“Turpin e ha me bukë dhe një gotë verë pas”

26 Korrik 2022, 19:38Blog TEMA

“Turpin e ha me bukë dhe një gotë verë pas”

“Është me shumë rëndësi vazhdimi i procesit të dekriminalizimit, për të garantuar standardin e zgjedhjeve të ardhshme.

Është një detyrim i të gjitha forcave politike për të garantuar qytetarët për çdo post publik.

Procesi i dekriminalizimit do t'u japë angazhim të gjithë aktorëve për reformën në drejtësi”.

Kështu shprehej Ilir Meta në kohën që ishte kryetar Kuvendi dhe drejtues i LSI-së.

Nga dekriminalizimi janë këputur disa zyrtarë, të cilët kishin ndryshuar emrat pasi ishin dënuar për krime të ndryshme jashtë vendit dhe nuk i kishin deklaruar.

Por, Meta, duket se kur flet për dekriminalizim e ka për të tjerët dhe jo për vete apo partinë ku u kthye pas mbarimit të mandatit si President.

Një ditë më parë, LSI-së ia ndryshoi emrin duke e quajtur “Partia e lirisë”.

Njollat që mbart LSI-ja që ndryshe njihet si partia e inceneratorëve nuk mund t’i pastrojë "Partia e Lirisë”.

Por, shoku Zylo i LSI-së, në rënie, kërkon shkëlqimin e dikurshëm.

Vetëm se këtë radhë shkëlqimin nuk mund t’ja kthejë PL-ja. Ndërrimi i emrit me të njëjtën fytyrë, nuk i çbën bëmat e mëhershme.

LSI ka vulën për korrupsion, për abuzim me institucionet që kanë zaptuar më herët, për vjedhje të zgjedhjeve dhe shumë zyrtarë të saj kanë përfunduar në qeli.

Është një armatë e tërë e LSI-së, ish-drejtorë të Metës-Zylo, që janë hetuar dhe dënuar.

Por drejtuesi i LSI-së, që e la fronin për të “shkëlqyer” si President ka shpëtuar deri më tani nga drejtësia.

Tashmë i rënë, me një parti me katër deputetë, njëri prej tyre vetem me 362 vota, me një parti që nuk i beson më askush, thotë se është gati të japë jetën.

Nuk bën dot pa karrigen e pushtetit, dhe të gjitha bëmat e LSI-së, zgjodhi t'i emërtonte si PL, që zili këtë emër mund t’ia kishin vetëm partizanët në kohën e luftës.

Ky është Iir Meta, shoku Zylo i kohëve moderne, që siç thotë populli “turpin e ha me bukë dhe një gotë verë pas”./CNA.al

14 Komente

 1. I
  Iken iliri del monika

  Nga lesh e li ne partin e leshit... Dhe lesht do marin keta hajdute me vidio e qe i ngjiten cdo partie si ai pas kepuces

  1. Çekiçi

   Partisë tende më shumë i shkon të jetë parti e hajnisë sesa parti e lirisë Gabim i ke vu emrin partisë o hajn o faqezi i gjithë shqiptarisë

   1. Çekiçi

    Ha mut mos ha bukë se terë jeten mut ke hanger Të beftë mirë muti

    1. k
     k

     Atdhetar ishte E.Hoxha që vdiq ne shtëpinë e shtetit,jo ti more hajdut degjeneratë me figurë,zë dhe paftyrësi prej fshatari injorant.

     1. S
      Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

      Turku Metin eshte misherimi i turkoshqipfolesve, eshte fytyra/pafytyresia e nje tourkoshqipfolesi......i pabese,i paturp,i pakulture,karlepires,i pabithe. Kujtoni ketu birazerin Erdogan,trim kur mundet e karlepires (ndaj evropianeve)kur nuk mundet.....eshte DNA e arabit.

      1. S
       Sillo

       Komentusve te me siper. Osé jeni idiote osé rilindas osé te dya se bashku. Merua dhe koleget e tije te portaleve ne sherbim te Rames, kane ndermarre nje fushate shpifjesh dhe denigrimi kunder I. Metes. Arsyet I kuptojne te gjithe me perjashtim in tuaj. Zoti ju ndricofte mendjen.

       1. K
        K

        Vilat, paratë dhe 7% ja kanë dhene pa dijenine e tij që ta denigrojne ? I duhen leshkot injorantë që ti genjeje se do derr hi gjakun për atdheun . Sikur ta donte atdheun, nuk e vidhte .

       2. S
        Sillo

        Komentusve te me siper. Osé jeni idiote osé rilindas osé te dya se bashku. Merua dhe koleget e tije te portaleve ne sherbim te Rames, kane ndermarre nje fushate shpifjesh dhe denigrimi kunder I. Metes. Arsyet I kuptojne te gjithe me perjashtim in tuaj. Zoti ju ndricofte mendjen.

        1. S
         Sillo

         Komentusve te me siper. Osé jeni idiote osé rilindas osé te dya se bashku. Merua dhe koleget e tije te portaleve ne sherbim te Rames, kane ndermarre nje fushate shpifjesh dhe denigrimi kunder I. Metes. Arsyet I kuptojne te gjithe me perjashtim in tuaj. Zoti ju ndricofte mendjen.

         1. x
          xx

          Mos u perpiq me te besh shqiponjen me duar sepse te gjithe tallen me ty o lumemadh,Je komplet mjeran. Ja i more borxh Berishes spektatoret po ne votime cfare do besh,si do ti ndani,?

          1. M
           Medja shqiptare esht per faqe te zeze

           Shkrim fantastic. Pergjegjsi kryesore kan medjat te cilat i kan ferkuar krahet ketij maskaraj ne vend që ta vën me shpatulla pas murit.

           1. F
            Fshatari

            @ "Sillo"! Qenke miop fare, i shkreti ti! Apo ke ngrene dhe ha ne nje çanak me liken?! I ndjeri Dritan Prifti i ka bere scanerin ketij lapanjozi dhe saleh vampiri, edhe pse ekspertiza nga ShBA erdhi e sakte, manipuloi gjyqtaret me ne krye "viktori tusha'' dhe e nxoren te ''pafajshem" dhe ky derdimen dudumi, pa bere asnje dite pune, pa asnje profesion te ushtruar, iu ngjit politikes si shushunja pas bithe, u pasurua me vila, pallate, prona dhe "zonje te pare" te vendit beri vajzen adoleshente, ndersa mori "viston" per president (dhe shkelqeu si precedent), bente fushate per gruan, ne krye te leshit e lirit (partia lesh e li - vaj medet), duke bertitur si nje fashist, kur KUSHTETUTA ia ndalon kete tager presidentit! Ky langaraq do te hyje perseri ne Kuvendin e Shqiperise?! Mos o Zot! Ky eshte karrierist korruptiv, i etur si nazisti Hitler, vrases, hajdut dhe vendin e ka ne burg sebashku me sale vamprin, jo ne politike. Njerezit jane te lire te shprehen dhe nuk ka ketu fushate Rilindja apo Rama, apo socialistet

            1. B
             Berti

             Kush ma shuan kureshtjen a i lexon I M keto komentet?

             1. F
              Firmat e themeluesve të PD-së 1991

              Nuk ka shumë kohë të flasi budallallëqe se duhet të pregatisi me ngrënë, dhe nuk ka informacione si dikur për gjithçka që ndodh dhe do ndodhte.

              Lini një Përgjigje