Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

29 Janar 2023, 13:05Bota TEMA

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë.

Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin “Jo diktaturës” dhe “Duam demokraci”.

Protesta zhvillohet kundër ndryshimeve të propozuara nga qeveria që do të dobësojnë sistemin gjyqësor.

Ndryshimet mund të ndikojnë edhe tek kryeministri Benjamin Netanyahu, i cili është në gjykim për korrupsion, pasi ai akuzohet për mashtrim dhe shkelje të besimit.

Netanyahu akuzon Gjykatën e Lartë për ndërhyrje të tepruar në vendimet politike. Nëse planet zbatohen, sipas disa ekspertëve ky do të ishte fundi i demokracisë.

Lini një Përgjigje