e Shqiptarve qe dridheshin ne sportelin e doganes Greke ,me friken se do ju refuzonin hyrjen per kaprico te policit,dhe keto dridhje duarsh nen shikimin e Syrit, mund ti jepnin kenaqesi shpirterore Policit per te marr pergjerimin dhe lotet e Shqiptarve,por ne Syrin dhe shpirtin tim ndjeja urrejtje per bashkekombesit e mi,se sa te dobet dhe inferior tregoheshin ! Tregoni respekt dhe dashuri per Kombin,duke ja argumentuar,se qe nga periudha e Ilireve,e Bizantit,e Arbnorve kemi jetuar ne harmoni,me Helenet dhe Greket,e nuk kemi asgje me te paket se sa ju qe na perbuzni,

                        1. h
                         heu bre

                         Inferior je vet, o kaqol!

                        2. N
                         Nga une

                         Hartim i shkruar me dashuri, me nje shqipe cala - cala dhe, qe nuk sjell asgje te re. Grekerit "do te drejtojne shpatullat" para shqiptareve, si njehere e nje kohe, vetem kur Shqiperia "Te behet" per se mbari, te jete shtet ligjor para se gjithash. Me shume sesa raciste, greket jane antishqiptare, pasi, fuqizimi i Shqiperise, nxjerr ne shesh historiografine e shtremberuar greke.

                         1. C
                          Cen durim-modhi

                          Kur ka qene dhe kur do behet dhe kush do e beje? Mezi po pres qe ta shoh!

                         2. K
                          Kollodoku

                          Çar thu mër plak? Nuk meresh vesh fare po fare.

                          1. G
                           Gole

                           Taulanti nga Azerbajxhani paska histori! Ky është scoop i vërtetë....

                           1. L
                            Lapraks

                            Shkrim varikars edhe patetik qe perpiqet me zor te krijoje probleme. Fletushke konviktoresh

                            1. L
                             Labi

                             Nuk ta kan fajin Greket,shiko gjejeni fajin te Rama,Salihi e Meta,se Nano u bo kohe qe ka ik.Jetoj gati 25 vjet ne Zvicer, nje Grek nuk e ndaj nga nje Turk sirian a Pakistanez,me vjen turp qe jam nga ballkani ku vijne Greket e Serbet. Jan shume Skipetar qe i shajne Greket po prap te ata perplasen,bile disa u japin grate e gocat,nese jane me te vertete raciste e te poshter fillojeni duke mos ja blere mallerat,e mos shkoni ne detin e tyre,mendoni se nuk ekzistojne,nese nuk e beni kete mbyllni gojen se te keqen e keni brenda ne Shqiperi duke fillu te gjiri lalezit e deri ne palase.

                             1. U
                              Undefined

                              Hahahaha......zhabzinjt e Pontit "rracista"....jo o gazetare jo...nuk ka rracista b..zinj e ke gabim....jane thjeshte turma psikopatesh e injorantesh ne "delir".....rracizmi eshte fenomen i rraces se bardhe kundrejt b..zinjve si "greket"...kete urretje qe kane zhabzinjt e Anadollit kundrejt shqiptareve eshte thjeshte....kompleks inferioriteti kundrejt rraces shqiptare......nje dukuri e rracave aziatike....qe del ne pah me sjelle prej legenash e gjuhe bastardesh..si tek "greket" e leshqen.....qe eshte pothuajse e perditshme.....thjeshte disa fshatare anadollake qe Europa u veshi nje "kostum' fallco per interesat e tyre....dhe ky eshte edhe problemi...sepse thelle ne ndergjegjen e tyre kopilat bithe zi te Anadollit e ndjejn qe nuk i perkasin atij "kostumi"...kjo i acaron....dhe me shqiptare europiane te bardhe kane gjetur te "shfryhen" si hallka me e dobet....se te tjeret ju "heqin prizen".....aty nuk kane bithe....tipik sjelle aziatikesh e rracash inferiore....

                              1. d
                               dyshuesi

                               Kurre nuk do te jesh grek? Po pse u dashka me patjeter te jesh grek ?! Ketu ka nje ngatrrese sipas mendimit tim. Nuk besoj se ata mijra shqiptare qe kaluan kufirin , malin apo detin e bene nga deshira per t'u bere Grek, Itaian , Anglez apo Amerikan. Ata nuk perbuznin doket dhe zakonet apo fene ne vendlindjen e tyre. Ata nuk iken per shkak se zakonet amerikane , italiane apo greke i konsuderonin me te fisme apo me te mira se ato me te cilat ishin rritur. Ato iken per tu bere me te pasr. Dhe me i pasur mund te behesh edhe pa qene grek. Shume shqiptare e kane deshmuar kete edhe ne Greqi. Por "miqte" tane grekofone dhe grekofil kete nuk pranojne qe vajza e pastrueses te behet e pasur dhe te vere greket t'i pastrojne shtepine. Ka disa komentues qe nenvizojne faktin se greket pranuan nje milion shqiptare. Po , por i pranuan si pastrues dhe jo si mik shtepie. Kur thone "ti nuk do behesh kurre grek" ata, kan parasysh "ti nuk do behesh kurre i pasur" .Halli i tyre eshte se femijet e pastrueseve po behen me te zotet dhe me te pasur se shume greker derdellites dhe te pazot.

                               1. ?
                                ?./

                                Këta që vajtën në Greqi pas viteve 1990 do të janë arvanitasit e ardhshëm. Si ata që ikën në kohên e Skënderbeut për t'i shpëtuar asimilimit islam. Sot kjo vajza e lindur ne Greqi mban me krenari flamurin e vendit ku ka lindur, por nuk mohon as origjinën e saj. Fêmijët e saj do të kenê gjyshërit me origjinë shqiptare, por Nënën do ta kenë greke! Kështu pas 3 - 4 brezash 500 000 shqiptarët emigrantë që vajtën në Greqi do te kthehen në arvanitasit e rinj. Po atëhere ata do të jenë bêrë 1 milion dhe ndofta nuk do të dinë as të bëlbêzojnê shqip. E njëjta gjë me fëmijët e atyre që kanë vajtur në Itali, Europë, Amerikë etj.

                                1. I
                                 I menduari

                                 Kete nuk e di askush, as Nostradamusi!

                                2. T
                                 Tirona

                                 Ti ndjehu si të duash por tpaktën meqë prano se je "gjys" Shqiptare ,mbiemrin të ta shkruanin mirë e saktë siç e ka baba jot e për rreapekt të gjakut të të parëve të tu Xhengo dhe jo Tzengo

                                 1. T
                                  Titi

                                  Me shame Ata we prbuzin Jane shqiptare arvanitas

                                  1. s
                                   shqip

                                   mundoheni te hani me kater luge,por me kot, se greket fale arrogances,hipokrizise dhe artit te mashtrimit kane manipuluar eshte historine e lashte.Do te te perdorin edhe ty disa vite dhe ne fund do jesh perseri ajo shqiptarja e perbuzur pa identitet dhe vlera.Nejse,shijoje suksesin tend dhe kap c'te kapesh sa te te kendojne kengen "alvane,elinas dhen ginese pote"

                                   1. d
                                    demo

                                    Shqiptaret arberore nuk kane shkuar ne Greqi ne kohen e Skenderbeut.Kishin shekuj qe ishin aty..Shume prej tyre iken nga Greqia ne Itali ne kohen e Skenderbeut. Greket e sotem nuk jane greket e lashte.Jane hybride Arvanite-vllahe-sllave te konvertuar ne shek XIX-XX ne greke.Kete komp;ex inferioriteti e zbrazin mbi emigrantet ekonomike shqiptare,qe varferimi i kopilit te Gjirokastres,,i dergoi ne dere te hasmit.

                                    1. a
                                     american16al

                                     Si kudo ka racizem por ne Greqi eshte shteti racist…per ju grekofonet…..

                                     1. D
                                      Dulla komunisti

                                      Para 2 muajsh një miku im bëri testin e A. D. N. në Amerikë bashkë me një mikun e tije Grek me një pagesë prej 200 dollarësh. Jo vetëm kjo por dhe shumë gjëra të tjera mund të shkosh dhe me përpara me teste të tjera për të gjetur dhe njerëzit e tu te afërt te origjinës tende deri në 600 vjet e me shume. Shqiptari doli me origjinë Greke nga Poleponezi me 99.9 përqind dhe me njerëzit e tije te gjakut në Kanada dhe Amerikë. Kurse Greku doli me origjinë Egjyptian i ardhur dhe me kushërinj nga Siria me 60 përqind 40 perqind Egjiptian.

                                      1. i
                                       informacion

                                       Kjo eshte e kuptueshme per ne, por e pakuptueshme per neogreket! Ne e dime se Greqia e Re eshte e banuar nga popullsi shqiptare (arvanite) ne rreth 65 -70% te saj. Ne kete menyre vetkuptohet qe kur behen testet e ADN-se shqiptaret e Shqiperise dalin me te dhena te peraferta me popullsine ne Greqine e Re, ne Makedonine e Veriut, ne Kosove, ne Malin e Zi, ne Serbine Jugore dhe ne Italine e Poshtme! Pra kemi te bejme pergjithesisht me te njejten popullsi nga pikepamja etnike (me ADN te njejte) ne te gjithe keto hapesira. Prandaj nje shqiptar i Shqiperise eshte mese llogjike te dale me ADN te njejte dhe kusherinj me nje arvanit te Peloponezit (Morese). Nderkohe qe nje pjese e popullsise se Greqise se Re 30-35%, ne testet e tyre dalin me ADN aziatike. Edhe kjo nuk eshte aspak cudi, pasi dihet se rreth 30% e popullsise se sotme ne Greqine e Re jane Prosfigies dmth ta ardhur nga Azia e Vogel (ponte, karamanlinj, kapadokinj)! Ne rastin ne fjale, ky "greku" amerikan eshte me siguri 100% nga keta Prosfigies.

                                      Lini një Përgjigje