Pas shembjes së hotelit, godinat e mbetura të "Prestige Resort" do t’i kalojnë Sherbimit Social Shtetëror! Reagojnë pronarët: Veprim i paligjshëm

22 Mars 2023, 11:05Sociale TEMA

Pas shembjes së hotelit, godinat e mbetura të "Prestige

Dy godina të mbetura nga hoteli "Prestige Resort" do të konfiskohen dhe do t’i kalojnë për përdorim për çështje sociale Shërbimit Social Shtetëror. 

Policia së bashku me përfaqësues të këtij institucioni kanë zbarkuar sot në këto ambiente për të zbatuar vendimin.

Përfaqësuesit ligjor të pronarit të "Prestige Resort" thonë se ky është një veprim i paligjshëm, pasi nuk ka asnjë vendim gjykate për konfiskimin e godinave.

Kujtojmë se në muajin dhjetor, një godinë e 'Prestige Resort' u shemb me tritol. Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit në bashkëpunim me forcat e Policisë së Shtetit dhe forcat xheniere, shembi me shpërthim të kontrolluar Prestige Resort, godinën 7 katëshe në vijën bregdetare të Kavajës në pronësi të pronarit të News 24, Irfan Hysenbelliu.

Shembja e "Prestige Resort" përmendet dhe në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit për vitin e kaluar. 

“Më 4 dhjetor, Inspektorati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit prishi një hotel duke përmendur shkelje të rënda të ligjeve të ndërtimit. Në datën 1 dhjetor, kompania e ndërtimit të resortit kishte depozituar një padi në Gjykatën Administrative të Durrësit, duke kërkuar një vendim në pritje të shqyrtimit ligjor të urdhrit të prishjes së IKMT. 

Gjykata nuk caktoi menjëherë gjyqtarin dhe IKMT vazhdoi me shembjen. Pronari i hotelit, i cili gjithashtu zotëron disa media dhe biznese të tjera, pretendoi se hoteli i tij u shkatërrua për të mbytur kritikat dhe mospajtimet. Qeveria pohoi se veproi në përputhje me ligjet në fuqi dhe se kjo prishje ishte pjesë e një fushate më të gjerë për të çrrënjosur ndërtimet e paligjshme në vend”, thuhet në raport e DASH.

 

32 Komente

 1. L
  Latif Dreqi

  Konfiskim i pasurive te kulakeve, pronareve dhe bashkepunetoreve te armiqve te Partise. Viti 1945 ku mbi gjithcka ishte Partia dhe armiqte e saj, shpronesoheshin, burgoseshin, vriteshin, eshte shume afer. Mjere ky popull qe harron kaq shpejt! Ky pushtet tashme eshte i rrezikshem. Pike!

  1. F
   Fener Zizi

   Latif Dreqi, dhe nuk ishte keq ne 44-ën, se Shteti u Forcua, ketyre Kurvave "Kulake" se Kulak sjane keta Byth@ira ,keta jane ca ordinere qe grabisin Popullin e vet, Kulaket ishin Tregetare, po edhe Ata ishin Gjakpires. Rrofte Ligji

   1. A
    Arjani

    LAQIFI NUK E DI SE INJORANT PA SHKOLL SE SI NE 44 SI TANI KETA JAN KAN PIR GJAKUN NJEREZIMIT SIDUKET NUK E NJEF MIR FANE TRAPIN CFAR MOSTRE ESHT DHE PRONAT JAN TE LIKE FLORIRIT ,NA MBYTEN INJORANTET PA SHKOLL .

    1. A
     Arjani

     LAQIFI NUK E DI SE INJORANT PA SHKOLL SE SI NE 44 SI TANI KETA JAN KAN PIR GJAKUN NJEREZIMIT SIDUKET NUK E NJEF MIR FANE TRAPIN CFAR MOSTRE ESHT DHE PRONAT JAN TE LIKE FLORIRIT ,NA MBYTEN INJORANTET PA SHKOLL .

     1. v
      vlora

      gruan, motren, te gjalle e te vdekur ti shkerdhefte Afrika me urdher te partise

     2. N
      Neo

      Nuk ja del dot me patronazhistet e Partise se jan me keq se ata te Dulles njeher e nje kohe.

      1. X
       Xhaxhi

       Enveri nuk grabiti prona dhe as nuk i mori per vete por i shtetezoi me ligj! Nuk dogji asnje tapi dhe nuk mashtroi me letrat. Pas 90 Ifrani se bashku me Saliun e pishtaret e demokracise jo vetem qe ju shkerdheu grate dhe robte ish kulakeve por ju grabiti pronat ne mes te dites duke manipuluar tapi apo me dhune.. disa vdiqen pa marre asgje apo u vrane si qen rrugeve.. Te tjeret kane frike te hapin gojen dhe kenaqen me nje lemoshe qe ju kane hedh. Je koqe kandari qe perserit karlleqet qe te ka thene Saliu qe duhet vare ne mes te Tiranes per ate qe ju beri ish pronareve.

       1. V
        Vranakonti

        Mire bene qeveria. Ajo kerkon kudo zbatimin e ligjit. Zbatimin e ligjit e kerkon i gjithe populli shqipetar.Kure nje qeveri bene ate qe kerkon populli,atehere qeveria eshte ne rregull me punen e saj. Le te bejn gallat dite e nat Latiferat e dreqi me te birin se nuk na behet vone.

        1. k
         k

         Shembjet janë të paligjshme,vjedhjet janë të lighshme.

        2. 1
         19

         Po klyshi i ilir metes po te isha une une si rama ta kisha qi rracen te kisha thy mdysh .po ngaqe jeni kurva te dy dhe ti fiton prap se do maresh demshperblim mor kikea e kapterit te ushtrise.

         1. k
          k

          Sekuestrim i pasurisë të korrupsionit mafjoz të cilësdo partie i perkasin

          1. G
           Go West

           Irfan Hysenbelliu eshte "perfaqesuesi me tipik" i malokerise qe shkaterruai e pervetesuai krejt pasurite e e krijuara me punen e dy brezave te shqiptareve, duke i lene sot pensionistet shqiptare, (qe normalisht duhet te qene pronare te krejt asaj pasurie te krijuar me shume djerse, sakrifica, barkthate...), me 100 euro pension! Asnje meshire per ta, perfshi dhe Ilirin, Saliun, Fatosin... Enveristave lumemdhenj do ju thosha se fajtoret nuk qene bandat e grabitesve, por ata qe e lane vendin pa zot; Enveri, Nexhmia dhe Ramizi.

           1. L
            Lerini filmat po ndertoni institucione

            Sado i poshter te jete pronari, nuk konfiskohet prona me nje firme te vetme burokrati dhe pa vendim gjykate se ndryshe ne te njejten menyre mund te fluturoje edhe prona e te ndershmit. Emrin e paske Go West, po perendimi funksionon me due process, checks and balances, rule of law. Pse beni sikur nuk i kuptoni ca gjera? Irfani do ta coje ceshtjen ne Strazburg, bashke me videon e bere me dron, edhe taksapaguesit do ta paguajne hotelin e Irfanit si te ri.

           2. Y
            Y.H

            Ne qofte se kjo qenka e pa drejte, atehere dhe une do te ndertoj nje objekt qofte dhe me te vogel se i Hysenbelliut.O njerez, kuptoni se prona eshte e te gjitheve e jo e njerit,dhe ligji duhet te zbatohet per te gjithe. E kush jane keta more Hysenbelliu,Kastrati apo Zamir Mane? Njerez nga familje puntoresh te rendomte e tani me hajduteri ubene te pasur.E ju vazhdoni ti mbroni akoma.

            1. A
             Artani

             FANEN ME E FUT NE BURG ESHT PAK DUHET ENVERI TJUA SHKERDHEJ ROBT .

             1. I
              Idioti

              Nuk bere nje dit shtet o kokosh.. pse nuk i vendos prangat ketij plehres policia? Eshte ndertim pa leje ne toke te grabitur.

              1. V
               Vranakonti

               Perkundrazi,ai ka bere shtet dhe po vazhdon te beje shtet. Se nuk u pelqen bythelepirsave te kryekriminelit Sali,nuk na pullcet shume bytha.

              2. E
               Elton

               SE mos i paguan milionat mbrapa se me pallatin e Lulit

               1. C
                Ciao

                Pse ke dyshime? Shih komentues si injoranti vranakonti, e ka fajin Saliu thotë.

               2. A
                Alban

                Ceshtja eshte se pjesa me e madhe e drejtuesve te bizneseve nuk jane ne rregull me ligjin, por Rama nuk i ngacmon sepse e perdor kete si shantazh ndaj tyre. Pra mos ji ne rregull me ligjin, por mos guxo te me ngacmosh mua. Hysenbelliu duhet te kete shume mekate si te gjithe biznesmenet qe u krijuan ne Shqiperi pas viteve '90, por qe ky eshte sulm kunder mediave te tij, kete nuk e luan topi.

                1. C
                 CNN

                 Po ato pallatet dhe kazinote qe po I nderton mbrapa Stadiumit tek ish Sheraton per te cilen u prish Garda do t'ja konfiskojne?

                 1. E
                  Elton

                  I gjati qe kur beri sherr me Adi Krasten te restorant Padam vite me pare ne Tirane ,dhe u beri presion mediave qe te mos e merte kush ne pune ,u duk se cfare mostre eshte .Krasta eshte gazetari me i pakoruptuar ne Shqiperi.

                  1. s
                   sali

                   Po pse verete mendoni se ky Musabelliu eshte pronari i vertete i ketyre,Me morat e ushtrie e beri ky kete,germoni e do gjeni pronarin e vertete

                   1. F
                    Fane kapterri

                    More po ai qe ta thyen ate te mezit cuditem pse nuk shkon ne mbrojtje te resortit kur eshte ne shkelje te ligjit, ai shkoi u rrah me policine private per zyrat e Sali Shehut prap ne periudhe zgjedhjesh jemi , po ketu qe ka hedhur paret Monka apo jane te ruseve .

                    1. Hysenbelliu mbron paratë e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, Iliri vodhi floririn në Krrabë dhe përmes Hysenbelliut ai ka pastruar paratë në ndertim

                     1. K
                      Korcari

                      Keshtu e peson po ta kruash me Udheheqjen! Mbylleni gojen dhe rini rehat prane vatres. Ja sa mire disa media dhe biznese. I krehin koken qeverise mbushin kuleten dhe ohoo ferkojne barkun.

                      1. f
                       fjala vjen

                       çfare thua o korçaaaaar! Po e di ti kush eshte Irfani dhe e degjon çfare thote? Thote qe ma ka kerkuar kryeministri te veproj mbi nje minister....po Rama eshte nga ata qe e shkarkon ministrin jo me nje fjale por me nje pordhe, çfare genjen ky idioti qe u majme nga sali kerma duke vjedhur pronen e popullit?! Kerma te gjithe keta; tu prishen, tu sekuestrohen dhe keta ose te zhduken se u dhemben syte njerzeve kur i shikojne ose ne burg Irfani e kompani. Jane majmur gazetaret e televizionet dhe na kerkojne dhe pushtet qelbesirat qe e kthyen vendin ne kurva! Jane hasmit numur dhe nje dhe kriminele me gazetare e pronare. Do shpetojne paq keto monstra?!

                      2. I
                       Ip

                       Ore keta legenat e kane sekuestruar Santa kuaranten ne Sarande apo e mban Keli akoma

                       1. E
                        Elisa e Spiros se Palit

                        Po po ta provojne atje po ia heq breket nga koka Edvinit te Kiços...

                       2. F
                        Fatmir

                        Po birren e korces kur do that marrin Ilir Metes / irfanit

                        1. Z
                         Zina sallaksja gjyqtarja e ndershme

                         O Latif koqja, po ky kapterre Hysenbelliu eshte hajdut qe punon per Like floririn! Miljon te pa paguara per taksat per tatimet per dritat ujin dhe hedh shurren perpjete???? E mbronte spiuni IM? Hahahaaaa, le te veje ne te sëmës tani! Po mire eshte te marri dhe ty Latif bolja me vete!

                         1. P
                          Plaku pa dhambe

                          Ky objekt nuk u ndertua brenda nates .Ku ishte shteti kur i ndertua ky objekt?Cfare thote ligji?

                          Lini një Përgjigje