Rama publikon fotot nga transformimi i Piramidës së Tiranës: Po merr formë për t’u bërë qendra më e madhe e teknologjisë në Ballkan

6 Gusht 2022, 10:23Sociale TEMA

Rama publikon fotot nga transformimi i Piramidës së Tiranës: Po

Piramida e Tiranës po merr formën e saj për t’u shndërruar në qendrën më të madhe të teknologjisë në Ballkan. Kështu shprehet kryeministri Edi Rama teksa ka publikuar disa foto nga punimet brenda dhe jashtë saj. 


“Mirëmëngjes dhe nga Piramida e Tiranës, e cila po merr formë hap pas hapi, për t’u shndërruar në qendrën më të madhe të teknologjisë digjitale në Ballkan, ju uroj një fundjavë të mbarë”, shrkuan Rama.


Më shumë se një vit më parë nisi projekti për rijetëzimin e Piramidës. Kryeministri Edi Rama theksoi në atë kohë se kjo godinë, e cila u ndërtua për përjetësimin e lavdisë së komunizmit, në vitet që erdhën degradoi në kioskëzim dhe në simbol të “tokës së xanun”, por do të kthehet në hapësirë ekstreme lirie në botën e universit digjital.


Sipas tij ky është një nga projektet më të vështira që ka marrë shumë kohë për të jetëzuar harmonizimin midis së shkuarës dhe së ardhmes, përmes një ndërhyrjeje në të tashmen.

92 Komente

 1. k
  katarakti

  Shumë bukur. Dhe shumë ide e mirë. Por me çfarë buxheti po realizohet?! Duke i shtuar borxhet përditë?! Zotësia është të bêsh vepra të bukura duke mbajtur buxhetin e shtetit në ekuilibër. Jo duke u rënduar shqiptarëve kurrizin me borxhe, që një ditë do të duhet t'i paguajmë edhe me interes bile! Si Greqia. Kështu edhe për rrugët, aeroportet dhe vepra të tjera. Nga ana tjetër më duket se i keni privatizuar për një copë bukë të gjitha pronat, pasuritë minerale dhe resurset publike?! Apo jo o piktor?! Qofsha i gabuar.

  1. T
   Tan_Tironci

   I gabuar o posi. Edhe katarakti ste bo derrmon me pa. Ste le mllefi me kuptu, cdo gje behet per tjua lene brezave te ardhshem o njeri. Sa per greket, as mos shko aty. Ata hanin paret, ndersa ky nderton. Mos guxoj robi me nxjerr nje foto te bukur, se me vrap ju kursimtaret do nxirrni veten sa gdhe jeni.

   1. a
    ana

    ajo nuk eshte fotografi por maket. Sa eshte fondi ne dispozicion per ta ribere Piramiden? Po fondi per teatrin e ri? Po per pensionet e pensionisteve a mendon qeveria? Shumica marrin nga 18 mije leke ne muaj, nderkohe qe nje koker veze kushton 40 leke. Sikur nje vese ne dite te konsumoje i duhen 1200 leke. A e kupton ndopak varferine e skajshme apo thuaj vete je i ngopur dhe oligark.

  2. r
   ritakokaj

   NOVELË URBANE. . Ndodhem tek Piramida. Në se do të kisha një palë atlete a ndonjë veshje më sportive, pavarsisht se mosha ka bërë të veten, mbase ngjitesha në majë të Piramidës si dikur, si atherë kur mermeri praronte prej rrezeve të diellit a kthehej në super dishezë prej shiut. Baza dhe kulmi i Piramidës u kthyen aso kohe në start dhe finish, dëshira miklohej për të demonstruar, fuqi, aftësi, protagonizëm, madje sa herë që ajri i freskët mbushte me oksigjen poret e trurit, ambicja për të ngulur atje një flamur merrte krahë. Piramidës I përdorëm rreth viteve 90 vetëm ‘shpinën luksoze’, por gradualisht me kalimin e viteve në brendësi të saj hynin e dilnin zotërinj me kostum. Hapnin drynin të lidhur me zinxhirë dhe i jepnin derës një të shtyr të fortë me shqelm!!!!. Ky gjest më irritonte pa masë, siç thotë Migjeni ‘ma me taktikë Zotni’. Në brendësi të godinës vizitorët shtoheshin, lëvizjet po ashtu, aty e kuptova që edhe këtë herë, strategjia e ‘Kalit të Trojës’ po funksiononte me sukses, nga ajo kohë nuk e provova më, nuk e përplasa më, ambicien time pas rrafsheve të mermerta. Athere në fillim të viteve 1991 kur nisa edhe unë garën për të parë Tiranën nga lart e për disa minuta të zgjeroja horizontin, kujtoj se koha ishte optimale për të treguar veten ndërtesa. U gjet funksioni, qendër konferencash dhe panairesh, emri zyrtar lehtësisht I artikulueshëm, ‘’Qendra Kulturore Ndërkombëtare Pjetër Arbënori’’. Në hapësirat e brendëshme u vendos administrata, gazetarë e ndonjë kompjuter. Zilet e telefonave mobile shkundën heshtjen e varrit pa kocka. Tymi i cigareve do të mbulonte dalëngadalë gjurmët e fotografive të diktatorit dhe popullit të tij, që pagoi plot tre milion e gjysmë dollar, në një kohë që tolloni i ushqimeve u kishte bërë gropë stomakun. . Ne dhjetor të vitit 2010 parlamenti miraton me 71 vota një projekt I cili parashikonte prishjen e Piramidës dhe ne vend të saj të ngrihej ndërtesa e re e parlamentit. -‘’Një piramidë tjetër që të zëvendësoi piramidën ekzistuese. Në fakt zgjidhje ideale do të ishte një piramidë më e madhe, që të mbulojë piramidën e vogël, vetëm kështu do të kënaqen nostalgjikët e djeshëm dhe ithtarët e sotëm të autokracisë’’- shpërthejnë statuset në rrjetet sociale. ‘Varri pa kocka’ do të hidhet në erë. Besoj se e mbani mend maketin futuristë. Admirues të piramidës të të gjitha shtresave sociale, nxituan ta fotografojnë e të pozojnë para objektit, e po ashtu të thonë fjale të mira si para një vakie, por urdhëri i dytë anulloi të parin. Kulla e diktatorit nuk do të shembet. Panifikohet një rikonstruktim i ndërtesës që nga maja deri në bazë, si nga brenda edhe nga jashtë. Kjo ishte. Piramida e pushtuar nga lagështira, mbuluar me llamarinë e kartonë, cjerr e ngjitur sipas orekseve të endacakëve s’bënte më as për stallë. Duheshin gjashtë milion euro për ti prerë një ‘kostum të ri’ që su pa kurrë me sy!!!. Është vendi më I vizitueshëm nga turistët e huaj, kjo po është e vërtete. S’ka grup qe nuk kthehet për të dëgjuar historinë, sepse ka një histori nga prapa . Pirmida do të jetë qëndra më e madhe e teknologjisë ne rajon, lajmi u transmetua në të gjitha mediat. Kryebashkiaku Erion Veliaj, deklaroi projektin.. Nentor 2020, projekti prezanton fillimisht sloganin ‘RIJETËSIM....’ e në vijim shpalosen shkallë, shkallë, shkallë. Uau!!!!!.. Prap shpina e ‘Piramides” po ha e ‘drurin. Piramida miq i ngjanë shumë fatit të shqiptarëve, e neglizhuar,e braktisur, e sharë, e bastisur, e dënuar, por edhe e përdorur deri në qamet. Rita Kokaj.

   1. M
    MacGr

    RITES: Enver hoxha banonte ne nje godine dhe sigurisht nuk u prish dhe mire bene qe nuk e prishen,E.Hoxha punonte ne KQ P.P.SH.,as ate se prishem,as k/m,as PRESIDIUMIN E Kuvendit Popullor.Po PIRAMIDEN perse ta prishnin??Nuk e kuptojme se ku eshte kundershtimi juaj .Mos valle se ka shkalle shume? E paragjykoni se nuk do funksionoje.Cfar ta bente,ta linte si varr i hapur ne mes te bulevardit?Enveri nuk e ndertoi me parate e tija Ajo eshte prone e popullit sic ishin dhe fabrikat .,hekurudhat,kanalet vaditse.taracat qe Saliu i shkatrroi me urdher.

   2. I
    I menduari

    PIRAMIDA - Projekte "moderniste" te karagjozeve te sotem, qe dine vec te shesin fiq! Keto lloj karagjozlleqesh "arkitektonike" jane thjesht TE PERKOHSHME! Ne nje te ardhme te afert, shqiptaret do turperohen ose do tallen me budallalleqe te tilla. Kjo ndertese me nje arkitekture fantastike, ja arriti qellimit qe ti mbijetonte vales se barbarizmit dhe halabakerise politike, te koheve te idiotizmit historik shqiptar. Fatmiresisht ajo shpetoi pa u shembur dhe tashme nuk ka as me te voglen mundesi qe ne te ardhmen ajo te shembet. Ajo e kaloi valen e antishqiptarizmit te ngritur ne levizje ideo-politike. Tashme ka filluar numerimi mbrapsh dhe gjerat dalengadale do marrin vendin e tyre ne histori. Pjellat e maskarallekut politik jane ne largim e siper, ne kuptimin filozofik por edhe biologjik te fjales. Ne vazhdimesi edhe karabushet e tjere politike do largohen nga skenat politike dhe historia do konceptohet pa ndikimet e kesaj furtune halabakerie qe pesoi Shqiperia ne keto dhjetvjecaret e fundit. Edhe sado kohe qe mund te zgjase kjo stuhi idiotesish, perseri ajo eshte ne bjerrje dhe nuk eshte e larget koha qe do perfundoje me ne fund. Kjo do te thote, se qe te gjithe duhet te jeni te bindur se kjo ndertese eshte MAUZOLEUMI I HEROIT KOMBETAR TE SHQIPTAREVE - ENVER HOXHES. Ashtu eshte ndertuar dhe ashtu do ri-behet, eshte ceshtje kohe. Nuk do jete e larget dita kur kjo ndertese do kthehet ne gjendjen e saj fillestare origjinale, ashtu sic eshte ndertuar diten e saj te pare. Do vije dita qe kjo gje do jete nje kerkese mbarepopullore dhe krejtesisht e llogjikshme. Nuk do jete e larget dita qe ne kete ndertese do jete varri i Enverit te Madh dhe gjithcka ne kete ndertese do jete e lidhur me historine e tij dhe te shqiptareve ne kohen e tij te lavdishme. Do jete ndoshta pika me terheqese historiko-turistike ne Tirane dhe mbare Shqiperine. Mos kini dyshim, eshte ceshtje kohe (...ndoshta ne 150 vjetorin e Enverit - 2058)

    1. S
     Salih

     Shume mè afer se ne 150 vjetorin e lindjes...delirante idiote qè me leket e fukarrallekut tè tejskajshem te gati 70% tè ketij vendi, mburren se po bejne " mrrekullira"...j'u lumte pena per komentin t'uaj...!

     1. k
      katarakti

      Pjesêrisht dakort me ato që shkruan. Sidomos në gjysmën e parë të komentit. Ke shkruar urtë e butë. Pa nerva, pa sharje, pa tërbim, masturbim dhe fjalor të ndyrë siç është bërë e zakonshme në këtë sit. Me një fjalë duket sikur përpiqesh ta kalosh ujin nën rrogoz pa u ndjerë. Sidomos kur fillon e flet për Enverin. Edhe unë nuk para e dua këtë sistemin e hajdutëve dhe të korruptuarve që u instalua në Shqipëri para 30 vjetësh. Ka 1 000 të zeza. Duke nisur nga shkatërrimi total i shtetit, nxjerrja në shitje e Shqipërisë dhe pasurive të saj që Nano, Shkëlzeni, Hajduti me bllok, Argita etj etj të bëheshin milionerë! Megjithatë nuk do të pranonja më kurrë të jetonja përsëri nën sundimin e regjimit të Enverit. Kur një parti që kishte uzurpuar vendin vendoste se kur do hanje, çfarë do hanje dhe si do hanje?! Se çfarë duhej të thoshnje dhe çfarë jo! Se ku duhet të punonje dhe ku duhet të jetonje! Se çfarë shkolle do ndiqnje etj etj. Po ashtu me një kryetar që vihet në krye të Partisë, kur ajo themelohet dhe zbret nga kali, veçse kur vdes. Qê për të rijtur pushtetin kosit miq dhe armiq, deri edhe shokët dhe bashkëluftêtarët e vet të afêrt. Nuk e mohoj, siç e kam thënë edhe dhjetra herë tê tjera, qê Enveri bëri shumë punë të mira për vendin. Që këta të sotmit, veçse e kanë grabitur dhe xhvatur. Por megjithatë kthimin e një regjimi si ai i Enver Hoxhës nuk do ta uronja kurrë. Ka pasur edhe rrugê të tjera me anë të të cilave Shqipëria mund të zhvillohej dhe të pêrparonte gjatë këtyre 30 vjetëve. Nuk është veçse komunizmi i Enver Hoxhës. Por këta rufjanë dhe maskarenj qê kanë qeverisur gjatë këtyre viteve, "grupi i të katërve": - Bisha, Nano, Rama dhe Meta veçse e molën dhe e volën këtë vend. I shitën të gjitha pasuritë e tij sikur t'i kishin të trashëguar nga baballarët e tyre. Me një fjalë ramë nga shiu nê breshër. Nga ligjet e diktaturës në ato të xhunglës! Dhe në emër të antikomunizmit shkatërruam me themel shtëpinê tonë të përbashkët.

      1. R
       Raimond vlonjati

       Keto shkallet do jene burim aksiedentesh per femijet Ato shkalle do ishte mire te mbusheshin me peme te vogla, sic i bejne kudo ne perendim , sidomos ne Manhattan , qe kane kopjuar Kopshtet e varura te Taxh Mahal ne Indi, Si dhe te vedosehsin edhe vazo me lule , ku vazot te jene te ngulura mire aty ne beton , dhe te kete nje ndricim te bukur qe te pershtatet me pemet dhe gjelberimin e krijuar Dhe aty te mos futeshin aspak njerezit,--Mjafton qe ajo cati-piramide te reflektoj bukuri dhe estetike moderne , kaq

       1. I
        I menduari

        Kartarakt, nuk ka rendesi fare se cfare mendon ti per Enverin. Po fare fare fare! Ajo qe thua ti eshte nje VLERESIM i historise, ajo qe them une eshte nje FAKT i historise. Vleresimi i historise eshte gjithmone RELATIV, ndersa fakti historik eshte gjithmone ABSOLUT! E kuptove cfare te thashe, e kupton ndryshimin thelbesor? Enver Hoxha eshte fakt historikt ABSOLUT, i padiskutueshem dhe trondites, qe ka lene gjurme ne historine shqiptare si askush tjeter. Skenderbeu eshte shume i vogel para tij! Nese ka vleresime pozitive apo negative per te kjo eshte thjesht relative (dmth e ndryshueshme ne kohe). Vleresimet profesionale historike sidoqofte ne cdo kohe, nuk behen per patatet apo oren e gjimnastikes, per degen e shkolles apo per burgaxhinjte e kohes. Keto jane vleresime njerezish medioker dhe me nivel te ulet intelekti, qe nuk sherbejne as per ne WC. Mos te harrojme qe edhe Gjergjin e Madh e kane anatemuar per shume kohe pas shek XV-te, madje edhe sot e kesaj dite gjen ca halabaker islamike qe e quajne "qafir, tradhetar te islamit, kriminel, vrases, hajdut ...". A e keni degjuar se si e etiketojne turqit Skenderbeun? Ju duket cudi? Jo aspak. Pra pse mos te thone te njejtat gjera, madje edhe me shume, per Enverin e Madh? Por Gjergji i Madh Skenderbeu eshte fakt historik ABSOLUT, i padiskutueshem dhe trondites, qe ka lene gjurme te pashlyeshme ne historine shqiptare. Shqiptaret sot ca rrenoja te keshtjelles se tij i kane si relike te shenjta kombetare, apo jo!? Madje ishte pikerisht Enveri qe ngriti Muzeun e Gjergjit ne Kruje dhe Statujen e tij ne Sheshin Skenderbej! Mos kini asnje dyshim, Enveri i Madh eshte HERO KOMBETAR i shqiptareve dhe Piramida se shpejti do jete MAUZOLEUMI i tij, ku do vendosen edhe eshtrat e tij dhe do jete nje pike pelegrinazhi mbare-kombetar!!

      2. Z
       Zateniketa

       Pirth pirth se shfryes që në mëngjes

       1. J
        Joti

        Me zhvillimin qe po merr teknologjia duhej dhe ne shqipri nje qender si kjo

        1. A
         Ardi

         Tani do ecim shume para. Me kete ndertimin e tmerrshem. Tani na duhen vetem mend dhe profesore It qe gjehen kollaj. Po rama deri te betoni shkon. Me tw tjerat merruni vete. Ai thjeshte pastron leket me beton

         1. T
          Taulant

          Aq e ka horizontin beton...beton dhe vetem beton. Nuk behet stan me lepuj thote populli , Rama eshte nje cope hajduti dhe asgje me shume.

          1. e
           em

           TAO TAO, TAO LEPURUSH I STANIT

           1. a
            ana

            Ashtu eshte hajdut, por qe kundershtare ka vetem kusare. Keshtu qe populli i shkrete zgjedh hajdutin perball kusarit!

            1. C
             Ca pika shiu ran'e mbi qelq

             e ke shpre ne menyre shume te sakte gjendjen e sotme ne kete vend. kaq sakt sa qe vetes i thoja,pse fat nuk ke ne jete , qe te njohesh nje person te tille, qe si ti gjerat i sheh.

         2. E
          Endri

          Projekti inpiramides eshte vertet dicka e bukur pasi do e kthej ate ne nje qender multifunksionale

          1. Y
           Ylli

           Dicka mjaft e bukur e cila do i hapi rrugen shumete rinjve e te cilet kane deshire te meren me kete gje

           1. a
            arrifi

            Qe do meren do meren, po kush ??? Axhiu apo Hasani , se te gjithe ata me shkolle te larte dhe me talent ne shkenca kane ikur dhe po ikin per dite jashte vendit . Shqiperia me ate intelligence po ta quajme te tille eshte te patten 500 - 700 vjet mbrapa Europes . Keshtu qe i fituari ne kete rast eshte i gjati qe i mbeten miliarda dhe i humburi eshte shqipetari .

           2. l
            liri

            hallall qe po e transformini ne qender teknologjie per te rinjte , te mesojne kodimin dhe programimin qe eshte e ardhmja e botes

            1. T
             Taulant

             Cilet te rinj???? Mosha mbi 50 vjec ka mbetur ne vend.

             1. c
              ca po thua

              Taulant o RROT CARI, shkollat jane te mbushura me femije o idiot i lindur, Universitetet po plasin nga kerkesat dhe mbingarkesa! o DEBIL!

            2. e
             eda

             me vjen mire qe piramida do te sherbej per pjesen e teknologjis duke angazhuar te rinjte

             1. k
              klaus

              ishte katastrofe edhe kot ta kishit rregullu do benit mire se eshte gjynaf ajo godine ne zemer te tirnes te rrinte ashtu si gerrmadhe

              1. G
               Gazi

               Ishte goxha e nevojshme pasi digjitalizimi eshte keyefjala e koheve te fundit dhe sa mire qe po mundohen ta zgjerojne ne vendin tone

               1. B
                Blerim

                Do i jape nje pamje te bukur qytetit, ama do i jape nje shtyse te forte te rinjeve per te zhvilluar ambiciet e tyre

                1. I
                 Ildi

                 Kohet e fundit teknologjia eshte zhvilluar shume ne vendin tone e per kete eshte merite e kryeministrit Edi

                 1. G
                  Geris

                  Shqiperia po zhvillohet shume dhe shohim qe nje vemendje te madhe i eshte dhene teknologjise ,e cila do na lehtesoje shume pune

                  1. T
                   Taulant

                   zhvillim i madh ...600mije Shqiptar e braktisen vendin keto 9 vjet ne pushtet te kerricit te Vucicit.

                   1. F
                    Fredi

                    Jo or kerriç,jane per 30 vjet(93-2022).

                   2. A
                    Agron

                    Të rrojë partia. Ne fakt u zhvillua shume aq sa akshi uli breket pasi vodhi leket.

                   3. A
                    Ay

                    Komentuseit nga Joti gjer tek Geris. Dy pyetje. 1: Me qepra apo pa qepe? 2.: Ndonje dite pushim ne kete vape gushti nuk keni mor te gjore?

                    1. H
                     Hahaha

                     Hahahaha, dhe spret pak qe te mos bie ne sy por i ben rresht komentet dhe pa pike ndryshimi. Nga dhermiuuu lale komenton se i ka te paguara sufllaqet dhe nje shazllom 8 veta.

                    2. I
                     I juaji Enver Hoxha

                     Edvin Llapa këto shkallare të karrierës si "arkitekt i avullimit të buxhetit" do të të çojnë tek trekëmbëshi. Shpejt. Më beso. Mamin sta pallova dot se ishte spiune, po baba Kristaqnë ta shalova mavrinë sa herë më tekej. Ishte xhelat I veçantë. Ta hidhte litarin ne gjume. Kishte frike se mos I nxirrnin nje kushuri te arratisur. Haha po ne e dinim perpara tij po benim sikur. Xhelat gjatovinë. Po piramiden sduhej ta shemtoje ne kete fare feje si turbine e stacioneve septike ne dystopi urbane. Po ....Ti aq di se ske tru. Mut muti.

                     1. e
                      em

                      mos e ke fjalen per vehte mut muti??????

                      1. I
                       I juaji Enver Hoxha

                       Sa ziliqar që je o mut muti. Mos shërbe si qen, se do të vrasin si qen o mut muti

                     2. r
                      regi

                      po shikojme qe ne vendin tone po behen pune me te vertet te mira dhe kjo po duket dhe piramiden e tiranes e cila do ti japi mundesi femijeve te mesojne rreth teknologjise

                      1. k
                       kaka

                       kjo pervec se do edukoje femijet dhe te rrise akoma dhe me shume deshiren per teknologjine por do ti japi dhe nje pamje shum te bukur vendit

                       1. L
                        Leo

                        Bravo Edi Rama !

                        1. A
                         Auron

                         Piramida, apo ajo qe ka mbetur nga piramida eshte nje turp arkitekturor, eshte nje ndyresi betoni, qe te jep ndjesine e fjetores qe eshte kthyer Tirana. Pervec te paguarve per komente dhe patronazhisteve, nuk ka njeri normal qe nuk sheh qe mafia e betonit e derdh felliqesiren e asaj edhe tek piramida ne formen me te neveritshme te nje ndertimi pa leje. Mos kujtoni se keni te beni me te njejtin popull qe ndertonte socializmin me forcat e veta, dhe qe mendonte qe ishte vendi me i lumtur ne bote si pasoje e zinxhireve qe e mbajten te lidhur per 45 vjet. Kemi dale, kemi pare. Dhe ata qe nuk dalin dot, u tube dhe interneti ja u sjell zhvillimin dhe njohurine ne shtepi. Brqco ju qofte qe e vodhet dhe e shemtuat kete vend. Po mos hani mut shume. Shijoni gjene e vjedhur po mos na jepni mend. Bastarde pa lavdi

                         1. R
                          Raimond vlonjati

                          Ik ore rrembythje legen i qelbur , - Kur Sala donte ta prishte Piramiden , u ngriten dhe protestuan me artikuj ne gazeta arktekte te ndryshem nga Europa dhe te gjithe e quajten Piramiden nje ndertim i shkelqyer qe ishte ne nje radhe me Kullen Eifel , me Bing Bang te Anglise etj Mirepo na del ti nje deficent qe na paske nje mendim te kundert

                         2. P
                          Plaku

                          Plaku, Mendjet e ndritura bejne vepra madheshtore. Kjo veper e arqitektve i ofron ardhmeri çdo gjenerate. Piramida do te behet çerdhe e mendimtareve. Ne kete objekt madheshtor, politikanet keqberes, sharesit, hajdutet dhe soji me i keq i njerezve nuk do te gjejne vend. Urime per kete monument madhor.

                          1. r
                           rinia

                           Fonde publike pa fund shpenzohen por te kene funksion jo si parku publik `Rinia` ne Elbasan qe u harxhuan miljarda leke e tani eshte bere shkretire me kanale 7 metro te thelle e asnji nuk mban pergjegjesi per gjithe parate e shtetit.Nuk ka nji stol ku te rrishe nuk ujitet kurre .Pervec lokalevete kafeneve qe kane rrembyer hapsiren e token e parkut.

                           1. N
                            Novruz

                            Ke shume te drejte,dhe si gjithmonë askush s'jep llogari,askush nuk mban përgjegjësi per keto investime skandaloze.

                           2. r
                            rinia

                            Fonde publike pa fund shpenzohen por te kene funksion jo si parku publik `Rinia` ne Elbasan qe u harxhuan miljarda leke e tani eshte bere shkretire me kanale 7 metro te thelle e asnji nuk mban pergjegjesi per gjithe parate e shtetit.Nuk ka nji stol ku te rrishe nuk ujitet kurre .Pervec lokalevete kafeneve qe kane rrembyer hapsiren e token e parkut.

                            1. P
                             Prometeu

                             Po behet per nostalgjiket e diktatures qe tu mari perseri votat ne zgjedhjet lokale te vitti 2023

                             1. u
                              u dhime duke qesh

                              Nderro emrin Promete, se ai ishte komunisti i pare ne kete bote o kokrra e budallait!

                             2. V
                              Vito mashtruesi, shoku i Nikos

                              Kryeminister LEGEN. Sipas ritmeve te punes aty kjo ka per te mbaruar mbas 3 vjetesh. Po trotuarin ne bulevardin BC, ne te majte te piramides , qe eshte zhdukur perse nuk e tregon apo kur te ndodhe ndonje aksident me qytetare do ja vesh fajin ndone polici ose ndonje shoferi . LEGEN

                              1. p
                               pew

                               hajde toc hajde

                               1. J
                                Jeton

                                O rrota kari që komentoni njëri pas tjetrit, akoma nuk e kuptuat që s'jemi si ju dhe duket hapur? Kjo ndërtesë ka marrë fund, është kot. Keni betonuar edhe brenda, duke hequr frymëmarrjen që kishte. Në vend ta bënit me struktura metali dhe xhami, e keni bërë si fole milingonash nga brenda. Idiot I madhi, akoma më idiota ata që I shkojnë pas.

                                1. B
                                 Beso

                                 Tani direkt do zhvillohemi. Pasi shemtoi piramiden tani dhe me hedhjen ne hapesire te Arnaut 1 dhe Arnaut 2 do ti rrasim gishtin silicon valley dhe do nxjerrim avionin e gjenerates sw 6 qe nga ana teknologjije si ja fusi F 35 Ohh sa mire ja u ben Rama juve qe ju q... para mbrapa dhe i thoni babe.

                                 1. J
                                  John Qelbashi

                                  I shpetoi Talibanit te Tropojes per nje qime. Aty tek rrethi ne maje te vihet nje trekendesh ku te varen pushtetaret e korruptua r dhe fuksat

                                  1. A
                                   Arben

                                   Lerini fasadat! Meruni me hakerat qe po ju bejne zbor! O keshtjellare te mesjetes!!!

                                   1. S
                                    Salih

                                    Ha,ha,ha, te lumte Arben...halldupè delirante, njesoj, si i gjati, ashtu dhe bibat qè i shkojne mbrapa...!

                                   2. L
                                    Laluci

                                    Ore, çisternën e ujit kur do ta heqim nga tarraca se po na shembet pallati.

                                    1. N
                                     Niko Jani

                                     Po ndertohet piramida, po pronareve kur do ti jepni kompensimin per truallin e marre.

                                    2. A
                                     Arkitektura e ripjelles

                                     Kjo eshte rilindja urbane e kryeakitwktit Pallosh Rama. Pasi e ndriti ne pikture e sport, pasi u be kryeminister zbuloi se mund te bente gjithecka, bile edhe arkitektin qe e kish pare ne enderr por s’ia kish dale dot se aty duhej bythe e ai bythen e kish per tjeter gje. O HALE!! Shkaterrove Tiranen e gjithe qytetet e tjera me skizofrenine tende. Ti bashke me arkitektet e tu ne pidh te semes do shkoni o plera!! S’dini ku ti lani parate e droges dhe betonuat gjithecka

                                     1. H
                                      Himarioti

                                      Shumë nga "Veprat" e E. Ramës janë produkt i mendjes së tij prej nercisti, komplet jashtë mundësive, dëshirave dhe vullnetit të popullit. Shumë familje që humbën shtëpitë nga termeti para tre vjetësh, janë akoma jashtë ky, investon miliona për popozitet dhe lavdi personale.

                                      1. S
                                       Shoqja Pandora

                                       Ju plera kolaboracioniste fubderrina dhe pjella ballistash qe pushtetu jone ju derrmoi per 50 vjet me ne krye Shokun Enver kot e keni qe doni te perbaltni arritjet e qeverrise dhe patriotitbme te madh shqiptar Edi Rama. Kjo eshte vepra me e madhe e ballkanit e krahasuarbme me te medhajat ne bote! Shqiperia nen udheheqjen e bijve dhe bijave tane partizaneve do ndricoje ashtu si dikur me lavdine e madherishme te epokes se ndritur te Shokut Enver

                                       1. T
                                        TAHIPI

                                        Sa here eshte rinovuar...ristrukturuar ... riparuar kjo piramida ne 30 vitet e fundit? Me kujtohet njehere kur mbulesen me pllaka mermeri e graniti e zevendesuan me pllaka kineze 1$ per m2, ndersa fondi qe u shpenzua ishte mbi 50 milion te reja!!!!!! Te shpresojme te mos jete edhe kesaj radhe ashtu!

                                        1. B
                                         Boston

                                         Bravo Rama! Qente le te lehin, karvani te shkoje perpara. Djajte me ne krye hajdutet dhe kriminelet non grate Sali dhe Ilir po digjen para se te shkojne ne ferr…… Poshte e me poshte armiqte e USA

                                         1. B
                                          Boaton

                                          Bej shaka se Edvin Rama karikaturisti eshte shkerdhata me e ndyre ne gjithe Ballkanin Perendimor. Mashtrues pa din e imam.

                                         2. D
                                          Davidi

                                          Megalloman. Asnje nga veprat e derimesotme te ndertuara nga qeveria e tij, nuk jane ende rentabel dhe nuk do te jene as per brezat sepse shton kosto tahmaqare per mirmbajtjen.

                                          1. B
                                           Bledi

                                           Kjo ja kaloi dhe pieamidave te Egjyptit Ato u ndertuan per 20 e ca vjet sipas historianeve kjo po I mbush avash avash 40 vjec dhe s ka mbaruar akoma. Meriton te jete simbol i durimit kokefortesise budallallikut hajdutllikut dembelizmit inatit tangerllikut kodoshllikut me pak fjale virtyteve we ma kane karakterizuar ne shekuj.

                                           1. A
                                            A.G.

                                            Lart e me lart flamujt e Kongresit! Tendera, fitore perpara na presin. Ne kohen e Sali Bollekut sikur u tha qe Piramida nuk mbahej me ne kembe. Pasi ia zhveshen dhe zhvaten edhe pllaken e fundit te mermerit... Piramida nuk ra. Me siguri e kishte fajin mermeri i Karrares qe rendonte shume. Tani do e ndertojme nga e para... me mire, me shpejt, me lire. Edhe lopet hollandeze nuk i mjelin kaq shume sa kete te shkrete Piramide.

                                            1. S
                                             Sonila

                                             Me te vertet po behet nje projekt super i bukur ne Tirane dhe falenderojm shume Z.Rama mezi po pres perfundimin

                                             1. M
                                              Martina

                                              Piramida ka marre nje pamje tjeter fale kesaj pune te bere

                                              1. P
                                               Pike e zeze

                                               Hahahah a e kupton cfare komenti ke bere..mendohuu mbase te vijne mend e kokes.

                                              2. E
                                               Elona

                                               Z.Rama mos ndalni me projekte te tilla, shume te rinje do te ken mundesi te shumta te zhillohen ne fushen e teknologjise, rrespkte

                                               1. I
                                                Ina

                                                Ky projekt i piramides do tu mundesoje te rinjve nje lidhje te forte me teknologjine

                                                1. D
                                                 Denisi

                                                 Piramida eshte transformuar totalisht dhe mezi presim qe ky projekt te perfundoje

                                                 1. A
                                                  Ana

                                                  Kur te perfundoje kjo piramide do ti jape nje pamje te mrekullueshme vendit

                                                  1. A
                                                   Altin

                                                   Ju pergezoj per kete projekt te bere sepse do te transformohet totalisht piramida

                                                   1. M
                                                    Miri

                                                    Me ane te ketij projekti po i jepni vemendjen e duhue teknologjise dhe rinise

                                                    1. K
                                                     Klodian

                                                     Piramida po kthehet ne nje qender qe do te jete ikonike per Shqiperine

                                                     1. A
                                                      Arnold

                                                      Transformimi me se i dukshem dhe presim qe te hapet sa me shpejt per funksion te rinise

                                                      1. t
                                                       tosi

                                                       Ne ballkan ska asnje ndertese te tille prandaj mund te quhemi me plot gojen revolucionar

                                                       1. e
                                                        eri

                                                        Rama ka bere nje super pune me transformimin e piramides po ju se uptoni

                                                        1. e
                                                         eri

                                                         Ka bere nje super pune me ndryshimin e piramides o idiot

                                                         1. b
                                                          bledi

                                                          Nje super inovacione po behet me piramiden

                                                          1. k
                                                           kaka

                                                           Ska asnje koment per tu bere. Te gjithe e dime qe qeveria e kaluar sdo e kishte rregulluar kurre por do e linte si nje pike te zeze ne qender te tiranes, kryeqytetit tone.

                                                           1. b
                                                            bledi

                                                            Ku merrni vesh nga inovacioni ju

                                                            1. a
                                                             arditi

                                                             Po ku merrni vesh ju o idiote se cfare behet nga jetea

                                                             1. S
                                                              Sandri

                                                              Inagurumin besoj pas gjithe aeroporteve, porteve dhe pas sateliteve qe do leshojme! Per tenderin ke plot ustallare si Balluku dhe lali verku

                                                              1. F
                                                               Fifi

                                                               Imagjino se ca qeverisje ka bere saliu dhe lulushi,ta katandisesh piramiden ashtu pa asnje pike respekti per ikonat e kryeqytetit turp

                                                               1. G
                                                                Genc

                                                                Neqoftese piramida behet sic eshte projekti do dali nje kryeveper

                                                                1. G
                                                                 Gezimi

                                                                 Bravo????????si ato fotot që nxorën për dy konviktet e mjeksisë që i nxore vetëm pjesët e sipërme dhe jo trotuaret që janë të bllokuara dhe njerzit nuk kanë ku të kalojne u bënë dy vjet dhe bëhen burim aksidenti që zot na ruaj mos të ndodh pasi aty kalojnë me qindra vetë në ore....kështu i bëni ju ndërtimet. Nuk pyesni për qytetarët. Dhe kur ndodh tragjedia e kanë fajin mediat dhe partitë. Bravo Edi,,????????????gd

                                                                 1. L
                                                                  Llazi usa

                                                                  O ju qe shani Edi Ramen dhe mburreni Sali kriminelin,ua qifte Kina robet ku ti keni,ty Taulant te parit.

                                                                  1. L
                                                                   Llazi usa

                                                                   Me fal se u ngatërrova. Ju që shani Saliun dhe mburni Edvin kërmēn Afrika ju pallofte cju mban pragu edhe pragu I Saleh Pinokut edhe pragu I Edvin pedes çunit te xhelatit dhe spiunes.

                                                                  2. Bravo ,,aty brenda duhet të hapësh një pikë teknologjike dhe informative për Rilindasit të mësojnë dhe përmirësojnë teknologjinë e vjedhjeve dhe fshehjeve të parave dhe pislliqeve pa lënë asnjë gjurmë. Rilindasit e mëdhenj -Tahir-aga, Gjiknur-beu, Ahmetaj

                                                                   1. S
                                                                    Shoqja Pandora

                                                                    Te plasin zogistet dhe ballistet!!! Shqiperia jone e bukur tani do te Marre vendin qe meriton! Sic e kishte katandisur vendin rregjimi zogist shqiperia ishte e fundit ne evrope! Tani nen ufheheqjen e kryeministrit edi rama shqiperia do te zere vendin qe meriton! Zogistet dhe ballistet e kisjin katandisut vendin ne analfabetizem pa drita pa pune! Tirana tani eshte transformuar ne qytet moderrn! Te gjithe e shofin qe shqiperia e kohes se zogut nuk krahasohet me zhvillimin qe ka bere qeveria ne keto vite! Themelet qe hodhem me shokun enver jane te forta dhe mbi to po ndertohet shqiperia e re!

                                                                    Lini një Përgjigje