Ana Veizi po rritet nën sytë tanë dhe rastësisht ka pamjen e Drejtësisë

21 Janar 2023, 17:19Blog Nga Alba Malltezi

Ana Veizi po rritet nën sytë tanë dhe rastësisht ka pamjen e

Ana Veizi, 12 vite pas vrasjes së babait të saj para derës së hekurt të kryeministrisë atë 21 janar të ftohtë, po rritet nën sytë tanë. Dhe rëstësisht ajo vajzë, që përvit kërkon drejtësi për babain e saj, ka përherë e më shumë pamjen që mendojmë për drejtësinë: Të pastër, sykaltër, të përmbajtur dhe të barabartë.

Në çdo intervistë, në çdo dalje publike, vendosmëria, vetëpërmbajtja, ekuilibri, që kur ishte e vogël, janë forca e pashpjegueshme e saj. Dhe në fakt, do të kishte pasur të gjithë të drejtën, të gjithë justifikimin që të bërtiste, të akuzonte, të sulmonte, të shprehte gjithë dëshpërimin e tejskajshëm sa herë që sheh e risheh atë pamje tragjike të babait të saj ndërsa rrëzohet “Live” nën plumbat e Shtetit.

Ana Veizi është sot një zonjushë më e fortë fizikisht, por pastërtia dhe kaltërsia e syve të saj na rikujtojnë gjithnjë një punë të lënë përgjysëm, ende në fillim dhe një premtim që duhet të mbajmë si shoqëri.

Personalisht, ndërsa shikoja dhe rishikoja kronikën e prezantuar nga një televizion i pushtetit atë mbrëmje të 21 janarit 2011, ndërsa përpiqej të manipulonte shqiptarët se Ziver Veizi ishte vrarë nga flokëbardhi me çadër në krah të tij, ndërsa mjekët nënvizonin të njëjtën tezë se goditjet me plumb kishin ndoodhur nga afër, nuk i besova. Një dritë e çuditshme mbi atë ngjarje, pikërisht mbi rrëzimin e tij, ndërsa qëllohej nga gardistët brenda kryeministrisë, ajo dritë, pikërisht në atë moment të darkës së 21 janarit 2011, bëri që rrjedhja e mashtrimeve të pritej si me thikë dhe e vërteta të merrte rrugën e saj publike që të gjithë sot njohim, dimë mirë.

Ndërsa Ziver Veizi rrëzohej, në të njëjtën sekondë ngrihej mbi të e Vërteta për njerëzit që po drejtonin Shqipërinë. Pikërisht ndërsa Ziver Veizi rrëzohej ngrihej si një re puplore e vërteta e tij që iu qëndron si shpatë mbi kokë vrasësve dhe urdhëruesve të hapjes së zjarrit mbi njerëz, e në të njëjtën kohë qëndron si dritë në sytë e Anës dhe në qëllimet e atyre shqiptarëve që duan një Shtet të drejtë dhe një vend më të mirë. Ajo e vërtetë dhe ajo dritë janë ende në kërkim të Drejtësisë.

11 Komente

 1. K
  Kilman

  Drejtesia do shkoje patjeterc atje ku e kerkon koha, por disa ndeshkime duhen. Jo vetem investitori i drejtesise se derisotme, njeriu i zi, por edhe arkitektia e kesaj drejtesie, Gita e babit, ka rol kryesor dhe meriton te ndeshkohet jo vetem duke e flakur nga formimi i juristeve te rinj, por edhe duke e ndeshkuar penalisht.

  1. T
   Tironsi

   Ai emisionnate nate qe aludonte per vrasjet nje kokbardhe me cader ne dore ishte “ Opinion” qe ishte organizuar e po drejtohej me pasion nga “ berishiani “ Blendi Fevziu

   1. D
    DikManJaku

    Rastesisht Ana Veizi e ka shit babin me kile.

    1. Q
     Qerimi

     Po mjeket pse nuk arrestohen per fshehje te krimit ? a nuk eshte provuar e kunderta e atyre qe thane ate nate? turp ....Sa shume llum duhet levizur...

     1. R
      Raimond vlonjati

      Po i sakte je . Mjeket patjeter duhet te arrestohen se genjyen duke shkelur cdo ligj human Ata patjeter duhet ti therrase SPAKU ne hetim

     2. E
      E verteta

      Ti i pafytyre e me kete pseudonim idiot DikManJaku me komentin tend demaskon veten se je pjese e grupit te zjarrit qe vrau babain e Anes. Se vetem ajo lloj kategorije mund te skermisi perseri dhembet e krimbur e nxjerre shkume nga goja ne vend qe te kerkoje falje per gjemat qe i kane bere ketij populli. Turp i padegjuar! Edhe nese familjet e viktimave tuaja ne 21 janar kane marre demshperblim nuk do te thote aspak se kane shitur gjakun e te vrareve. Ai demshperblim ka qene masa llogjike ne mbeshtetje te familjeve te viktimave per te rritur femijet e mbetur jetim nga dora gjakatare e jotja o DinMakJaku i paburre.

      1. D
       DikManJaku

       E para mos u nxeh.E dyta e kane shitur o zoteri.(Dhe nuk e kam per pjesen monetare e kam tek pjesa qe vazhdojne i kerkojne drejtesi Edi Rames) E treta me 21 janar 2011 kam qene nga krahu i atyre qe protestonin. Po nese te gjithe jeni syplasur dhe se kuptone se te dyja palet kane qene dakort per ate qe do te ndodhte ate dite tani pas 12 vjetesh nuk kam cju them. Ata qe qelluan Edi Rama i beri kryetare bashkie apo nuk ju kujtohet?? Ka 12 vjet Edi Rama qe thote vrasesit e 21 janarit kur i di pse nuk i arreston?? Sepse ishte dhe vete pjese e lojes qe kur iku nga turma tek ura e lanes per tu fshehur me 21 janar dhe per te dale mbasi gjaku skuqi bulevardin.Nuk ishte Rama ai qe u be pale me vrasesit ne 2013 per te mare pushtetin?? Nuk ishte dhe eshte Rama ai qe ndan pazaret e ben marveshje me Lul Bashen (vrasesin)??.Ja pra e Verteta per kete e kisha faktin qe e ka shitur jo per para.

      2. Ana duket që është vajzë e mbarë por ka probleme mesa duket me ciklin menstrual. Duhet patjetër të takojë ndonjë hoxhë qe t'a ndrysë në mënyrën e duhur. Allahu e shpërbleftë me xhenetin firdeus

       1. P
        Pocaqia

        O ty të shkerdhefshin arabët more kurvë djalë!

       2. A
        Arturi i Vlores

        Dine, qenke legen dhe derdimen

        1. V
         Vlonjati

         Çfare kerkoni, drejtesi? Drejtesi ne kete vend qe ka monstra?. Ata jane te gjithe per burgim te perjetshem sepse lozin e vrasin bashke. Jane te gjithe pjelle e monizmit dhe pjese e se njejtes loje. Ta shkaterrojne kete vend e kete popull te vuajtur, siç po bejne.

         Lini një Përgjigje