Kuvendi që rrëzoi Berishën 

30 Prill 2022, 18:27Editorial Mero Baze

Nuk është fjala për rrëzimin fizik të tij në skenë. Ajo mund t’i ndodhë çdokujt, por fakti që i ndodhi sot çiftit Berisha, është një shenjë që mund t'ia kishin kursyer vetes këtë Kuvend.

Por ajo që ndodhi kur Berisha ishte në këmbë, është më e dhimbshme për të, se ajo që ndodhi kur ishte i rrëzuar mbi tapetin e Pallatit të Kongreseve.

Ishte më e rëndë, pasi brenda 7 muajve atij i ra në tokë gjithë propaganda me të cilën tentoi t’i vërsulej SHBA-së duke u fshehur pas luftës me Lulzim Bashën.

Fillimisht i ra kauza e bashkimit të demokratëve, me të cilën ai tentoi të krijojë një betejë fals me Lulzim Bashën. Kuvendi i sotëm e ndau dhe më thellë PD dhe e la Berishën në pakicë, sa i përket forumeve drejtuese të partisë.

Shumica e grupit parlamentar të PD, që është i vetmi institucion legjitim i Partisë Demokratike dhe i pakontestueshëm, refuzoi të marrë pjesë në Kuvendin e Berishës.

Kuvendi ishte një miting përmbyllës i foltoreve nëpër rrethe, pa asnjë përfaqësim legjitim dhe mbi të gjithë, me një bojkot që e bën atë një Kuvend që rrëzon “kauzën” e bashkimit të PD. Po ti shtosh pastaj dhe spektaklin e përjashtimeve të armiqve nga PD, e vulos tërësisht misionin e tij përçarës.

Bashkë me kauzën e bashkimit, Kuvendi rrëzoi dhe të ashtuquajturën “demokraci të brendshme”, pasi i ashtuquajturi Kuvend vazhdoi të mbështetet me zgjedhje të kontestuara në degët e rretheve, me një pjesëmarrje sa dhjetë për qind e anëtarësisë, dhe mbi të gjitha me një mungesë të plotë gare dhe rregullash loje.

Thjeshtë janë emëruar disa kryetarë besnike të rinj të Sali Berishës, shumica vjetërsira të harruara në listat e anëtarësisë së PD.

Nga ana tjetër, Kuvendi që pretendoi të ishte një Kuvend rithemelimi, në fakt jo vetëm që nuk solli dot asnjë emër të ri, qoftë dhe si anëtar, por shërbeu si një miting riciklimi, ku njerëz të larguar nga PD që kanë krijuar parti të tjera, kthehen të përlotur a thua se larg Berishës nuk i la larguar Berisha. Në këta aspekt skena ngjante më shumë si ato skenat kur nusja kthehet në derë të babait, dhe mallëngjehen të gjithë me të qara, edhe pse e kanë martuar vetë larg.

Në fund të këtij Kuvendi, mund të themi se kemi një përpjekje serioze të Sali Berishës për të formuar partinë e tij të re, me emra të vjetër, fytyra të vjetra dhe mbi të gjitha, me të gjitha huqet e vjetra të tij, që nga përjashtimi dhe shkelja e rregullave, e deri tek linçimi i kundërshtarëve.

Nuk dua të flas pastaj mbi tezat putiniste të Berishës në fjalim, se nuk kam ndërmend ta marr aq seriozisht si alternativë pushteti, por thjesht si opozitë anti-perëndimore në vend.

Në fund të Kuvendit është një skenë me humor, kur ai i zgjat dorën dikujt që nuk e ka në krah. Është pak a shumë si ato skenat me të cilat bëjnë humor me presidentin Biden. Por nuk është tamam ashtu.

Këtij ne fakt i mbeti  dora në ajër, se nuk kishte kush t’i zgjaste  dorën. Është fundi i një njeriu që synoi të vërë një parti të tërë në shërbim të vetes së tij, por që sot në fakt u dëshmua se partia i ktheu krahët.

Kuvendi që nisi me rrëzimin e tij në skenë, u mbyll me një skenë që nuk kishte kujt t’i jepte dorën. Të dyja janë shenja të këqija, që tregojnë se nuk është koha e tij, nuk është vendi i tij dhe mbi të gjitha, PD nuk është më parti e tij. Përveç të ricikluarve.

25 Komente

 1. Z
  ZHEJI KOKE PA LARI QE LAHET NJE HERE NE DY VJET

  U rrezua sllobodanka me pas komunisti berisha u rrezua foltore-nevojtore u rrezuan gjthe plehrat si mul gomari paloqe meloqe murizi hajdari gjithe riciklimet e wc berisha sot ishte fundi i familjes kriminale berrisha.

  1. K
   Komunistet nuk dorezohen

   ????????????✊????

  2. M
   Ministria e KomshiKulturës

   Pirdh Merobazetari pirdh se nuk lirohesh më. Ki kujdes, ti mund të jesh numër për lotarinë e të tjerëve!

   1. M
    Muzaka i Ri

    Por edhe ti qe rri te bytha e Sales nuk po dele pa gje, sidomos sot qe ra rrokopikthi ,jo qe pordhi por e dhjeu fare , lajeni lajeni se nuk e mer Evi Koko zevendes presidentja Amerikane si keshilltar ne shtepine e bardhe, a pika qe nuk u bie.

    1. x
     xheJ. eN. Bi.

     O Ministër... Meqënëse ke kaq shumë tru, a e gjen dot se ku është ndryshimi i RICIKLIMIT të mbetjeve nga RICIKLIMI i Partisë së Berishës??? Ti nuk e gjen do të se nuk ke tru dhe ta themi unë. Mbetjet kur riciklohen nga mbeturina bëhen të dobishme për njerzit. Kurse riciklimi i Partisë së Berishës nga riciklimi bëhet mbeturinë dhe është e dëmshme për popullin.

    2. R
     Referendum per arrestimin e koleres sali

     Momenti qe na mallengjeu ishte perqafimi e zhelesfines me kriminelin sali qe e flaku si lecke dhe fajin ja vuri lulit. Edhe qarjet e shtriges salemit jozefine ishin prekese,ku gjithe debilet e mbledhur mezi prisnin te fliste strategia e insitutit kallamoqit e ti kapte per zhelesh.... Te tjerat ishin qesharake qe nga gerdalla sali me dy gishta perpjet si dordolec dhe rrezohet nga emocionet se do vihet ne krye te derrave. Dhe vjen me qesharakja rudina e bija trafikantit hero azem qe e konsideron partine familja ime si dikur qe kendonim"oj parti o nana ime"ose"partia nena selimit" Kjo tru laraske pa asnje merite ose me babe trafikant e me nene hajdute e nxjer jashte sistemit drejtesis,na tregon brockulla me sali e me pajtime.. E sa e sa perla me fyryfycka kokpalare qe perifrazon trumpin...e ca kellica kerrica si cuni kriminelit rustem gjata. Ne gjithe ate tufe nuk gjen nje qe ta admirosh!!!!!

     1. T
      Taras Bulba

      Si perfundim duhet te quhet kongresi i xhaketave te kthyera

      1. E
       ENTSOE

       Kongresi I bytheve perpjete!!!

       1. B
        Balo

        Kongresi i prezervativëve të përdorur!

       2. V
        Veshgues

        QY ishte nje Kongrese per te mbrojtur Non graten.Cdo parti qofte edhe PD e "rithemeluar" , edhe sikur Non grata te mos zgjidhet kryetar, nuk do te kete asnje marredhenie me ShBA, Me for edhe ne z Shqiperi. Parrot nuk rithemlohen. Ato transformohen, modernizoheen ne Konference me kohen. Shqiptaret do vuajne gjate per the Opozite te vertete.

        1. S
         Seferi

         Bukur Mero. Analize e kthjellet, e plote.

         1. B
          Baftjar

          Dite e keqe per PD - Foltoren. Dy rrezime te nongratave, tregojne shume per gjendje e rende psikologjike. S kena te tilla ka keto dite edhe me Putinin e Rusise. Simbolik interesante dhe shume intrigues! Kush ishte "syri i keq" qe rrezoi 2 nongratat? S'po mos eshte ndonje mallkim?

          1. B
           Bujar Kanapari

           35 deputetet qe injoruan kuvendin kane vetem votat e shpise vet. Kryetaret e degeve qe mbeshtesin Bashen, i kane ca vota ne rrethin e ngushte. Vetem ata po mblodhen ndonje vote. A nuk ishin te 4 deputetet e Shkodres me Badhen? Rezultati? Disa prej tyre braktisen kuvendin vetem pasi Gjykata Apelit pranoj kerkesen e Alibeajt.

           1. N
            NjeQytetarOptimist

            Hajdutet dhe qafiret te gjithe ne nje salle. Me behet qejfi kur shoqeria shef ca qenefer te pacivilizuar se ku ka perfunduar e ashtuquajtur opozite.. Sali Gerdeci vrapoi me terrbim ne foltore pa pare a kishte shkalle apo jo "te debonte" qafirin e rradhes Alibeaj.. I vodhi shkendijen dje dhe u sul me instinktin e tij shtazor. Zhelefine, me mallengjeve.. Gje e trashe ngele.. Ahh more Rame qe te ra Bingoja me keta fytyra te vjetra Bolshevike.. Hallall te qofte, se te vajti me mbare nga c'fare e kujtoje.. Sali, aty Sali.. Kur te dali vendimi i Gjykates se Apelit, merr bastunin dhe prape rrugeve me ata mjekrroshat talibaner..

            1. B
             Byrektore SHQUP-i

             Dy fenomene qe me rane ne sy: E para; ne momentin para se te rrezohej Berisha badigardi i tij qendronte ne ne nje gadishmeri te pritjes se nje ngjarje si qen besnik, qendrim ky qe te le dyshimin se dicka jo e zakonshme po ndodh me shendetin e Berishes. E dyta; lotet e Jozefines duken me shume gezimi per nje intrige qe lidhet me mundesine e marjes e pozicionit te kryesise nga ana e saj, se sa mender mallit per bashkimin e demokrateve.

             1. k
              katarakti

              Mua as nuk më ngroh as nuk më ftoh ky komenti i Bazes. Unë dua tê di kush e kryeson Partinë Demokratike tani?! Në dorë të kujt është. Se kêto foltoret, rithemelimet, kongreset etj më lënë shumë skeptik. Ka një Parti Demokratike apo dy?! Çfarë përfaqësojnë tani ata deputetët që mbrojnë Alibeajn?! Në dorë të kujt është SHQUP-i?! Se Berisha është rrêzuar nja 10 herë deri tani dhe është ringritur prapë. Sepse socialistët me Ramën në krye nuk dinë për vete çfarë janë. Lufta politike tani në vend nuk ështê luftê platformash dhe programesh, por luftë bajrraktarësh. Nuk ka as të majtë, as të djathtë. Por njerëz budallenj që i shkojnë prapa ose Berishës ose Ramës! Me një fjalë asgjë e qartë. As në lojërat e fjalëve që përdor Baze, jo u rrëzua, jo u ngrit!

              1. E
               E verteta, gjithmone

               Tematike te dashur me ne krye Meron sa shume zili ka ne komentet tuaja...

               1. M
                Me

                Saliu morri pjesën e vet të partisë. Kaq’

                1. a
                 alphade

                 Nje hajdute dhe abuzuese me pushtetin, arrogante si ajo, fashiste qarkullon gjak fashizmi na del ne ekran e perlotur dhe e ngazelluar per “fitoren e Piros “ qe solli Vicidolasi , plak mjeran e fossil I shoqerise shqiptare, i skaduar prej kohesh si njeri dhe si politikan! Moj “zhelamane” perpara se te perlotesh neper ekranet televizive na thuaj e u shpjego shqiptareve 68 milion leke dieta per te shkuar ne shtepine tende ne Shko- der , u trego shqiptareve miliona dollaret e harxhuara neper vendet ekzotike arabe, shetitjet tuaja me gamile neper shkretira Dhe tash na hiqesh “virgjeshe” dhe “evlija” kur ne fakt je ne femer diabolike , shtrige perverse qe shitit Naten neper “brazdat …e misrit hibrid” !!!! Shqiptaret , megjithese e kane skandaloze, perseri bemat dhe gjemat tuaja si femer dhe si zyrtare e larte e bandes Berisha , i dine mire dhe tash qe enderron “Parajsen e Humbur” u shfaqesh shqiptareve.e perlo- tur ! I ke thjeshte lot krokodrili……!!!!

                 1. P
                  Patrioti cam i M...Bazes

                  Pa dashur ti pres hovin e ngazellimit te Mero Bazes, por...Kush e ka rrezuar Sali Berishen ne PD? Enkelejd Alibeaj i komanduar si Kryetar Grupi Parlamentar nga nje ish-Kryetar i dorehequr? Bardh Kadilli qe shko studio me studio e tregon gje a gjeza, por nuk konkuron per Kryetar partie? Kush e paska rrezuar o Mero Baze ate Sali Berishe atje ne PD kur askush nuk ja mba bythecka te garoje si Kryetar Partie? Mero, ti nuk mund te kesh harruar se atje ne PD ka pas e ka anetare partie kunder Sali Berishes aq sa ka ne PS anetare socialiste qe nuk kane nostalgji te fshehur e te hapur per Enver Hoxhen. Kaq.

                  1. B
                   Bardhyli

                   Rama është i shkolluar dhe i përpunuar nga Serbo-Rusia në Francë me ndihmën e Fatos Nanos, ky idiot tradhtari në pushtetin që ka është instaluar nga Serborusët me një qëllim, zhbërjen e shtetit tonë Kosovës. Ngujimi i tij në raportet Serbi-Rusi, është një gurë prove se ai i takon atij grupimi, dhe se pozicioni tij është shkatërrues për projektet shqiptare. Humbja e besimit të tij tek shqiptarët është proces i pashmangshëm. Vite më herët Serbia mobilizonte Ivicën për lobim dhe për fushata anti Kosovë por kjo i kushtonte shumë.Tash Serbia ka gjetë një lobues gratis me emrin Edi Rama i cili e mbron ne çdo rast, ia pastron imazhin, e përmend edhe në takime me aletatët, ia zbut krimet, ia relativizon fashizmin… Suksesi më i madh i Serbisë nga Lufta e Kosovës deri sot është rekrutimi i kryeministrit të Shqipërisë si lobues për interesat strategjike serbe. Dhe kjo ndodhë në momentin kur shqiptarët do duhej t’ishin të bashkuar në synimet e tyre integruese drejt Evropës dhe ta ndihmonin e kuptonin njëri-tjetrin. Sidoqoftë, qasja e re dhe aktive pro serbe e Edi Ramës na lejon të kuptojmë shumë gjëra dhe sjellje të këtyre viteve të fundit në kurriz sidomos të Kosovës. Kjo na lejon ndoshta edhe ta kuptojmë pse Batoni paguhet 16 mijë euro në muaj nga një spital që për pacient ka vet Shqipërinë. Prandaj Kosova duhet me intervenu ushtarakisht në Shqipëri. Nuk duhet me e leju këtë milet hibrid me rreshqitë kah blloku i pansllavizmit satanik serbo- ruso-grek. Turpi u mbuloftë ju që fyeni kosovarët, ajkën e shqiptarizmit. Por sigurisht ju jeni produkt i spermes serbe nga vellamëria me Milladinat dhe Mugoshat.

                   1. E
                    Enuket e Salhales

                    Shume i mencem ky Bardh-luli,ky duket qe eshte enuk i vjeter i Sal-plehut,dhe plehrave te tjere,ky ne tregon perralla me Edi Ramen,dhe harron historite me Sali Karaxhicit,nje Sociopat i lindur,nje delirant,i perdhunuar nga pjestare te udheheqjes se larte te PPSH-se,nje bythlepires pa identitet,nje vrases me crregullime te theksuara te personalitetit,nje njeri qesharak,objekt i personazheve te humorit,nje i pa bese,hajdut,anti-shqiptar,qe si erdhi ne kete dynja,ashtu po e mbyll,me turp,keshtu mor bardhyl kara-bushi

                    1. E
                     Edi Rama dikur - Grigorin e kam vella!

                     "Edi Rama ne gjygjin e divorcit me Matilda Makocin, atesine e Grigorit ja faturoi bab Kristaqit..." mos te hidhet perpjete ndonje ithtar i Rames se jane fjale te ster-shkruara vite me pare nga autori i shkrimit te sotem.

                     1. T
                      The Rock

                      O Bardhyl o bole nuk e Di se nga je po qeke nje idiot qe as e paske haberin fare se çfar behet prandaj o bole Meru me ndonje gje tjeter dhe leji komentet per kte Pune per ata qe kuptojne more vesh o bole

                      1. B
                       Bobi

                       Merua I shkrete eshte bere per ti qare hallin. Spo i del asnje parashikim !!!

                       Lini një Përgjigje