E pathëna e krizës në arsimin gjerman: aty ku as emigrantët s’bëjnë derman!

29 Janar 2023, 17:12Bota TEMA

 

 

E pathëna e krizës në arsimin gjerman: aty ku as emigrantët

Nëse sistemi arsimor gjerman do të vlerësohej, ndoshta do të ishte nën mesetare. Në shkolla suvaja po bie nga muret, tualetet janë lënë pas dore, palestrat shpesh mbyllen për riparime. Klasat janë anuluar dhe dixhitalizimi është pashpresë i ngadalshëm. Gjithnjë e më shumë nxënës rrezikohen të mos përparojnë. Pandemia ka ekspozuar dobësitë e shumta të sistemit arsimor gjerman, për ironi në një nga vendet më të pasura në botë, shkruan DW.

Shkollat, megjithatë, vuajnë më së shumti nga mungesat e mëdha të mësuesve dhe profesorëve. “Për momentin vlerësojmë se ka 30,000 deri në 40,000 vende të lira. Por sipas Konferencës së Ministrave të Arsimit mungojnë 12 mijë vende pune. Ka dallime të mëdha në vlerësim”, thotë për DW Dagmar Wolff, drejtuese e arsimit në Fondacionin Robert Bosch.

Ndonjëherë prindërit ose jo-mësues të tjerë përdoren si ndihmës në shkollë dhe llogariten si mësues në statistika.

Mungesa më e madhe e mësuesve në 50 vjet

“Kambanat e alarmit kanë rënë prej kohësh. Kemi dhjetë vjet që kemi mungesë mësuesish dhe profesorësh. Megjithatë, nuk mund të kujtoj një situatë kaq dramatike si tani. Dhe unë kam shumë vite në terren”, thotë në një intervistë për Deutsche Welle, kryetari i Shoqatës së Mësuesve Gjermanë, Heinz-Peter Meidiger. Sipas vlerësimeve të shoqatës së tij, kjo është “mungesa më e madhe e mësuesve në 50 vjet”.

Kreu i Shoqatës së Mësuesve Gjermanë sheh tre arsye kryesore për këtë situatë të keqe. Së pari, politikanët kanë qenë shumë të ngadaltë për të reaguar ndaj dymbëdhjetë viteve të rritjes së lindjeve. Së dyti, në 20-30 vitet e fundit ka pasur një ulje të madhe të pozitave të mësuesve. “Dhe së treti, ka pasur lëvizje të refugjatëve. Si tani, 200,000 fëmijë të tjerë erdhën nga Ukraina brenda një viti. Shkollat ​​nuk ishin të përgatitura për këtë”, thekson ai.

Vlerësohet se situata do të bëhet edhe më e vështirë, pasi deri në vitin 2030 do të ketë mbi 80 mijë vende të lira. Përveç kësaj, ka mungesë të punonjësve socialë, psikologë dhe këshilltarë shkollorë për të nxitur integrimin e të huajve.

Por çfarë mund të bëhet? Sindikata e arsimit dhe shkencës GEW paraqiti së fundmi një plan prej 15 pikash. Në këtë ai kërkon të prishë lidhjen gordiane të burokracisë. Për ta bërë më të lehtë punësimin e personelit administrativ dhe specialistëve të IT-së për të “liruar mësuesit nga detyrat jo të specializuara”. Sindikata propozon gjithashtu paga më të larta, pajisje më të mira shkollore dhe ndihmë nga jashtë.

“Problemi nuk është se aplikojnë pak njerëz, por se mësuesit e huaj nuk kanë pothuajse asnjë shans në Gjermani për shkak të procesit shumë të vështirë të njohjes”, përfundon Dagmar Wolff. /tesheshi.com/

1 Komente

  1. S
    Stardust

    I mbaruan infermieret e Europes,tashti do terheqin dhe mesuesit.

    Lini një Përgjigje