Ministri italian i Mbrojtjes paralajmëron Luftën e Tretë Botërore: Do fillojë nëse tanket ruse hyjnë në Kiev

29 Janar 2023, 18:00Bota TEMA

 

Ministri italian i Mbrojtjes paralajmëron Luftën e Tretë

Ministri italian i Mbrojtjes, Guido Crosetto ka folur për situatën e luftës në Ukrainë gjatë një takimi me homologun francez, Sebastien Lecornu.

“Është e rëndësishme që ushtria e Italisë dhe Francës të bashkëpunojnë rreth të ardhmes. Ne kemi trajtuar një sërë çështjesh duke filluar nga fronti lindor dhe çfarë po ndodh në Ukrainë.

Ne kemi rënë dakord që lufta e nisur nga Rusia është kërcënimi më serioz për paqen dhe stabilitetin e Evropës që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore”, tha ministri italian.

Gjatë një deklarate për mediat, Crosetto foli rreth mundësisë së një ofensive të re ruse, raportoi ansa.

“Lufta e Tretë Botërore mund të nisë në momentin që tanket ruse të arrijnë në Kiev, dhe në këtë mënyrë edhe në kufijtë e Evropës”, tha ministri.

29 Komente

 1. A
  Albi Boston

  Prandaj nuk jepni asgje tank apo ndihme serioze per Ukrainen ju breshkaxhinjte? Ukraina paska pasur nje pupull shume trim dhe liridashes. Ashtu si Shqiptaret ne kohen e Skenderbeut. Po ju e meritoni nshryshe............lerini hordhite turke dhe muzhike tu vijne ne shtepite tuaja, dhe pastaj tregojini botes, sa te rendesishem jeni. Ju dhe francezet, apo dhe te tjere europiane! Liri per popujt e shtypur.........gjithmone!

  1. G
   Gg

   Italia i ka dhene 700 milione euro ndihma ushtarake e finanziare parte atyre humanitare. Ju andej nga bostoni e keni zakon qe hani mut qyl

   1. E
    Erdogan

    O Albi di gje ti sesi jane perdorur ose a jane perdorur armatimet e dhena nga perendimi ne Ukraine? Mos u trego i zgjuar kot per se koti, nuk ngeli perendimi ti japesh ri mend!

    1. x
     xy

     Ti A bostan a shal-qi ça dreqin je, tani e çlirove europen kurve nga muzhiket, po harove qe kjo plake kurve eshte pushtuar me 8 miljon muzhik ukraines per faj te dordolecit amerikan Ben thirje per liri te popujve te shtypur por nuk na the se kush i shtyp...!

     1. M
      Mandi

      Ikere rrot kari laj nej pjate. Zylyf

      1. B
       Bostani

       O Bostaniiii....kane dhene breshkaxhinjte, kane dhene...informohu Daku!...kane kontribuar atje ku jane me te miret, artileria pesante...tanket i ka me cilesore USA,Gjermania...

      2. X
       XXXL

       Degjoheni kete breshkaxhiun jevg se nuk ha mut kot.

       1. b
        ben

        Ju italianet ne fakt jeni trima te medhenj, e provuat ne luften e 2 boterore edhe greku ju mori para.

        1. Z
         Zero Baze

         Per çlirimin e Shqiperise, nga nazi-fashistet, eshte derdhur me shume gjak grek se shqiptar, o bythqir.

        2. B
         Bardha

         A ke binare ti minister fashist,po nuk mendon pak per bisedime e paqe para se ti te futesh ne vrimen nga te pordhi nana e yte,o qenef lufta do te thote shurja e qytetrimit boteror qe understudy me gjak e djerse nga miljarda njerze dhe jo politikanet e flliqur e te ndyte si puna eyte qe provokoni dhe nuk qetesoni,vetem qetesia,paqja dhe diplomacia e njerzeve pa paragjykime dhe te pjerdhur menderisht i kane sjelle njerzit ne nje kohe qe e kane te veshtire te fitojne buken e gojes

         1. b
          brockulla

          lufta e tret ka filluar ,por kto deklarata jane manipuluese ,mbajn ne gjume vendet me qeverri idiotesh si shqiperia qe kur te plasi ,ta shpartallojn e mos ti len me gje

          1. E
           Erdogan

           sa te kemi Erdoganin nuk e gjen gje Shqiperine. Biles une them te shpallemi Vilajet i Turqise.

          2. R
           Realisti

           Copa e injorantit!!

           1. R
            Raimond vlonjati

            Boo ca idioti ky italiani. Nivel i uley fare ne llogjike. Po hyne tanket ruse ne Kiev cdo gje mbaron dhe nuk ka me lufte ,o italian idiot. se Perendimi nuk fillon lufte tjeter Lufta e 3-te fillon nqs Ukraina harin ti nxjeri ruset jashte Ukraines, atehere Putin do perdire armwt atomike

            1. R
             Raimond bythqiri i Vlores

             O raimond vlonjati , e mori provimin motra ore ??

             1. B
              Bb

              Gjynaf Rusia dhe Amerika qe kane humb nje strateg kaq te madh sa ty qe e di tamam kur do filloje lufta e kur do hidhen bombat atomike.

              1. X
               XX

               Sa koqe ky vlonjati. Nje i rritur pas dhive qe keshillon politiken botrore.

              2. P
               Pirdhni se liroheni.

               Degjoheni kete jegun breshkaxhi, se nuk ha mut kot.

               1. W
                Wow

                Vavvvv një deklarat shume e Forte.... Kjo të len të kuptoshe se Evropa dhe Amerika nuke do terhiqen nga Ukraine... Por edhe Rusija të terhiqet duket shume e veshtire, të pakten sa të jet, Vladimir Putin, president ose i gjalle.

                1. G
                 Gezimi

                 Eshte e cuditshme qe te gjithe lapanjozet politikane ne mbare Boten flasin per fillimin e luftes se trte boterore , jane pikerisht ata sharlatane qe deri dje mbeshteteshin nga Putini ....vallen e filloj lamashi amerikan Trump , dhe e vazhdojne populistet europiane ....me te tilla deklarata duan te ushtrojne presion qeverive te tyre ose organizmave nderkometare te nderpresin ndihmen ndaj Ukraines me qellim qe te triumfoje Putini ....

                 1. B
                  Bureto

                  Edhe pse duket cinike, është thënë se, përveç se një fenomen i natyrës njerëzore, Lufta është dhe mjeti i vetëm për të pastruar halet e Paqes!

                  1. V
                   Vk

                   Po sikur ishin nje her. Apo qello dhe nje her pa da shikosh.

                   1. x
                    xzy

                    Ky do të thotë se në rast se Rusia e fiton luftën me Ukrainën, do të jetë NATO që do hyjë në luftë kundër Rusisë. Atëhere pa asnjë dyshim që Lufta e tretë botërore do të fillojë. Dhe lufta bërthamore do të jetë shumë afër. Me shkatërrimin e Rusisë, Europës dhe Amerikës. Do të fitojnë Kina, India, Brazili, me një fjalë hemisferi i jugut. Nuk ka asgjë të bukur apo optimiste në parashikimet e këtij ministri i dalë nga rradhët e pasardhësit të partisë fashiste të Duçes.

                    1. ?
                     ????????????????????????

                     Njehere France eshte shume e poshter eshte me rusine..gjithmon kan qen me rusine. NATO Kur bombardoj serbin frances nuk tregoshin gjithcka

                     1. g
                      gimi

                      askish sdo shkone ne kiev ,ska qene ne asnje moment qellimi.....

                      1. L
                       Leo

                       nuk ka bythe Rusia per lufte boterore o koqe italian Ukraina dhe po i thyen brinjet muzhikeve rus

                       1. H
                        Himarioti

                        Ky qënka si këta analistët tonë, Lubonja, Gjekmarkaj, Bushati, Spahiu dhe Co.

                        1. T
                         Tirons

                         E ca na plasi trapi ne per ukrainen iher?

                         1. S
                          Shqiptari

                          Jo ne Kiev te hyjne ruset por edhe ne Itali, nuk do kete asnje reagim fare...e nga kush do kete? Nga afrikane te natyralizuar si Italiane apo nga italiane qe kane frike te dalin neper parqe e lulishte nga bythzinjte afrikane? Italia qe flet ky kok-rrocka minister nuk ekziston me (ajo gjendet sot vetem neper muze) ne vend te saj eshte sot nje zgjatim i Afrikano-veriores ne Apenine.

                          Lini një Përgjigje