Ja skenari i vetëm si mund të arrestohet Putin pas urdhrit nga Gjykata Ndërkombëtare

19 Mars 2023, 14:10Bota TEMA

Ja skenari i vetëm si mund të arrestohet Putin pas urdhrit nga Gjykata

Gjykatës Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar ndaj rus, Vladimir Putin. Gjykata e ka akuzuar Putinin për kryerje të krimeve të luftës në Ukrainë.

Juristi Arlind Ahmetaj tha një intervistë për Euronews Albania se gjasat që ky urdhër arresti do të zbatohet janë të vogla. 

Ai tha se gjithsesi ky urdhër krijon një lloj tensioni brenda ushtrisë se mund të pasohet me të tjera urdhër arreste në kupolën ushtarake.

Por nuk përjashtohet skenari që pasuesi i Putin në postin e presidentit ta dorëzojë vetë këtë të fundit në Hagë.

“Nëse Putin zëvendësohet nga një person tjetër në post, mund të ndodhë që ky person ta zbatojë vullnetarisht urdhrin e gjykatës dhe ta deportojë vetë Putin në Hagë. Kjo ka ndodhur në rastin e Sudanit dhe Serbisë”, tha juristi.

 

15 Komente

 1. L
  Liria

  Urdhri i Gjykate Nderkombetare ka efemte vetem morale; nuk kane lindur akoma ne kete glob njerez qe te arrestojne Hitlerin e Rusise.

  1. T
   Topi tope o Papagalos

   Na ndriço Juristo, se nuk i dim këto punët e mëdha të kësaj bote të pleksur me 200 nyje!!! Dhe ky arrestimi i Putinit është me gjith mend "punë" Juristësh....E Sidomos Juristësh Shqiptar!!!!

   1. R
    Raimond vlonjati

    Jurist trap si mund ta dorezoj nje president nje bashkombas te tij ne nje gjykate qe vendi i tij nuk e njeh bilesa as vete Usa nuk e njeh.

    1. g
     ganiu

     Raimond, duhet të jesh i ri ose koqe nga trutë?! Kë nga të dyja të marr parasysh? Nëse nuk ke kujtesë, dije ose moshë, shkruaj në Google "Millosheviç" dhe do të mësosh si përfundoi ai, hitleri i asaj kohe atje ku duan të fusin Putinin. Dhe ai në atë kohë kujtonte se i kishte "bolet kubike". Mund të thuash edhe "këta janë rusë",njëlloj si kemi dëgjuar këto 30 vjetët e fundit, për talibanët, Sadamin, Gaddafin, po në fund keni kërkuar një tjetër "koqemadh", që akoma nuk ja kanë prerë akoma. Si Erdo, Xi??

     1. Z
      Zhvejku

      Ganiu trusperme gomari kraheson rastin e Millosheviçit me te Putinit, haroi debili ai qe e dorezoi Millosheviçin e hengri plumbin ne mes te beogradit. Pastaj le ta sulmoj nato rusin si beri me serbin, irakun, libin dhe avganistanin meqense putini na paska bere krim kunder njerzimit, po nuk ja mban se do e shkerdhej rusi siç po ti sherdhejne grat e familjes tate, po kapet pas nje gjykate qe vet usa dhe rusia nuk e njef, o WC publike. Yyyt race e qelbur ngelet duke share dhe ofenduar komentuesit me ate burgaxhiun sumqirin. Te me falin komentuesit serioz per gjuhen banale e perdorur ne kete koment.

      1. a
       anti25642654censurë

       palaço me pseudonim të vjedhur nga sarkazma!! ndoshta dhe ai që do dorëzojë putanën mund të hajë plumbin,ose mund të marrë pushtetin si lenini në herë e një kohë,nuk e di çdo të ndodhë,por ky ka për të përfunduar si të gjithë diktatorët që e kanë kruyjtur bythën!! edhe hitlerin se arrestuan,dhe carin se arrestuan!!u zhdukën si shurra e pulës!!ti mos u nervozo o familje kurvash!!si unë dhe ganua nuk po bëjmë gjë tjetër veçse po ju mbajmë femrat e familjes të vajisura mirë e mirë!!nuk mund tua lëmë pa pompuar se pastaj ju thahet vegla e punës!mbeteni pa bukë o bir kurve!!për të mirën tuaj e kemi!!po jua lamë pa vajisur duhe me ju punu dhe juve meshkujve!!nga mungesa e bukës do filloni e do kapslloheni!!e kush dreqin ju zgjeron bythët dhe juve!!

     2. k
      komentues falas

      Raimond, po ta thote ne shqip si Millosheviçi; kush e dorezoi Millosheviçin, apo s'kishe lindur akoma atehere?! Jeni fare a u humbt vula.

      1. x
       xy

       Xhinxhiç e dorezoi milloshevicin, se serbia e njef gjykaten dhe xhinxhiç u vra nga serbet ne beograd.

      2. I
       Ilir Metaj , po jo spiuni , por majmuni

       O Raimond vlonjati , qe je rot kari sdo shume mend ...hape historine se sa presidente jane dorezuar nga vete pasardhesit e tyre ne Hage ....hape o dyli ....po ish presidentin kosovar kush e dorezoj ne Hage ???Apo erdhen dhe e moren me zor ...e shum e shume te tjere .me shum tru ka kari se Raimond vlonjkari

      3. E
       Emigrant

       Ik ore koqe kandari Pse shqiptar jane ruset Ne shitemi per nje sufllaqe tek amerikani dhe cojm ata qe luftuan per liri ne burg

       1. L
        Loku

        Dergoni SPAK me atntisumen ta sqarojne ket pun.

         1. F
          FATMIRI

          PUTINIT DO TI RRUAJN KARIN KETA PEDERASET E EUROPES DO E ARRESTOJN APO AMERIKA E LESHIT

          1. R
           Realisti

           Vetëm prokurorët që arrestuan Thaçin mund të arrestojnë edhe Putinin... jo për gjë por kanë eksperiencë në kamuflazhin e proceseve juridike.

           1. f
            fukaraji20

            Keto lloj perrallash euforike per frikacaket, jane mire per t’u treguar femijve para se te flene gjume ne dark.

            Lini një Përgjigje