FOTOT: Shembet kështjella historike e Gaziantep, çfarë ka mbetur pas tërmetit fatal në Turqi

6 Shkurt 2023, 14:26Bota TEMA

FOTOT: Shembet kështjella historike e Gaziantep, çfarë ka

Kështjella historike e Gaziantep u rrënua plotësisht pas tërmetit të madh me magnitudë 7.7 që goditi juglindjen e Turqisë, epiqendra e të cilit është rrethi Pazarcık i Kahramanmaraş.


Ndërsa disa bastione në pjesët lindore, jugore dhe juglindore të Kalasë historike të Gaziantepit në rrethin qendror të Şahinbeut u shkatërruan nga tërmeti, mbeturinat u shpërndanë në rrugë.


Kangjellat prej hekuri rreth oborrit ishin të shpërndara në trotuaret përreth. U shemb edhe muri mbajtës pranë kalasë. Në disa bastione janë vërejtur çarje të mëdha pas tërmetit.


Nga ana tjetër, kupola dhe muri lindor i xhamisë historike “Shirvani”, pranë kalasë, që thuhet se është ndërtuar në shekullin e 17-të, janë shembur pjesërisht.

Lini një Përgjigje