Shqiponjat fluturojnë edhe në Katar. Zvicra fiton kundër Serbisë dhe kualifikohet

2 Dhjetor 2022, 22:03Sport TEMA

Shqiponjat fluturojnë edhe në Katar. Zvicra fiton kundër

Zvicra ka marrë një fitore të jashtëzakonshme ndaj Serbisë në ndeshjen e fundit të grupeve.

Ashtu siç parashikohej, kjo ka qenë një ndeshje intensive dhe plot emocione.

Xherdan Shaqiri ishte ai që zhbllokoi sfidën në minutën e 20-të me një goditje potente, ku ngriti në këmbë të gjithë shqiptarët që e ndiqnin në mbarë botën.

Festa nuk zgjati shumë pasi Serbia barazoi në minutën e 26-të nga një goditje me kokë të Mitrovic. Por, akoma edhe më keq, Serbia përmbys rezultatin në minutën e 35-të me anë të Vlahovic.

Pranë përfundimit të pjesës së parë, konkretisht në minutën e 44-të, Embolo shënon golin e barazimit duke i dërguar të dyja ekipet në dhomat e zhveshjes me rezultatin 2-2.

Pjesa e dytë nisi në favor të Zvicrës, ku në minutën e 48-të, Vargas asiston për Freuler dhe nuk gabon përballë portës duke përmbysur shifrat. Më pas, rastet ishin të shumta dhe tepër intensive, ku madje Xhaka u përplas veerbalisht edhe me lojtarët e Serbisë të cilët ndodheshin në pankinë.

Me këtë fitore, Zvicra pozicionohet në vendin e dytë në grup me kuotën e 6 pikëve, duke u kualifikuar në fazën tjetër të Katar 2022 të cilët do të gjejnë Portugalinë e Cristiano Ronaldos.

12 Komente

 1. S
  Skipetar rrotkarr

  Na çate karrin me shqiponjat e leshit.Zvicra fitoi jo fucken Kosova

  1. L
   L

   Te dhemb bitha o Serb... Brenda do ja u fusim.perhere e me shume. Te q..sha motren e mamin .....

   1. s
    skelari

    U merzite ti krimb? Edhe shoket e tu serbe me shqiptaret e kishin inatin, jo me zvicren.

    1. S
     Shqiptar

     Po ti mer peder ,kujt Nationi i perket ! Shqiptaret e dhjene perseri serbin ,qe benin si histerike si femije nastradinat . Hajt ne pidh te kurves shkoni

     1. M
      Moisi Golemi

      O Skipetar. Të q!ftë Kosova gjithë kurvat e familjes. Serb bq.

     2. A
      Artan

      Ju lumte cuna. Te q...sha kafshet serbe.

      1. .
       .

       Kafshet Serb jane njësoje si kafshet islamike. Skllavet dhe islamiket dine veq të vrasin dhe të shtrone dhune. Ku do që jetone. Dhune në familje dhune në komintet korrupsjon dhe prapambetje . Por më vjen shume mire që fitoje Zvicrra Evropjane.

      2. A
       Albania

       Hahaha bravoooooo.Kafshet serbe te shkojne ne shtepi.

       1. M
        Mokrari

        Supermbesa e saliut qenka trishtuar shum. Do shkoj sonte ta ngushlloj te kullat e babait te ndertuar a mbi kompleksin partizani.

        1. D
         Dy Luanet Shqiptare zbythin 11 Hiena serbe

         Bravo Luanet e Kosoves sukese

         1. M
          MAKMILANI

          Dy SQIPONJA SHQIPERIE baras me dy sorraZvicerane

          1. b
           bajate

           Shqiponjes shqiptare i ka ngec per 32 vjet glasa ne bythe se rri ne breket e Sali Berishes.

           Lini një Përgjigje