“Ukraina po përgatitet për një ofensivë të re ruse në fund të shkurtit”

6 Shkurt 2023, 12:50Bota TEMA

“Ukraina po përgatitet për një ofensivë të re

Ministri në largim i Mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se vendi po parashikon një ofensivë të re ruse më vonë këtë muaj.


Në një konferencë shtypi, Oleksiy Reznikov tha se jo të gjitha armatimet perëndimore do të kenë mbërritur deri atëherë, por Ukraina kishte rezerva të mjaftueshme për të mbajtur forcat ruse.

Në një konferencë të mëparshme për shtyp, Reznikov tha se Rusia nuk i ka të gjitha burimet e saj gati për të nisur një ofensivë, por mund ta bëjë këtë gjithsesi si një gjest simbolik, duke pasur parasysh përvjetorin e një viti të pushtimit të plotë të Moskës më 24 shkurt.

Ai tha se Rusia pritej të kishte prioritet marrjen e të gjithë Donbasit lindor si dhe nisjen e ofensivave në jug të Ukrainës. Ministri i Mbrojtjes konfirmoi gjithashtu se trupat do të fillojnë stërvitjen mbi tanket Leopard të prodhimit gjerman nga e hëna.

Reznikov tha se Ukraina kishte siguruar raketa të reja me rreze të gjatë veprimi me një rreze prej 90 milje (150 km), por ato nuk do të përdoren kundër territorit rus – vetëm kundër njësive ruse në zonat e pushtuara të Ukrainës.

“Jam i sigurt se ne do ta fitojmë këtë luftë”, shtoi Reznikov, por ai theksoi se pa dorëzimin e avionëve luftarakë perëndimorë, “do të na kushtojë më shumë jetë”.

Pavarësisht fluksit të armëve perëndimore në Ukrainë, Rusia ka bërë përfitime rreth zonës së Bakhmut ditëve të fundit, pasi ushtria ruse hedh gjithnjë e më shumë ushtarë në luftime.

Grupi mercenar paraushtarak i Rusisë Wagner ka udhëhequr pjesën më të madhe të luftimeve në zonë. Kreu i saj, Yevgeny Prigozhin, tha se ka beteja të ashpra për çdo rrugë në disa zona të qytetit dhe forcat e armatosura të Ukrainës po “luftonin deri në fund”.

Forcat ruse janë përpjekur të marrin kontrollin e Bakhmut për muaj të tërë, duke e bërë atë betejën më të gjatë që kur Rusia pushtoi Ukrainën pothuajse një vit më parë.

Marrja e zonës është e rëndësishme për Rusinë si pjesë e synimit të saj për të kontrolluar të gjithë rajonin e Donbasit. Kjo do të nënkuptonte gjithashtu një kthesë në fatin e Rusisë pasi humbi terren në Ukrainë gjatë muajve të fundit.

1 Komente

  1. a
    anti25642654censurë

    "Marrja e zonës(bahmut) është e rëndësishme për Rusinë si pjesë e synimit të saj për të kontrolluar të gjithë rajonin e Donbasit."pak a shumë është një gomarllëk,kur thuhet se marrja e bahmut,kontrollon gjithë donbasin!!për të kontrolluar donbasin duhet të zbresin deri në kramatorsk,jug të bahmutit!nëse do të vazhdohet me këtë rritëm përparimi të rusëve!?i vjen që në kramatorsk të jenë diku nga viti 2030!!dhe tërë rrugën duhet ta shtrojnë me kufoma!! një një sulm masiv në pranverë do të jetë shkatërrimtar për rusinë!!putana po bën të njëjtën gafë si erdoqëni me zhvleftësimin e lirës turke!erdogëni pushon çdo muaj guvernatorët e bankës turke,putana pushon gjeneralët!të dy bëjnë gomarllëqe dhe fajet i kanë të tjerët!!

    Lini një Përgjigje