Luftë bullgaro-maqedonase në Shqipëri, kërkesa edhe grekët

20 Gusht 2022, 18:06Sociale TEMA

Luftë bullgaro-maqedonase në Shqipëri, kërkesa edhe

Konflikti bullgaro-maqedonas transferohet edhe në Shqipëri.

Beteja bëhet për përkatësinë etnike të minoritetit që jeton në Gollobordë. Si maqedonasit ashtu edhe bullgarët kërkojnë krijimin e një Bashkie të re në Qarkun Dibër, atë të Gollobordës, duke pretenduar përkatësinë etnike të banorëve të zonës.

“Presim që minoritetit maqedonas t’i shtohen edhe dy Bashki të tjera përveç Bashkisë Pustec, që duam t’i ndryshohet emri në Bashki e Prespës. Kërkojmë Bashkinë e Gorës në qarkun Kukës dhe Bashkia e Gollobordë në Qarkun Dibër. Reforma e 2014 në këto zona ka dështuar pasi komuniteti maqedonas nuk pati asnjë përfaqësi”, tha Vasil Sterjovski, kryetar i shoqatës “Sonse”.

Një pretendim të ngjashëm kanë edhe përfaqësuesit e pakicës bullgare. Top Channel disponon kërkesën që shoqata “Golloborda” i ka dërguar Komisionit për Reformën Territoriale.

 “Identiteti i komunitetit i kulturës dhe traditës i zonës së Gollobordës, është i papërshtatshëm me zonat e tjera të bashkisë Bulqizë dhe Librazhd. Në këtë kuptim, kërkojmë që krahina e Gollobordës, me tri njësite administrative te saj, Njësia Ostren, Stebleve, Trebisht të krijohet një bashki më vete me emërtimin Bashkia Gollobordë”, tha kryetari i shoqatës “Golloborda”, Razi Rama.

Por, një kërkesë e tillë duket se provokon përfaqësuesit e minoritetit maqedonas në vendin tonë që flasin për një skenar të errët bullgar.

 “Në 2017, Kuvendi, nën presionin e Bullgarisë, që e kërcënoi me veto procesin e anëtaresimit të Shqipërisë në BE, njohu jashtë kritereve një pakicë jo ekzistuese bullgare. Presioni i Bullgarisë për asimilimin e komunitetit maqedonas është i madh, sidomos tani që kemi afër censusin në tetor”, u shpreh Vasil Sterjovski, kryetarë i shoqatës “Sonse”.

Krahas pretendimeve etnike në veri-lindje, një situatë e ngjashme është edhe në jug të vendit. OMONIA kërkon që Bashkia e Himarës të ndryshojë, duke lënë jashtë të gjithë krahinën e Labërisë, për të lënë në përbërje të saj vetëm zonat minoritare greke.

“Për mendimin tim Bashkia Himarë duhet të fillojë nga kufiri me Sarandën, në Qafën e Gjashtes deri në Llogora. Nga fshati Nevisht deri në fshatin Palasë që janë fshatra bregdetar, kanë të njëjtën preskriptive dhe të njëjta tradita dhe është më e lehtë për tu menaxhuar.

Në ndarjen e re nuk besoj se duhet të jenë ish- komuna Hor Vranisht, janë fshatra e lumit të Vlorës që do ishte më funksionale dhe për ata që t’i bashkoheshin bashkisë Selenicë”, tha Fredi Beleri, kreu i shoqatës “Omonia”, Himarë.

Por, synimet e OMONIA-s nuk prekin vetëm Himarën.

“Omonia ka dhe kërkesa të tjera sa i përket bashkisë Finiq, i është shkëput fshati Qukë që është i vetmi fshat minoritar që ka dalje në det dhe i është bashkangjitur Sarandës, tek reforma e re do ishte ideale që ky fshat ti bashkohej bashkisë Finiq”, shtoi më tej ai.

Ndarja administrative territoriale e vitit 2014 krijoi katër Bashki minoritare: Himarë, Finiq, Dropull dhe Pustec. Por, si kërkesat e grekëve ashtu ato të maqedonasve apo dhe bullgarëve nxjerrin në pah pretendimet për një konfigurim të ri minoritar të vendit.

48 Komente

 1. H
  Hani Mut Hani se keni me u ngop ka per te tere !

  Greqiret ne nji aksion te ri per te shpetuar Spiunin e tyre ilyer mutAj dhe saleh hamut brrishen por sikurdohere do Hane vetem Mut e shpresojme qe te ngopen si ngahera . Vazhdoni e hidhni Miljonat qe ju dha Europa e paguani Minorikaret 300€ per kok ,se hahahahahahahah do Kultivohen Karafica te tjer me var Mutandinat e Greqireve ne Tel . Germoni - gerrmoni se halen me mut do gjeni Pederastet e Botes . Shqiperia duhet te bej ate qe kan bere edhe Greket me Arvanitasit ti qij faren ku jane e ku sjane Krimbat Minorikare alla Karaficis

  1. M
   Minoritari

   O injorant Turkoshak,per ne evrope do te hije shqiperia jo ne Ligen e Talibaneve si ti. Ti I do te gjitha per vete, po nuk do na tregosh ti Historine tone. Fshatrat tona jane ndryshe nuk kane xhami dhe kane kulture ndryshe nga muhamedanet, Bashki kerkojne njerezit te Qeverisen vete me taksat e tyre. Ti don te drejta ne Kosove por jo per Minoritaret ne Shqiperi qenke I mencur ti. Cfare na duhen ne arbanitasit ik gjeji e sqarohu ti me ta. Si ti paske te drejte te me besh trimin mua ne Token time. Mos ta la yt ate. Ne jemi autoktone ketu dhe duam te drejtat tona nga ato qe ka nenshkruar Shqiperia. Kush te pjerdh ty dhe shume si ti juve jeni Loqe kafenesh nuk keni letra per shtepite tuaja, e don ti te na besh Dhe Trimin. Ik ne Greqi po ke problem me greket. Ne jetojme ketu dhe ketu duam ato qe na takojne. Ha nje mut te ngopesh koketigan turkoshak. Ka ligje Evropa dhe ka edhe sanksione per shtypjen e pakicave o injorant. Gjuhen qe perdor nuk shpreh trimeri po idiotesi pa shkolle. Pa ik kerko te drejta ne Turqi dhe shkolla shqipe ke bythe. Mbetet duke share greket. Shqiptaret ne Greqi jane me te lumtur se ti dhe punojne e kane bere prokopi e ushqehen se Shteti yt as I ushqen dot as I don. Po pret ti vjedh tek dogana e Tu vjedh shtepite e ti perbuze duke I quajtur emigrante. Nje pakice kombetare e nje shteti evropian te BEse qe don te futesh zotrote nuk e shkel dot me kembe se e urren si kombesi se eshte racizem dhe Nuk ka klleqe Shqiperia per ato gjeste. Ik merru me hallet e tua e leri minoritaret te qete se as vrasin as vjedhin e as zhvatin shqiptaret . Dikush tjeter po ju nxjerr lengun.

   1. I
    Illyria-Shqiperia

    E ke filluar gabim minoritar depsez njeri…meqe po na ze Shqiperine ne Europe, atje ka dhe xhamia o zoteri. Dmth Shqiperia mire e ka punen, problemi per te hyre ne EU qenkeni ju, qe nuk doni xhamia. Kjo lloj ndarje nuk duhet lejuar ne asnje menyre. Mire qe Shqiperise ju shtuan minoritete qe nuk i ka, tani te ndajme edhe Shqiperine me zona autonome per ti udhehequr nga jashte fqinjet. Po edhe Romet te kerkojne bashki brenda bashkuse se Elbasanit, Fierit e ku jetojne. Tiranen ta bejne cope, meqe atje jetojne lloj e soj. Gollot deri dje jetuan me shqipetaret, tani nuk paskan tradita te njejta (qe nuk eshte e vertete). Nuk duam Eu. Nuk duam Eurooe! Nuk duam minoritete fallco! Nuk duam ndarje te Shqiperise! Ju minori.aret, shkoni nga keni vendin e keni ardhur!

    1. i
     i revoltuar

     KUSH ESHTE KY GAZEKAR KAR QE QUAN BASHKINE HIMARE SI "MINORITARE"? KUSH JANE KETA MASKARENJ?

     1. v
      vunjoti

      Ore "minorikar" nuk ka asnje fshat minoritar ne zonen bregdetare, keshtuqe nuk ka kush "t'ua vjedhi bregun". Mor vesh mor katunar lekurkuq?

      1. T
       Toka

       Vallja Pirrike, e Pirros, Himarë: https://www.facebook.com/100063892262756/posts/pfbid0A7U6573CWJ85x92Y9TLX2PZLnx6VRHawN62ZHLdsn7df31z7J4M8eegiXphtuNLLl/

       1. K
        Konstandin

        Ore vunjot po nga dolene gjithe keto minorinkar andej mor burri dheut ne kohen e xhaxhit nuk ju ndiheshe zéro ketyre. Po si mor ky Fredo bejleri n'a doli minorinkar po a ka minorinkar me mbiemer Bejleri bejleri eshte qysh nga kohabe osmanllinjeve thuj dhe ska te bej fare me minorinkaret. Respekte per Ty vlla

        1. K
         Konstandin

         Ore vunjot po nga dolene gjithe keto minorinkar andej mor burri dheut ne kohen e xhaxhit nuk ju ndiheshe zéro ketyre. Po si mor ky Fredo bejleri n'a doli minorinkar po a ka minorinkar me mbiemer Bejleri bejleri eshte qysh nga kohabe osmanllinjeve thuj dhe ska te bej fare me minorinkaret. Respekte per Ty vlla

        2. q
         qe ta dish

         Kombesia "maqedonase" nuk ekziston. Sllavo-maqedonasit jane etnikisht bullgare. Shteti shqiptar duhet sa me shpejt ta konsideroje edhe zyrtarisht kombesine "maqedonase" si jo korrekte dhe jo funksionale nga cdo pikepamje. Kush ne Shqiperi pretendon se ka nje origjine sllavo-lindore, te njihet si i kombesise bullgare!

        3. T
         Te tille jini , sa here qe hapni gojen

         Jini krimba qe iu ushqen kerma e Vicidolit dhe e Cepanit , z. Minoritari , sepse Shqiperia iu ka trajtuar edhe me mire se shtetasit me kombesi shqiptare , jo vetem sot , por edhe dje ne shtetin totalitar !

         1. A
          Aron

          Ore Minorikar, asnje shtet ne bote nuk ka dhene te drejta sa ka dhene te drejta minoritarve shteti Shqipetar, qe nga koha e Zogut, Enverit e me vone. Greqia nuk njeh asnje minoritet. Po ju Grekqirat 300 Eurosh nuk do beni Greqi aty ku ka qene gjithmone Shqiptari. Merrni rreckat dhe shkoni ne Greqi, meqe e doni kaq shume.

          1. A
           Aron

           Ore Minorikar, asnje shtet ne bote nuk ka dhene te drejta sa ka dhene te drejta minoritarve shteti Shqipetar, qe nga koha e Zogut, Enverit e me vone. Greqia nuk njeh asnje minoritet. Po ju Grekqirat 300 Eurosh nuk do beni Greqi aty ku ka qene gjithmone Shqiptari. Merrni rreckat dhe shkoni ne Greqi, meqe e doni kaq shume.

           1. M
            Minoritari kamikace Terroriste ala Karaficis

            Minoritari , qe jeni ca funderina fshataresh ju kjo eshte tashme e njohur nga te gjithe dhe Gjuha jote ordinere prej fshatari te dhjer nuk me cudit ,por e frota eshte ,kur na flet edhe bytha jote per Europen e na tregon se si funksionojn Pakicat Komebtare . Po kur na bo edhe bytha fshatarit korifillak moral e na tregon si jetojn shqiptaret ne greqi O rropsi fshati ,qeke edhe Karagjoze pale te tjerat qe dhjet nga ajo goje . Ne Shtetit terrorist Grek shqiptaret jane perballur me te gjitha format e rracizmit te Orientiuara nga Shteti Grek direkt , qe eshte shteti me bythqir ne Ballkan sepse Europian as ka qen e sdo jen kur Jevgjitet Arabo Turke . Ti pederast nuk je ne token tende ktu ne Shqiperi ,por i ardhur me turmat shetitese ,qe kerkoni strehim nga fukaralliku ,siedhe ata ishKomuniste ,qe per ti shpetuar Terrorit te Juntes Kriminale Greke ,qe vrau 1.000.000 grek e arvanitas komuniste , gjetet shpetim ne Shqiperi ,siedhe ca te ardhur ne kohen e turkut . Ju kerma ,nuk i jeni mirenjohes shqiptareve qe ju dhane Toke e ju pranuan mes tyre ! Dhe ja ku e qitet koken ,sot po ju perdor Greku si Kamikace kunder Shqiperise o plehrat dje ju ndiqte t'ju vriste ,sot ju perdor o plehra te njerezimit pa karaktere ,qe shiteni e bliheni si Putanat . Kur repülikon edhe bytha jote fshatar i qelbur ,qe le qe nuk ke asnji lloj gjaku grek por jeni vlleh Ponti plehra paAtdhe . U be edhe bytha jote te na tregosh kellqet e Shqiperise yyyyyyyyyyyt funderine qe jeton me sufllaqet e qelbura te greqireve . Po Greku perse s'i njeh Minoritet Shqiptare ,bullgare , vllhehe arabe ,turke , pakistaneze ? YYyyyyyyt pederaste te flliq se ndyni Boten saher hapni gojet . - Kerkoni te hapni Bordello Gey-sh ne Shqiperi dhe perhapni pederastine si ne jug edhe ke gollot pisanjos por carin do merrni ju llapaqen edhe ata qe pellasin per 300 € . Shko e kullos dhite o qurrash fshati qelbur ,kur na bo edhe bytha jote politike

            1. S
             St Don

             Mos merr Me ilacet e Qenit se vetem si zagar leh.kur te behesh Qen merri

             1. C
              Centauridhis greqiri i lashte me bab qenin

              St Don , keni fillu te palloheni edhe me Kafshet tani ? Po edhe qent e rruges nuk i lat te qet mor pederaste uahahahahahah monoribythas pederastis - kujdes perdorni Kondomat leri Pilat kunder shtatzanise ,se bo vaki lindni gjysem kafshe e gjysem njeri Centauriqidhis greqiri i lashtesis

           2. D
            Dardan

            Minoritetet greke, maqedonase dhe bullgare kerkojne copetimin e Shqiperise te frymezuar nga Konferenca e Ambasadoreve ne Londer me 1913.

           3. s
            shqiptar

            O Ju qifsha dhe macet e shtepise me tre fshatra te qelbur me 200 banore hajdute tullash e hekurash derrasash e gozhdesh dashkeni te beheni bashki.Mire ju a ka ngjitur populli i Elbasanit dhe Librzdit qe ju sjeni njerez por LHL,lende helmuese luftarake

            1. S
             Shqiptari

             Pse te mos i kerkojne kur ne kete vend mund te marresh gjithshka qe nuk te perket Mbas 20 vjetesh nuk do habiteshim po te quheshim multi etnik si Kosova. Na ishte njehere Shqiperia.

             1. T
              Tajari

              Q..i momën Shqiperise,kur nuk duam vehten mos u çuditëni kur nuk na duan te tjeret.

              1. S
               Shqiperi pa shqiptar

               Po romet ,egjyptianet do kerkojne ndonje komune!!!!! Turkoshak,rome,grek,bullgar,malazez maqedons etj,sa %na dalin shqiptar. Priten dhe ca bangladeshas e afgan se turkoshaket dembela stambolli zemren e kane ne turqi e falen,per te ikur ikin ne perendim

               1. S
                Sami Gjurzezi

                Pak rendesi se kush e propozon,por ne realitet,ne Golloborde duhet te kete nje bashki,kjo zone ka nje shtrirje gjeografike te madhe shpernarja e fshatarave ka bere shum te veshtire sherbimin ndaj njerzve.Po pse xhanem njerzit te vene qofte ne Bulqize e librazhd ku njerzit e kesaj zone shohin me syrin e njerkes.

                1. S
                 Sheshi

                 https://www.gazetatema.net/2015/06/03/maqedonet-domethene-shqiptaret-maqedone

                 1. ?
                  ????????????????????????

                  turp iku shqiperia

                  1. M
                   Mondi Vlore

                   Opo copetoheni Shqiperine...perderisa ne krye te vendit kemi prakqira te pa nder familje

                   1. G
                    GEZUAR BAFTJAR

                    Per ne eshte me mire te hane kokat e tyre

                    1. G
                     GEZUAR BAFTJAR

                     Per ne eshte me mire te hane kokat e tyre

                     1. G
                      GEZUAR BAFTJAR

                      Per ne eshte me mire te hane kokat e tyre

                      1. G
                       GEZUAR BAFTJAR

                       Per ne eshte me mire te hane kokat e tyre

                       1. P
                        PO , PO

                        Kjo eshte veper teresisht e plehrave dhe llumit te Shqiperise qe e quajne veten opozite ! Pse e bojkotoi opozita e atehereshme ftesen e maxhorances kur u ngrit komisioni per reformen administrative ? Kush i ka faj opozites qe tallet me kete vend e kete popull dhe tani nxit pislleqe te thella antikombetare me kokederrat bullgare e shuline , apo qenet e terbuar si Fredi Bejleri , Vangjel Dulo e mbetjet erekeqe te gjirizeve te Athines ?! As edhe me te voglin leshim nuk u duhet bere ketyre kermave te politikes shqiptare !

                        1. J
                         JKB

                         Himare dhe fshatrat e Bregut nuk janë minoriter!

                         1. R
                          Roni

                          Te ishte xhaxhi gjalle c’i bente ketyre.

                          1. P
                           Peperoni

                           U hante mutin.

                          2. K
                           Kosova

                           Po kush u dha emrin “maqedon bullgareve he , dmth “maqedonet”paskan fol sllavisht-bullgarqe? E mjer per shqiptarin qe spat men kurre . E humbem emrin:arbnor, arvanit, alban dhe dolen ne kartelin e skenderbeut me simbolin “shqiponj”(shqiptare) dhe ne kartel(ushtri per :vjedhje, piratim, sigurim te karavaneve tregtar) munde te bashkohej cilido nacionalitet qe adhuron “shqiponjen”(serb, albanoi,bullgari,persia ,grekos e gjith piratet e botes ) dhe qe sot e at dite karteli “shqiptare “ po egziston por u harrua origjina origjinale e :arbnorit, arvanitit, albanoit . Kosova

                           1. K
                            Karin ne bythe do merrni te gjithe ju Gabele

                            Minorikare e Minirikare ,do ju ngopim te gjitheve ne radhe .Mbani radhen e ruani qitsine .Ju a shkerdhejme grekun ne bythe dhe gollot bashke do ju fusim ne shpella te gjthve ne vicidol

                            1. k
                             kacaku

                             Mos ja kurseni , jepini Fredi Belerit nje kove te madhe me mut te haje e te ngopet, po su ngop mbushjani prap tasin .....hani mut tani , ja keto ishin qelbesirlleqet e Sali Berishes , ne vend te arestonte Fredi Belerin per agresion kundra postes kufitare dhe vrasjen e ushtereve shqiptere , u terhoq si pasoje e sillogjeve raksionare vorioipirote ne USA , dhe me vone Saliu u be trim , qelloj mbi demostruesit me vone ne 2011 ten atje ta tregoje veten Sali qelbesira dhe jo te vellavrasja ne 1997 dhe ne krimin shteteror te 2011 tes , tani degjojani pordhet Fredi Belerit ....Shikoni tani kur Athina te vendosi kushte te paqena .....do tja degjoni kengen dhe Athines ....

                             1. N
                              Niku

                              Gabimi ishte i Ramës dhe i Ditmir Bushatit, që njohën minoritetin bullgar në Shqipëri, që nuk ka ekzistuar asnjë herë. Tani, nëpërmjet agjentëve të tyre qé kanë shitur lëkurën, kërkojnë të tjetërsojnë shqiptarët. Gollobordasit, ose më saktë Kalabardhasit (emri i vjetër i tyre), llogariten në 99% shqiptarë, përcaktuar nga vëndasi Hilmi Sadikaj. Nuk ka asnjë bazë historike që kjo krahinë të ketë qenë sllavo maqedonase, apo bullgare. Nuk duhet t’u kushtohet kaq rendësi agjentëve misionarë dhe të paraqiten si kerkesë e popullsisë, sepse kjo ide nuk mbështetet nga vendesit, por nga agjentët e shitur.

                              1. D
                               DAJTI

                               O minoritaQis ju thoni se: Jemi autokton dhe duam te drejtat tona...Ju mendoni se fjala autoktone eshte ne gerqisht.Une nuk e di gerqishten po mund te me thoni cfare kuptimi ka kjo fjale ne gjuhen tuaj, dhe ju do pyesni po ne shqip.?Ne shqip ka kuptim dhe ja pse :Fjala autoktone eshte e perbere nga tre fjale nje rrokore arkaike te gjuhes shqipe: A U TOKE TONE ( A= ashte nga dialekti Gege) atehere lexo greqisht A TOKA TONE.O te mjere ju nuk keni ekzistuar asnjehere dhe revolucionin e kane bere Shqipetaret apo Arvanitasit si quani ju . Meso dhe kete qe ne Parlamantin e pare Grek eshte folur SHQIP. Pse???? Pergjigja eshte shume thjeshte. Nuk keni ekzistuar asnjehere.Merita juaj eshte se keni vjedhur historine e te pareve tone Ilireve.

                               1. D
                                DAJTI

                                O minoritaQis ju thoni se: Jemi autokton dhe duam te drejtat tona...Ju mendoni se fjala autoktone eshte ne gerqisht.Une nuk e di gerqishten po mund te me thoni cfare kuptimi ka kjo fjale ne gjuhen tuaj, dhe ju do pyesni po ne shqip.?Ne shqip ka kuptim dhe ja pse :Fjala autoktone eshte e perbere nga tre fjale nje rrokore arkaike te gjuhes shqipe: A U TOKE TONE ( A= ashte nga dialekti Gege) atehere lexo greqisht A TOKA TONE.O te mjere ju nuk keni ekzistuar asnjehere dhe revolucionin e kane bere Shqipetaret apo Arvanitasit si quani ju . Meso dhe kete qe ne Parlamantin e pare Grek eshte folur SHQIP. Pse???? Pergjigja eshte shume thjeshte. Nuk keni ekzistuar asnjehere.Merita juaj eshte se keni vjedhur historine e te pareve tone Ilireve.

                                1. S
                                 Sarandioti

                                 Me duket historia e coptimit te shqiperise poperseritet Fredi I himares e do bashkine deri ne qafe te gjashtes po le te mari edhe bashkin e sarandes se gjashta eshte 1.5 km nga saranda po po munde ta ricoptojne shqiperin Mo's te duket cudi nuk eshte e para here.

                                 1. D
                                  Do hapim nji Bordsello gey-sh Minoritaresh

                                  FakeGreko - Gollosh qe te shkerdhehen per qejf ne Shqiperi sipas te drejtave te Minoritareve ne Bote . Shteti Shqiptare do ket per detyre vetem furnizimin me Kondoma dhe kontrollin e pederasteve greko gollobordas ,per te mos lejuar perhapjes e semundeve te bythes se pederastave Siden etj semundje seksuale . Miniritaret njiher per perhapjen e ksaj semundjeje seksuale me greket e cila pas hapjes se Shqiperise mor permasa shqetesuese .Lajmerojme qytetaret shqiptare qe t'i rrijne Larg ,bytheve te monritareve dhe gollove te qelbur ,duke ndaluar keshtu perhapjen e SIDE-s ne vendin tone nga kto minoritete te semura

                                  1. S
                                   St Don

                                   Ti ato dy klase Shkolle i more naten apo me thes me fasule.Shqiperia ka rrezik nga juve qe i nxin i emrin perdite duke vjedhur e vrare,jo nga Minoritaret qe kane kriminalitet zero.Ik laj bythen se u mbush viti e leri fjalet se trima si juve ben Gomari perdite.Kujt i fryhesh o Idiot kujton se nuk ju njohim,juve pulat vidhni e ndonje plak se per Atdhetare juve shisni dhe grate per para.ik thyej qafen qelbash dhembe palare.Mire ja u bente Enveri Juve buke misri e lopate

                                   1. D
                                    Do hapim nji Bordello gey-sh Greko - Gollosh

                                    St Dooooooooooon-i doli perseri ktu dhe don me ma lepij patjater ! ne vidhnim atehere as qi bohet llaf , saher vinim e vidhnim , ju shkerdhenim grate e motrat juve filogrqirve dhe lanim e shplanim koqet ke uji i pusit qe pinit ju .Edhe pulat ju a vodhnim por nganjiher padashur merrnim me vete edhe noj motren tuaj dhe kur e pyesnim se cfar te pelqen te punosh apo shkerdhehesh ne Itali - ato thoshnin direkt .Duam te pallohemi sa me shum qe te ngopim zorren qorre sipas tradides tone greke . Nuk e di se cfar ke njohur e njeh ti zorraxhi qe mbasi te zyri dhembi sufllaq , na pellet maje Olimpit ,por interesantja eshte ,se ju fiundeinat qe per ne shqiptaret keni qen ,si morra katundi dhe e kishit per nder te vinit ne qytete , na jeni bo edhe trima , por edhe aq pederaste sa nga tregoni edhe dhembet ne-ve hahjahahahahahaahah o rpbt fshatari mutit me sufllaq greqiresh ne dore hahahaha dhe kush ju qe i lanit dhembet me shurre haaaaaahahahaha o c#sa kom qesh . Kur bo edhe korifillaku karagjozis graqirirs haaaaaaahahaha

                                  2. D
                                   Do martojme minoritart FakeGrek me Gollot

                                   do jen Cifti Model ne Ballkan por edhe me gjere . Shqiperia duhet te celebroje Martesen e ciftit FakeGreko - Gollobordas ,perndryshe nuk hyn ne Europe .(eshte nga Kushtet e vena nga BE-ja ) madje te kujdeset qe lindin edhe femije uaaaahahahahahahaah . Ja c'te bejn rracat e pederasteve jevgo pisanjos kur i ke ne kufi

                                   1. S
                                    Supaxhiu 300 evro

                                    Bastardi ne Himare eshte i akuzuar per sulmin e poste kufitare shqiptare dhe vrasjen e ushtareve duhet te hetohet dhe te rihapet dosja,neqoftese do te ndodhte nje veprim i till ne token greke,serbe ,italiane , Fredi prapanica kishte perfunduar ne ndonje kanal ose do te humbet pa lene gjurme. Nje popull si ai i Himares me gjak dhe Rrenjet shqiptare nuk mundet nje plehr per probleme ekonomike te kthej shqiptaret ne grek per 300 evro.Shqiperia mia te haj me nder m,, me minoritete sepse gaboj edhe ne reformen e pare me ndarjen dy gollobordasve e egjyptianeve sepse keshtu ju hapen oreksi grekeve duke kerkuar edhe Saranden.Opozita te mbeshtes reformen, minori,areve te quajtur greke i detyroni me menyra te ndryshme te mos lodhen shume i adresoni jasht kufirit dhe ti kontrolloni .

                                    1. S
                                     Supaxhiu 300 evro

                                     Bastardi ne Himare eshte i akuzuar per sulmin e poste kufitare shqiptare dhe vrasjen e ushtareve duhet te hetohet dhe te rihapet dosja,neqoftese do te ndodhte nje veprim i till ne token greke,serbe ,italiane , Fredi prapanica kishte perfunduar ne ndonje kanal ose do te humbet pa lene gjurme. Nje popull si ai i Himares me gjak dhe Rrenjet shqiptare nuk mundet nje plehr per probleme ekonomike te kthej shqiptaret ne grek per 300 evro.Shqiperia mia te haj me nder m,, me minoritete sepse gaboj edhe ne reformen e pare me ndarjen dy gollobordasve e egjyptianeve sepse keshtu ju hapen oreksi grekeve duke kerkuar edhe Saranden.Opozita te mbeshtes reformen, minori,areve te quajtur greke i detyroni me menyra te ndryshme te mos lodhen shume i adresoni jasht kufirit dhe ti kontrolloni .

                                     1. S
                                      Supaxhiu 300 evro

                                      Bastardi ne Himare eshte i akuzuar per sulmin e poste kufitare shqiptare dhe vrasjen e ushtareve duhet te hetohet dhe te rihapet dosja,neqoftese do te ndodhte nje veprim i till ne token greke,serbe ,italiane , Fredi prapanica kishte perfunduar ne ndonje kanal ose do te humbet pa lene gjurme. Nje popull si ai i Himares me gjak dhe Rrenjet shqiptare nuk mundet nje plehr per probleme ekonomike te kthej shqiptaret ne grek per 300 evro.Shqiperia mia te haj me nder m,, me minoritete sepse gaboj edhe ne reformen e pare me ndarjen dy gollobordasve e egjyptianeve sepse keshtu ju hapen oreksi grekeve duke kerkuar edhe Saranden.Opozita te mbeshtes reformen, minori,areve te quajtur greke i detyroni me menyra te ndryshme te mos lodhen shume i adresoni jasht kufirit dhe ti kontrolloni .

                                      1. G
                                       Gorgopotamos

                                       Himariotet kane gjuhe e flasin vete Mos u lodh shume ti tu besh Historine.Himariotet kane probleme se po diskriminohen e Po ju vidhet Toka .meqe jane Shqiptar pse i quani greket e mutit .hidh nje sy si votoi Himara me 1945 .Lerini njerezit te Lire e Mos ju beni historine se ata kane Pleqte sa Ke ti Shtetin.kur Shqiptaret nuk kishin shtet,Himariotet mbroheshin vete nga hajdutet e Ali pashait e taboret e dushmanit turk.Himariotet jane Te zotet te mbrohen vete ,si shtypi as Zogu as Enveri.Ramen e kemi gjysem tonin ha mishin e ruan kocken thone .Ti Ke hallin se kthehen Shqiptaret ne Grek,sa ironike shikon Pemen por Jo Pyllin ,Se kush kthehet hidhi nje sy Kombit tend o idiot e Mos shaj kot njerezit,ne nuk kemi Gino Islami as Alessia Mustafa jemi njesoj dy mije vite,ti per vete je ???

                                       1. N
                                        Na mbyten idiotet

                                        Or ti qe po na tregon historira....kur vinin k..derrat e Sulltanit ne Himare...bithecet e Himares i kishe ne Itali te jugut apo Korfuz( nen mbrojtjen e Venedikut)....ja kishin mbathur perpara se te vinin osmanet aty....prandaj shko hap ndonje liber historia te hajrit....dhe leri perrallat e Enver Hoxhes apo sharlataneve greko-foles qe kujtojn se kane "luftuar" Osmanet pa '"breke" ne bithe....qe ne ate ishin Fuqi e Planetit....more vesh o tyte...akoma me te tilla hajvonlliqe....cmenduri

                                      Lini një Përgjigje