Ngjarja e panjohur me Musine Kokalarin: E ke shkruar gabim adresën, duhet ‘shokut Enver Hoxha….

13 Gusht 2020, 18:18Dossier TEMA

Memorie.al/publikon kujtimet e gazetarit dhe publicisit të njohur, Namik Mehmeti, me origjinë nga qyteti i Shkodrës dhe me banim prej vitesh në Firence të Italisë, i cili sjell para lexuesit disa ngjarje nga periudha e fundviteve ’60, kur ai shërbente si mësues i Gjuhës dhe Letërsisë në rrethin e Mirditës, ku ka pasur rastin të njihte edhe Musine Kokalarin, shkrimtaren disidente që pasi kishte dalë nga burgu i gjatë, jetonte aty vitet e internimit. Dëshmia e rrallë e tij se: si e etiketonin kolegët e tij arsimtarë Musine Kokalarin, kush ishte njeriu që i’a kishin vënë për ta survejuar dhe ç’farë përmbante pako që ajo i’a dërgoi Enver Hoxhës nga Post-Telegrafa e qyteteit të Rrëshenit?!

Nga Namik Mehmeti  

Si e kam njohur Musine Kokalarin?

(Me rastin e 37 vjetorit të ndarjes nga jeta)

Vetëm e kam njohur si fizik, pra një potret i heshtur, që edhe sot pas një gjysmë shekulli e kam të freskt në kujtesën time. Pra e kam njohur pa mundur të shkëmbeja një fjalë me të, një përshëndetje apo një buzëqeshje.

– Atëhere si jam prezantuar me Musinen në distancë?

Në vitin 1961 pasi kisha përfunduar shkollën e mesme Pedagogjike në Shkodër, isha emëruar arsimtar në rrethin e Mirditës, ku qyteti nga vija unë ishte e destinuar nga Ministria e Arësimit për të qenë një mbështetje për zhvillimin e arësimit në këtë krahinë.

Unë i ri 18 vjeçar i bashkohesha një armate mësuesish që ishin të njohur si familje qytetare shkodrane, por pothuajse të gjithë me “kleçka” në biografi, ashtu siç isha edhe unë, pasi babai im kishte vuajtur kampeve e burgjeve të Shqiprisë, si “armik i popullit”.

Kujtojë mbiemrat e mësuesëve shkodranë që ridhnin nga familje me “kleçka” në biografi si: Sinani, Juka, Hoti, Baqli, Jegeni, Mjeda, Çefa, Shurdha, etj., dhe që ishin shpërndarë anë e kand Mirditës.

Fati më ndoqi pasi më kishte shkue zëri se merresha me sportin dhe me gazetari, e nga kjo më emruan në Shkollën 8 vjeçare, ku jepja lëndën Gjuhës e Leximit letrar.

Njohja e parë ishte me shkollën, ishte hapur edhe e mesmja me emrin “Bardhok Biba”. Shkolla e vjetër ishte ndërtuar mbi një kodër, ku rruga që të çonte drejtë saj ishte e rrahur vetëm nga nxanësit dhe mësuesit.

Në atë zbraztirë shtëpiash, tërhiqte vëmëndjen një ndërtesë si kapanon, me mbulesa eterniti e mure të suvatuar me çimento. Nëndrejtori i shkollës, pa dyshim shkodran, më tha se aty kanë jetuar më parë arsimtarët, por me që ajo ishte bërë strehë për familjet e internuara, duhej patur kujdes.

Duke kaluar për ditë në atë rrugë, sytë gjithnjë më përqëndroheshin tek ecja e një gruaje shtatë lart, e veshur me rrobe pune të Ndërmarrjes të Ndërtimit, ose të Komunales.

Arsimtarët që e njihnin, më porositën që të mos e përshëndetja edhe qoftë se ajo të afron një përshëndetje me lëvizjen e kokës apo buzëqeshte. “Është një gjirokastrite që ka bërë disa vite burg si kundërshtare e deklaruar e regjimit komunist”, më tha dikush, e tani vuante vitet e internimit.

Kjo grua kishte një ecje të veçant, shikonte vetëm drejtë, pa kthyer kokën as majtas dhe djathtas, me një krenari prej një intelektualje, them pa ekzagjerim: edhe krenare.
Vetëvetiu pas një njohje në distancë, më lindi interesi e kureshtja të mësoja se kush ishte kjo grua e cila shpërfillte aq me kurajo atë nënçmim e internuar.

Pa dyshim edhe unë duhej të ruhesha kur të shuaja kureshtjen për emrin e saj. Një mik i babës tim që kishin kaluar dënimet në burgjet e diktaturës së bashku, avokat Sabri Quku, i cili kishte studiuar në Torino (me që Rrësheni nuk kishte avokat, në moshë  të thyer, për mbijetesë, kishte ardh me punu aty, duke sakrifiku me mbajtë familjen), e pyeta se kush kjo grua.

Një ditë më pas më tha: “Është një shkrimtare dhe inspiruese në të parat poltikane që krijoj Partinë Social-demokrate, duke dalur hapur kundër Enver Hoxhës. Në gjyqin e saj ajo ka shfaq haptas urrejtjen kundër komunizmit. E quajnë Musine Kokalari. Kur të shkosh në Shkodër pyet babën, Et’hemin, se e njeh shumë mirë edhe si familje, se ka punuar në komunat e Gjirokastrës, në vitet e Monarkisë Zogiste, pse jo edhe në kampet e diktatures. Unë sa herë ndeshem me të e përshëndes”, duke lëvizur nga koka kapelen republike, përfundoi bisedën avokat Quku.

Kisha dëgjuar nga bisedat e babait tim që bënte në shtëpi me miqë e kushërinjtë për vuajtjet e të burgosurëve në kampet e punës, këneta e kanale, për gjyqet që bënin prokurorët e gjykatësit komunist, për qëndrimin stoik të klerikëve katolik e mysliman, e në mes të tjerave përmendëte qëndrimin në gjyq të Musine Kokalarit.

“E kam njohur Musinen dhe vëllezërit e saj që u pushkatuan pa gjyq. Një familje me tradita dhe një femër shumë intiligjente. Po më befason me këtë njohje që ke bërë”, më tha baba jo pak i habitur.

Më pyeti për shëndetin e saj, punën që bënte dhe për trajtimin e saj. “Më keq se një skllave”, ishte përgjigja ime.

Qëndrova në Rrëshen pesë vjet deri sa më erdhi radha me shkue ushtar. Në ato pesë vite njoha edhe të internuem të tjerë që ishin të shpërndarë nga Shpali deri në Kurbnesh. Në mes tyre edhe një djale trim e simpatik nga Kosova, Selim Kelmendin, që punonte me të shoqen, Dritën, një vajzë nga Shkodra, e familjes së njohur Dani.

Musinen, pas dy viteve që u riktheva në Rrëshen, e gjeta më të plakur, por krenare po ashtu si e kisha njohur në fillim. Kjo krenari i tërbonte më shumë punonjësit e Degës së Punëve të Mbrendëshme, ku ajo bënte dy herë në ditë prezencën e saj në këtë institucion kriminal.

Më kujtohet një mbas dreke, kur në postën e qytetit po prisja të flisja në telefon me prindërit në Shkodër, hyri pa ndrojtje kjo grua me një veshje tjetër nga ajo e punës së përditëshme, thjeshtë, por rrezatonte një fisnikëri dhe qytetari që të tërhiqte vëmëndjen. Mbante në dorë një çantë bezeje, nga ku nxorri një pako, duke i’a drejtuar punonjësit të postës, i cili atë mbasdreke ishte i vetem në shërbim.

Ai i hodhi një sy adresës së shkruar me një laps me ngjyrë të zezë dhe unë fiksova emrin e adresës për ku ishte nisur kjo pako: “Enver Hoxha Komiteti Qëndror P.P.SH. Tiranë”.

Çentralisti e shikoi si i trembur, këtë pako me atë adresë. Vuri në funksionim fishet dhe u lidhë me Degën e Mbrendëshme. Unë isha tërhequr nga sporteli dhe vetëm dëgjova përgjigjen që i tha çentralisti:

“E ke shkruar gabim adresën. Duhet shkruar: Shokut Enver Hoxha”. Nuk e dëgjova përgjigjen e saj, por pasi çentralisti përdori edhe një herë fishat, nuk e di se me kë komunikoi, por përgjigja ishte: “Lene këtu pakon dhe nesër duku përsëri dhe merr përgjigjen”.
Dëgjova që u hap një kasafortë dhe pakoja u vendos për ruajtje të sigurt.

Çentralisti pasi më afroi linjën me Shkodrën dhe unë më pas u afrova me pague tarifën e bisedës telefonike, ai pa e pyetur se çfarë do postonte Musine Kokalari në atë adresë, ai më tha: “Ishte një libër, deri sa të shkojë në adresën e shkruar në atë pako, pale në sa duar do të kalojë”.

U habita me këto fjalë të çentralistit, të cilit tani pas gjysmë shekulli i’a kam harruar emrin, por e kujtoj se ai ishte në ato vite nxanës në shkollën e natës.

Duke pa se unë nuk po tregoja ndonjë kureshtje, ai përsëri foli: “Sidoqoftë, këte që të thash mos e bëj muhabet me kolegët.

Me një lëvizje koke i’a miratova porosinë dhe u largova nga posta për tek Shtëpia e Kulturës.

Me rastin e 37 vjetorit të vdekjes së saj, më kujtohet si sot portreti i saj, ajo ecje në vetmi, trotuareve e rrugëve të Rrëshenit me një ndalesë tek dyqani i bukës apo ai ushqimor, e pastaj orët e vetmisë në atë shtëpi, vetëm shtëpi nuk ishte ku kaloi vitet e saj deri në 14 gusht 1983.

Ajo shtëpi plot lagështirë, ajo lopatë e kazëm, ajo jetë në errësirë i afruan vdekjen parakohe, pa patur as ndihmën më të vogël mjeksore, megjithëse spitali nuk ishte më larg se 100 m. nga shtëpia e Argjirit.

E quanin kështu atë shtëpi, se aty jetonte i vetëm kuzhinieri i restaurantit të Rrëshenit. Kujtoj se ishte një minirotar grek nga Saranda. Ishte survejuesi i saj.

Edhe sot kur i kujtoj ato episode që përshkruava, portretin e shkrimtares dhe antikomunistes Musine Kokalari, e kam të gjallë në kujtesën time, ashtu dhe atë shtëpinë e Argjirit që të kallte frikën me pamjen e saj të zymtë, zymti që Musine Kokalari e sfidonte me shpirtin e saj prej intelektualje e demokrate.

22 komente në “Ngjarja e panjohur me Musine Kokalarin: E ke shkruar gabim adresën, duhet ‘shokut Enver Hoxha….”

 1. Para Agimit says:

  Keta shkodrianet me Klecks ne buografi Po te gjithe mesues, tallshin b… dmth. Edukonin dhe brezin e Ri.

  Mjeket, inchinjeret, ushtaraket njerez te “besuar” te regjimit hanin dynjane gerxheve maleve e fushave.

  Pastaj me shkriu ky 18 vjecari me 61 ky fliste kunder regjimit komunist, kunder Diktatures.

  Ore koqe, “kunder regjimit, veprimtari anti parti, agjitacion e Propaganda, agjent, spiun” Po Mund te kete degjuar ky kleckaxhiu.

  Tani na permendni diktature APO Komunizem qe Jane terma te pas 91.

  Kleckaxhiu thupraxhiu a msus paske ken’a? Paska dhon msim ke shkolla qe mban emrin e Heroit te Popullit Bardhok Biba.

  1. Dugajt e Reja says:

   Duheshin shkodranet per me dhane mesim ende ne 1961 pse ju s’kishit dhjete vjete qe kishit lane dhite shpateve te Kurveleshit, e dhjete vjet s’ju kishin dale me mesu asgje ?

   1. Tuk Tuk says:

    Shkodranet,mesonin maloket e tu o malok serb,jugu te beri fuks me posdrav serb….nuk kam pare njerez me spiuna dhe me dembela e me te piste se ne ate qytet ,,,meqe kam jetuar 30 vite kam pare shume kocka malokesh neper ferra….kelyshet e serbise dhe turqit e bosnjes ….ju shkonte muti deri ne gju kur kalonit nga Dega e Shtetit Shqiptar….Shkodranet njihen si koqelepires te italise dhe sherbyes te serbise e vasale te islamit,asgje Shqiptare nuk perfaqesojne..

    1. I.Hoti says:

     Tuk-Tuk hangersh nje mut! Cdo qytet…………………..cdo lagje…………….cdo shtepi…….ka ndonje antare qe nuk i bluan mire! Por shqiptaret nuk mund ti ndashe ,as ti as sllavo-greket tu. Shqiperia eshte cunguat shume… por ne SOT ne gjithe Veriun Veri_ lindjen dhe Lindjen e SHqiperise Natyrale valon FLAMURI KUQ E ZI dhe jo i sebeve boshnjakeve apo grekerve.. Do ti vuj rradha edhe pjeses JUGORE te Shqiperise Natyrale… por jo me mendjen tende. Ti o morr bithe…nuk ke banu as 30 dite ne Shkoder…se do kishe morre me zor pak edukate..OSE OSE qenke majmun i pa transformueshem! Nuk mund te fyeni shqiptaret! Ne nuk na fute ne ate gracke……….

    2. XBoom says:

     Po ti, koçelepiresi i kujtë ishe mor derr i Janulles se shihet qe je minorikarë ose orthdhiakë i zgjebosur, qe ju zhveshi nga ndjenja kombetare greku mor majmunë, jun jeni kanceri i kombit dhe krimba qenefi or zhylla qe gjithë kohen jeni ne sherbim te kishes djallezore helene duke futur përçarje mes shqiptareve. Nuk ka jug as veri as perendim e as lindje por vetem shqiptarë dhe koçelepiresa te Janulles. Ti meritoni plumbin si Kaçifas dhe ti vehet ne llogari familje sate se dhe atë nuk e meritonë falas.

     1. Tuk Tuk says:

      Janulles I hedh litarin ashtu si dhe Dom signorave te shkodres..Maloket jane sherbetore te serbise njihen nder shekuj ,,ky qytet nuk ka qofte edhe nje hero te kete vdekur per shqiperine….vetem pati disa te kuq ne luften e dyte…keta luftonin shtetin Shqiptar qe nga formimi I tij,,,,ju hapen deren malazezeve dhe dorezuan trimin Cerciz Topulli tek malazezet….jane kunder kosoves dhe shumica kane varre italiane apo boshnjako turke….nuk ka asgje shqiptare te krenohesh me ta,,,votojne klanin serb te saliut dhe furnizonin me Myftar Celen te biri ne nje spiuni serb,tankset serbe te vrisnin kosovaret….Shkodranet kane shume tradhetare ne qytet prandaj xhaxhi i beri zup jane spiuna te zellshem i njoh me fakte…..perdite lexojme bemat e malokeve ne sherbim te serbise…ne shkoder xhamia eshte me lart se Shqiptaret dhe kisha me e lige se kurre…..qytet qe jeton me pordhe dhe me kulturen qe I dhane komunistet se kane 30 vite qe vriten si qente me 15 mije te ngujuar….

     2. Tuk Tuk says:

      Ik ore Malok Derri po ishte ti Shqiptar me gjak arab e prifterinjte pedofila e morri dreq i shqiperine,,,Kaqifes i kam dhier ne varr bashke me ty….o malok modern qe voton karaduzin serb komunist ke 30 vite ke goje te flasesh ti qynef qe sjell islam ne trojet tona,apo ti pedofil i vatikanit qe perdhunon femijet e pa mbrojtur…plumbin nuk di kush do ja fuse kujt,po shkodranet I kam bere zup dikur ……qe nga trimat e zdrales deri tek maloket e zallit te kirit….malok i mire eshte maloku i shtypur..

    3. ta,ta says:

     arab do te jesh ,100/100

   2. Mandravellua says:

    Ju dhe 2 mesues qe kishit , i vrat er taj, se kshtu ju tha bajraktari.

 2. Klimax says:

  Po cfare njohje kur gjithcka mesove per te ishte nga koleget, nga nje mik i babes dhe centralisti i postes. Ah, po, e shikoje nga larg se si ecte neper rruget e qytetit!!!! Cudi se si ti, “djali i armikut te popullit”, ishe pjese e atij brezi te ri qe conte frymen e Partise, ideologjine marksiste-leniniste, moralin komunist dhe literaturen e realizmit socialist ne shkolla!!!!

 3. Jane pa fund krimet e atij qeni says:

  Para Agimit ose erresire. Pastroje shpirtin, mekatar. Kur s’ke cfare te thush me mire hesht. Mos u trego antinjerzor, si babai jot shpirteror, nje burracak qe sulmonte grate.

 4. lulemurrizi says:

  Ky mesuesi po na tregon perralla sikur ja do njeri per ti mesuar! Namik Mehmeti! Sikur kete emer e kam degjuar shpesh, lexuar ne gazeten zeri popullit dhe ishte i perditshem po thuaj. valle, tani eshte “changer” demokrat si saliu? A u marte purtha se mbuluat dynjane si fara a hithrit.

 5. Pato says:

  shkrimi eshte mizerje, por, Musine Kokalari ishte nje anti komuniste e vertet qe meriton respekt te thelle. Nuk ka lidhje me kete koqen nga shkodra dhe as me koqet e tjere anti komuniste te pas 90, shoket e Saliut.

  1. Tanguli per te 1000 here says:

   Kush ja qene antikomunist atehere, ka qene KRIMINEL!
   Kush eshte antikomunist sot, eshte ose budalla ose maskara.

 6. Mal Cori says:

  Namik Mehmeti, gazetar nr,1 i Zeri i Popullit.
  Te shkruaje ne Zerin e Popullit, duhej te ishe i persekutuar,vdi Fafri Balliu ma! Si Sali Ram Berisha, apo si Kastriot Dervishi.
  Dmth kurva, spiuna te shkies…

 7. Pelioni says:

  O Namik nëse të ka lënë kujtesa ty,besoj shqiptarët e brezit tënd apo dhe të më vonshmit,kurrësesi nuk mund të harrojnë shkrimet dhe kontributin tënd për ppsh e sistemin komunist,nëpërmjet zërit të popullit,.
  Sa për atë përsekucionin tënd e të familjes tënde,sigurisht që ndihem i habitur,dhe me bën të mendoj se ju i keni ngjitur shkallët e karierës duke qënë spiun i sigurimit të shtetit,dhe në këtë kënd vështrimi edhe të ndjerë Musine Kokalari,rrezik e keni përndjekur ,por pamvarsisht kësaj ju si ish gazetar i organit kryesor të ppsh,do të thosha që edhe sot që ju shkrueni për këtë zonje të nderuar e
  të kulturuar si askush tjetër,veçse e fyeni edhe pas vdekjes atë dhe lexuesin.

 8. Moisi Golemi says:

  Futja pordhë. Idioti thotë që mbiemri Mjeda paska qenë “me kleçkë” në kohën e komunizmit ?‍♂️?‍♂️
  Ah, o Dashnor Kaloçi, ku je, të qiftë gomari i Hasonit!!!

 9. Arbeni says:

  Mesuesi i gjuhe-letersise dhe gazetari i PPSh-se e ka shkrue artikullin tane gabime. Lene mandej tema, demek se po tham dicka per nji heroine te viteve te komunizmit. Tane ju komunistave qe komentoni, ju a ashtushi Kina nanen e motren.

 10. Pyka says:

  Musine Kokalari..heroine,legjende e lirise,e mendimit te lire e bukurise njerëzore!!!!!Shikoni o njerez…këta sot(pozite e opozite )përball kesaj heroine ,duken si minj pusetash….!!!!!!Familja KOKALARI ESHTE GENI DIJES DHE DEMOKRACISE….duhet te jete modeli i te rinjve ne sherbimin ndaj popullit……………….

 11. Pesht-i says:

  Autori i shkrimit te mesiperm nuk ka qenë gazetar i ZP. Nuri Mehmeti po.
  Z. Namik ka. shkruar kronika sportive si korrespondent vullnetar nga Shkodra per Sportin Popullor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje