Mësuesja: Pse shqiptarët në komunizëm laheshin vetëm një herë në javë, të dielave

25 Maj 2023, 21:30Sociale TEMA

Mësuesja: Pse shqiptarët në komunizëm laheshin vetëm

Mësuesja pensioniste, Ilmiana Bujari ishte mëngjesin e kësaj të enjteje në “Good Moorning Albanians”, për të folur rreth pastërtisë.

Një hulumtim i fundit ka zbuluar se italianët janë më të pastërtit në Europë, por ish-mësuesja tha se kjo mund të ishte e vërtetë dikur, ndërsa tani sipas saj shqiptarët janë më të pastër, pasi kushtet e jetesës janë përmirësuar.

Ajo tha se dikur në Shqipëri ishte e shkruar edhe në edukatë morale që duhet të laheshin një herë në javë.

“Ishte e shkruar në edukatë morale që njeriu duhet të lahej një herë në javë. Ishte e shkruar që fëmija të lahej më e pakta një herë në javë. Ditën e hënë duhet të ishin të pastër, me thonjtë e prera, të kuruar në veshje.

Kjo ndodhte thuajse në të gjitha familjet një herë në javë. Shteti sapo kishte dalë nga lufta kështu që e tillë ishte situata dhe të gjithë studentëve që ishin me konvikt u jepej të gjithëve sapun me racion”,-tha Ilmiana Bujari.

50 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Haneme shqipfolese na trego per turkoshqipfolesit qe edhe pse lanin sumen tre here ne dite perseri binin(dhe vazhdojne) ere pakistanezi...!!!??

  1. j
   janullatos topefagos

   sto mouni tis aderfie sou……. dil njeher andej nga burgu se po kenaqet Beler esmeri me rrocke alvanosi

   1. E
    E verteta dhemb....

    Nuk ka sapun qe e heq eren e pakistanezit nga koka e tourkoalvanos-it..... hahahaha

   2. D
    Durrsaku

    Ne vitin 1980 ne kantjerin detar Durres,nga brigada evaporave(saldator/oksigjenist). Ne nje anije transporti Filipinase u mor ose u "voll"nje dush qe punonte me nafte dhe vajguri.Ishte nje shpikje gjeniale,me dy tuba dhe nje vater zjarri duke u lidhur me rubinetin... Per pak muaj u paisen shum familje ne Durres dhe me von gjith Shqiperia. Nje here ne jave kush nuk don(zhulsat) lahen edhe sot ketu ne perendim. Me rrespekte ju pershendes te ghith qe komentojn...!

   3. a
    agushkari

    o mesuese po sot ne fshat sa here lahen ne muaj

    1. P
     Putin Gelboqja

     ish mesuesja harron thenien e Ainshtainit qe gjithshka eshte relative. Larja dhe mbajtja e higjenes eshte e lidhur detyrimisht me ambientin ku jetojme, te jetosh ne Kelmend apo shqiperine e dikurshme qe nuk kishte ndotje atmosferike nuk mund te krahasohet me jeten e perditeshme ne qytetet e sotme te shqiperise plot me smog.

    2. k
     komentues falas

     Mesuesja paska shkalluar para kohe

     1. k
      k

      Italianët më të pastrit në kontinent absolutisht.

      1. K
       Koment abuziv

       ka nje ndryshim esencial: - " Duhej te lahej nje here ne jave" nga "Duhej te lahej TE PAKTEN nje here ne jave"..... mos abuzoni

       1. G
        GjonBalta

        Zonjë, Edhe në Europe, vonë, mbas Luftes se Dytë, masa e popullit filloi të lahej më shpesh se një herë në jave...

        1. a
         adi

         Shqiptaret te paster?!!! Hip ne transportin public kudo dhe te pakten gjysma vjen era qen

         1. k
          k

          Adi, e vërtetë absolute nga eksperienca.

          1. @
           @Adi

           Adi ke te drejte deri diku (dmth qe ka plot njerez qe mbajne ere ne autobuz) por nese vjen ere nuk eshte patjeter sepse nuk lahen por sepse shpeshhere veshin veshje sintetike si puna e puliestres dhe materiale te ngjashme qe nuk marrin fryme ne stinet e nxehta dhe te ngrohta te vitit ne vend te pambukut, linose etj. Ecin ne pluhurin e qyteteve qe mungesa e gjelberimit i le terren pluhurit pa kufi qe pasi bllokon poret nxit prodhimin e yndyres dhe te djerses edhe me shume. Gjithashtu disa ushqime perfshi hudhren (qe shqiptaret e nje fare moshe e kane shume qejf) shkaktojne qe trupi te leshoje me shume aroma te cuditshme dhe kjo nuk eshte dukuri shqiptare por e shume e shume vendeve me diete me se shumti vegjetariane. Pa lene menjane ketu mungesen e kondicionerit ne autobuze. Edhe italiani me i paster nese eshte ne keto kushte do te mbaje ere. Te vetmit qe shkencerisht eshte vertetuar qe nuk kane tendence te mbajne ere per shkak te nje mutacioni gjenetik jane aziatiket lindore. Eshte nje kompleks arsyesh pse njerezit mbajne ere dhe jo gjithnje ka te beje me sa shpesh lahen. Megjithate duhet thene qe nje dush cdo dite nuk ta hollon lekuren nese njerezit jane te merakosur per kete, sidomos gjate veres eshte mire edhe me shume sesa nje dush ne dite. Dhe duhet thene qe ashtu sic thote edhe mesuesja ishte TE PAKTEN NJE HERE NE JAVE. Ata qe njoh une benin dush vete dhe femijeve te pakten 3 here ne jave, lanin pjeset ku lekura paloset (pjeset intime dhe sqetullat) cdo dite dhe jetonin ne ambjente shume me te pastra sesa jetojme sot dhe cuditerisht edhe pse kam qene femije, shume e vogel nuk mbaj mend qe te mbanin ere te keqe njerezit aty ku jetoja une, tani ndjehet nje ere shpuese ne mjaft vende

         2. B
          Baca-Bajram

          Moj Ilmije, ne te shkretet u lashim nje her ne jave sepse e kishim nga halli e jo nga qefi, ato ishin konditat e atehershme, vinim kazanin me uje ne furnellen me vajgur, sapuni, uji e vajguri me racione, ne dimer te kerrcisnin dhembet se s'kishte ngrohje ne banjo qe ishte ne fundin e shtepise... Pos sot si i behet kesaj pune, si shpjegohet qe akoma ka zhulsa qe bredhin lart e posht me tangerllik...!??

          1. I
           Istor Jani

           Para '44 shqiptaret laheshin nje here ne muaj ose nuk laheshin fare! Madje edhe breket nuk njiheshin fare ne shume rajone te Shqiperise.

           1. U
            Universi shpresa ime

            Ju vodhën jetën se bota lehet përdit

            1. K
             Kapedani

             Shko re palle kari ,jetoj prej 32 vitesh jashte Shqiperise dhe e si mire si dhe sa here lahen nje pjese e "botes"jashte.Kam ne pune (pune shteti) kolege qe nje jave rresht nuk e nderrojne kemishen ase pulovren ,po t'ju afrohesh mbajne era djerse ,femra dhe meshkuj. Pastaj zonja mesuese flet per nja 35 vite me perpara .Keshtu ishin kushtet ,dhe "bota" jashte i krijoj keto kushte shume me perpara se ne.Puna eshte si i behet sot qe "jane" kushtet ,nqs ke uje dhe drita kuptohet ,dhe tjetri nuk lahet perdite. Une kam luajtur volejboll dhe mbasi mbaronim stervitjen te gjithe sportistet (perveç atyre te kategorive te para) ,laheshim tek nje tub uji i gjate me disa rubineta siper.Flas tek klubi Partizani per vitet 80-te. Na hapet barkun me nostalgjira.Na ngeli gjithmone koka mbrapa,nqs do te perparosh duhet te shikosh para ,mos te harrosh nga vjen por shikimi gjithmone para dhe larg.

            2. N
             Niku

             Gënjen! Si mund të flasësh për të tjerët o idiote?! Ti mund të thuash që edhe mutin e bënim një herë në javë, sepse sapuni ishte me racion, por kjo nuk të bën të zgjuar! Qenke edhe mësuese! Keni degraduar keq, ju që keni mbetur në Shqipëri dhe nuk dihet se ku do të përfundoni me idiotizmat që bëni!!!

             1. T
              T

              Moj idjote kysh te ka then ty qe laheshim nje here ne jave .moj fycke apo laheshit ju si familje zhulsash .

              1. a
               arrifi

               Mesuese KELLIRË .Ne qofte se atere laheshin nje here ne jave tani lahen 1 ne 2 jave .Pse ? Sepse atere kishte uje ç'do dite kurse tani nuk ka.Me pelqen se keto mesuese kellira qe kane nxjere breza te tere kriminelesh te shesin dhe pordhe

               1. s
                selfo zeneli

                zyshe te maj men ne klase qe bije era peshk ne vitet 80

                1. Q
                 Qamil Dera

                 Ti moj debile që te paska lënë mendja, i mban mend fëmijët dhe të rinjtë atëhere?? Shiko këta tani që po i helmoni dhe i majmëni si derrat në llucë me salsiçe të qelbura e ushqime të kalbura.

                 1. N
                  Nuk arrij ta kuptoj kte lloj idiotizmi absurd !

                  dhe cdo te thote kjo ,ala sot kur shoqeria shqiptare jeton nji jete tjeter dhe perballet me te tjera sfida ne jete ,te besh "Nostalgjiken idiote" dhe te merresh me TeMetat e se Kaluares Ore i kan trut ne vend kto Njerez apo cfar ? _ Te gjithe kombet ,popujt kane pasur gjate Historise Te Kqiat e Te Mirat e tyre , kan pasur probleme sociale dhe kushte jo si sot jetese . Ka pasur mungese ne Ushqim , ne veshje , ne levizje se i mungonin mejetet automoblistike , munges Bojleresh qe dikur jopak i sajuan vet (sepse i punonin duart e mendja ) qe ne i quanim Skartabanja ( dhe laheshim ne dushe saher t'na donte boli sepse korenti ishte fare fare i lir ) _ ka pasur mungesa ne Televizore , Lavarice etj , por Bota keshtu ka qene e gjitha dhe me kalimin e viteve ka ndryshuar dhe e gjitha sipas shoqerise e popujve .Sa me punetore dhe inteligjent nji popull aq me shpejt kan ndodhur ndryshimet dhe mireqenja si psh Europa Perendimore . Pra zhvilli i popujve dhe arritjes se Mireqenjes ka qen nji Proces qe kalon neper disa Faza Zhvillimi ku padyshim ,ndikohet edhe nga Faktore nga me te ndryshmit etj etj . _ Boll me te tilla brokulla idiotesh .Nuk hecet perpara me koken pas se bie ne grope ,o TV Trapesh qe jepni te tilla idiotizma

                  1. V
                   Vl

                   O po thjesht nga fukaralleku se skishin rroba per tu nderruar dhe sapun pike.

                   1. © KËNDVËSHTRIM TJETËR ©

                    Ishin të kufizuara, dushe elektrike nuk kishte, ishin kryesisht me gaz dhe dru zjarri. Gazi ishte i llogaritur për gatim. Kjo nuk ishte për të gjithë. Sportistët kishin mundësi, pranë klubeve sportive, për një higjienë të rregullt, studentë në dushet kolektive. Pjesa tjetër kur ngrohej koha,lum,liqen etj.

                    1. T
                     Toni

                     Po gazin ku e gjenin apo e afronte Albgazi me tuba shtepi per shtepi dhe njerezit e harronin hapur e shperthenin pallatet. Mirupafshim

                    2. I
                     Ilir

                     Po kjo nga e di kete. Nese veten merr si shembull, e ka gabim. Nuk kuptoi pse duan te behen objekt diskutimesh keta njerez. Une jam lare cdo dite edhe ateher Ndosht nuk kemi patur shampo, por sapuni dhe korenti ka qene pa leke, dhe te beje nje kazan me ngrohje me rezistence, apo skaldabanje, ishte fare e thjeshte Deshira per te nxire gjithcka nuk eshte kulture, eshte idotesi moj zonja Mesuese qe qenke lare nje here ne jave, se keshtu qenke edukuar nga morali komuniste. Turp

                     1. P
                      Petrit

                      Me vjen keq o Zoteri se me duket ose nuk e ke jetuar ate kohe, ose e ke harruar dhe jeni te kompleksuar nga varferia qe kishte pllakosur ne ate periudhe. Sa per larjen cdo dite ne ate kohe eshte teresisht e pamundur, per 2-3 fakte fare te thjeshta : Vajguri me rracion (edhe po te mos ishet me rracion nuk dilte rroga), korentin nuk te linin qe ta konsumoje aq lehte sidomos per nje gje kaq borgjeze sic ishte larja cdo 2- 3 dite , pastaj edhe uji ne pjesen me te madhe te popullsise ishte nje cezme jashte shtepie. etj...etj..Si rrjellim varferia, e cila sjell pasoja te tilla sociale nuk eshte turp. Turp eshte qe te mos luftosh qe te dalesh nga nje gjendje e tille.

                     2. n
                      na mbyten injorantet turcelinj

                      Meruni me gjera esenciale,mos merni me budallalleqe more te marre,se u bete si ato bardaletat qe thoshim"cfare bejne kinezet kur bie shi".Dalin lloj lloj qe hiqen te zgjuar me moderatore budallenj qe sa kalon e me shume po shtohen...Edhe kjo ka gjetur shkakun e larjes prapanices

                      1. K
                       KATUNDARI

                       Kjo mesuesja tani nuk lahet fare sepse qe nga larg vjen ere e keqe.Nuk e di nese i pret thojte apo jo . Ne vitet 2015 - 2016 ne Itali ra epidemia e morrit edhe pse Italianet lahen tre here ne jave e cdo te thote kjo zonja mesuese .Higjiena personale dhe kolektive ishte ne qender te vemendjes pavresisht nga kushtet dhe mundesite .Nuk è di nga eshte zonja por Tirana i hoqi gropat septike te shtepite private pas vitit 1951 kur u ndertua edhe hidfocentrali LENIN nga i cili u furnizu edhe me uje . Zonje si mesuese shqetesohu se po mbyllen shkollat ne fshatra dhe femijet do te mbeten analfabete

                       1. d
                        dikur

                        Ndoshta ne ate vit filluan te hiqen grpoat septike sepse ato kane egzistuar deri ne vitet 70 -75 ne Tirane ( ndoshta edhe me vone ) . Nese ju kujtohet ndermarja komunale dhe nje makine aotobot qe shkonte rrugeve te qytetit pikerisht per te zbrazur gropat septike qe ishin ne perdorim. Ky sherbim perpara se te vinte ky autoboti kryhej me karroce me kale dhe me kova . Punonjesi i komunales shkonte ne ç'do shtepi dhe mbushte kovat ne gropen septike dhe i zbrazte ne karroce . I numeronte kovat sepse ne baze te numerit te kovave behej edhe pagesa . Kishte edhe barcaleta me batuten "kerkon te me haje dy kova me m...." Sistemimi i kanalizimeve per largimin e ujrave te zeza dhe futja e ujit te rrjedhshem masivisht neper banesa beri qe gropat septike te zhdukeshin nga perdorimi. Pra ne ato kushte ishte e pa mundur te laheshe aq shpesh sa sot.

                       2. K
                        KATUNDARI

                        Kjo mesuesja tani nuk lahet fare sepse qe nga larg vjen ere e keqe.Nuk e di nese i pret thojte apo jo . Ne vitet 2015 - 2016 ne Itali ra epidemia e morrit edhe pse Italianet lahen tre here ne jave e cdo te thote kjo zonja mesuese .Higjiena personale dhe kolektive ishte ne qender te vemendjes pavresisht nga kushtet dhe mundesite .Nuk è di nga eshte zonja por Tirana i hoqi gropat septike te shtepite private pas vitit 1951 kur u ndertua edhe hidfocentrali LENIN nga i cili u furnizu edhe me uje . Zonje si mesuese shqetesohu se po mbyllen shkollat ne fshatra dhe femijet do te mbeten analfabete

                        1. e
                         edmond koder rreshen

                         Mir e keni ju "shoku" meruni me gjera me esenciale,po ku ta marin esencen? E sotmja esht mizerje,dhe te ardhmes nuk i dihet me ritmet e shpopullimit ?! Me gjithse tema esht e ulet dhe e hidhur per nje emision televiziv,ky esht realiteti,se te gjith Shqiptaret laheshin nje her ne jav . Ishalla nuk kemi emison te radhes per jashtqitjen,se a laheshin shqiptaret , kur ne qytetet e medhaja uji ishte me orar,nje or ne mengjes dhe nje or ne dark,dhe ne dyqane nuk ekzistonte letra higjenike,se kishim kulturen,ashtu sic kish banjot alla Turka. Ehhh koh mizerje,dhe popull i vuajtur,ne qytet fshihej me copat e gazetes Zeri i Popullit,dhe ne Fshat me gjethe Rrushi,apo gura zalli !

                         1. A
                          Aromaxhiu

                          Teorikisht ne nuk djersinim ne kohen e PPSH. Une si femi s'mbaj mend te kem ardhur ndonjehere ere te keqe.Atehere haej pak dhe kjo dihej perse, per shkak se ishim pa sasite ushqimore qe cmendurisht i perdorim sot ne mengjese dreka dhe darka, sot trupi nuk prodhonte toksina ne forme djersitje dhe nuk leshonte kollaj aroma te keqija. Dhe larja ishte nje ferkim psikologjik i trupit me shume se sa nje pastrim. Sot femijet e mi qelbin shtepine era djerse vetem kater ore pasi gjoja lahen ne dush me kohezgjatje.

                          1. T
                           Tutu

                           Po ishte shkruar kjo moj Kare mesuese… duket qe paske qene mesuese e frontit demokratik… meqnese na bere kurioz, tek ai libri i edukates qe paskelexuar zotrote thoshte gje se sa here dhe kur duhet te benin sex shqiptaret… ky i gjeni keta budallenj qe intervistoni..

                           1. K
                            Komunisti skandinav.

                            Ça gallate me komentuesit. Ate qe thote mesuesja ,disa e kuptojne qe ajo po e shan kohen e komunizmit, ca te tjere e kuptojne qe ajo e lavderon ate kohe . hahahha. Vjen edhe nga qe lexojne vetem titullin.

                            1. a
                             altin

                             gjithmone e me shume shoh deshperimin e cdo lloj medieje si vizuale apo edhe elektronike per te sjelle dicka kur ne fakt nuk sjellin asgje ne tavolinen e informimit ....zero me bisht . Ka ikur koha kur kontorllohej cilesia dhe niveli i lajmit ,tani jemi ne nivele copy/paste ose te shkruara keq e plot me mediokritet .

                             1. F
                              Fatmir lohja

                              cdo shqiptare jemi lare nje here ne jave me safe.Ky ishte trendi i kohes,nga tolloni vajgurit.,qe bente ndryshimin midis qytetit e katundit!?

                              1. F
                               Fadil

                               Islamiket nuk lagen kurr

                               1. P
                                Perlat Spahiu

                                Jo moj kooperativiste ,shqi-ptaret nuk Janeiro lare nje here ne jave ne qitete italiani kishte lene banjo pulite,Tirana psh i kish ne afersi me posten qendrore,ku sot behet eshte pazari i camerise.dhe femijet i lanin negativi cdo nate se duhej te shkonin te paster ne cerdhe dhe kopesht.nuk jeshen kushtet e sotme,sepse uji per tu lare e grohnim me kazane ne soben me dru osé ne fernedhen e vajgurit,moj messe o moj mesuse.

                                1. H
                                 Henks

                                 O Perlat, Ik e kthehu në klasë të tretë fillore.

                                 1. P
                                  Perlat Spahiu

                                  Inglezi i bejthes, e di shqejpen.

                                2. B
                                 Bozhigradi

                                 Te nderuar komentues. Jam dakord me komentet tuaja. Por jam dakord edhe me mesuesen e nderuar. Ne duhet te mesojme te respektojme mendimin e tjetrit dhe nese ka dicka me vlere nga ky mendim, ta pervetesojme kete vlere. Personalisht lexoj rregullisht komentet ne gazeta Tema dhe vetem per kete gje e vleresoj zoteri Mero Bazen. Se per vijen editoriale qe ndjek, me duket se ben pis cdo dite mendjen dhe shpirtin e shqiptareve qe s'ka uje dhe detergjent qe t'i laje. Te kalojme tek tema e trajtuar nga mesuesja. Patjeter qe eshte shume e rendesishme. Qofte edhe duke e hapur dhe rihapur shpeshhere ne publik, neper forume te ndryshme kete teme, ajo ben efektin e saj nder personat qe jane me pak te kujdesshem. Eshte nje teme delikate, dhe askush nuk e pranon t'i thuash direkt " hej mik, bie ere. Duhet te lahesh". Por po u diskutua ne tv, publik, shkolla, aktivitete, ajo do jape efektet e duhura. Une ju uroj gjithe te mirat. Gjithmone lexoj komentet tuaja. Shpresoj me pak "pisllek" neper komente. Shpresoj me shume miresi per njeri-tjetrin.

                                 1. N
                                  Noci

                                  Nuk ka qene krejtesisht si thote zonja.Pas venies ne pune te ujesjellesve ,njerezit nuk kishin pse prisnin javen.Nga fillimi i viteve 80 u shpik skaldabanjo me vaj guri.Ne neper ndermarrje psh ku kam punuar une kishim mundesi psh pas vitit 76 te benin banjo ne pune se kishim dusha.Femijet i kemi lare me shpesh e jo nje here ne jave se do ishin semure nga pislleku.Faji ka qene i tregut se nuk kishte pajisje ne treg se njerezit do t'i blinin

                                  1. s
                                   sabrima_ehhhh

                                   Mos kini merak se ekollogjistet (te gjelberit) qe nuk jane vecse komunistet e dikurshem, duan ta kthejne prape larjen nje here ne jave. Per hir te ambientit!

                                   1. N
                                    Neti

                                    Kjo mesuesja ka te drejte. Jam rritur ne TR dhe po flas per ambjentin ku jemi rritur. Te djelen mjes mbas nje futbolli para pallatit ose te fusha e shkolles me te afert , pastaj shihnim filmin e drekes dhe vinte larja pasi te henen kontrolloheshin thonjt dhe morrat. Kush thote eshte lare perdite gennjen ( pervec sportisteve qe laheshin me uje dhe te ftohte). Gjate kohes se veres ndryshonte puna se laheshim me zorre ne banjo. Racioni i vajgurit e sapunit e bente te pamundur larjen. Mbanim era qen por kur dolem jashte e morem vesh cbehej , kishte dushe e mund te laheshe cdo dite mbas pune. Ateher, Vinin miq ne shtepi pa ndresa rrinin disa dite e nona shkrete lante carcafet per te tjeret qe do vinin. Hall i madh. Kjo ishte atehere, nuk eshte per turp.

                                    1. L
                                     Labi

                                     Jo jo Net ti nuk genjen ashtu ka qene, athere laheshim nje here ne jave dhe ishim te paster aq sa mundeshim,sot lahemi dy dhe tre here ne dite po jemi me shume te piset se athere,sot na eshte bere pis shpirti,shpirtin nuk e lajme dot me asnje lloj shampo. Dy fjale per ket mesuesen qe nuk duhet te jete mesuese,jetoj prej shume vjetesh ne nje vend te zhvilluar europian,a e di kjo mesuese qe dikur ktu ishin banjot publike ne qytet dhe njerezit shkon e laheshn,kjo per vitet 70,personalisht e mbaj mend laheshim nje here ne jave po banjot i kishim ne shpi,laheshim me kove e sapllake po laheshim brenda shpis tone,nuk merrnim peshqiret e rrobat ne dore per tu lare ne qender te qytetit.

                                     1. Z
                                      Z

                                      Myslymanet ather e fshinin bythen me gisht dhe gishtin e fshinin ne murin ebanjos ,ndersa kauret me shkop ,,apo gjethe fiku ,,,,,haha

                                      1. M
                                       Metush Rama

                                       Pershendetje per ju lexues! Eshte nje teme shume drejtime diskutimi! Cuditesh me komentuesit, shume pa format pa kualitet! Pse laheshim 1 here ne jave ka lidhje me shume faktor e arsye qe kane lidhje me: Problemet social ekonimike te individit, te familjes, te shtetit! Me mjedisin Thene ndryshe me oredispozicion e me arsyetim me diapazon! Lidhur me tjetren: Pse sot pse dje Pse ky pse ai, ajo Pse ky vend amapo ai vend Edhe ketu ka argumenta plot qe kane lidhje me mundesit, me karakterin, me afresir, me kohen, me abuzimet me parfumet, parukerit, dembelizmin, pa dijen, pa njohjen...!

                                       1. a
                                        anti25642654censurë

                                        ku i gjeni këta idiotë mor njerëz??njerëz më idiotë nuk ke ku i gjen,njëlloj si dhe ju vetë!!o koqet e mutit,jushikoni "perëndimin" e sotëm dhe e krahasoni me shqipërinë e 30-60 viteve përpara!!nuk bëni llogarinë e thjeshtë që ta vendosni dhe italinë në atë kohë!!nëse marrim thënjet e kësaj mësueses,dhe ti krahasojmë(shqipëria pas L2B,e drejtuar nga komunistët),filloi,i rekomandohej të laheshin minimumi 1 x në javë(askush nuk të ndalonte të laheshse më shpesh,unë,meqënëse merresha me sport lahesha çdo ditë"për fat të keq")me europën e periudhës mesjetare ku larja ishte vetëm kur bëhej pagzimi dhe po të bije në lumë aksidnetalisht,do dalim se ne shqipot jemi larë më shpesh!!mor idiotër,shikoni lajmet a dokumentarët e viteve '60-'90 dhe do të shikoni se ndryshimi nuk ka qënë "shumë,shumë" i madh!!megjithëse cektësia juaj nuk ju lejon të shihni më thellë se hunda juaj!!

                                        Lini një Përgjigje