Peskov: Fluturimi me dron në baltik tregon përfshirjen e SHBA në luftë

19 Mars 2023, 16:20Bota TEMA

Peskov: Fluturimi me dron në baltik tregon përfshirjen e SHBA në

Fluturimet e dronëve amerikanë mbi Detin Baltik janë një shenjë e përfshirjes së drejtpërdrejtë amerikane në konfliktin me Rusinë, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, pasi javën e kaluar një dron amerikan u rrëzua në det pasi u kap nga avionët luftarakë rusë.

“Është e qartë se çfarë po bëjnë këta dronë dhe misioni i tyre nuk është në asnjë mënyrë një mision paqësor për të garantuar sigurinë e peshkimit në ujërat territoriale ndërkombëtare.

Dhe, me të vërtetë, ne po flasim për përfshirjen e drejtpërdrejtë të operatorëve të këtyre dronëve në konflikt dhe kundër nesh”, tha Peskov në një intervistë televizive.

Rusia tha se droni kishte shkelur kufizimet e hapësirës ajrore dhe kishte humbur kontrollin pasi kishte manovruar ashpër.

1 Komente

  1. a
    anti25642654censurë

    nuk e di nëse preski a ju nuk e dini se ku është deti baltik"Fluturimet e dronëve amerikanë mbi Detin Baltik janë një shenjë e përfshirjes së drejtpërdrejtë amerikane në konfliktin me Rusinë, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, pasi javën e kaluar një dron amerikan u rrëzua në det pasi u kap nga avionët luftarakë rusë."droni amerikan është rëzuar në detin e zi,dhe jo në baltik!

    Lini një Përgjigje