Alarmi i sizmologut italian: Mund të ndodhë një epidemi tektonike në Perëndim

6 Shkurt 2023, 13:07Bota TEMA

Alarmi i sizmologut italian: Mund të ndodhë një epidemi tektonike

Carlo Doglioni, kreu u Institutit Sizmiologjik Italian, në një intervistë për Corriere della Sera, ka lëshuar alarmin për një mundësi përhapje lëkundjesh të tërmtit tragjik që ndodhi në Turqi  Siri.

Ku si bilanc paraprak ka rreth 1 mijë të vdekur që në momentet e para dhe mijëra të plagosur.

Duke ju rereruar tërmetit, Doglioni thekson se “është se janë lëvizje që nuk ndalen kurrë. Sjellja epidemike dihet por tërmeti prek një strukturë shumë larg sistemit gjeologjik të Meshdhrut. Kjo nuk do të thotë se nuk duhet ta mbajmë vigjilrncën e ulët pasi zona jonë ka territore me një vitalitet gjeologjik gjithmonë të pranishëm.

Ai thekson se me tërmetin e mbrëmshëm ka lëvizur ajo që quhet “Pllaka Arabe”.

“Ndodhi që ajo që ne e quajmë pllaka arabe të lëvizte rreth 3 metra përgjatë një drejtimi verilindje-jugperëndim në lidhje me pllakën e Anadollit; po flasim për një strukturë në zonën kufitare mes pllakës arabe dhe asaj të Anadollit”, tha ai.

Sipas tij zhvendosja u aktivizua për të paktën 150 kilometra me një zonë prej tre metrav. E gjithçka ndodhi në pak dhjetëra sekonda, me magnitudë 7,8,-7,9 ballë, që konsiderohet një tërmet i madh”.

TemA

1 Komente

  1. T
    T

    Artikull model,ne cdo tre fjale 2 Jane me gabime. Ske nevoje per Big Brother SE e Ka shtypin me plot te tilla.

    Lini një Përgjigje