Në Shqipëri vajzat po konsumojnë më shumë alkool sesa djemtë, thotë nutricionistja

20 Gusht 2022, 18:18Sociale TEMA

Në Shqipëri vajzat po konsumojnë më shumë alkool sesa

Nutricionistja Anila Kalleshi tha se sipas statistikave në Shqipëri, ka një rritje të konsumimit të alkoolit te fëmijët e klasave të nënta dhe në gjimnaz.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Kalleshi u shpreh se kjo po vërehet më shumë të vajzat sesa djemtë.

“Në Shqipëri, statistikat tregojnë një fëmijët e klasave të nënta dhe te gjimnazistët kanë një rritje të konsdiderueshme të konsumiit të alkoolit. Madje, kjo shikohet më shumë edhe te vajzat sesa te djemtë.

Në rininë e tyre, trupi dhe organizmi është i pamësuar dhe natyrisht ka mundësi të përballojë çdo lloj gjëje të mirë apo të keq të futur në organizëm. Nëse konsumimi i alkoolit është i përditshëm, nëse konsumimi i alkoolit kalon një gotë, kemi të bëjmë me abuzim”, theksoi ajo.

Lidhur me thirrjen që qeveria në Japoni u ka bërë të rinjve për të konsumuar më shumë alkool, Kalleshi theksoi se japonezët mbahen për një stil jetese të shëndetshme dhe se është kundra konsumimit të pijeve alkoolike.

5 Komente

 1. a
  alkoli i ndihmon me ju arartis realitetit te shkre

  alkoli i ndihmon me bo cejf e mos me pa qart se cer mashkell kane perball ose pas . asht e trishtushme por ky asht realliteti shemtum shqiptare . ne nji ven ku as prindi sdo me dit se cfar ha , e cfar pi fmija dhe Shteti rrumpall nuk i gjen dot fund kenaqsise tu u morr 31- vjet me dy Hajvane stani ne Politike cfar dreqin ke me prit ! kjo asht jeta ne shqypnie .alkol drog etj

  1. A
   Anonim

   E PARA SHKRUAJ SHQIP SE NUK DI TE SHKRUASH , E DYTA SHTEPIN NUK TA MBAN SHTETI POR BURRI DHE GRUAJA ,E TRETA KJO NDODH ME FEMIJET E TE PASURVE OSE ME FAMILJET KU PRINDERIT JAN TE DUVORCUAR OSE KUR E KAN NE GJAK KURVERIN DHE HAJDUTLLIKUN NGA TE DY PRINDERIT QE I KAN LIND SE SHKON NE GJAK, DHE E FUNDIT KOHA E ENVERIT NUK KTHEHET ME KU FEMIJET ISHIN NDRYSHE NE SHYM ASPEKTE, DUKE MAR PARASYSH CFAR DEGJON CDO PRIND DUHET TE JET ME DOR TE HEKURT DHE E THEM SE JAM PRIND VET KU FEMIJET E MI PERSONALISHT NUK KAN TELEFONA JAN 15, DHE 13 , DHE SOT ESHT BREZ PRINDERISH PA ASNJE LLOJ PERGJEGJESIE ,NE FAMILJE JAM UN DHE JO SHOKU SHOQJA LESHI PRESHI ,SI TA EDUKOSH ASHTU DO TE BEHET FEMIJA.

  2. S
   Sita

   Ca nutricionisteje eshte kjo , me kete fytyre plot filler e mbipeshe qe ka e leshra ekstentions me shumice.. me pas siklet me e pa pale me te dhene mend kjo sesi te ushqehesh… ik rregullo veten njehere… nutricioniste me shkolle mesuese per kl e pare… e veteshpallur nutricioniste…

   1. P
    Pije dashesi

    Po jo moj mos ja fut fendes.......... . Thuaj kurvat po pijne me shume alkool se kurvaret........... . Por ji vajzat me shume se djemte.......... Sic duket edhe ti nuk je futur ndonjehere ne lokalet e periferive, qyteteve apo fshatrave, ku jane me qindra lokale dhe nuk shef nje femer me sy....

    1. D
     Dikush

     MOJ ZONJA ANILA NE TIRAN PO NGA BLLOKU KU RIN ESKORTAT APO ATO QE VIN NGA ZONA TE THELLA DHE VIN ME FUND PANTALLONA PAS 2 MUAJVE E KE ME MINIFUND , POR JO TE GJITHA FEMRAT PIN ALKOL NE QYTETET E VOGLA ASNJE NE LOKALE NUK PI ALKOL , PASTAJ MOJ ZONJ KUR DILET PER DREK OSE DARK NJE GOT BIRR E VER E PIN TE GJIRHA , PSE NUK NGRE PROBLEMIN E DROGES DHE ASHASHIT QE PIN TE RINJ E TE REJA DHE GRA TE MARTUARA DIL NGA PAK NEPER LOKALE LAGJE NE TIRAN OSE DIL NE PLAZH NE DURRES NE DARK E HAPI SYT BEJ 4 .

     Lini një Përgjigje