Rama duhet ta çojë deri në fund idenë e tij për bashkimin kombëtar Shqipëri-Kosovë

27 Qershor 2022, 19:52Blog TEMA

Rama duhet ta çojë deri në fund idenë e tij për

Nga Spartak Ngjela

Mos-hapja e negociatave me BE i detyron shqiptarët të kërkojnë juridikisht bashkim kombëtar Shqipëri-Kosovë.

Shumë mirë që kjo është tani një tezë e hapur e hedhur nga kryeministri i Shqipërisë.

 l.

Nuk ka rrugë tjetër për Shqipërinë: vetëm bashkimi kombëtar është politika e saj, nëse do ta lënë jashtë Bashkimit Evropian.

Nëse fillon iniciativa juridike për Bashkim kombëtar në Prishtinë dhe në Tiranë, Bashkimi Evropian, Rusia dhe Serbia do të kenë konvulcion në psikikën e tyre politike, sepse do t'i kapë sërish frika që kanë pasur nga Arbëria e plotë si shtet i pavarur, frikë kjo e nisur që në Shrkullin e XVIII e gjersa në pushtet erdhën në Tiranë krerët politikë të Partisë Demokratike, në vitin 1992, dhe ata të Partisë Socialiste në vitin 1997. Por edhe në vitin 2004 e deri sot.

Sot duket sikur ka ndryshuar.

ll.

Rama po duket që është  vetvetja.

Prandaj nëse është vetvetja, duhet ta çojë deri në fund idenë e tij sipas gjykimit: Shqipëria: ose në Bashkimin  Evropian, ose në bashkim kombëtar - Shqipëri Kosovë.

Kryeministri shqiptar sot në Shqipëri e ka këtë detyrë historike dhe kjo është një politikë fituese sepse:

Të gjithë evropianët, me përjashtim të Britanisë, i tremb Shqipëria etnike.

Por shqiptarët janë në aleancë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dhe kjo mjafton.

Atëherë: a janë sot dy shtete shqiptare të pavarur, Shqipëri dhe Kosovë? Kjo dihet tani.

Teza e kryeministrit shqiptar: Shqipëria dhe Kosova ose në Bashkimin Evropian ose në Bashkim Kombëtar, është gjetje e madhe politike.

Prandaj, kjo politikë duhet të fillojë edhe në Tiranë, edhe në Prishtinë.

Sepse, ne shqiptarët jemi tamam në kohë: dëmtimi kolosal i Rusisë në Ukrainë, i jep siguri nismës sonë për Bashkim Kombëtar.

Kurse, aleanca e madhe me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është garanci historike absolute për botën shqiptare në Ballkanin Perëndimor.

30 Komente

 1. L
  Lina

  O Matuf plak,Rama asnjehere se ka pas kete ide...po ti matuf je gati te thuash cdo brockull qe fsheh te verteten...

  1. B
   Bravo Patriot .Pederat grek te Halese kundershtojn

   Lina qeka Putan Esadiste e rrezikeshme . Apo fshihet noj Pederast Greko- Serb mbas Nofkes Lina ! Pse moj Lina ,s'te pelqen i Gjati qi andron neteve ne krevat tu e ?

   1. q
    qe ta dish

    Moj DEBILE Lina, Rama e ka shprehur qarte publikisht kete ide. Kerko dhe do e gjesh fjalimin e tij, ku thote pikerisht kete gje. DEBILE!!!

    1. S
     Sqarim

     Ehe e thote Rama posi Nuk jam kunder shkembimit te territoreve te kosoves ! Posi e ka thene kte ! Kur doli qe ju prish plani nga Sala u perdrodh si kurve ! Jo po une tekstualisht nuk jam shprehur etj !

     1. q
      qe ta dish

      Ku e ka thene? Ne trurin tend te kalbur? TE SFIDOJ, gjeje ku dhe kur e ka thene dhe shkruaje, o mashtrues ordiner me te meta mendore!

   2. A
    A E di Edi, që ju E di-ni.

    Pa Merak Taku ! Se do n'a bashkoj ... Por t'u i rra nga Serbia.

     1. A
      A Edi ti qe je ...ar!?

      Kur me njeren dore i bie shpatullave tjetrit, me doren tjeter i fut gishtin ne sume, o derdimen ...

     2. A
      Asd

      Ne se do politike vrastare te kombit, po aq te panevojshme, qe nuk ndihmon asnje shqiptar dhe qe fut pikerisht sherrin e madh midis dy vendeve shqiptare, eshte pikerisht kjo; idea me idiote e bashkimit Shqiperi Kosove. Per cfare do te bashkohet Shqiperia me Kosoven? Per te trembur boten apo komshinjte? Pika qe sju bie budallenjve, ose edhe maskarenjve qe e perdorin kete termin e bashkimit per tu dukur patriote e per te marre vota ne popull naiv. Per cdo gje tjeter nuk ka nevoje per bashkim por bashkepunim.

      1. i
       ik ere pirdhu

       Pitdh o teveqel, pirdh.

      2. R
       Roberto

       Nuk ka rendesi se nga i bie nga Serbia apo nga Maqedonia.Une jam kundra bashkimit dhe pro bashkepunimit ne te gjitha sektoret e vendit. Kosova eshte shet me vete dhe nuk kemi tani kohe te humbasim per te "futur ne rrugen e duhur" shume nga ata qe nuk hane pyka sepse kane mendjen e tyre.Lerini te bejne si te duan.Per ne eshte e rendesishme dhe del si detyre qe ti respektojme sepse jemi shqiptare.

       1. h
        heu bre

        Me budallenj si Robert Cimcakizi, nuk shkohet as ne hale, se trembet halja nga koktrashesia e Cimcakizave.

       2. K
        Klimax

        Hahahaha! Ky tip çfarë pluhuri thith nga vrimat e hundës?!!! Mirë e ke ti Taku, kjo është teza e kryeministrit, por puna është se për 24 orë edhe Berati do të quhet Beligrad!

        1. B
         Bisha NANO

         RESPEKTE AVOKAT….POR BESOJ SE VULEN NE FUND, ATA QE VENDOSIN PER BASHKIMIN KOSOV-SHQIPERI, JANE FUQITE E MEDHA….

         1. P
          Pa pa pa

          Jooo mooore A thua kshtu te jete? Po si nuk na kish vajtur mendja fare ne ?

         2. T
          Tanguli

          Te rren mendja Klimax Pisoglendi. Ne Kosove ndodhet baza ushtarake me e madhe amerikane ne Evrope dhe andej serbet kalojne vetem te vdekur! Te fala cobankes qe ke ne shtepi!

         3. D
          Dardania XXI

          Kosova nuk osht për me u përdorë kur t'iu teket shqiptarolondinezve, e as Kosova e lejon kët gjá, e aq ma pak t'manipuloni me Kosoven si instrument shantazhimi. Me Bregoviča, e çasje antikosovare e n'anën tjetër përplotë mirëkuptim e mirëkuptim e vetëm mirëkuptim për Serbinë e apele perendimit mos ti bojnë presion Serbisë, në momente kur Berlini, Londra e Washingtoni në unison i kërkojnë sanksione dhe njohje reciproke Sërbisë!!! .... na jo vetëm që jena vitedritë larg bashkimit, por, ma n'fund po e kthjellë Kosovën dhe Kosova po shkonë rrugês së saj shtetnore e interesit t'vet kombëtar, e po mëvetsohet edhe nga Ju. Si një kombë i dalun nga etnosi arbenorë por që nga ju ndahet dhe dallohet në vlera tjera kombëtare. Kosova nuk egziston fal jush, e as keni dhonë kontribut krucial n'mbijetesën dhe avancimin e saj deri n'shtetformim. Kosova osht shtet i krijuem nga populli kosovar që n'rrugtimin e saj mbi 100 vjeçar osht konë i vetmum nga Shqipnialondineze dhe as sod nuk varet nga Ju. Nuk jeni qendra e botës arbnore, sepse, kurrë nuk ja keni arritë në atë nivel, s'keni investue kurrë në këtë botë, e kjo s'iu ka interesu kurrë, dhe për me konë qendër e ksaj bote duhet me konë t'gatshëm edhe me luftu e me derdhë gjakë e me iu ofru ktyne banorve edhe siguri. Dekriminalizoni narkoshtetin tuej dhe bohuni njiherë nji vend normal. Masandej keni edhe me u pa e kqyrë ma mirë edhe knej n'veri të Drinit.

          1. s
           shqipo

           Dardania Llapushnikore, me idote si puna jote edhe sot e kesaj dite nuk do kishte Kosove te lire. Po shyqyr qe ju katunaret Lllapushnikas jeni pak, e me pak do mbeteni ...

           1. B
            Bolet e Albinit vlejne me shume se gjithe ju se ba

            Vetem Llapushniku ka me shume histori lufte e heronjesh sa komplet historija e juaj e bujkroberve moçalor e kenetor. Per ata te maleve cubizmi e hajduturia jane historija e vetme. Pasi Austrija ju krijoj shtetin si tha Fishta : Shqipnine e bame tash duhet me i ba shqypetaret. Kosoven per dallin nga ju e kane krijuar kosovaret dhe me ndihmen e Amerikaneve edhe eshte çliruar. Respekto Llapushnikun sepse me kete respekton historin kosovaro- arbnore te kohes sone.

            1. s
             shqipo

             O Llapush, me katunare si puna jote edhe patatja do ishte me e vlefshme! Se ju as patate s'dini me bo ...

           2. K
            Kollaj fare

            Pse more, kujton ti se Edi nuk ka luftuar per Shqiperi a per kosove ? Epo nuk qenke ne kte bote ti pra . Edi eshte trim dhe luftetar i madh i shqiptarise , vetem se e ka nje problem . Armet i urren se eshte modern . Kshtu qe luften e ben me PORDHE .

            1. T
             Ta dhevsha ramoviq pordhen

             Shteti pordhe vetem kryeministra pordhe ka. Prandaj Ramoviq Pordha kur eshte para Vuqiqit pordhet e çkulet ner veti. Bolet e Albinit vlejne ma shume se gjithe ju se bashku me kryeministrin pordhe.

             1. u
              uhahahaaaaaa

              Epo futi ne goje bolet e Al Bibinit uahahahahahaaaaaaaaaaaa

           3. t
            tqin

            Respekt zoti avokat ,jeni atdhetar I vertete dhe logjika juaj eshte vertetuar perhere e sakte.Tufa e komentuesve sumelepires te saliut mesiper ,jane te kenaqur vetem kur pine pordhet e saliut dhe te fazlliqit Askush nuk e ndal dot bashkimin kombetar ,Rama dhe Albini duhet ta nisin kete rruge.

            1. N
             Niku

             I trembet rusi Shqiperise se bashkuar e? Mire o Tak, mire, ik bjeri me dore tani qe leshove karllekun e radhes.

             1. q
              qe te kuptosh

              O gomar, jo se Rusia i trembet drejtperdrejt Shqiperise, por i trembet prishjes se ekuilibrave ne Ballkan, ku ajo nepermjet Serbise ka patur me shume dominim. Nese faktori shqiptar forcohet, peshorja anon nga ana tjeter dhe dominimi shqiptar ne Ballkan, do te thiote rritje e mbizoterimit amerikan dhe zvogelim i mbizoterimit rus ne kete zone. Kuptove o koqe kanari?

             2. R
              Rrespekt Avokate...

              Vetem se e kemi keq me Krimbat e janullit Kadavres Greke qe BE-ja e uli Tizarishte , mbi Fronin e Te Madherishmit Fan Noli ,------nderkohe qe hahaha dihet Boterishte se Janullatos vlen sa muti i Babit te Ndergjegjes Kombetare Shqiptare - Lartmadheshtise se tij Fan Stilian Noli . Pra nuk na qenkan dakord Krimbat e Kadavres Janullis qe Shqiperia te Bashkohet menjiher me Kosoven me i dhen Kombit nji Pamje me te qarte ,per te cilen Luftuan ne shekuj Patriotet e gjitha Krahinave te Shqiperise ,nga Jugu Janine e Cameri e deri ne ne Nish . Krimbat s'na pengojne sigurishte edhe pse qelbin Ambientin ktu

              1. o
               orthodhoks fanolist

               Mjaft fole idiotizma. Natyrisht qe ka njerez, ne Shqiperi dhe ne Kosove, qe per arsye nga me idiotesket nuk e duan bashkimin. Ti me siguri duhet te jesh ndonje myslymajmun, me mjeker dhe me pantallona trecerekshe, sepse akuzon shqiptaret orthodhokse per kete, duke i "ngaterruar" si pa dashje shqiptaret orthodhokse me Janullatosin. Nuk eshte aspak e vertete qe jane orthodhokset qe nuk duan bashkimin, ashtu sic nuk eshte aspak e vertete qe jane jugoret qe nuk e duan bashkimin. Keto jane teza serbe, pikerisht keshtu thone serbet, keshtu thua edhe ti. Ne Shqiperi ka njerez qe nuk e duan bashkimin dhe ata mund ti perkasin te gjithe feve apo asnje feje, i perkasin cdo zone gjeografike pa perjashtim, jug veri lindje perendim. Kjo varet nga truri dhe nga inteligjenca e cdokujt. Ja me thuaj po ata ne Kosove qe nuk e duan bashkimin cfare jane ? Te Janullatosit jane edhe ata? Natyrisht qe jo, se ata ose jane myslimane, ose katolike ose ateiste, s'ka "janullatista" atje ne Kosove. Atehere si e shpjegon ti? Mjaft fole idiotizma dhe meso te shkruash, o analfabet funksional!

              2. I
               Igor

               A e kupton dikush kete Ngjelen ndoshta esht nji Avokat i mire por ne pikat tjera nuk i punon truri aspak nji nacionalist pa vlefte ,Shqiperija nuk esht ne gjngje qe ta punon token dhe te prodhoj ushqim per popullin ,nuk ka ujin e pijshem dhe ky Idiot flet per bashkimin kombetare qe nuk e mbeshtet askush ,ky nuk e kupton Ramen ku Rama ndodhet ne Pazare me Greqine per detin dhe Jugun kurse me Serbine per veriun dhe Duresin ,me vjene te vjelle kur i lexoj keto fjalet e Ngjeles.

               1. s
                shqipo

                Ti natyrisht qe nuk mund ta kuptosh, sepse je i pashkolle dhe nga ato qe shkruan duket qe ke inteligjence te ulet! Kaq kupton, kaq te mban kandari, e more vesh. Punet kombetare behen nga njerez te mencur, te ditur dhe punetore, jo nga torrollake te pashkolle si puna jote qe hiqen si patriote ( sepse ashtu e vet-mendojne vetveten), por qe do beni mire te degjoni 100 here dhe te flisni 1 here! Ju jeni "patriotet" e pilafit, qe nuk dini nga lidhet gomari!

               Lini një Përgjigje