Makthet e ushtarëve ukrainas, mjekohen për stresin dhe kthehen në front

1 Prill 2023, 21:50Bota TEMA

Makthet e ushtarëve ukrainas, mjekohen për stresin dhe kthehen në

Ushtarët ukrainas marrin trajtim për çrregullim stresi post-traumatik para se të kthehen në vijën e frontit, pas më shumë se një vit luftë të përgjakshme dhe brutale. Shumë prej tyre vuajnë nga makthet, pagjumësia dhe ankthi.

“Kam parë sesi plumbat fluturojnë. Nuk mund t’i shohësh, por mund t’i dëgjosh. Ata vërshëllejnë”, deklaroi Nikon, një ushtar ukrainas.

Oleksandr Vasylkovskyj, nga Fondacioni “Të pamposhturit”, deklaron: “Ata duhet të kthehen atje dhe të përfundojnë misionin. Ndaj, nëse do t’u japim atyre dy ose tre javë në këto kushte do të jetë shumë”.

Qendra trajton rreth 100 ushtarë çdo javë për t’u siguruar që luftëtarët të mos humbin kontrollin gjatë betejës.

2 Komente

 1. p
  proletari

  Perendimi me veglen e tyre Zelnski jo vetem po ç'varosen burrat ukraines, po edhe ata qe do mbeten, do vuajn nga temetat mendore. Si burgaxhinjt tane censumqiri dhe ganimetja.

  1. P
   Prisni se akoma nuk keni pare gje.

   Ata nuk po trajtohen per stres, por po u heqin adrenalinen e "tepert" qe kane per lufte. Si perfundim edhe ate pak tru qe u ka mbetur po ja u mpijne dhe i hedhin perseri si mish per top ne lufte. Gjysem cifuti lolo Zelensky i keqperdoruri i perndimit nuk i dhimbset aspakqytetari ukrainas.

   Lini një Përgjigje