Rehabilitohet një tjetër bllok banimi në Laprakë, Veliaj: Pas kopshteve dhe shkollave, fokusi tek infrastruktura

24 Mars 2024, 18:45Sociale TEMA

Rehabilitohet një tjetër bllok banimi në Laprakë, Veliaj:

Bashkia e Tiranës ka nisur rehabilitimin e bllokut të banimit që kufizohet nga rrugët “Lord Bajron”, “Riza Cuka”, “Pandi Dardha” dhe “Dritan Hoxha” në Njësinë 11, e populluar me pallate të vjetra dhe banesa private.

Investimi i ri, jo vetëm do të krijojë një mjedis më të jetueshëm për komunitetin e zonës, por do të lehtësojë edhe qarkullimin e mjeteve nga Spitali i Traumës.

Punimet u inspektuan nga kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili deklaroi se ky është një projekt i jashtëzakonshëm, kërkesë e komunitetit të zonës. Ai nënvizoi se projekti parashikon edhe rikuperimin e trotuarëve dhe të shesheve të zaptuara në këto 30 vite, duke ua kthyer ato komunitetit.

“Më vjen mirë që po e mbajmë fjalën sot. Po pastrohen të gjithë çibanët, po rregullohen sheshet. Më në fund kemi trotuarë në një zonë e cila kishte dalë jashtë kontrollit. Ndër vite ishin toleruar disa gjëra që nuk duhej të toleroheshin: zaptimi i shesheve të pallateve, zaptimi i xhepave të vegjël e lulishteve, zaptimi i këndeve të lodrave. Me skemën e re, me stolat, me lulet, me këndet e lodrave, me xhepat mes pallateve, i kthehet jeta komunitetit. Më vjen mirë që pjesa më e madhe e banorëve ka qenë bashkëpunues, edhe dikush tjetër që mund të ketë ndërtuar ndonjë mur apo ndonjë lidhje të vogël pa leje do të duhet që të na mirëkuptojë. Vjen një moment ku secili prej nesh do të duhet të respektojë ligjet e bashkëjetesës”, deklaroi ai.

Kryetari i Bashkisë tha se përmirësimi i infrastrukturës publike dhe rehabilitimi i fasadave të pallateve, përmes “Fondit të Komunitetit”, po rrit vlerën e pronës së qytetarëve. “Në momentin kur cilësia e rrugës, ndriçimi led, infrastruktura e futur nën tokë përkon edhe me pallatet që janë estetikisht të pranueshme, unë besoj se rritet vlera e gjithë komunitetit. Njerëzit këtu vijnë nga të gjitha cepat e Shqipërisë dhe kanë mësuar bashkëjetesën, që pavarësisht nga vijnë, pavarësisht si i kemi kushtet, do të duhet të bashkëjetojmë dhe të punojmë për të mirën e komunitetit. Më vjen mirë që e mbajmë këtë premtim! Do të doja shumë, edhe në bashkëpunim me banorët, të rregullojmë çështjen e parkimit të rezidentëve, që sigurisht është faza e dytë, mbasi firma të mbarojë punën”, shtoi më tej Veliaj.

Kreu i Bashkisë siguroi se puna nuk do të ndalet në këtë bllok banimi. Ai theksoi se një vëmendje e shtuar po i kushtohet investimeve në periferi, duke u fokusuar në nivel kapilar.

Punimet parashikojnë shtrimin e të gjitha rrugicave brenda tij, si dhe rrjetin e kanalizimeve, të ujësjellësit. Gjithashtu, janë krijuar dhe sheshe që mund të shfrytëzohen nga grupmosha të ndryshme.

3 Komente

 1. U
  Uzi

  Cfare do te thote rritet vlera e prones?! Eshte nje tjeter manipulim i veliajt - rritet cmimi ne kurriz te 99% te qytetareve. Nje tjeter rritje artificiale ne kurriz te familjeve te reja dhe te te rinjve qe zhduken nga shqiperia. Pse duhet te rritet cmimi i prones kur investimet behen me para publike, me taksat dhe gjobat e lalit. Rritet cmimi per banim dhe qera ne menyre monstruoze, dhe veliaj krenohet me kete. Eshte bere jeta e paperballueshme dhe lali krenohet me kete. Se vete lali eshte pjese e oligarikse dhe autokracise qe ka mberthyer shqiperine

  1. S
   Sokoli

   Po zona e Astirit a bene pjese ne territorin qe administron bashkia e Tiranes. Kemi 20 vjete qe paguajme taksa por ne rruget tona mbytet derri nga balta kur bie shi. Kur do te zhbllokohen rruget nga ata qe i kan shpallur shtigjet " toke e xanum" dhe i kane rrethuar me parkingje. Te na rroj sa malet madheria e tij Erjon velia. Eshte koha e maskarenjve.

   1. v
    vali

    Bravo djem e vajza!

    Lini një Përgjigje