Ndërroi jetë atë Artur Liolini, Kryekancelar i Kryedioqezës Shqiptare të Kishës Ortodokse në Amerikë.

29 Shtator 2023, 15:32Sociale TEMA

 

Ndërroi jetë atë Artur Liolini, Kryekancelar i Kryedioqezës

Është shuar në Shtetet e Bashkuara, At Artur Liolin, kancelar i i Kryepeshkopatës Ortodokse Shqiptare, pasuesi i Fan Nolit dhe një person me reputacion të shkëlqyer në SHBA.

Që fëmijë Artur Liolin kishte të njëjtat parime shpirtërore dhe patriotike si Fan Noli derisa u bë i pari i Kishës Ortodokse Shqiptare të Bostonit dhe një pasues i denjë i themeluesit te kishës Ortodokse Shqiptare ne SHBA, Fan Noli.

I lindur ne vitin 43’, ishte fëmijë i prindërve shqiptarë që emigruan në Shtetet e Bashkuara nga Boboshtica e Korçës dhe i ati ishte ishte mik i afërt me Nolin.

Pas studimeve ne Princeton ku u diplomua me nderimet me te larta, në vitin 1970 u dorëzua në gradën priftërore në Boston ku themeloi Bibliotekën e Fan Nolit, pranë Kryekishës së Shën Gjergjit në Boston.

Në vitin '75 u emërua Kancelar i Peshkopatës Ortodokse Shqiptare të Amerikës ndërsa ne '91 At Liolin vizitoi dhe meshoi në 22 qytete ne Shqipëri.

At Artur Evans Liolin përveç aktivitetit fetar, ka edhe një aktivitet të madh humanitar e diplomatik në dobi të Shqipërisë, si dhe mjaft studime për të : “Shqipëria – enigmë evropiane”, “Fan Noli dhe vetëdija shqiptare”, “Shoqëria shqiptare – riformim dhe gjetje”, etj.

Ndërroi jetë atë Artur Liolini, Kryekancelar i Kryedioqezës

 

Ai ishte shqiptari që mbajti gjallë jo vetëm frymën e kishës shqiptare ortodokse në Boston, por edhe të çështjen kombëtare shqiptare, veçanërisht atë të Kosovës. At Artur Liolin la pas gruan e tij, priftëreshën Margarita dhe tre fëmijët.

FJETI MË ZOTIN ATË ARTUR LIOLINI

Në datën 28 shtator 2023 ndërroi jetë atë Artur Liolini, Kryekancelar i Kryedioqezës Shqiptare të Kishës Ortodokse në Amerikë. Një humbje e madhe për familjen, për kishën ku shërbente dhe për të gjithë komunitetin shqiptar në Amerikë.

Atë Arturi ishte nxënës i Imzot Theofan Nolit dhe vazhdoi me përkushtim veprën e tij.
Artur Evans Liolini lindi më 19 qershor 1943 në Nju Jork, në një familje me origjinë nga Boboshtica e Korçës. Në vitin 1967 mbaroi studimet për Histori Arti (Mesjeta dhe Bizanti) në Universitetin “Princeton”.

Në vitin 1970 u dorëzua prift në Boston dhe i shërbeu komunitetit shqiptar në kryekishën e Shën Gjergjit. Në vitin 1975 u emërua Kancelar i Kryedioqezës Shqiptare të Kishës Ortodokse në Amerikë, të cilës i shërbeu derisa ndërroi jetë. Gjatë shërbimit të tij, atë Arturi gjallëroi jetën shpirtërore dhe veprimtaritë e komunitetit ortodoks shqiptar.

 

Ndërroi jetë atë Artur Liolini, Kryekancelar i Kryedioqezës

 

Atë Arturi ka bërë disa vizita në Shqipëri, duke qenë dashamirës i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë dhe ka mbështetur veprën e ringritjes së saj nga gërmadhat e regjimit ateist. Në vitin 2010 ai mirëpriti në Boston Kryepeshkopin Anastas, me rastin e 100-vjetorit të Kryedioqezës Shqiptare.

Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë i shpreh ngushëllimet e ndjera familjes. Perëndia e prehtë shpirtin e tij në tendat e të drejtëve!

21 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Καλό παράδεισο πάτερ!!! Cudi se Zoti i zgjedh njerezit qe do pran Tij...! Keni degjuar te vdes ndonje mufti a hoxhe!!?? Nuk ha mortia mut kur i thone nje fjale..... allah uakbar

  1. K
   Kopenhagen

   Mos e bej pis emrin e tij me budalleqet qe thua. Nese vertet e respekton, mbyll gojen dhe mos keput mufka. Ndje o Zot shpirtin e ketij shqiptari te madh.

   1. R
    Raimond Vlonjati

    Ky At Liolin u tregua i dobet kur aprovoi Janullatosin.Ne fillim ky nuk e aprovoi vendosjen e Janullatosit, por me vone sic duket greket e Amerikes nepermjet presioneve te ndryshme e detyruan kete qe ky ta aprovoje vendosjen e Janullatosit . Pra, Liolin u thye perpara presioneve greke dhe aprovoi Janullatosin, duke zhgenjeyr gjithe shqiptaret ne Shqiperi, qe prisnin fjalen e ketij. Nejse, Ndjese paste, por nuk mund te quhet patriot .

    1. V
     Vjosa.al

     Liolini, jo vetem e aprovoi Janullatosin, por edhe e priti dhe e nderoi ne Boston, ne 100 vjetorin e Kryedioqezes Ortodokse shqiptare ne Boston. Na thuhet ketu se Liolini mbeshteti ringritjen e Kishes Ortodokse ne Shqiperi. Ne fakt, Liolini, nen presionin grek dhe per te ruajtur kolltukun e tij medioker ne Kishen ortodokse te Bostonit, e shiti per pese aspra Kishen Autoqefale Shqiptare te Fan Nolit, u rreshtua me tradhetaret e kesaj kishe, bashkoi zerin e tij ne rrenimin e kesaj kishe qe ishte kryevepra patriotike e Imzot Fan Nolit dhe u bashkua me armiqte e Shqiperise per ta kthyer Kishen Autoqefale Shqiptare, ne nje shtojce te mjere te Kishes reaksionare antishqiptare greke. Kisha e sotme ortodokse shqiptare eshte e uzurpuar nga armiqte me te urryer dhe me te rrezikshem te Shqiperise dhe te popullit shqiptar. Sot, Kisha Autoqefale e Janullatosit ne Shqiperi, eshte pale dhe nje nga detashmentet me te zeza dhe me te rrezikeshme te agresionit antishqiptar shume dimensional grek, te mbeshtetur nga lobet progreke ne Bruksel dhe ne Washington, per te krijuar ne Shqiperine e Jugut, nje teritor kompakt me nje popullate qe ka kishen e saj te Janulles, qe meshon ne greqisht, qe te daklarohet me religjion ortodoks grek, qe te deklarohet me etni greke, qe te flase gjuhen greke dhe qe te kerkoje, si fillim te jete province autonome nen flamurin grek, dhe me pas ti bashkohet Greqise. Ky plan, historikisht, eshte njohur si pretendimi grek per Vorio Epirin. Shume shpejt, pas censusit qe eshte ne zhvillim e siper ne Shqiperi, do te jemi deshmitare se si Greqia, duke interpretuar shifrat fryra te deklarimeve ''vullnetare'' te etnise, do te paraqese ne Parlamentin Evropian nje rezolute me keto pretendime te mbeshtetura nga realitetet ne teren, rezolute e cila me siguri te plote, do te miratohet me hosanara nga Parlamenti Evropian, njelloj si rezoluta per krimet e luftes se Kosoves viktime, kunder serbeve kasape, qe cuan UCK-ne dhe Luften e saj Clirimtare krahas Nato-s, ne burgjet e Hages. Dhe menjehere pas kesaj rezolute, Brukseli dhe BE-ja do te kercejne ne aksione praktike, diplomatike, te shoqeruara me presione e ultimatume, me sanksione dhe me izolime nderkombetare, per ta detyruar Shqiperine te pranoje njohjen e Vorio Epirit, njelloj sic po detyron Kosoven te njohe Zajednicen serbe. Dhe sigurisht, asnje njeri nuk dyshon se, Ylli i Ri ne ngjitje i diplomacise boterore, sharlatani me brekushe, Edi Rama, qe prej mese 10 vitesh, i ka zene gryken zerit afirmativ te mbrojtjes se interesave jetike kombetare te Shqiperise dhe te Kosoves, do ta pranoje edhe kete Rezolute Evropiane per Vorio Epirin, njelloj sic nuk po le dy gure bashke, qe ti imponoje Kosoves dhe Kurtit te pranoje dhe te zbatoje Zajednicen serbe, qe ne fakt eshte edhe hapi i pare real i dezintegrimit te shtetit te Kosoves dhe te integritetit te saj teritorial. Per cilindo qe nuk eshte nje leshko apo nje idiot i dobishem, nga keta qe shohim rendom te derdellisin neper studjo televizive, qe shkarravisin artikuj apo komente, te bashkohen me sulmet kunder Kurtit, eshte e qarte si drita e diellit se si perputhen deri ne detaje planet e Beogradit, deklaratat e Vucicit dhe kercenimet, sanksionet dhe ultimatimet e Brukselit ndaj Kurtit e Kosoves, me qendrimet dhe deklaratat e Edi Rames, kryeministrit shqiptar, dora vete. Plani i tyre eshte nje dhe i vetem: Kosova te dorezohet dhe te pranoje Zajednicen, edhe pse, vet Vucic dy dite me pare perseriti prej dhjetra e dhjetra heresh, hapur dhe pa ekivoke si per ti vene ne shtyllen e turpit negaciatoret filoserbe, se Serbia kurre, ama po kuuuurreee, nuk do ta njohe pavaresine e Kosoves. *VUCIC: Ne pranojme qe te nderhyje KFOR-i dhe EULEKS-i ne Veri te Kosoves, vetem te mos lejohen policia dhe forcat e Kosoves te marrin situaten ne dore *Edi Rama: Duhet qe KFOR-i te marre zyrtarisht ne dore Verion e Kosoves, te pranohet Zajednica dhe nje te zhvillohet nje Konference Nderkombetare me pranine e USA, qe ta snksionoje kete realitet. Nuk ka nevoje per te hamendesuar se cili eshte famekeqi dokument sekret konfidencial i Edi Rames, ashtu i quajturi plan-propozim per zgjidhjen e ngercit ne Veri te Kosoves, i konsultuar me kryeksperte e specialise nderkombetare, qe ai nuk ua tha as Kosoves, as Shqiperise, por ja dorezoi Makronit, -kumbarit te Serbise ne Bruksel, qe ja dorezoi Vucicit per te rakorduar qendrimet me Ramen, sic edhe e shohim te ndodhe pike per pike ne qendrimet dhe deklarimet e tyre publike: Te behet Zajednica dhe KFOR te marre ne dore Veriun e Kosoves per te mbrojtur Zajednicen nga qeveria e Kosoves. Me qarte, me djallezisht, me poshtersisht, me me perversitet, nuk mund te behet. Rama Toptani ne ujdi me Vucic Pashic! *Mero Baze: Te kthehet KFOR-i ne Kosove(?), a thua nuk mjafton prania e tij aktuale qe i lidh duart Kosoves. Dhe te krijohet Republika Fuqiplote e KFOR-it ne Veri te Kosoves.( jo per te mbrojtur shqiptaret nga agresioni serb, por te mbrojtur serbet e Zajednices nga autoritetet e Kosoves) Fiks fare, zoti Mero Baze, tamam si vellam i Vucic-t, e shkuar vellait. Dhe, duke nenkuptuar detyrimin me dhune te Kosoves te pranoje edhe De Juro Zajednicen, edhe ne Kushtetuten e saj (sepse De Facto, me nderhyrjet e KFOR-it dhe Euleks-it, Veriu eshte jashte administrimit shteteror te Kosoves), vendosja e Republikes Fuqiplote te KFOR-it ne Veri te Kosoves, do te thote ne terma legale dhe administrative, qe Zajednica Serbe, e krijuar nga bajonetat diplomatike te Brukselit dhe Washingtonit, do te jete realisht dhe ushtarakisht, nen mbrojtjen e KFOR-it, se Kosova nuk do te kete asnje lloj autoriteti dhe te drejte ne ate teritor, qe do te thote, te jete krijiuar nje Republike Autonome Serbe ne veri te Kosoves, qe eshte nje hap i shkurter larg, bashkimit me Serbine. Ky edhe ka qene plani i hershem ruso-franko-serb, qe filloi kur forcat franceze te nderhyrjes se Nato-s ne Kosove, vune nen kontroll Mitrovicen, te paret, me ngut dhe me panik se mos e zinin te tjeret dhe e ruajtjen ate per te krijuar premisat e kesaj qe ne e shohim prej vitesh atje, se bashku me synimin final qe KFOR-i tua dorezoje serbeve Veriun e Kosoves, bashke me Mitrovicen. Dhe per tu kthyer tek fillimi i shkrimit: ky mumja Liolini, ka nje dore, sado te larget e ne dukje pa lidhje me keto zhvillime historike per shqiptaret, qe po shohin fatin e tyre te rrokulliste se prapthi ne rajon, qekurse Washingtoni hoqi dore pabesisht dhe ja la Brukselit ti varte melcite e Kosoves se brishte te sapo dale nga genocidi shekullor serb, ne qafen e ujkut fashist e terrorist serb. Kur Kisha Autoqefale Shqiptare vdiq e po varrosej, e uzurpuar nga prapaskenat me agresive dhe reaksionare te shtetit grek, nen veladonin e Janullatosit, Djalli te Zi grek te kulisave te erreta te sillogjeve vorioepirote greke, impotenti Liolin jo vetem heshti dhe nuk ju bashkua zerit te ortodokesve te ndershem shqiptare qe e demaskuan kete komplot, por si nje besethyer i te madhit Fan Noli, vrapoi te hidhte nje grusht dhe te helmuar grek, mbi arkivolin e Kishes Autoqefale Shqiptare. Dhe pikerisht keshtu, ka per te mbetur ne librat e Ortodoksise shqiptare, nje besethyer i misionit historik te bamiresit, mentorit dhe atit te tij religjioz, Imzot Fan Nolit, arkitektit dhe Kryepeshkopit te Shenjte te Kishes Ortodokse Autoqefale Shqiptare, nje nga tre kollonat bazike kombformuese te tre religjioneve te shqiptareve, mbi te cilat mbijeton kombi yne dhe vete shteti shqiptar.

   2. B
    Ben Ahmeti nga qameti

    Hahahaha te q...*fte Qifja i Peqinit ne te ndenjura. Ja ke dal te terheqesh vemendjen e byrazereve qe syte i kane nga Anadolli, dmth andej nga vjen qytetrimi.

    1. E
     E verteta dhemb....

     Hahahaha po cte bejme more qife,fal Zotit qe kemi dhe keta njethundrake arabe se ku do te shkundnim koken e c@rit ....!? Ja,i bie njerit me rrocke kokes ( per pordhe) si "turkoshqipfoles" a "sunit"e kur te shikosh asnje nuk komenton per thema-n ne diskutim,shumica i versulen pordhes qe cova une....!!! Ja prit korrakun e pare.....

    2. T
     Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

     Produkt incesti shko ha mut ne helenistan...

     1. T
      Tirona

      Ty te dhemb suma me duket Do te kete qire Papu ne bythe

      1. N
       Niku

       Jo, muftinjte dhe hoxhet rrojne per jete te jeteve. A pika qe s'te bie, edhe ne nje njoftim per vdekje do tregosh c'kar me zile je.

      2. c
       chp

       ka nje aresye te forte minus qe nje figure kaq e ndritur paska mirepritur Janullatosin i cili shkatrroi autoqefaline e Nolit te cilit i perket i ndjeri..fakti qe ka kaq pak komente flet vete

       1. N
        Niku

        Komentet e pakta jane se shumica e njerezve qe komentojne ketu nuk banojne ne SHBA dhe s'e kane njohur nga afer. Ata si puna jote qe flasin per Janullatosin ne lajmin e vdekjes se urates, jane ne rastin me te mire injorante qe nuk dine dhe ne rastin me te keq dashakeqes qe s'ju rri gjuha rehat por duan te ndezin zjarr.

       2. R
        Raqi nga Bostoni.

        Mos ja fusni kot se asnje ndihme nuk ka dhene per Kishen Autoqefale ne Shqiperi.Kam qene prezent ne viziten e pare qe beri ne Korce nga vitet 90 dhe dhuroi vetem 200 dollare, premtoi libra dhe shkollime si dhe rroba per prifterinjte dhe asnjehere nuk i dergoi mesa di une. Ne krye te kishes ne Shqiperi u vendos Anastasi nga Patrikana Ikumenike. Kisha e Amerikes nuk ka pasur lidhje me Patrikanen Ikumenike te Stambollit dhe varesh nga Kisha Ruse per vite te tera dhe me vone u be Kisha Shqiptare e Amerikes. Liolin nuk e ka dashur asnjehere Anastasin dhe per vite te tere nuk ka pasur fare lidhje me Kishen ne Shqiperi.Ne te vetmen vizite qe beri Anastasi ne Boston , Liolini nuk i beri asnje pritje dhe kjo eshte e vertete. Vitet e fundit kur pa qe Anastasi kishte shume popullaritet beri sikur u afrua por ndihme financiare asnjehere. Eshte nje histori e gjate kjo e Kishave Shqiptare ketu ne Amerike.Edhe emigrantet e rinj qe shkonin ne Boston hiqej sikur donte ti ndihmonte por ne fakt nuk ka bere ate qe duhet te bente nje kishe ne nje vend te huaj per emigrantet.Nesje, historia tregohet ndryshe shume here. Fakti qe ne nje rruge ne Boston qe quhet Broadway, ishin 3 kisha shqiptare dhe nuk deshin njera tjetren tregon se sa patriote apo fetare apo edhe te lidhur me komunitenin ishin keto 3 kisha. Tani kane ngelur 2 dhe seicila ka lidhje me vehte dhe Peshkope me vehte.Emrat i kane si nje loje fjalesh, njera quhet Kryedioqeza orthodokse Shqiptare e Amerikes dhe tjetra Dioqeza Orthodokse Shqiptare e Amerikes.Mali im me i larte se i tjetrit i thone nje fjale. Shqiptaret behen bashke vetem kur luajne valle dhe mbas kesaj nuk e duan njeri tjetrin. Mbase edhe une nuk bej mire qe flas por kjo eshte mese e vertete. Ketu ne Boston ku une jetoj , shumica e emigranteve te rinj nuk kane ndonje simpati per "vepren e Liolinit". Perendia ta fale per ato qe ka bere ashtu sic do na fale edhe ne mekatet tona se te gjithe jemi mekatare. I qofte dheu i lehte per aq sa ka bere per vendin dhe njerezit rrotull tij.

        1. S
         Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

         Po ce o tu mbillte e mendjes shan e nxjerr vrer per shkelqesine e Tij at Arthuron!? Nese keta refugees nga Albanistan te sapo mbrritur m'ameriki ishin birazere te Kemal Atatürk , Erdogan a Osama bin Laden perse duhet te ndihmoheshin nga nje prift orthodhox!? C'i lidh keta njethundrake turkoshqipfoles me kristiane orth/xe a katholike!? Paske istoria te keqe m'ameriki,ti duhet te shkosh m'istambul a ne mekka....

        2. e
         eva

         Ka qene prift qe merej me politike dhe nuk ka pasur shkolle fetare.

         1. N
          Niku

          Pse flisni nga bytha kur nuk keni fakte per ato qe flisni? Si perfundim shqipot jane kokederra qe nuk dine te thone "Faleminderit" por vetem "Me jep" dhe nuk kane as miresine ta mbyllin gojen kur tjetri vdes. Do duhen edhe nja 200 vjet te tjera qe te mesoni normat e komunikimit dhe te mesoni te mbyllni gojen kur s'keni gje te mire per te thene. Prandaj komunizmi fitoi ne Shqiperi, eshte sistem harbutesh kokeboshe.

          1. N
           Niku

           Pse flisni nga bytha kur nuk keni fakte per ato qe flisni? Si perfundim shqipot jane kokederra qe nuk dine te thone "Faleminderit" por vetem "Me jep" dhe nuk kane as miresine ta mbyllin gojen kur tjetri vdes. Do duhen edhe nja 200 vjet te tjera qe te mesoni normat e komunikimit dhe te mesoni te mbyllni gojen kur s'keni gje te mire per te thene. Prandaj komunizmi fitoi ne Shqiperi, eshte sistem harbutesh kokeboshe.

          2. N
           Niku

           Per te gjithe ata qe e kane njohur eshte nje dhimbje e madhe ikja e ketij njeriu. Ashtu si bariu me tufen e tij, ashtu edhe At Arturi u be bariu i komunitetit shqiptar te Bostonit per brezat e sapoardhur ne vitet 90 e me vone me fjalen dhe vepren e tij te mire. Qofsh i Parajses At Arturi.

           1. E
            Eee

            Ku ka kishe shqiptare ,,,? ! Komuniteti orthodhoks ka kisha grekorthodhokse ,,,dhe kryq grekorthodhoks ,,,dhe kur vdesin kryqin rekorthodhoks kan mbi varr ,,,,dhe kishat u bien kambanave ,, myslymet kan te tjera tradita...prandaj mos te fusin hundet kot ,,,,I ndjeri u mpreht ne paqe ,me zotin KRISHT ,,amin

            1. B
             Berti nga Bostoni

             JU TE ZGJUARIT SHQIPTARE KUDO QE JENI ESHTE E LEHTE DHE INJORANCE TE SHKRUASH E TE KOMENTOSH PER KEDO ,PA E NJOHUR FARE SI PUNA JUAJ . CILI ISHTE AT ARTURI E NJOHIN ME MIJERA SHQIPTARE NE SHBA SHQIPERI KOSOVE E KUDO GJETKE . ISHTE FAT I MADH PER NE TE GJITHE QE PAS NOLIT NE KRY TE KISHES SHIPTARE NE AMERIKE ISHTE AT ARTURI . VEPRIMTARIA E TIJ PATRIOTIKE PER SHQIPERINE ,PER KISHEN SHQIPTARE ESHTE E PACMUAR . AI ISHTE E DO TE MBETET NJE PERSONALITET I SHQUAR I KOMBIT SHQIPETAR. U PREFSH NE PAQE E NE PARAJSE I NDERUARI AT ARTUR . DO TE KUJTOHESH GJITHNJE ME DASHURI E RESPEKT.

             1. A
              Alpet.al

              Berti nga Bostoni! Duke shkruar me germa kapitale, nuk e ben me pak qesharak e dredharak ditirambin tend per nje prift shqiptar qe iu sherbeu interesave okulte greke nder shqiptaret. Je thjesht ne idiot i dobishem ose nje sahanlepires i entorazhit te Liolinit.

             2. L
              Lexojini edhe keto dy fjale qe po them une

              Qyshse drejtimin e kishes ortodokse shqiptare ne SHBA e mori at Artur Liolini , ne kishat shqiptare te Amerikes , cdo vit pervjetori i shpalljes se pavaresise se shtetit shqiptar festohet me kenge e valle ne gjuhen greke dhe vetem greke ! At Liolini nuk ka shkelur me asnje here pas vitit 1991 ne Shqiperi . Edhe vete shenjteria e tij Theofan Stlian Noli nuk kishte fort besim tek Liolini , por duke mos patur pulen , u detyrua te pranoje sorren . Liolinin e bleu me dollare qeveria greke me sekser kolonel Janullaqin , duke rene dakord qe ta varrosin per here te dyte te madhin e te pavdekshmin Fan Noli ! Keto jane meritat e at Liolinit ashtu si ato te itat Frasherit , djalit te Abdyl Frasherit . Nuk thote kot populli qe , nga Trendafiliu lind fertra . . . !

              Lini një Përgjigje