Skandali me tekstet shkollore! Rama: Ja disa shembuj nga librat e përmirësuar për vitin e ardhshëm shkollor

10 Qershor 2022, 15:50Sociale TEMA

Skandali me tekstet shkollore! Rama: Ja disa shembuj nga librat e

Një vit më parë u publikua një skandal me librat shkollore, me gabime të shumta apo me pasqyrim të realitetit ndryshe. Por sot, kryeministri Edi Rama ka njoftuar se këto tekste janë korrigjuar dhe vitin e ardhshëm librat do të jenë të përmirësuara.

Përmes një postimi në Facebook, Rama ka publikuar shembuj të gabimeve në tekste, të cilat janë të korrigjuara.

“Një qeveri që i dëgjon të gjithë edhe kur nuk është dakord me të gjitha, bën punë të mira????

Besoj ju kujtohen shqetësimet e ngritura vitin e kaluar në lidhje me disa pasaktësi apo ndonjë pasqyrim jo të përshtatshëm të jetës reale në tekstet shkollore! Një rrjet i tërë mësuesish dhe ekspertësh u ngrit për të adresuar ato shqetësime, çka solli përmirësimet e duhura????

Ja disa shembuj në foto nga librat e përmirësuar për vitin e ardhshëm shkollor????????????‍????????‍????????”, shkruan kryeministri.

28 Komente

 1. l
  loni

  me vjen mir qe z.rama i ven re keto gjera te vogla pasi ndikojn shume

  1. R
   Rrofte Rama

   Sh Rama, mesues i popullit, artist i merituar , agronom dhe Lider Gamor..... i Aranautistanit. Te fala nga Bajromi!

   1. S
    Skandalet e nji Demokracia Skandaloze !

    E gjithe Demokracia e gjithcka permban brenda Shteti e shoqeria Shqiptare ju la ne Dor te Skandalozeve - injoranteve - Q E L L I M I S H T - sipas nji Plani te mirmenduar qysh me pare se te ndryshonte Sistemi i cili poashtu s'ishte nji Rastesi ,por nji Aksion i Satanit i cili kishte bere tashme Planet per secilin Shtet Komuniste se ku do da Hidhte ne cilin Kazan apo Grope dhe kjo per gjithe vendet e Lindjes edhe ato Arabe qe mbas Eres Pranverore i zhduken si Shete. Pra kush cuditet ala sot se Shqiperia cdo Institucion eshte Helmuar ne Detaje eshte thjeshte nji naive i se keqes se vet . Mjafton te shikoshe se Institucioni i "Drejtesise dhe Spak " jane Baza e Krimit te Organizuar dhe BadiGardi i Bandes Politike qe e menaxhon Ambasada e Miqve Kanceroze qe e kan grryer Shqiperine nga brenda dhe Gomari shikon ala Endra me Demokraci e shtet Ligjore , ku Kriminelet thirren hapur dhe Dekorohen - Ricklohen edhe mbase kan Vrare si Mafioze Kundershtaret dhe popullin ,te perdoprur si Killer vs shqiptareve dhe Demokracise e ktij Shteti - nga ai qe edhe i Kultivoje dhe i mban Gjalle ! - Ose do zhdukent pjellat e Satanit qe nuk na ndahet e na ndjek ne cdo Koment dhe Kercenon si Kriminele popujt kudo jane ,sepse duan nji Jete ne Liri dhe jetojne si Njerez te Mire te ksaj Bote - ose secili duhet te beht gati e perballet me Killert e Satanit - qe vrasin qytetaret sepse kerkojne Shtet Ligjore dhe Demokraci - Pra Ose do t'i zhdukin Kermat Killer't e Padrinos ose ngadal do na zhdukin te gjitheve ata ! - Cdo Shqiptare sot nqs do te ket nder duhet te jet nji A V N I R U S T E M

   2. A
    Altin

    Ju zoti Rama keni bere shume per te ndihmuar femijet qe te marrin njohuri shume te mira ne shkolle . Jeni fantastik ne punen tuaj

    1. A
     Anita

     Me vjen mire qe u perkushtoheni arsimit dhe rregulloni gabimet ne tekstet shkollore te cilat jane te rendesishme dhe sduhen anashkaluar

     1. V
      Vito mashtruesi, shoku i Nikos

      Kryeminister idiot dhe legen ! Ka nje ushtri me njerez ne dispozicion qe nuk dine te bejne asnje pune sepse bejne patronazhistin ose sufllaqexhiun.

      1. V
       Vito mashtruesi, shoku i Nikos

       Kryeminister idiot dhe legen ! Ka nje ushtri me njerez ne dispozicion qe nuk dine te bejne asnje pune sepse bejne patronazhistin ose sufllaqexhiun.

       1. M
        Megi

        Bravo po i jepni shume rendesi arsimit

        1. k
         kiara

         SKANDAL??????? cfare flisni budallëqe, librat arsimor jane me te mirat dhe me te zhvilluarat

         1. k
          klodi

          rendesia ndaj arsimit eshte teper e rendesishme pasi eshte nje nga prioritetet per femijet

          1. A
           Arber

           Tesktet shkollore duhet te jene shume te sakte dhe mos te kene problematika te tilla qe dhe nxenesit te mos penalizohen nga kjo gje

           1. M
            Monda

            Eshte dicka shume pozitive qe i perkushtoheni kaq shume arsimit pasi eshte dicka vertet e rendesishme per rritjen e brezit te ri.

            1. L
             Lenci bira

             Ty mos te hy vetja ne qef dhe te duket vetja filozof para te huajve se ndryshe do perfundosh si funderrin, votat tona nuke jane per te bere trim ty por per te rene dakort cfare thone ata per ndihmen tone. Mos harro se te kane fillu me te shmang si njeri siq bejne me saliun Kar derrin beje kure te kesh len ate karrige

             1. d
              dori

              duke pare qe arsimi po merr nje rendesi goxha pozitive veme re qe qeveria po punon dita dites per ti permiresuar ato

              1. b
               blendi...ziu

               Rama eshte edhe kryeminister, edhe... MINISTER Arsimi ?!!!

               1. M
                Mario

                Arsimi duhet te kete investime kyce sepse aty varet e ardhmja bravo rama

                1. N
                 Noku

                 Me vijne qe po i pershkushtoheni dhe po i jepni nje vemendje te vecant arsimit dhe po rregulloni gabimet drejtshkrimore neper tekste

                 1. S
                  Sqepari

                  Pse gjithe ato pikepyetje? Rregullat e drejteshkrimit thone max deri 3.

                  1. R
                   Rea

                   Ja po behet dicka dhe per arsimin shume mire qe po shqyrtohen mire tekstet shkollore sepse ne kete menyre cdo gje ecen sipas ritmit te kohes.Bravo Rama kshu vazhdoni sepse kjo eshte ceshtja me e rendesishme qe e ardhmja te jete me e mire.

                   1. T
                    Taulant

                    Cfare te presesh nga nje njeri i paafte e i pashkolle. Keto jane gjera minimale qe i takojn nje zv.ministri te arsimit . Kryeministri duhet te merret me reformat ekonomike ndertimin e veprave te rendesishme . Duhet te prokupohet per gjendjen e punesimit ,investimeve, emigacionin ,gjendjen demografike ,katastrofen ne sistemin e mjekesis sistemin e drejtesis kualitetin e jetes etj. Ku eshte Shqiperia sot me vitin 2021-2020-2017-2015-2013. Te gjithe parametrat jane negative.

                    1. B
                     Bregdeti

                     Brilant komenti ! Nuk eshte faji i tij. Ky eshte maksimumi...

                    2. K
                     Klaudjo

                     Shume pozitive te shohesh kete permiresim ne nje fushe aq te rendesishme sa arsimi

                     1. B
                      Bareta

                      Rendesia qe i eshte dhene arsimit vitet e fundit eshte per tu vleresuar. Pergezime

                      1. A
                       Alban

                       Kjo qeveri na duhet qe mban pergjegjesi nese dicka nuk shkon sic duhet por ne fund i jep zgjidhje dhe e rregullon

                       1. a
                        adriatik

                        nje gje qe kam ven re te ju z. Kryeminister eshte qe gjithmone i keni kushtuar rendesine e duhur arsimit dhe shendetesis qe jn gjera kryesore pa len asnjher pas dore ceshtjet e tjera. bravo iu qoft

                        1. P
                         Pensionist i kohes "demotakercita"

                         Qe librat shkollor po permiresohen eshte mjaft pozitive.K/ministri duhet te dije ,qe hapi i pare i permiresimit te jete,heqia e altertekstit.Unifikimi i tekstit te nje lende te nje klase jep mundesi te kete kontroll me te mire dhe kosto me te ulet.Duhet te mos lejohen tekste mesimore te huaja qe tú jepen nxenesve te perkethyera nga vende te tjera,qofshin keto edhe nga vendet me zhvillim shume me te mire se yni.

                         1. T
                          Turabi

                          O Edo me ate shkollen e drejtoreve e dhjeve fare.deshtim total bobi.pa sens dhe lidhje shume gjera aty plako per mos fol per te tjerat

                          1. S
                           Shqip

                           z Ramut,i keni degjeneruar ti dhe paraardhesit e tu librat me porosi nga vukaka dhe micotaka.po zhduket cdo gjurme kombetare me qellim.je nje nga ndyrresirat e rradhes qe shet cdo gje per te qene ne pushtet.FU

                           Lini një Përgjigje