Kina paralajmëron Amerikën, Mbretërinë e Bashkuar dhe Australinë

19 Mars 2023, 12:59Bota TEMA

Kina paralajmëron Amerikën, Mbretërinë e Bashkuar dhe

Samiti i mbajtur në San Diego (Kaliforni) midis Presidentit të SHBA-së, Joe Biden, dhe kryeministrave të Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë, përkatësisht Rishi Sunak dhe Anthony Albanese, ka pasur si fryt kryesor përparimin e parë konkret dhe real të Marrëveshjes AUKUS.

Pakti trepalësh midis fuqive anglishtfolëse, njoftimi i të cilit 18 muaj më parë shkaktoi habi në tabelën gjeopolitike, synon të veprojë si një frenim për Kinën në Indo-Paqësor.


Prandaj, zhvillimet e fundit kanë gjeneruar reagimin e Kinës. Sipas zëdhënësit diplomatik kinez, Wang Webin, “deklarata e fundit e përbashkët e Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë tregon se të tre vendet po ecin gjithnjë e më shumë në një rrugë të gabuar dhe të rrezikshme”.

Në këtë drejtim, Webin shtoi se të tre fuqitë “po mendojnë për interesat e tyre dhe po nënçmojnë shqetësimin e komunitetit ndërkombëtar”.
Australia ka njoftuar blerjen nga Shtetet e Bashkuara të tre nëndetëseve bërthamore të klasit Virginia gjatë viteve 2030.

Marrëveshja lejon që të blihen edhe dy të tjera nëse është e nevojshme. Më vonë, dhe gjithashtu në bazë të aleancës së re ushtarake, Australia do të ndërtojë një model të ri me teknologjinë amerikane dhe britanike. Ambicia e këtij plani është të forcojë pozicionin perëndimor në rajonin Azi-Paqësor, një zonë që po përjeton një prani kineze në rritje.

Kështu, ky bashkëpunim ushtarak është parë si një kërcënim nga Kina: “Programi i nëndetëseve bërthamore AUKUS nxjerr një mentalitet të Luftës së Ftohtë dhe do të shërbejë vetëm për të nxitur një garë armësh, për të minuar sistemin ndërkombëtar të mospërhapjes bërthamore dhe për të dëmtuar paqen dhe stabilitetin rajonal”.


Marrëveshja e re ka lejuar Australinë të hyjë, duke nisur nga dekada e ardhshme, në klubin e vendeve që kanë nëndetëse bërthamore, një listë ku përfshihen Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusia, Mbretëria e Bashkuar, Franca, India dhe Kina.

Ministrja e Jashtme australiane, Penny Wong, ka saktësuar se Australia nuk po merr armë bërthamore dhe se arsyeja për këtë hap nuk është tjetër veçse paqja: “Askush nuk dëshiron të shohë një përshkallëzim (tensionesh)”.

11 Komente

 1. g
  ganiu

  "Paralajmërimi", qeka për tu shënuar si "pikë kulmore". Tmerr i vërtetë, i përmendur vetëm 23'473'982 X nga të dy palët.

  1. N
   NATO

   Moss si do ja bejm tani na ka hyr frika ne palce lol

   1. U
    USA

    kur u bene lekurverdhet te kercenojne !hahahahah

    1. I
     Ilia

     Eh Agallaret e Globit!

     1. A
      Avash Beg se ka hendek.

      Biden Pampersi dhe jevgu Sunak qe ne Tirane nuk do t'a lejonin te mblidhte kanace ne plehra se i ben pis, kane goje e flasin per Kinen qe mund te bashkepunoje me Rusine e me gjere. Sa per Albanesen mos e cani trapin se pune shqiptari eshte, neser del e thote rrofte miqesia midis popujve "vellezer" australiano-kineze.

      1. a
       antipatrea

       Pikërisht këtu ka vënd shprehja : Të qaaaaftë Kina nënën ... po më iiiii aman ...

      2. t
       tata luigji

       Kina as gishtin nuk mund ta leviz pa firmen e Tata luigjit, pranda mos keni frik fare, megjithate Saljani, kerriqi i balliut dhe muli kukesit jane ne perforcim

       1. P
        Phoenix

        Filloni e mesoni Kinzce dhe Rusisht. Do ju hyje shume ne pune ne te ardhmen.

        1. a
         anti25642654censurë

         ti me siguri që nuk i je ndarë,të paktën rusishtes!!duket nga mendimet e mutit që ke në kokë!!

         1. N
          Na mbyten injorantet

          Kina pa USA ha bar. Rusia iku per lesh, ashtu keshtu.

          1. a
           anti25642654censurë

           jo mër,kina ka në krahun e saj 3/4 e popullsisë!!do shesë mallrat e saja në indi,në nigeri,në zmbabve,dhe me fitimet e mëdha që ka për të pasur,do ndërtojë trape aereoplanmbajtëse!!do fabrikojë topa prej druri,si në kohën e ciu ciu cëëëërr!!nga fitimi 20% për mallrat e saj do kalojë në fitimin më të lartë 0.003%!!rrugët i ka të hapura për të pushtuar botën!! për momentin leverdia e kinës është e thjeshtë,do të bllokojë sa të jetë e mundur më gjatë amerikën në europë!dhe këtu shfrytëzon putën!!ky i fundit,jo se është gomar,por nuk ka çtë bëjë!luan rrolin e gomarit!ai e di fare mirë që kina po ja fut sa krahu,por nuk ka rrugëdalje tjetër!!kapet për fijen e kashtës!!putë ndyrësira e di fare mirë se si kina,india,erdoqëni dhe kushdo që "e mbështet" e ka me të futme,por nuk ka ça me bo,duhet me bo sikur e dun dhe sikur ka miq në botë!!të paktën të mashtrojë muzhikët e tij!!po nuk i mashtroi ata!?e shkojnë në hell,bythecin!!puta në tërë kuptimin e fjalës ka frikë për sumën e tij!!ai nuk ka asnjë ndjenjë për rusinë,dhe e di se sa më gjatë të zgjasë kjo gjëndje aq më keq do ta ketë rusia!gjithashtu ai e di se kur të mos ketë rugdalje do të dorzohet tek "homoseksualët" e perëndimit!ai e di fare mirë që "homot" e perëndimit nuk i bëjnë të njëjtin trajtim që do ti bëjnë muzhikët!!bile do ta mbrojnë si atë dhe familjen e tij "plot me amazona"!!

         Lini një Përgjigje