Ylli Pango: Gazetarët dhe pronarët e mediave në Shqipëri janë vrasës, mua më këshilluan të vetëvritesha (pas videos kur ishte ministër)

8 Dhjetor 2022, 10:00Sociale TEMA

Ylli Pango: Gazetarët dhe pronarët e mediave në Shqipëri

Ylli Pango ka bërë një libër dhe me këtë rast ka qenë i ftuar në emisionin “Arnautistan” të Mustafa Nanos.

Pango tha se në Shqipëri drejtojnë tipat për gjynaf dhe të paaftët, duke lënë pa punë njerëzit e aftë.

Ai ndërkohë sulmoi edhe gazetarët, duke thënë se janë vrasës, ndërsa solli edhe rastin e tij të famshëm, teksa u shpreh se e kishin këshilluar edhe që të vetëvritej.

“Një tip për gjynaf i hyn në zemër dikujt, duke qenë totalisht i paaftë, zë vendin e punës, ngjitet lart. Është ai çuni i mirë.

Është një fenomen i shoqërisë shqiptare, që mua më ka neveritur. Ky është ai që i zë vendin atyre të aftëve, që çajnë dhe ikin pastaj.

Dhe ti dhe unë flasim me dikë dreqi e mori, në mos flasim me Zotin, flasim me një më të ditur, me një më të dashur, besojmë një të huaj, ose flet me veten. Me këtë flasin këta njerëz këtu?

Këtu maksimumi flasin me median ose politikën dhe kjo krijon një surrogato që krijon tagji mediatike dhe po të hash këtë tagji, çfarë do nxjerrës?

Po të dëgjosh njerëzit në emisionet e mëngjesit, ata përsërisin gjithfarë llokmash, të politikanëve. Mungon mendimi personal.

Isha në një turn në Sarandë, mes tyre ishte dhe Aleksandër Çipa që ka dhe funksionin e kreut të Unionit të Gazetarëve Shqiptarë, ai tha një shprehje pa të keq dhe tha, kemi dhe ne kusuret tona...

Debatova aty, por e lashë. Mëkate thua? Shkrova në një shkrim... Krime! Ka gazetarë ekselentë, por ka dhe të tjerë që kanë kryer krime.

Janë vetëvrarë njerëz dhe depresuar, jo direkt, por nënat, motrat, gratë e tyre. Ka njerëz që i ka flakur familja, vetëm se janë siluruar mediatikisht.

Kanë vdekur nëna në krevat, se këta nuk kanë përgjegjshmërinë minimale se nuk godet atë njeri, por ke një kompani të tërë me njerëz, gjakun e tij, mikun e tij, ti shkatërron një grup të tërë.

Mëkati më i madh është i pronarëve mediatikë, që në ca raste e përdorin gazetarin në ca raste e mjerë, si pisqollë, për interesa politike, ekonomike etj.

Kam miq dhe armiq të betuar, vrasës... Ka njerëz që më këshilluan të vetërvitesha.  Një diplomat karriere, me familje, u zhduk, kaloi në depresion.

E di ku ka shkuar filani më tha dikush... E gjeta roje në një biznes, ishte kthyer, e shkatërroi dikush i medias. Këto janë gjëra që diku do thuhen.

Të godasësh njeri për interesa të tjera, se ky ishte njeri që goditej që të fitonte dikush tjetër. Është një pjesë e zezë pronarësh që kanë ushqyer mediat”, tha ai.

23 Komente

 1. m
  me ne fund Kthim ne Origjine _QYTETARI

  Ka then nji te vertete ,qe shume e dijne por pak e thone .Media -Gazetaria Shqiptare ,eshte Gangrena e Shoqerise Shqiptare ,eshte e Keqja me e Madhe qe ka degjenruan kte popull dhe shoqeri ne kto Nivele e probleme te gjithaneshme qe perballen shqiptaret sot . Jane mbeshtetsit Kryesore te Korrupsionit ,Krimit ,Degjenerimit ,Prostitucionit , Shkaterrimit te jovetem qenit Qytetare dhe Kultures se ksaj Shoqerie por edhe shndrimin ne nji shoqeri ,pa Ndergjegje e Ndjenja Njerezore te cilet jane financuar dhe financohet nga Banda Esadiste qe mbasi Ropi vodhi Shtetin Shqiptare per 31-vjet - ndertuan edhe Mediat per ta bere QENERINE NE SHQIPERI nji Kulkture te re te Shoqerise Shqiptare , ku LLUMI te MBULOJE CDO SHPIRT E NDJENJE TE SHQIPTARIT

  1. g
   gazetari

   Media eshte pasqyrim i realitetit. Psh, nje minister qe ndjek mbertheckat dhe zbulohet nga media, sot i sulet medias? Nuk ke faj se gjen solidaritet me nje tjeter mberthecke qe te le te thuash keto mbrockulla.

   1. t
    tetovari2

    O gazetar,në atë orë kur i shkoi gazetarja në SHTËPI, edhe gruaja jote të ishte ,nuk e kisha lëshuar pa e ........ Më kujtohet afera si me qenë dje.Mirëfilli dihet se rasti ka qënë i kurdisur nga supozoj Sali Haxhi Qamili në regji të Filipos Çakulosit.

    1. P
     Per Tetovarin2

     Tetovari2 uroj qe mos te te vij njeri ne shtepi kurre ty pavaresisht ores. Nuk ka qene vetem ajo mberthecka por shume te tjera. Ky dhe Dragoti benin namin tek shkencat sociale por te pakten ky ishte beqar ate kohe, ndersa Dragoti edhe i martuar, edhe me dashnore edhe iu thoshte gocave do ju ngel nese nuk beni cfare them. Ata qe i cuan vajzen ia njihnin mire llojin. Ne keto raste shyqyr qe kane dale kamerat (te fshehta ose jo) te demaskojne keta lloj njerezish edhe pse pergjithessht jam dakord qe media eshte shume e degraduar dhe ka shkaktuar shume dem. Nuk kam asgje ndaj menyres si zgjedh ta jetoje ai jeten e tij nese nuk detyron njeri me presion fizik apo psikologjik qe te beje dicka qe nuk duan dhe per kete tipin mendoj qe e ka bere edhe pse kampioni mbetet Dragoti

   2. I
    Ilirjan

    Te verteta, qe thuhen VETEM kur prekemi personalisht. Nese do te ishim kaq te ndjeshem, edhe kur keto halle jane te te tjereve, do te ishte hapi i pare, me i madhi, per te shpresuar te permirsojme kete shoqeri te SHPIFUR shqiptare.

    1. R
     Respekte Ilirjan e sakte .

     Super e sakte . Shkurt dhe sakte .. Respekte Ilirjan...

     1. R
      Respekte Ilirjan e sakte .

      Super e sakte . Shkurt dhe sakte .. Respekte Ilirjan...

      1. R
       Respekte Ilirjan e sakte .

       Super e sakte . Shkurt dhe sakte .. Respekte Ilirjan...

      2. S
       Shqiptari

       Pronaret e mediave,biznesmene pse jo te dyshimte qe e kane ngritur biznesin dhe median me para te pista(larg qofte,po keshtu thonë...thonë,jo unë),i kane kthyer mediat e tyre,TV,radio,gazeta,portale ne DRONE vrastare per kundershtaret e tyre politike dhe per ata qe nuk i shohin dot me sy.Zbuten,kurverojne me politiken kur marrin ndonje tender qindra milionesh dhe egersohen kur u hyn gjembi pas.

       1. t
        tetovari2

        Dhe akoma ankohen se nuk egziston media e lirë në Shqipëri!!!? Tamam kazan gazetarie!

       2. N
        Noci

        Kur e thotë nje njeri i kulturës ish minister qe me sa di eshteedhe psikolog eshte mjaft e rende.Prandaj media jone ndodhet ne gjendje te mjeruar .Eshte e domosdoshme qe specialistët ligjvenesit te marrin masa per ligje ne pershtatje me gjendjen ne vendin tone bile duke mos marre mend nga te huajt te cilat vijnë ne Shqiperi per te na mesuar si lidhet ushkuri i breke ve

        1. G
         Gustav A.

         Ky i pa ngopur në 2006-ën i cilëson , les Albanais , the Albanians , HajdutëË , TrafikantË , sepse , Naxhmie Hoxha , paskësh vjedhur dokumente të kohës kur Enveri kish studiuar për ...U ndjeva si të më hapte varrin , të më vidhte unazën , e në vend të saj të më linte në varrin tim , jo të Envetit , orën e tij të dorës , një gaxhole bire , eshtra pa identi8 . Një lolo ordiner që s'ha pykë nga IT-a e , kail të ... Hmhë , hej manjak ; ta kall çika .

         1. S
          Sazan Guri prej letre

          Media eshte pasqyre e realitetit shqiptar.Te gjithe kunder te gjitheve.Shikoni Nikoll Lesin:"Nuk kalon kollaj kjo pune,sepse Saliu vepron me Kanun(pse me shkronje te madhe,xhanem),edhe pse nuk jam dakord qe ka gisht Rama"!!!Pra,sipas tij,nuk ka gisht Rama,por,do hakerrehet kunder Rames.E kuptoni shtypin tone?

          1. B
           Blloku i orgjive komuniste

           U be i gjalle edhe ky manjaku seksual. Nuk kemi nevoj per keshillat e tua o plehr njeri

           1. M
            Mezi Tahipi

            hej bela, ksoj i thone me t'bo moral kurva e bordelit. o kur s'bje i rrufe , e me e pastru i cik ket vend.

            1. N
             Nesw 24 Media e Mafiozit I.Mutaj

             Mezi Trahpipi , pyet mer taj Gazetaret ke dun mo fort : Sharmin e Kurvarit apo te Pederastit , qe lepin ne cdo raste bole qelbsish maolqe katunare (saleh- mutaj ) Pederastet PD LR shkaterruan / vodhen Toka Prona Thesaret e Shqiperine dhe ndertuan Mediet e tyre per t'e mashtruar Opinionin e drejtonin duke treguar me gishte tjetrin qe po i merr Oksigjenin Jetes se ktij Vendi , me mbrojt Krimet e Pasurite e tyre e me u be te perjetshem ne Politike , kur dihet te gjithe Banda kane Plane te sjellin ne Politike Femijet e tyre ,pra te pejetsojne jovetem Pasurine e vjedhur Shtetit por edhe perjetesine ne Politike me te tilla Metoda Mafioze ,duke ushtruar nji Diktature Mediatike dhe shtremberuar Realitetin Shqiptare

            2. 1
             1962

             SALIU njelloj si Pango. Pango vuri eksploziv ne garazhin e tij dhe ne mengjes akuzoi socialistet. E zune me mberthecka ne dore dhe akuzoi gazetat. Saliu vuri nje te mete te bente sikur e goditi me grusht,pavaresisht se ai i shkreti e mori rrolin shume serizisht dhe e goditi me te vertete. Dhe pastaj ulurin me ka goditur Rama. Vrau Azemin dhe tha e vrau Nano. Vuri bomben te Vefa dhe akuzoi socialistet.

             1. B
              Beni

              Duhet te jesh pa cipe fare qe te dalesh dhe te thuash broçkulla te tilla. Ky eshte njohur si maniak qe ne kohen e Enverit. Po ska faj se bredh i lire kur vendin duhet ta kishte ne burg per shperdorim detyre.

              1. Q
               Qorri

               Ky eshte nje bythqim qe kerkon revansh… pasi kjo gazetari e sotme ne rastin e tij ka pasqyruar vecse te verteten. Mos na nxirr me keshtu plerash o Mero!

               1. S
                Sali

                Dhe ke te drejte

                1. K
                 Km

                 Ylli,se pari ,qendroi larg Enverit.Nuk je produkt i asaj kohe ,por Mbeturine Ushqimore Trupore (MUT) e asaj kohe.ke shitur pordhe e dengla per persekutim te asaj kohe,por te gjirha genjeshtra.Ke shperdoruar postin zyrtar(sa vjet denohet)sa Ke dashur.Si i thhoshin studente njera tjetres"i Ke pare traret te shtepia e professorit"(dhe traret shiheshin me kembe perpjete shteire ne krevat).Si ske turp e del e flet per Ca' mberthecka.Sa te tilla Ke zberthyer ti?Kujt i ngjave o derezi.Analizoj me gjysh e gjyshe,me xhaxhallare dhe gra xhaxhallaresh,me dajllare e gra dajllaresh dhe nuk gjej ngjasim.pra nuk eshte ceshtje teashegimie,vetem psikologjike.Ke nevoje per psikolog.Vizitohu,mos ki ndruajtje,se mbase mund te jete ndonje qe Ka pare traret.

                 1. P
                  Paloka

                  Vetem Ilirjani ka vene piken mbi i . Po te ishte goditur ndonje kundershtar i Berishes si do reagonte dhe do te shkruanin mediat e Berishes ja qe u paska dashur kjo qe ndodhi

                  1. E
                   Estoni

                   Shum i saktë.

                   Lini një Përgjigje