Kuvendi i Bashkimit Familjar

1 Maj 2022, 20:40Editorial Mero Baze

Sali Berisha i dha fund dilemave të atyre që mendonin se kishte nisur një betejë për të bashkuar PD. Lista finale e të zgjedhurve në atë që ai e quan Këshill Kombëtar, është dëshmi e fortë e nevojës që ai ka për një familje të bashkuar rreth PD së tij dhe jo për një PD të bashkuar. 

Lista e Këshillit Kombëtar, përveç nivelit banal politik, është një regjistër i gjendjes civile të Fisit Berisha, dhe e shokëve të djalit dhe vajzës së tij. 

Është e pazakontë se si në një listë të drejtuesve të PD të jenë bashkë: dhëndri, nipërit e tij, kushërinjtë e tij, mbesat, nunët e kushërinjve, sekretaret e tij, fëmijët e sekretareve, e deri tek shokët e djalit, administratorët e bizneseve të tij e kështu me radhë. 

Kujdesi që gjithkush në atë sallë të jetë dikush që ka lidhje familjare, fisnore apo biznesi me familjen e tij, e bën përpjekjen e tij për të përçarë PD shumë domethënëse, pasi ka zbuluar makthin real që e mundon dhe e ka munduar nga PD e mëparshme, makthin e mungesës së besnikërisë. 

Lulzim Basha përfundimisht e ka shkatërruar Sali Berishën shpirtërisht, mendërisht, dhe politikisht, pasi e ka detyruar që në vend që të nxjerrë kthetrat siç tentonte të dukej si tigër, në fakt është strukur në shpellën e fisit të vet si urith, për të qenë i sigurt. 

Fushata e tij kundër “besëprerit” në fakt, ka qenë makthi i tij dhe betimi që nuk do përsëritej më që rrotull tij të kishte njerëz me personalitetin e tyre, që i bashkonte një kauzë politike. 

Kuvendi i sotëm i partisë së Berishës, është thjeshtë një gjest i bashkimit familjar, i përafërt me procedurat e bashkimit familjar që bëhen në konsullata kur familjet ndahen për arsye të ndryshme. 

Dhe sot ai përveçse ka blinduar partinë e tij me nipa, mbesa, krushq, dhëndurë, nunër, shokë të djalit apo vajzës apo të punësuar të tyre, ka thirrur dhe disa emra, që ishin larguar nga PD, por që kthehen aty të mallëngjyer që nuk do ta bëjnë më atë gabim. Aq fanatik është treguar sa dhe njerëz që janë realisht me të dhe që kanë dhënë kontribute në keqkuptimet e tyre për Berishën, nuk janë përfshirë në listë fituese, se ndjehet i pasigurt. 

Refuzimi historik i shumicës dërmuese të Grupit parlamentar të PD për t'iu bashkuar atij, qoftë dhe formalisht në Kuvend ishte me sa duket goditja celebrale që ja ka shtuar më shumë makthet. Nëse Enkelejd Alibej arriti të bëjë një platformë me 32 firma deputetësh kundër tij, pa Enkelejd Alibej dhe pa nxitjen e askujt, ai humbi 35 deputetë. Kjo do të thotë që kundër Berishës, PD punon vetë dhe nuk ka nevojë për liderë. Kurse kundër PD, Berishës i duhet të thërrasë fisin që ta mundë. 

Si i tillë, ky Kuvend nuk vlen për të kuptuar ku do shkojë PD apo opozita, po vlen për të kuptuar makthet e Sali Berishës. Dhe me thënë të drejtën, për mua është shumë argëtuese kur shikoj se që paska pas kaq shumë makthe. Dhe që s’kanë për t'i ikur edhe pas kësaj. 

23 Komente

 1. F
  FCB

  Je bere per gjynof Mero ziu , jua futi Sala, ty , kimetes....:))

  1. k
   kthhh

   Ik moj kurve Berishiane thyej qafen andej nga gazeta syri.

   1. T
    Tualet Balla

    Ca pidhin e robve thua ore pis amfib? Po te zien bytha katran nga smira ndaj Grande Berishes e nuk te ze menderja vend apo. Juve zagareve hermafrodit te Rame Vucicit e Baton Stanishiqit nuk ju pjerdhe njeri. Ik tash shko futi hajdarin dylberit me poture pas ndonje shkurre ore rryp transmisioni i se keqes. Na çave bythen re bythar. Robte ku t'i kesh. Udbash.

   2. B
    BABALE i PD

    FCB ( Fute Carin Bythe ) kemi nevoje per trapa si ty per te tallur Gencin.

   3. U
    USA

    Paska pasur te drejtë Amerika.Me këto emerime njerezish te superkorruptuar,Sali Berisha tregoi qe është familjarisht i korruptuar e në çark.Te quash riperteritje me kokrren e hajdutit,ish drejtorin hajdut te birin e Spahisë????Po sa hajdutë të tjerë.As 10 perqind nuk votohesh.

    1. T
     Tosi

     Bravo Zoti Baze…..te shohim Ku do perfundoj sal trimi….ketu nuk esht avganistan ket de kuptojne

     1. t
      top_njishi

      Berisha nuk ka me hallin e vet por te familjes dhe pasurise qe kane vene me hajni.E qarte si drita e diellit qe te gjithe familjarisht do shkojne ne SPAK. Kjo e mundon bariun Salih. Deri dje mbeshtetej tek shoket e vajzes si Lul Brava. Nje presion te vockel dhe Lul Brava i ktheu krahet. Sot mbeshtet tek idiote si Keltik Kruja me kompani te cilet jane shoket e djalit. I ziu Salih - akoma nuk e ka marre vesh qe me nje fishkellime burgu, te gjithe do e lene ne balte ate dhe familjen e tij.

      1. M
       Mira

       Sa te jete Arben Llalla ne krye te SPAK-ut harroje hetimin e familjes multimiliardere Berisha nga Drejtesia Shqiptare!

      2. A
       ABC

       Lidheni qenin, se po na tremb femijet!

       1. G
        Gezimi

        Lulzim Basha ka shkaterruar Sali Berishen? Mero, mos shko aq larg ne halucinacione. Saliu e mori Bashen prej jashte (ashtu sic mori Nano e solli ketej ate Ramen pra "me thonj pa prere'") e vendosi ne krye te partise (njelloj prap si Nano me pare Ramen) dhe pastaj kur Basha u shtrydh fort, u hodh si ai limoni por jo aq nga Berisha sa nga ato qe e shtrydhen, "nderkombetaret"!

        1. K
         Kapeni per zhelesh kete...!

         Mos ja qani hallin Berishes se mos shkon ne SPAK,sepse Spaku ka dhene shenja se me "gjirin e Lalezit" ose ka bere marreveshje,ose ka frike ti afrohet, apo kontrollohet nga trusti i geshtenjave Vicidolase.Mbase do i afrohet Berishes Spaku,por kur ti mbaroje mandati shkodranit drejtues te Spakut,por dhe kjo me pikepyetje...Edhe Llala po te ishte ,do ishte detyruar ta therriste psikopatin skizofren nje here ne prokurori,qofte dhe sa per sy te botes,kurse keta te Spakut,sikur jane te shurrosur qe te gjithe,apo keshtu eshte urdheri i shefit te Spakut?!!!

         1. N
          Niku

          ARTIKULL I LEXUSHEM KETE RRADHE MERO,POR KUR THUA QE ESHTE ARGETUSE PER MUA GENJEN,SE E DIME CFARE DO ISHTE ARGETUSE PER TY.

          1. B
           Bardhyli nga Kosova

           Kryeministri i Shqipërisë PS-iste dhe vëllami i fashistit Vuçiq, Ramë poturja mori goditje të drejtpërdrejt, kur para opinionit të brendshëm po mundohet ta paraqes veten, si një proamerikan të ‘thekur’, por, po e tradhton qëndrimi i tij pro Serbisë, duke e paraqitur atë si properëndimore dhe larg Rusisë. Në të paktën katër raste, Rama ka deklaruar publikisht, se Serbia, sipas tij nuk është antiperëndimore, por është rreshtuar përkrah tij, veçmas pas dy rasteve të votimeve në OKB, të cilat më shumë ishin çështje formale se sa e përmbajtjes, pra në këto raste pa pasoja për Rusinë. Dy raste të tjera, ishin: Njëri kur Rama mezi arriti t’i bind autoritetet serbe, që t’i zbatojnë kontratat e ligjshme për miell dhe drithëra, për importim nga disa kompani të Shqipërisë, duke e paraqitur tejet pozitivisht Serbinë, dhe kinse si rezultat i “Ballkanit të hapur”, në vend që ta kritikonte për qëndrimet e saj proruse, dhe mosvendosje të sanksioneve, në ditët e para të pushtimit rus ën Ukrainë. I dyti, shumë më vonë, kur para pak ditësh do të deklaronte, i pyetur nga gazetarët për armatimin serb, se ajo po blen ‘armë për vetëmbrojtje’, dhe sërish nuk tha asgjë për mos vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë. Rama vazhdon të sillet sikur ende nuk e ka kuptuar mesazhin e BE dhe SHBA, dhe përgjegjësinë që duhet t’i ngarkohet Serbisë dhe mikut të tij Vuçiqit. Ai edhe e mbrojti Serbinë për armatimin e blerë, kryesisht me qëllim të ndarjes së Bosnjës dhe për një inkursion në veri të Kosovës, ndërkohë, që edhe BE-ja edhe SHBA-të, po e akuzojnë se një armatim i tillë nuk ka se çfarë duhet. Rama është i shkolluar dhe i përpunuar nga Serbo-Rusia në Francë me ndihmën e Fatos Nanos, ky idiot tradhtari në pushtetin që ka është instaluar nga Serborusët me një qëllim, zhbërjen e shtetit tonë Kosovës. Ngujimi i tij në raportet Serbi-Rusi, është një gurë prove se ai i takon atij grupimi, dhe se pozicioni tij është shkatërrues për projektet shqiptare. Humbja e besimit të tij tek shqiptarët është proces i pashmangshëm. Vite më herët Serbia mobilizonte Ivicën për lobim dhe për fushata anti Kosovë por kjo i kushtonte shumë.Tash Serbia ka gjetë një lobues gratis me emrin Edi Rama i cili e mbron ne çdo rast, ia pastron imazhin, e përmend edhe në takime me aleatët, ia zbut krimet, ia relativizon fashizmin… Suksesi më i madh i Serbisë nga Lufta e Kosovës deri sot është rekrutimi i kryeministrit të Shqipërisë si lobues për interesat strategjike serbe. Dhe kjo ndodhë në momentin kur shqiptarët do duhej t’ishin të bashkuar në synimet e tyre integruese drejt Evropës dhe ta ndihmonin e kuptonin njëri-tjetrin. Sidoqoftë, qasja e re dhe aktive pro serbe e Edi Ramës na lejon të kuptojmë shumë gjëra dhe sjellje të këtyre viteve të fundit në kurriz sidomos të Kosovës. Kjo na lejon ndoshta edhe ta kuptojmë pse Batoni paguhet 16 mijë euro në muaj nga një spital që për pacient ka vet Shqipërinë. Prandaj Kosova duhet me intervenu ushtarakisht në Shqipëri. Nuk duhet me e leju këtë milet hibrid me rreshqitë kah blloku i pansllavizmit satanik serbo- ruso-grek. U mbuloftë jashtëqitja ju që fyeni kosovarët, ajkën e shqiptarizmit. Por sigurisht ju jeni produkt i spermes serbe nga vellamëria me Milladinat dhe Mugoshat.

           1. N
            NjeQytetarOptimist

            Ke te drejte.. Ai koqja e kandarit me gjithe ate thithlopen qe keni ne katundin matane jane udherrefyesi pro perendimor.. Te dhjevsha me nje mut mendimet e tua dhe thyesh qafen andej nga je se sju pjerdh njeri..

           2. S
            Sos

            TEMTHI PO TE PLAS O MERO GELBAZA NGA GOJA VJELL VRER SHPIRTI TETHOTE PLASA NUK NGORDH JO SALIU PA TE VENE PERPARA RENKON MERO ZIU NEM NJE UJE SE PLASA

            1. S
             Sos

             TEMTHI PO TE PLAS O MERO GELBAZA NGA GOJA VJELL VRER SHPIRTI TETHOTE PLASA NUK NGORDH JO SALIU PA TE VENE PERPARA RENKON MERO ZIU NEM NJE UJE SE PLASA

             1. S
              Sos

              TEMTHI PO TE PLAS O MERO GELBAZA NGA GOJA VJELL VRER SHPIRTI TETHOTE PLASA NUK NGORDH JO SALIU PA TE VENE PERPARA RENKON MERO ZIU NEM NJE UJE SE PLASA

              1. S
               Sos

               TEMTHI PO TE PLAS O MERO GELBAZA NGA GOJA VJELL VRER SHPIRTI TETHOTE PLASA NUK NGORDH JO SALIU PA TE VENE PERPARA RENKON MERO ZIU NEM NJE UJE SE PLASA

               1. T
                TROPOJA

                Pa te vene perpara Nuk iken saliu Temthi po te plas Ngordhe mero ziu

                1. m
                 malsori

                 BRAVO MERO DHE RESPEKTE

                 1. C
                  Cipini

                  Respekte Mero!

                  1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                   Përzgjedhja është bërë për të siguruar Partinë e Rithemelimit edhe për 32 vjet të tjera!!!

                   1. U
                    Unfortunately

                    PD nuk eshte parti.. eshte sekt krahinor, fisnor dhe kriminal. Vetem me vdekjen biologjike te liderit te sektit marrin funde. Edhe trushplaret e sekteve kane te njejten karakteristika, mendojne se ja futen zotit, qeverise, gjithe botes dhe kujtdo qe ne koken e tyre jane kunder liderit te sektit te tyre..

                    Lini një Përgjigje