VIDEO: Tërmeti më i madh në historinë turke? Pse lëkundet kaq shumë kjo zonë

6 Shkurt 2023, 12:20Bota TEMA

VIDEO: Tërmeti më i madh në historinë turke? Pse

Turqia u godit nga një tjetër tërmet i madh, me një magnitudë prej 7.8. Tërmeti ka shkaktuar mbi një mijë viktima, ndërsa numri i të vdekurve rritet me shpejtësi nga momenti në moment.

BBC citon sizmologun e njohur britanik, Stephen Hicks, që thotë se ky mund të jetë tërmeti më i madh që ka goditur Turqinë.

“Mendoj se ky mund të jetë tërmeti më i madh i regjistruar në Turqi. Tërmeti i fundit më i madh ishte në dhjetor të vitit 1939, me fuqi 7.8,” tha Hicks.

Por përse goditet ka shumë dhe kaq shpesh Turqia nga tërmetet?

E vendosur pranë, ose mbi disa prej vijave të thyerjes, Turqia është një nga zonat më aktive të tërmeteve në botë.

Pjesa më e madhe e vendit ndodhet mbi pllakën tektonike të Anadollit, e cila ndodhet mes dy pllakave kryesore- asaj euroaziatike dhe afrikane- dhe pranë një tjetër pllake më të vogël, asaj arabe.

Ndërsa dy pllakat e mëdha zhvendosen, Turqia është esencialisht e shtrydhur mes tyre, thonë ekspertët.

Kjo do të thotë se tërmetet dhe lëkundjet janë një përvojë mjaft e zakonshme. Autoriteti i Menaxhimit të Emregjencave dhe Fatkeqësive në vend regjistroi mbi 22 mijë tërmete në vitin 2022.

Shumë prej këtyre tërmeteve janë vdekjeprurëse- më i keqi është ai më magnitudë 7.6 ballë që goditi Izmitin në vitin 1999, duke vrarë më shumë se 17 mijë njerëz.14 Komente

 1. P
  Phoenix

  Termetet jane dukuri natyrore, qe kane ekzistuar qe nga krijimi i Planetit. Zakonisht toka lekundet kur ka termet. Do militarizoni dhe fjalen Termet tani? Keni ndonje shpikje tjeter per tu kallur tmerrin njerezve, se mashtrimi i Kovid nuk po i frikeson me. Dhe shiun, eren e boren i keni kthyer ne qamete, per te justifikuar propaganden e ndryshimeve klimaterike, nje tjeter mashtrim monumental ky. Media kazani.

  1. H
   Hoxh Armandi

   Shume e cuditshme qe ndodhin termete se atje ka me mijera megaxhami ku falen njerezit allahut te madherishem. Gjithsesi, fajin e ka israeli dhe kaurret.

   1. M
    Mondi Vlore

    O te shkerdhefshin qente ropte e familjes o i ashtuquajtur hoxhe arnandi! Po edhe me kete fatkeqsi do te fusesh fene ne mes o fisqir?

    1. K
     Kledi cokaj

     Boll mir i the mondi

    2. P
     Phoenix

     Fajin e ka Elita Financiare Satanike Luciferiane. Shumica e njerezve pa e kuptuar, behen pjese e lojes se tyre. Nepermjet kontrollit ekskluziv te krijimit te parase ne shkalle Globale dhe shoqerive sekrete te Free Masonerise etj , ata kane infiltruar c'do qelize te shoqerise njerezore, kisha e xhamia. Tani ata po bejne hapat drejt Diktatures Globale dhe sistemit Nohaik te nje Religjioni i cili do te kurorezohet me ndertimin eTempullit te Solomonit ne Izrahell, dhe kurorezimin e mbretit despot Global 666. Kush mendon se keto jane konspiracione apo fantazi fetare, te pyesi nje Mason te nje grade te larte, konfidencialisht.

     1. S
      Sheqeri

      edhe sikur te verteta te jene keto qe ke thene mjafton qe ti i ke thene si nje cope kari per te kuptuar qe i ke ik doktorit nga durt

    3. a
     anti25642654censurë

     o fëndë,të na rruaç ti se të kemi shtyllën ku është lidhur gomarllëku njerzor!!ti mo na luaj vëndit se për të tjerët nuk e çajmë piçkën e satëme!!bile asqë ja rruajmë fare,ashtu leshtore e lëmë!! këta janë medje kazan si rama vetë,por ti je një copë idioti që se ke shokun!!gjeni si kaCo mavrija je!!

    4. S
     Schopenhauer

     “Punërat e perëndisë” Kur bëre derr’ dhe arinë, Ç’deshe që bëre Turqinë? Se mos të qenkej kjo farë, Bota do të vinte mbarë, Dhe do të lulëzonte, Shqipëria do të gëzonte. A Z Çajupi

     1. R
      Rtv

      Keto jan te krijuara ca pune ka perendia ajo zon ska termete me te fort se 6.0 -6.5 kan ren 2 me 7.8 dhe 7.5 dhe thuhet se nje me i fort mund te bjer gati 8.0 te dalin ata shkenctaret qe thon termete te till bien njeher ne 50 vjet.

      1. G
       Genti

       Më vjen keq për popullin kurd që nuk mjafton lutfa në Siri me kriminelët e ISIS dhe me ushtrinë fashiste të Erdoganit por edhe ky tërmet i jashtzakonshëm u desh. Sipas matjeve Azia e vogël është zhvendosur 3m në jug lindje nga tërmeti ose më mirë nga tërmetet e sotme. Lus Zotin të mos ketë të tilla fatkeqësi. Toka është një "organizëm" i gjallë në një lloj kuptimi dhe ne duhet të zgjedhim të jetojmë aty ku rreziqet janë më të pakta. Por në fakt bëjmë të kundërtën dhe më pas i kërkojmë Zotit të na shpëtojë. Nga budallëku ynë kuptohet.

       1. K
        Komentues

        Shumë i saktë. Ky fenomen është një proçes i nevojshëm i tokës. Ne njerëzit duhet të menaxhojnl burimet tona. Nuk ka pse të ketë aq densitet dhe me nr katesh të lartë një zonë aq pranë një çarjeje tektonike. Zoti shpëtoftë sa më shumë njerëz!

        1. a
         anti25642654censurë

         Komentues "Ky fenomen është një proçes i nevojshëm i tokës. "nuk jemi ne që vendosim nevojshmërinë e tërmeteve për planetin tonë!!planeti ynë është një "organizëm i gjallë",që "jeton" dhe në brëndësinë e tij!! ajo që duhet të bëjmë ne,njerëzit,është ti përshtatemi planetit tonë!!nga sikleti,shtimi gjithnjë e më i madh i ppopullsisë,i popullimit të zonave të rrezikshme,duhet të na bëjë të vetdijshëm se duhet të mbrojmë veten!duhet të na bëjë largpamës,dhe jo miopë,si gjithnjë!!përvoja dhe më vonë shkenca e ka provuar se mund të jetohet dhe në zona të tilla të rrezikëshme!ndërtimet në përshtatje me zonat e rrezikshme tektonike,bëjnë që dëmet të kufizohen në një minimum!!shtetet,qeveritë e përgjegjëshme kanë vendosur dhe zbatojnë rregulla për të mbrojtur shtetasit e tyre!shtete qeveri e qeveritarë të korruptuar të sjellin në situata të tilla!njeriu ka krijuar shtetin jo për tu shfrytëzuar prej tij por për tu mbrojtur nga ai!!shteti normalisht duhet të jetë mënçuria,zgjuarsia,drejtësia,dituria e njeriut të thjeshtë!por jo gjithnjë është kështu!në shumicën dërrmuese të rasteve shteti është një njeri,është një mëndje e shtrëmbër e një njeriu që gjithçka e vendos në përdorim privat!e përdor për të arritur perversitetet e tij më të ndyra!!ndoshta nuk është 100% faji i kësaj kërmës islamiste me emrin erdoqën,por periudha e stërgjatë në pushtet i lë shumë faje në shpinë!!

       2. T
        Trotski

        "Schopenhauer-Komentues .Kokra e Legenit .Ndodhi nje fenomen vdekjeprures dhe Shkaterrues ..dukesh qe je nga rradhet e Sali kermes.Do te vinte ma Mbare te Thoje :Bere derrin dhe Arine po çdeshe qe bere Liken dhe Saline.

        1. R
         Remo

         Tragjedi e permasave apokaliptike. Pikerisht ne nje rajon qe kurre s'gjen qetesi nga lufterat, edhe kjo ju duhej. Keqardhje per kedo qe po perballet me kete gjeme. Erdogan satanai po pregatiste nje tjeter ofensive kunder atyre kurdeve te shkrete, te harruar nga e gjithe bota, te lene ne meshire te fatit qe po tregohet aq mizor me ta por edhe te shumices turke qe u ka pjerdhur mendjen neo-otomani me superfuqine prej kartoni. Kjo eshte nje kembane alarmi edhe per pallatet kerpudha te ndertuara vend e pavend anembane Shqiperise, mos e pacim ate fat se na rrafshon fare nje termet i permasave te tilla.

         Lini një Përgjigje