Roli i At Gjergj Fishtës në vendosjen e marrëdhënieve diplomatike SHBA- Shqipëri

28 Korrik 2022, 13:37Blog Nga Agron Gjekmarkaj

Roli i At Gjergj Fishtës në vendosjen e marrëdhënieve

Sot është 100 vjetori i vendosjes së mardhënjeve diplomatike SHBA-Shqiperi. Kjo është një ditë e shenuar në historinë e kombit tonë. Mbase data kur mund të thuhet që shqiptari "vojt kah perendimi" siç shprehej Luigj Gurakuqi kur Shqiperia u bë pavaruar formalisht me 28 Nëntor 1912 për të mos nderruar më drejtim.

Sot në Pallatin e Kultures në Tiranë me prezencen e autoriteteve më të larta shteterore dhe të shkelqesisë Kim u thanë shumë fjalë entuziazmi, të verteta e të ndjera. Kryeministri Edi Rama i cili e shfrytezoi rastin për të bërë edhe politike në korrizin e kundershtarëve , citoi si kontribues në këtë akt Fan Nolin të cilit nuk i duhet hequr asgjë (Nolit) me shumë mirnjohje duke risjelle ne kujtesë një bisedë të shkurter mes Peshkopit  dhe Presidentit Uillson.

Por gjithmonë  harrohet At Gjergj Fishta shpresoj nga padija per t'ja thënë një fjalë nderi per protagonizmin e tij në këtë ngjarje të vitit 1922! Poeti kombetar pat vizituar Ameriken në Pranveren e ketij viti me yshtjen e Vatikanit   per disa muaj pikerisht për të lobuar me ndermjetesimin e kardinaleve dhe  senatorëve  katolik njohjen e Shqiperisë! Kjo leter jo e panjohur derguar sivellaut të tij françeskan gjuhetarit At Justin Rrota e deshmon këtë!

Atë që eterit themelues realizuan me shumë mundim duhet ta ruajmë nga çdo mundim për ta cenuar. Me mirnjohje e perulje duhet kujtuar sot edhe At Gjergj Fishta????????????????

 

15 Komente

 1. S
  Skeptiku

  Gjate Luftes I Boterore, Fishta ka shkruar, jo nje, por disa artikuj ku godet egersisht SHBA dhe posacerisht presidentin Wilson. Ate kohe, Fishta ishte rreshtuar vendosmerisht ne krah te Gjermanise e Austro-Hungarise. Pra, ishte rreshtuar ne krahun e gabuar. Por nuk qe i vetmi franceskan qe me dritshkurtesine e vet politike perfshihej ne grupin e atyre shqiptareve qe rrezikonin fatet e vendit te vet. Vite me vone, at Anton Harapi, idhull i Rames dhe i Shkrelit, u hodh ne krahet e Gjermanise se Hitlerit.....etj., etj.

  1. s
   shqipo

   Gjergj Fishta – ky kolaboracionist I fashizmit Boll më me këtë fundërrine fashiste! Flasim për një maskara që përgatiti pushtimin e Shqipërisë përmes propagandës së financuar nga Vatikani dhe qeveria musoliniane, në gazetën Hylli i Dritës. Flasim për një maskara që skedonte dhe spiunonte atdhetarët dhe luftëtarët kundër pushtimit fashist. Gjithashtu në aspektin artistik, vepra e tij është një manifest folklorizmi i rëndomtë ballkanas. Një rrasë varri e financuar nga kisha për të promovuar veglat e veta dhe që rrezikonte të mbyste gjithë krijimtarinë letrare të kohës, siç thoshte dikur Kadare. Folklorizmi i rëndomtë i Fishtës ishte inkuizicioni i letërsisë moderne. Letërsia e tij u financua vetëm e vetëm për të varrosur letërsinë moderne alla migjeniane, që i bënte apel reagimit qytetar, duke e çuar letërsinë qëllimisht,100 vjet prapa. Ngritja e kultit të figurave si Fishta, nga Kisha dhe interesat e huaja koloniale, kishte si qëllim krijimin e zërave gjoja patriotike, inelektualë dhe me reputacion që mbështesnin pushtimin e huaj, duke kërkuar të manipulonin shoqërinë shqiptare. Kush mund te na shpjegoje, se gjate ceremonise mortore te Gjergj Fishtes, cilat jane forcat ushtarake qe sipas fotografive shoqerojne kortezhin e ceremoniste!? Jane shqiptare qe ne kohen e pushtimit fashist, ne 1940, ishin te armatosur dhe te uniformuar dhe leviznin lirshem ne mes te qyteteve!? Heuuuu, po luftetaret e lirise qe luftonin pushtuesin s'ka asnje mundesi te bridhnin me arme ne dore me mes te dites ne mes te qyteteve te pushtuara te Shqiperise, e cila Shqiperi nuk ekzistonte ne fakt, sepse ishte province e Italise ne ate kohe! Mesa di i gjithe njerezimi, ata qe bashkepunojne me pushtuesin ne gjithe historine njerezore dhe ne gjithe boten quhen TRADHETARE! Ke shoqerojne ne ceremoni keta pra ushtarake te armatosur!? Mos nje tradhetar si ata vete!? Padyshim po!!! Nje luftetar apo personalitet te LIRISE se atdheut nuk kishte shance ta shoqeronin keta, tradhetaret. Mos ata qe shoqerojne kortezhin jane edhe KARABINIERET italiane!? Ouuuuuu c'ne forcat pushtuese fashiste marrin pjese ne nderimin e nje personi !!!??? Mos ky person ishte italian dhe punonjes i administrates pushtuese fashiste!? Mesa dime ky Fishta nuk ishte italian!!! Mos ky person ishte bashkepunetor - KOLABORACIONIST i pushtuesve!? Me siguri qe po! Vetem MASKARENJTE bejne sikur nuk kuptojne...

  2. S
   Skeptiku

   Gjate Luftes I Boterore, Fishta ka shkruar, jo nje, por disa artikuj ku godet egersisht SHBA dhe posacerisht presidentin Wilson. Ate kohe, Fishta ishte rreshtuar vendosmerisht ne krah te Gjermanise e Austro-Hungarise. Pra, ishte rreshtuar ne krahun e gabuar. Por nuk qe i vetmi franceskan qe me dritshkurtesine e vet politike perfshihej ne grupin e atyre shqiptareve qe rrezikonin fatet e vendit te vet. Vite me vone, at Anton Harapi, idhull i Rames dhe i Shkrelit, u hodh ne krahet e Gjermanise se Hitlerit.....etj., etj.

   1. S
    Skeptiku

    Gjate Luftes I Boterore, Fishta ka shkruar, jo nje, por disa artikuj ku godet egersisht SHBA dhe posacerisht presidentin Wilson. Ate kohe, Fishta ishte rreshtuar vendosmerisht ne krah te Gjermanise e Austro-Hungarise. Pra, ishte rreshtuar ne krahun e gabuar. Por nuk qe i vetmi franceskan qe me dritshkurtesine e vet politike perfshihej ne grupin e atyre shqiptareve qe rrezikonin fatet e vendit te vet. Vite me vone, at Anton Harapi, idhull i Rames dhe i Shkrelit, u hodh ne krahet e Gjermanise se Hitlerit.....etj., etj.

    1. S
     Skeptiku

     Gjate Luftes I Boterore, Fishta ka shkruar, jo nje, por disa artikuj ku godet egersisht SHBA dhe posacerisht presidentin Wilson. Ate kohe, Fishta ishte rreshtuar vendosmerisht ne krah te Gjermanise e Austro-Hungarise. Pra, ishte rreshtuar ne krahun e gabuar. Por nuk qe i vetmi franceskan qe me dritshkurtesine e vet politike perfshihej ne grupin e atyre shqiptareve qe rrezikonin fatet e vendit te vet. Vite me vone, at Anton Harapi, idhull i Rames dhe i Shkrelit, u hodh ne krahet e Gjermanise se Hitlerit.....etj., etj.

     1. S
      Skeptiku

      Gjate Luftes I Boterore, Fishta ka shkruar, jo nje, por disa artikuj ku godet egersisht SHBA dhe posacerisht presidentin Wilson. Ate kohe, Fishta ishte rreshtuar vendosmerisht ne krah te Gjermanise e Austro-Hungarise. Pra, ishte rreshtuar ne krahun e gabuar. Por nuk qe i vetmi franceskan qe me dritshkurtesine e vet politike perfshihej ne grupin e atyre shqiptareve qe rrezikonin fatet e vendit te vet. Vite me vone, at Anton Harapi, idhull i Rames dhe i Shkrelit, u hodh ne krahet e Gjermanise se Hitlerit.....etj., etj.

      1. S
       Skeptiku

       Gjate Luftes I Boterore, Fishta ka shkruar, jo nje, por disa artikuj ku godet egersisht SHBA dhe posacerisht presidentin Wilson. Ate kohe, Fishta ishte rreshtuar vendosmerisht ne krah te Gjermanise e Austro-Hungarise. Pra, ishte rreshtuar ne krahun e gabuar. Por nuk qe i vetmi franceskan qe me dritshkurtesine e vet politike perfshihej ne grupin e atyre shqiptareve qe rrezikonin fatet e vendit te vet. Vite me vone, at Anton Harapi, idhull i Rames dhe i Shkrelit, u hodh ne krahet e Gjermanise se Hitlerit.....etj., etj.

       1. S
        Skeptiku

        Gjate Luftes I Boterore, Fishta ka shkruar, jo nje, por disa artikuj ku godet egersisht SHBA dhe posacerisht presidentin Wilson. Ate kohe, Fishta ishte rreshtuar vendosmerisht ne krah te Gjermanise e Austro-Hungarise. Pra, ishte rreshtuar ne krahun e gabuar. Por nuk qe i vetmi franceskan qe me dritshkurtesine e vet politike perfshihej ne grupin e atyre shqiptareve qe rrezikonin fatet e vendit te vet. Vite me vone, at Anton Harapi, idhull i Rames dhe i Shkrelit, u hodh ne krahet e Gjermanise se Hitlerit.....etj., etj.

        1. q
         qytetar

         Ti e ndyn Fishten kur e permend.

         1. u
          uuuuurrrrrrrrrraaaaa

          Ti i ndyn qe te dy kur komenton ne kete menyre o qytetar pa qytetari. Njeri legen qe gjykon ne varesi te byrekeve.

         2. k
          katarakti

          Mirë ky farë skeptiku që ka ikur nga mendtë dhe e poston komentin 7 herë, po ju vigjilentët e "Temës" si e lejoni?! Kaq keq keni mbetur për komente dhe klikime?! Kur nuk tregoni respekt as për median tuaj, çfarë mund të presësh dhe shpresosh nga ju?!

          1. c
           ca po thua

           Pse mor psikopat, do rrine te merren me cdo koment qe ben cdokush ... O budall, thirri mendjes, kujt i plasi!

          2. l
           lexuesi

           nje dy tre

           1. A
            Alex

            Gjergj Fishta nje sahan lepires. Sa ishte Shqiperia pjese e perandorise Osmane . Gjergj fishta i thurrte lavde dhe shkruante poezi per Sulltanin. Pastaj gjate pushtimit Italian u be servili i fashizmit. Keshtu e nxirrte buken e gojes .

            1. P
             PER TRU SHPELLARIN

             ME CITONI NJE SHPELLAR QE I KA SHERBYER SHQIPERIS???? TE GJITHE BASHKE ME KETE MENDER BREKMARKEN E BYREKEVE JANE SERBOFIL .

             Lini një Përgjigje