Edy Reja nuk heq dorë, trajneri gjen “fajtorin”: Kam ende kontratë, Islanda më mirë fizikisht se ne

27 Shtator 2022, 23:51Sport TEMA

Edy Reja nuk heq dorë, trajneri gjen “fajtorin”: Kam ende

Shqipëria barazoi në mënyrë të turpshme ndaj Islandës edhe pse me 1 lojtarë më shumë që nga minuta e 10. Pjesë e parë e dominuar nga kuqezinjtë por goli i minutës së fundit të Islandës ngriu fytyrat e shqiptarëve. Në përfundim të sfidës në prononcim për mediat ka dalë trajneri Reja.

Emri i kësaj së sotmes – “Duhet ta menaxhonim më mirë. Kemi bërë 22 gjuajtje në portë. Në aspektin fizik ata janë shumë të fortë. Kishim shumë mungesa dhe probleme fizike gjatë lojës. 7-8 lojtarë të rëndësishëm munguan. Duhej pak përqëndrim në fund, e dinim që ata janë të fortë në ajër. Gjasula dhe Ismajli kishin probleme fizike. Më vjen keq që e hodhëm tutje këtë ndeshje në këtë mënyrë.”

Nota – “Nga Islanda te Islanda jemi rritur, kemi bërë punë të madhe por kohët e fundin nuk kemi bërë atë që kemi bërë më parë. Nuk më pëlqeu kjo kjo paraqitje sigurisht. Problemet fizike duhet thënë që ndikuan. Ata që kanë luajtur kanë dhën maksimumin por paraqitjet e fundin nuk kanë qenë të duhurat.

Në rastin e Gjasulës mu dësh ta zëvëndësojë për probleme fizike dhe më pas ngelëm me 10 lojtarë pas daljes së Ismajlit. Situatat nuk kanë shkuar sic duhet por është e kotë të ankohemi sepsë ndeshja duhet mbyllur.”

Tifozët – “Të ardhmen nuk e them dot tani. Do flas me presidentin. Do bëjmë analizën e punës dhe të shohim. Ne kemi bërë punë të mirë, kemi ndërtuar një skuadër të mirë. Jemi ngjitur në Ligën B nga ajo C. Nuk duhen justifikimet. Si unë dhe lojtarët nuk kemi bërë maksimumin në ketë edicion por mungesat ndikuan.”

Deklarata e Cikalleshit – “Kemi bërë një punë shumë të mirë. Kemi krijuar shumë raste. Unë marr përgjegjësitë e mija si trajner Kur mungojnë rezutatet unë jam i pari që kritikohet sigurisht. Sot kemi pasur shumë probleme. Të gjithë lojtarët kanë pasur ankesa, mezor e shtymë. Nëse do kishim gjëndje fizike do e përballonim Islandën deri në fund. Nëse jam unë problemi, mjafton që presidenti të ma thotë por kam ndërgjegjen e plotë pasi kam punuar shumë. Kam provuar shumë lojtarë të rinj. Rezultatet kanë qenë vetëm ato që kanë munguar.

Ndeshja duhej mbyllur. 21 gjuajte edhe vetëm 1 gol nuk është mirë. Islanda u tregua e zonja shenoi me ato që pati. Nëse lojtarët nuk dinë të shtynë topin në portë nuk është faji im.”

12 Komente

 1. B
  Bujar Kanapari

  Kjo ndeshje, me shume eshte pergjegjesi e lojtareve se sa Rejes. Zgjedhjet i kishte te limituara. Detyra e trajnerit eshte qe lojtaret te dalin para portes kundershtare. Ishin 2 a 3 raste te mira qe nuk u shfrytezuan per te shkuar ne 2 me 0.. Ne mbrojtje nuk eshte mire te behen zevendesime pa ndonje arsye shume te forte. Futbollisti eshte pergatitur per te luajtur 120 minuta. Futbollisti profesionist, kur ndjen lodhje, e kerkon vete zevendesimin. Zevendesimet ne mbrojtje dhe dalja Ismailit, sollen barazimin. Per mua Islanda eshte nje skuader me e forte se Izraeli. Izraeli ka lojtare te shpejte dhe teknik, por ne mbrojtje eshte me e thyeshme.

  1. Z
   Zeqo Pilafi

   O shoku i lavdishëm Duka! Tashmë jemi të bindur se, ashtu si shokun Enver, as ty nuk ka zot që të shkul nga instikami. Por të paktën na bëjë një nder, hiqe atë Rejan. Hiqe në emër të Zotit, se huqet dhe pordhët e plakut qelbin dynjanë. Nuk ka pse të jemi përgjegjës ne për një pleqëri sa më të këndëshme për Rejan. Falenderojeni dhe urojini pleqëri të mbarë!

   1. s
    sali

    Traineri nuk ju jep dot kembe e shpirt e fuqi lojtareve,Kur ata nuk kane fuqine e te vepruarit ne fushe ska cju ben traineri

    1. S
     Shqipot flasin me bythe

     Pse ere e konsideroni skandal barazimin me Islanden?Ajo dikur ka dale e pesta ne Europe, eshte kualifikuar edhe ne boteror .Kush mendoni se jemi ne ?Kush po din me pak po flet me shume , tobe ekstrafukurallah.

     1. T
      Tirona

      Rejan,do me e marre Manchester United, si tranjer expert,qe ti nxjerre nga kriza,po gjalle n'bote se e le Duka. Reja eshte nje plak matuf,qe nuk i transmeton asgje ekipit,perveç pensionit.Shume gabim zgjedhja e tij si trajner.

      1. T
       T

       Me gjithe respektin per moshen e tij,po Nuk esht per.kombetare. Kete ose e perdorin per skedina Duka e co ose sja.ka haberin. Cdo ndeshje te njejtat mangesi..

       1. V
        Vinç

        Kur keni qene ne gjendje te mire fizike ju? S‘keni disipline as rregulla mos t‘flasim per abuzimet me ushqim. Me gjasula ismajla veshtire te ecet ne ndonje aspekt.

        1. X
         Xha Sulo

         Për sa kohë reja është trajner, horroni fitoren. Një njeri pa karakter që e hedh fajin të tjetri.

         1. S
          Semi

          Bujar nuk mbaget Brojane stol....

          1. D
           Dr

           Reja ik. Plak matuf. Nuk eshte figure Te largohet qe sot!

           1. p
            ppa

            Sidoqofte, kemi nje shumie lojtaresh me vlera...calon pergatitja fizike dhe ne kete drejtim nuk matemi dot me islandezet...Perspektiva eshte e mire....

            1. V
             Veritas

             Une them Reja te vazhdoj ne stolin e kombetares por te largohet duka, behet?

             Lini një Përgjigje