FOTOT: "Vlen të shkohet me miqtë", Rama publikon destinacionin e bukur në Mallakastër

22 Maj 2022, 17:29Turizëm TEMA

FOTOT: "Vlen të shkohet me miqtë", Rama publikon

Nëse deri dje Malllakastra nuk ka qenë pjesë aktive e destinacioneve të preferuara për fundjavat çlodhëse, së fundmi është shtuar një aset ku ja vlen të shkohet i shoqëruar me miqtë.

"Në fshatin Hekal të Mallakastrës, "Agroturizëm Bylis" është një investim familjar që me mbështetjen e qeverisë përmes AZHBR, është kthyer në një oaz të bukur ku mund të shijosh kuzhinën tradicionale e prej ku mund të shëtisësh përqark për të shijuar Bylisin antik, freskun e anëve të Vjosës e të tjera atraksione të këndshme të zonës", shkruan Rama teksa shpërndan fotografitë. 

Pas këtij investimi, fundjavat do të kenë një alternativë të re për të gjithë ata që nuk kanë mundur të eksplorojnë bukuritë e kësaj zone. 

Ky destinacion pritet të shtohet në hartën turistike ku mallakastriotët do të presin më shumë mysafirë dhe do t'i përcjellin të kënaqur. 


11 Komente

 1. V
  Vito i Orneles se Varuzhanit

  Po nuk ja u paguan te gjitheve qeveria naften.

  1. B
   BYLIS

   Kush i ka mo Rama? Muçi Pali Miskes apo Pirdho deputeti?

   1. D
    Davidi

    U bene ullinjte qindravjeçare si pras. Shkuli andej e nguli ketej.

    1. T
     Taulant

     Cfare u be me ato 100 fshatrat turistike ???? Shume reklam por asgje konkretisht.

     1. F
      Fjala

      dmth, syve nuk u beson Taulant, mire mendjes qe i ke thene ti dhe ata si ti: ik pirdhu. Keshtu do perfundoni si fenda ne breket e Saliut.

     2. C
      Carapuli

      11 800 lekë të reja naftë vajtje ardhje vetëm. Dhe nja 30 000 I do fondacioni Rama shkon 40 000 ( te reja gjithmone) Fjetja në makinë. Byrek me vehte. Ja vlen per zotin te degjojme km Edvinin. Edhe kafen mereni me vehte. Uji kushton 3 euro shishja. O burra ti bejme qejfin Edvin Llapës. Gjys milioni lek nje te shtune per fondacioni Edvin Llapa. Përpara!

      1. A
       Assistenza Di Cazzo

       O Injorant njerezit nuk kane buke te hane,se nuk bere dot Shtet eshte si afganistani,mbahet nga emigrantet dhe krimi….Kaq i Pa fytyre te jesh duke reklamuar bisnezet me para te pista…Cdo njeri qe ka mbi nje shtepi normale ne Shqiperi e ka bere me Krim…jashte jetojme qe ka ligje dhe nuk blejme dot nje makine..ne Shtetin Tend paska zhvillim te madh,,ku eshte ???? Se te gjithe e dine qe rrogat dhe vendi nuk ta japin mundesine.pra jane bere ose me para Droge ose para korrupsioni…ti do i kesh nje dite dhe nuk do I plasi njeriu per ty se nuk je per ate pune.Shteti do Burra jo Karagjoza qe akoma nuk vishen vete

       1. F
        Futja kot

        Kaq nevoje kemi per kafene, sa kryeministri te promovoje dhe lokalet e fshatrave.

        1. F
         Fjala

         çudi me keto gjallesa: urrejne kaq shume sa as gjarperis'do ta bente!

         1. R
          Reagime Histerikesh te frustruar !

          KM po promovon nji nder Fshatrat me te Gjelberuara dhe te bukura te Mallakastres , qe eshte Hekali .nji emer i njohur tashme edhe ne Historine e vendit . -------------------------------------------Nderkohe KM nuk po impomon por promovon e fton shqiptaret (natyrishte ata qe duan e munden ) te vizitojne kte Bukuri Shqiptare , then ndryshe Province te Gjeleber - ku jovetem bukuria e qetesia josh ta vizitosh ,por edhe ajri i paster e natyra e mrekullueshme . S'arrij te kuptoj perse kercejne perpjet shqiptaret ,ne komente banale . Kemi te bejme me nji vend Turistik dhe qeverria e ka per detyre ta bej te njihur per shqiptaret etj . C'ka ktu per fyerje o te cmendur ? - Punoni te keni te hani si ka ber e ben gjithe Bota . Iku koha kur vidhnit Institucionet e Partive ne Pushtet lehes suitash

          1. q
           qytetare

           KM po promovon ne fakt investimet, qe ka bere qeveria ne Hekal, perfshire edhe rrugen, qe e ka bere te mundur aksesimin e tij te lehte. Po ne fakt, e ka lene te nenkuptuar se cfare do me thene te shkosh te shijosh nje fundjave ne Hekal. Hekali ka rrenojat e qytetit te Bylisit- qytet qe ka jetuar per rreth 1000, duke filluar nga disa shekuj para Krishtit e deri ne shekujt e VI pas Krishtit. Ishte kryeqendra e nje grupi qytetesh, te gjitha te deshmuara nga zbulimet arkeokolgjike. Rrenojat e Bylisit jane nje mrekulli. Ka patur rreth 2 km mure rrethuese, stadiume, 4 teatro, infrastrukture te rrugeve dhe sistemeve te ujit, mozaike te mrekullueshem, shtylla me forma shume specifike te kryqeve ne to etj. Kur te kam patur rast ta vizitoj me te huaj te rendesishem, jam deshmitare e "goditjes"qe u ka shkaktuar siti i Bylisit atyre. Forma e kryqeve mbi shtylla. madheshtia e mozaikut, madheshtia e stadiumit etj. Pervec kesaj, Hekali eshte nje fshat me tradita te medha, qe ka luajtur nje rrol te rendesishem ne zhvillimet e vendit ne shekuj. Shume i pasur nga natyra, me lidhje te hereshme tregetie me Italine etj, ku shiteshin produktet e ullirit e bliheshin varietet e hardhive me bij te shkolluar ne perendim, dhe me gjere, me nje numer te madh intelektualesh Hekali eshte nje vend shume i mire per tu vizituar.

           Lini një Përgjigje