Të ishin në komunizëm, këta do të dënonin me vdekje edhe Yuri Kim

8 Gusht 2021, 09:36Politika TEMA

Alba Malltezi

Kur Musine Kokalari deklaroi në gjyq se “edhe pse jam socialdemokrate, nuk do të thotë se e dua Atdheun me pak se ju”, ndoshta, pa dashje, prodhoi një traktat që ende sot e kësaj dite i rëndon si një gur i madh në qafë shoqërisë sonë, duke penguar çlirimin individual dhe progresin shoqëror: Vështirësia e madhe e pranimit të të qënit ndryshe, të të menduarit ndryshe, të të jetuarit ndryshe, edhe pse të gjithë në bashkësinë e qytetërimit dhe ligjshmërisë. Edhe më keq akoma. Ajo që në kohën e diktaturës bëhej në emër të proletariatit, sot bëhet vetëm në emër të egos personale e të mungesës së hapjes mendore, gjë që shihet shumë qartë në disa mes nesh që nuk janë larguar asnjëherë nga Shqipëria dhe nuk janë përballur me realitete të tjera të punës dhe të jetës në botën demokratike, ku të qënit ndryshe, nuk është një problem, përkundrazi një vlerë progresiste.

Eshtë sikur, disa prej nesh, janë katapultuar direkt nga bankat e akuzave të gjyqeve publike të kohës së diktaturës, në rrjetet sociale, ose në mjetet e komunikimit. I njëjti mentalitet, të njëjtat veprime, vetëm se akuzat dhe dënimet absurde të kohës së diktaturës, sot janë shndërruar në ofendime po aq absurde.

Vetëm për të treguar që nuk ndajnë të njëjtin mendim me disa deklarata apo veprime të ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, disa nuk e mendojnë dy herë ta sulmojnë e ofendojnë Yuri Kim nga pikpamja fizike, raciale, origjina, duke i modifikuar edhe emrin. Çfarë do të bënin po të ishin në një teatër të kohës së diktaturës e ta kishin Yuri Kim përballë, në vend të Musine Kokalarit apo Sabiha Kasimatit?

Secili prej nesh mund të sjellë shembuj të pafund se si apo pse është akuzuar a ofenduar nga një i njohur apo i panjohur. Personalisht kam ndjerë një egërsi të pakuptueshme e të papritur nga ndonjë (përveç shkrimeve politike) edhe pse, për shembull kam shkruar për një spektakël në La Scala të Milanos, apo se jam nga Shijaku, apo sepse publikoj foto të Natyrës dhe shkruaj për të, apo se lexoj aksh libër, apo sepse respektoj Ligjin. Duket sikur një ekzistencë ndryshe trondit dikë tjetër deri në pikën që veprime të thjeshta të kujtdo një ditë mund të shndërrohen në “armën” që do të godasë me qëllimin për të “ofenduar” pamëshirshëm.

Psikologët një ditë mund të na thonë se janë duke studiuar thellë këtë fenomen, e deri atëherë, mendoj se duhen parë dhe konsideruar si filma bardhë e zi, që nga e kaluara e errët, vazhdojnë të na kërcënojnë e ofendojnë, por që në të vërtetë nuk janë gjë tjetër veçse me të fundit shembuj të asaj shoqërie të egër që pat prodhuar karantina më e gjatë dhe më e shëmtuar e diktaturës.

27 komente në “Të ishin në komunizëm, këta do të dënonin me vdekje edhe Yuri Kim”

 1. Pyka says:

  Bajraktarizmi…agallëku….klani…çiqëtënizmi …TE ÇOJNE TE KORRUPSIONI,TE KRIJIMI I SHTETIT PARALEL,…..që do të thotë:MUNGESA TOTALE E INSTITUCIONEVE TE SHTETIT!!!! Këta që e kanë marre përsipër POLITIKEN në 30 vjetë ose kanë qenë të paditur ose të korruptuare dhe të kapur nga angjesite e huaja në dem te vendit!!! Flm SHBAsë,se po të jetë për këta legenat e sotëm(flase në këto 30 vjetë)ESAT TOPTANI DHE HAXHI QAMILI do duken lule…keni per ti pare dhe degjuar!! PAK DURIM…..

  1. Ilir says:

   Bravo Alba! Ne fjaline e fundit ke permbledhur ate qe shumekush nga ne è ka verejtur. Karantina e shemtuar e diktatures, shume prej nesh i ka kthyer ne fruta te shemtuar e te papertypshem. Me 1991 ishim grup shqiptaresh ne Gjermani e jetonim bashke me disa shqiptare te Kosoves. Njehere, dikush prej shqiptareve te Kosoves me tha :Pse bre Ilir, kta djem jane kaq te eger?! Pergjigja eshte e permbledhur te fjalia e fundit te shkrimit te Albes, por une atehere heshta…

   1. Anila says:

    Po i dashur Ilir, siç ben kjo shijaksja “pese lekeshe” ke platforma e saj qe kush shan e blastfemon opoziten i publikon dhe kush thote te verteten per korrupsionin qeveritar e bllokon. Ah mor shok keta jane bijte e eterve qe per 50 e masakruan kete popull e po vazhdojne ende e sot (moderator po je pidh motre e bij kurve mos e publiko)

    1. Këlyshët e Sali Komunistit që po mbysin PD says:

     Nuk ka mundesi qe ky koment te jete shkruar nga nje femër!
     Çfaredo te kesh shkruar, dhe me të drejtë, e ke zhvleresuar me fjaline e fundit.
     E per çfare i duhesh te djathtës ti Anila?

    2. Andi says:

     Kjo Anila do te jete dosa anila basha. Njeriu me i piset qe njeh gazetaria

 2. Populli says:

  jane talebane moj moter. Nuk jane shqiptare. Jane fare turku e bastarduar. Lexojua mbiemrat

 3. patronazhisti says:

  Interesant se si kjo “dy-qindarkeshe” rreket te na beje konfuze te mendojme se modestia false e saj, servilizmi provincial shterpe dhe i neveritshem, te merret si perulesi qytetare gazetarie. Mund te na spjegoje kjo “naive e pafajshme” se c’hyn Yuri Kim ketu? Edvin Llapa ska lene njeri pa fyer e share. Perfshi edhe Bolinon nga katundi i Leces. Seshte merzitur njeri. As Enver Hoxha kur e therrisnin DULLE.
  Fshatare e peshtire ngelesh me sindromen e vizores. [Censura ne pune pls.]

  1. Shaqo says:

   Lindur e rritur ne Burgajet; me ca vjet ne Tirane, me gjysem fakulteti gazetarie te Markut, i hidhi trute e gomarit fshatarit nga Italia; Carlos, neqe kane nhe gazete e nje tv shkruajne e thone aq sa dijne dhe mendojne se jane te mencur.
   Arriti e beri edhe Carlon malok Burgajeti

  2. Goni says:

   Ti vjen direkt nga Teatri Komtar pas gjyqit të Musinese. Mban era perç

 4. faro says:

  ‘Të qenit ndryshe vlera progresive????
  Ku e ke lexuar apo studiuar këtë budallek?
  Droga, takmaqarlleku në pije në të ngrenë, në qëndrimin në diell, divosi, fëmijët jetim, silikonimi . Etj. Etj.
  Të GJITHA po I quaj vlera, sipas mësimit që po më jep.
  Me Jury Kim, ke të drejtë shumë!
  Deri kur do vazhdojmë të quajm vler çdo gjë të importuar?
  KUJDES!
  Kemi shumë vlera, por që budalleqe të tilla, po na I shkatërrojnë.

 5. Tironsi says:

  KJO GJE NDODH ME MILITANTE PUNISTE QE KANE NGELUR NE PARTINE DEMOKRATIKE TE RRENUAR E QE MESA DUKET PO SHKON DREJT HUMNERES PAS UDHEHEQESIT TE TYRE TE LAVDISHEM, KOMUNISTIT TE FUNDIT NE EUROPE SALI RAM SHEQERE BERISHA.

 6. k says:

  E keqja,vesi dhe degradimi,banon në zemrën e shqiptarit.
  Dje,sot dhe nesër.(me keqardhje për aspiratat antikomuniste që kultivuam).

 7. Shaqo says:

  Lindur e rritur ne Burgajet; me ca vjet ne Tirane, me gjysem fakulteti gazetarie te Markut, i hidhi trute e gomarit fshatarit nga Italia; Carlos, neqe kane nhe gazete e nje tv shkruajne e thone aq sa dijne dhe mendojne se jane te mencur.
  Arriti e beri edhe Carlon malok Burgajeti

 8. Edi says:

  Ti je një nga këto monstrat qe flet goca

 9. Shqiptari says:

  Kush ka qene ai trim qe paska thirur Enverin Dull dhe nuk na qenka merzitur Enveri.Sot behen trima dhe therasin Kimete ambasadoren.. Keta trimat e sotem jane komunistet e fundit te Enverit.

 10. On says:

  Kap ndonje prone tjeter me nje euro ti motra….ate bej….moralistic modhe ikni beni cicin….

 11. Bureto says:

  Zonja Yuri Kim, mbas mbarimit të mandatit të zotit Donald Lu, është dërguar këtu me mision të çojë deri në fund misionin amerikan, atë që të paktën këto 10-15 vjetet e fundit nuk e bëri dot shoqëria shqiptare, domethënë pastrimin e politikës nga mbeturinat e fundit të kohës së diktaturës. Më i pështiri dhe më i rrezikshmi ndër ta Saleh Berisha, edhe pse në ato fillime post komuniste ata e mbështetën. Si duket në atë kohë ashtu u konvinonin llogaritë. Por ata, kur zullumi trashet, përdorin shprehjen e tyre, ‘enough is enough!’ (mjaft është mjaft, pra mjaft më!), kanë krijuar jo sot/dje por ndoshta një dekadë më parë se Berisha (berishizmi), është ende një pengesë e madhe në rrugën e zhvillimit demokratik të Shqipërisë dhe të tjera zhvilime në vijim, si ato ekonomike, institucionaleetj etj. Menduan se rruga më e mirë do të ishte që kjo të fillonte nga reformimi i drejtësisë, e cila do të mundësonte pastrimin e politikës tejet të korruptuar. Dhe e filluan këtë qysh në vitin 2015 me ambasadorin Lu, pa të cilin, ajo as që do kishte filluar. Pengesat për sendërtimin e drejtërisë së re dhe çlirimin e saj nga kthetrat e politikës, qysh në fillimet e saj ishin drakoniane, sidomos nga dyshja Berisha-Meta, të cilët më mirë se kushdo e kuptuan rrezikun e tyre. Tanimë këto janë të qarta. Në këtë moment kritik erdhi zonja Kim. Këmëngulja e saj për ta çuar deri në fund këtë mision e ka xjerrë nga faza dyshen problematike dhe tufën që e ndjek pas. Mbasi përfunduan zgjedhjet, problem më vete ky qysh nga lënia e mandateve nga PD-LSI, heqjen e tyre nga rruga dhe futjen në institucione, dhanë goditjen më të madhe, sigurisht të planifikuar: Mandatën “non grata” për monstrën Sali dhe shkarkimin si president të mafiozit Ilir. Kush mendon se atë e shkarkoi Rama, minimalisht është naiv. Pikërisht në këto dy goditje u ndodh këtu, pavarësisht rrokadës presidenciale si përfaqësuese e shtetit amerikan, zonha Kim. Është kjo arsyeja që i qëlloi kësaj dhe të përballet me sulmin e pashembullt të klikës berishisto-metiste. Por janë mjeranë. Nuk kanë parë gjë akoma. Nuk lanë gjë pa thënë për zotin Lu, por ai nga administrata e sotme e Xho Bajden, u ngrit në detyrë dhe jo pak, zëvendës Sekretar Shteti, ose siç i themi ne zv.ministër i Jashtëm i ShBA-ve. Jo pak! Për devocionin e saj në këtë mision madhor të mikut më të madh të shqiptarëve, edhe më i mirë do të jetë shpërblimi për zonjën Kim, pavarësisht lehjeve të segmenteve ogurzeza të mafies politiko-mediatke në Shqipëri. Sidoqoftë të gjitha këto janë si kuisjet e fundit të qenit para ngordhjes, i cili para këtij fundi vete dhe përmjer në derën e vakëfit, që në këtë rast, për ne shqiptarët kuptohet se nga kush përfaqësohet.

 12. SQARIMI says:

  Edhe njehere nje SQARIM per te gjithe TIFOZ-KARET e Rilindasit ” Zonjes ambasadore ju modifikua emri ne KIMETE, jo per ta share apo ofenduar, sepse dihet kuptimi i emrit, por per ti vene ne dukje se po sillet taman si politikane SHQIPETARE. Dhe kte besoj e ka verejtur çdo njeri qe nuk vuan nga kompleksi se çdo gje qe thote apo Ben Amerika eshte e drejte.

  1. Xeni gay hormone ngaterruari qe e qijne në bythe says:

   Ti me lart me emrin sqarim …
   Duket se sapo ke zbritur nga kari i Argites shemtut njesoj si bente Lyli
   Po Te merren mendte “sqarim” e po Te dridhen gjunjet ….
   Mos e ke emrin Jamab Malltezi i babi Salikarit ?

 13. Xoni says:

  Ka prapambetje te madhe kulturore ne ushtrine qe zbriti nga zonat e thella pas vitit 1990. Ata ishin lene te izoluar nga regjimi diktatorial , dhe nga niveli mesjetar ku ndodheshin sot japin mend per demokracine.Shoqeria e ka per detyre ti emancipoje ato ,por sigurisht qe duhet kohe.Edhe ato qe kane emigruar ne perendim,pavaresisht nje lloj edukate tjeter qe kane marre, ne shume aspekte jane te prapambetur. Kete lloj shtrese shfytezon politika e korruptuar 30 vjeçare we sot disaster ballas dhe disa joballas I jane kundervene USA qe eshte e interesuar qe Shqiperia te jete vend stabel dhe ta shpetojne nga kjo lukuni hajdutesh.

  1. Tirja e revoltum says:

   Drejt e keni thon komisar Xoni. Alba prej Mushkonje-city duhet me qen tuj mjel lopen, e tund dylbekun jo në bllok tuj shit gazra organikë. Erdhi pas 90 ne Tironë e fap shalët përpjetë. Sekretare e Bole-inos !! Rrinte gjithe diten kokëulur poshte tavolines se tij… nashti shkrun ne mbrojtje te Kimit, Sorekes, Vllahutinit e sikurisht Lindes se pare. Kesaj I thonë me demek dhe noton ne kanal te mutit kunder rrymes, dhe mban gojen hap..

 14. petro says:

  O Alba, ik vidh ndonje cope toke tjeter me ate “gjene” qe ti e quan burre.

 15. astrit USA says:

  Cdo shqiptar qe e ja jetuar kete 30 vjecar te demokracise qe pa me sy e mendje se kush i vuri themelet e demokracise qe ishin ish komuniste pinjolle te bllokut,e trashegimtare te tyre qe pwr 30 vjet flasin sikur te ishin demokrate te fkakte analiste qe i bejne skanerin shoqerise sotme,si andi bushati me gjyshin ish byroist babai ish sigurims e shum te there sibimos ky Salehu ish komunist i fkakte u konvertua ne demokrat i flakte,kjo nuk eshte e mundur kurte te ndodhi.Ky qe erdhi ne Tiran me nje valixhe druri ,ne dore qe deri sa pa ardhur ne Tirane ne vucidol kishte per jastek gurin ne koke kur flinte u be njeri nga komunizmi u shkollua u trajnua ne europe fitoje shume nga komunizmi dhe kjo ishte analiza e Ramiz Alise qe zgjodhi kete ne krye te parties opzitare por ky njeri karjerist qe kishte luftuar koleget e tij me dogmat e komunizmit deri ne burgosje e internime u turr me vrap dhe nuk ndalon sot me dogem qe e ka quajtur demokraci e ish komunistit sali ram berisha qe ka marre nje tufe budaklejsh pas vetes te flasin se ky na solli demokracine vizat naton levizjen e lire e shum brockulka te tjera qe zbuloj avjonin qe transportonte droge dhe foli i pari per te duke harrur se pet shum vite me rradhe ai kishte folur per kultivimin e droges nw lazarat ne vendin qe ishte prekur shum nga komunizmi dge se prej tij do te kishte rimekembje duke prodhuar,e trafikuar drogen.Ka injorante qe sot dalin ne tv dhe thon se saliu esgte aset madje ky eshte dhali i fari balliut qe thote jam kryer shkolleb ne angli dhe i ben analizen kriminelut sali dhe e percakton aset po te jete ky aset pwr shqiptaret te tjereve qe ka sajrifikuar me per dijet e sherbimet e tyre per vebdin e ryre i bije te mis jen asgje.Amerika kur ka mbeshtetur kete ne njeri nuk eka studiuar se cdo vinte me oas prej tij.Amerika duhet te mbeshteste ata qe ishin persekutuar nga rregjimi komunist,brena ne shqipri dhe qe ishin jasgte saj.Qe regjimi i kishte marre pronen pasurine e gjithcka kishin per shkakun e ideve qe mbronin.Shikoni sot pas 30 vitesh atyre qe i shpribsoj komunizmi be cfar pozite shoqrore jan jane ende te varfer dhe komunisti sali dhe te tjere jane pasuruar qe per 30 vjet te paret e ish shtreses pasur te shpronsuar nuk i kan vene dot nw pune te ndwrshme pwr 150 vjet.Cfar tregon kjo kjo verteton vjedhjen e madhe per shkakun e detyres pwr tu pasuruar ne nje kohe te shkurrter duke vjedhur jeta kane bere per 30 vjet.Pyetja shtrohet di te lejohen meketo te talken me denikracib hibride te Salehut si dogmen e komunizmit shqipria fanar ndricini ne europe apo do te vihet dore Salehu eshte ap i pasur sa guzon te vazhdoje te mbrohe veten per ato qe kaere edhe perpara atyre qe kan provat per ato qe ai ka bere.A eshte kj paftesi e shtetit shqiptar qe si ka treguar vendin apo nuk i ka initeresuar ti vije e keqija perj tij dhe te dale shba perpara tijj ta denaskoj kete njeri qe i ka sjelle shqiprise kaq varferi dhe prapambetje.A keni vene re te shikobi e degjoni se kush e lavdron Berishen ne tv,me fanatizem djali i Gaqo Neshos ish sek pare i Tiranes e abtar i KQ ppsh nipi vito Kapos pse e ben kete ai a e kuptoni sepse politika e Salehut eshte pwr mbrojtjen e kazus tij e te parardhesve te tij Edi Rama mori ne dore mandatin e trete,po buk filloj ti rregulloj keto gjera buk mund ta coj dot deri ne fund ,popullit i ka ardhur ne gryke dhe nuk duron ne tallje

 16. SOCIOLOGU says:

  Alba ! Ne e dime se je bere e pasur dhe tani cdo gje e kaluar te duket e keqe, e shtrember dhe kriminale. Gjithe ceshtja eshte se njeriu behet qesharak perpara atyre qe dijne dhe perpiqen te dijne rreth te kaluares, te sotmes dhe te ardhmes. Ti thua se ” nuk jane gje tjeter vecse shembuj te shoqerise se eger qe pati prodhuar izolimi i gjate …”. Duket se e ke fjalen per periudhen 1945-1990. ndiej keqardhje dhe dhimbje per te gjithe ata individe qe flasin kodra pas bregut, per te gjithe ” derrat e kenaqur ” te kesaj periudhe. Shoqeria e para 1990 nuk ishte e eger sic e percakton ti por qindra here me e bute, e aresimuar, edukuar, e moralshme dhe e sjellshme se kjo e sotmja qe ty, dhe disa te tjereve iu ka krijuar mundesine ( me pune ose krim ) te dilni ne siperfaqe dhe tani na jepni moral. Juve nuk ju bejne me pershtypje faktet se njeriu eshte shenderruar ( sot ) ne kafshe te eger qe kerkon te shqyeje tjetrin, qe po rrenohet familja dhe po shkaterrohet cdo kod moral midis brezave, prinderve e femijeve, qe dhjetera mijera vajza po shkaterrojne jetet e tyre neper rruget dhe rrugicat e Shqiperise dhe Evropes duke zhgerryer bythet neper bordello ose qoshe rruge per te siguruar jetesen dhe mbijetesen, qe qindra dhe mijera te rinj dhe te reja po vriten ( per para, bixhoz, prona ) dhe po shkaterrojne te sotmen dhe te ardhmen e tyre duke u bere perdorues droge etj. Pasuria e vene dhe pozita e fituar ( ne saje te pasurise ) kane verbuar edhe njerez me te civilizuar se ju. Eshte per te ardhur keq.

 17. Linda says:

  O Alba,
  na fol perse ti dhe yt shq jeni njezete vjete one way gazetare! Ne anen e Rames…kjo eshte me interesante si teme….DY KELYSHE OBORRI.

  1. baca says:

   Znj Linda. Ju e keni pyetur ndonjehere veten se mos keta gazetare te shquar jane vetem nga ana e ligjit dhe te vertetes? Te vertetat qe Bolino dhe Malltezi Alba kane shkruar ne Shqiperi nuk numerohen, ndersa disa militante harxhojne gishtat dhe konsumohen me sulme te frymezuara nga mendja djallezore e Saliut. Saliu qe deklaroi non grata Bolinon, sot eshte i deklaruar non grata nga SHBA. Doni me shume te kuptoni?

 18. Pokeristi says:

  Z.Linda!
  Çfardo pergjigje te te japë z.Alba ,ju s’do e kuptoni asnjehere.
  Kjo jo se Alba eshte e komplikuar,jeni ju e paftilluar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje