Tre gola dhe minuta të plota me klubet, legjionarët rikthehen me Kombëtaren

19 Shtator 2022, 12:32Sport TEMA

Tre gola dhe minuta të plota me klubet, legjionarët rikthehen me

Përgjatë këtyre 10 ditëve të muajit shtator, futbollistët shqiptarë që aktivizohen me ekipet e tyre përkatëse rikthehen me Kombëtaren, për të dhënë kontributin e tyre në dy ndeshjet e fundit të Nations League ndaj Izraelit dhe Islandës.

Lojtarët kuqezi shklëqyen këtë javë, teksa patën mundësi jo vetëm t’i nisnin ndeshjet si titullarë, por edhe të gjenin rrugën e rrjetës.

Tre gola të realizuar nga shqiptarët, një dopietë e Myrto Uzunit dhe një ‘perlë’ e Endri Çekiçit kanë kryefjala e kësaj fundjave kuqezi.

Mesfushori Endri Çekiçi, i cili aktivizohet me Koniasporin në Turqi shënoi një supergol nga distanca, me një gjuajtje perfekte që nuk u kap dot nga portieri kundërshtar.

Sakaq, edhe sulmuesi Myrto Uzuni vjen në superformë në ekipin kombëtar, teksa të shtunën realizoi dopietë me Granadën në Spanjë. Një paraqitje e shkëlqyer nga ana e sulmuesit shqiptar, i cili u vlerësua edhe me notën e lartë 8.6 nga uebsajti i specializuar për statistika SofaScore.

Uzuni gjithashtu u vlerësua edhe me trofeun ‘Lojtari i muajit gusht’, teksa me ekipin e tij, djaloshi shqiptar ka realizuar 6 gola në 6 ndeshje.

Paraqitje të mira kanë pasur edhe lojtarët e tjerë të Kombëtares, si Ardian Ismajli, mbrojtësi kuqezi që aktivizohet në radhët e Empolit. Përgjatë 90 minutave të luajtura, djaloshi shqiptar ka zhvilluar një ndeshje mjaft të mirë, teksa edhe ‘SofaScore’ e ka vlerësuar me notën e lartë 7.5.

Minuta ka pasur edhe për pjesën tjetër të lojtarëve Kombëtares, si Elseid Hysaj, Enea Mihaj, Adrian Bajrami, Klaus Gjasula, Albi Doka etj.

Lini një Përgjigje