Po të ndiqnim metaforën e lodhur të Bashës

25 Korrik 2022, 21:36Blog Astrit Patozi

Po të ndiqnim metaforën e lodhur të Bashës

Po të ndiqnim metaforën e lodhur të Lulzim Bashës, sot mund të thuhet me plot gojën se Shqipëria është tashmë nën pushtetin dhe humorin e Trekëndëshit të Bermudës, i cili ka plotfuqinë e pakontestuar të përfaqësimit politik.

Të gjithë të tjerët, ose kanë vdekur me kohë, por nuk duan ta pranojnë, ose janë ende gjallë për tē zezën e tyre, sepse edhe kur teshtijnë, kanë frikë se mos i prishin qetësinë njërit prej kulmeve te trekëndëshit.

Dhe nëse gjendja nuk do të ndryshojë, më vjen keq ta them, por ne nuk e meritojmë edhe kaq pak liri sa kemi arritur deri tani.

Sepse i bie që perspektiva e kësaj shoqërie të reduktohet vetëm dhe thjesht në luftën se cili prej padrinove politikë do të arrijë të ketë hipotenuzën, në një garë ku nuk kanë më rëndësi rregullat, parimet madje edhe arbitrat...

8 Komente

 1. P
  Populli

  Astrit: 1. Padrinoja i cili, ne kete foto, eshte ne mes, eshte kryetari yt, kur ti ishe nenkryetar. Nese nuk meritojme liri - sic thua, nuk meritojme sepse ishte edhe ti nenkryetar kur vrave 4 qytetare ne bulevard dhe hodhe ne ere nje fshat te tere ne Gerdec. 2. Ky padrinoja qe erdhi nga liqeni presidencial ku i kenduan vetem kukuvajkat, te shohim si do i dalin ato 12 banjot e florinjta ne Lalez! Ishte edhe ky aleati yt. 3. Padrinoja i Shqiperise, tashme, pervec SHBA, eshte edhe BE, sepse tani qe u futem ne te, do hedhim vallen e tyre, jo te padrinove qe na thua ti

  1. R
   Realisti

   Ky KARI kujton se disident bëhesh pasi kryetari fshin bythën me ty. Ik o Patoz se na prishe kafen që po pijmë për qejf. Ti vetëm politikan nuk je dhe kurrë nuk ke për tu bërë. Ti vetëm një gjë di të bësh. Të lyesh rrotën e qerres me graso. Prandaj dhe Berisha të mbajti pranë. A mund të na kujtosh se kur ka ndodhur që ke kritikuar ndonjëherë Berishën kur ti ishe në punë pran tij? Plere!

  2. B
   Bac u kry

   Bujar Leskaj

   1. B
    Bac u kry

    Bujar Leskaj

    1. B
     Bac u kry

     Bujar Leskaj

     1. B
      Besnik

      Fol ndonje gje nese ke per te thene diçka, mos ba çaje koken me sofizma!

      1. P
       Pokeristi

       Z.Palloz! Në rast se pretendon se ke dy pare men në kaptinë binde vehten të heshtësh .

       1. F
        Firmat e themeluesve të PD-së 1991

        Nëse dikush ka përfunduar me politikën, ai është Meta, pasi parti e vockël që pret fitoren e Berishës për të patur një mundësi në ministri.

        Lini një Përgjigje