Një hajdut i frikësuar! 

25 Prill 2022, 19:04Editorial Mero Baze

Për të ndoshta 100 herë, SHBA, përmes Departamentit të Shtetit apo zyrtarë të rangut të lartë, të dërguar specialë për Ballkanin, kanë përsëritur mbështetjen e tyre për ambasadoren e SHBA në Shqipëri, duke theksuar me një këmbëngulje që tani ka shkuar në absurd, se ambasadori i SHBA në Shqipëri përfaqëson presidentin e SHBA në Shqipëri. 

Nuk kemi asnjë rast të vetëm, jo me ambasadoren Kim, por dhe me 9 ambasadorët e tjerë të mëparshëm, me të cilët ka qenë në konflikt Sali Berisha, që SHBA të ketë pasur rezerva për ndonjë akt personal të ndonjë ambasadori në Tiranë. Dhe nuk ka për të pasur kurrë, pasi në standardin e punës së një ambasadori të SHBA, është përfaqësimi i politikës amerikane në atë vend.

Në rastin konkret, ambasadorja Yuri Kim ka mbështetjen e plotë të presidentit të SHBA, por siç ka ndodhur dhe me 9 paraardhësit e saj, nuk ka mbështetjen e Sali Berishës.

Njeriu më i qartë në Shqipëri, që ambasadorja Yuri Kim është përfaqësuese e presidentit dhe ekzekuton politikën e tij, është Sali Berisha. Për këtë arsye është dhe me i frikësuari. Ai e di këtë jo vetëm për shkak të përvojës së tij si shtetar në Shqipëri, por dhe si hallexhi i përjetshëm i këtij problemi.

Prej vitit 1994, ai e ka këtë problem me çdo ambasador të SHBA në Shqipëri, dhe ndaj të gjithëve ka nga një akt publik për t’i njollosur në emër të popullit shqiptar.

Peticioni i sotëm i tij, është një akt qesharak, një lloj “foltoreje” online kundër presidentit të SHBA, për të cilin e di që do të paguajë edhe më shtrenjtë, se njollosja si “minues i demokracisë dhe i përfshirë në korrupsion domethënës familjarisht”, por që i duhet për t’i dalë përpara së keqes. 

Tani Sali Berishës i duhet doemos një thellim konflikti me SHBA, pasi mendon se kjo statukuoja ku ata e kanë njollosur dhe kërkojnë dënimin e tij, është e dëmshme. Ai kërkon një akt të ri kundër tij, me shpresë se kështu do justifikojë një aksion të ri për të forcuar profilin e tij anti-amerikan dhe të justifikojë pastaj çdo ndëshkim që mund t’i vijë nga drejtësia në Shqipëri.

Pra peticioni online i nisur nga lista e whatsapp-it e tij, është një përpjekje për të krijuar një alibi për ndonjë hap të mundshëm të ndëshkimit nga drejtësia, pas paralajmërimit që Departamenti i Shtetit bëri dy ditë më parë kundër tij, duke theksuar se “personat që kanë minuar demokracinë dhe janë të përfshirë në korrupsion domethënës duhet të paguajnë dhe do të paguajnë për këtë”.

Ky është momenti që Sali Berisha ka nevojë të rindezë konfliktin me SHBA, por përsëri me maskë. Konfliktin e parë pas ndëshkimit, e ndezi në emër të Lulzim Bashës. Pasi ky i fundit tërhoqi mbështetjen për të më 9 shtator dhe e përjashtoi nga Grupi i PD, Sali Berisha u kujtua se në PD nuk ka demokraci, se Lulzim Basha nuk respekton votën e lirë dhe gjithë betejën dhe mllefin kundër SHBA e maskoi pas betejës kundër tij.

Tani ka zgjedhur ambasadoren Yuri Kim, për të cilën bën sikur nuk e di që është përfaqësuese e SHBA dhe presidentit Biden. Kur në gjithë botën firmosen peticione kundër presidentit Putin, Sali Berisha firmos në Tiranë peticione kundër presidentit Biden.

Shpresa e tij, se paraqitja si një viktimë e SHBA, do ta mbrojë atë nga drejtësia dhe do t’i japë mbështetje popullore, e bën atë një identitet politik putinian, që mendon se jeton në Moskë dhe jo në Shqipëri.

Në Moskë, tek serbët e Bosnjës ku jeton Dodik, apo ndoshta dhe në Siri, kur je në shënjestër të SHBA, mund të bëhesh njeri popullor, po jo i doboshëm. Këtu në Shqipëri nuk je as popullor, as i dobishëm. Këtu je një hajdut i frikësuar. Siç ngjan sot Sali Berisha.  

43 Komente

 1. K
  K

  Maloku, nuk ha gozhdë.

   1. N
    Nje dashamirese e gjuhes shqipe.

    Probleme te medha drejtshkrimi. Nje shefi kuadri ne kohen e monizmit nga ata partiaket injorante i mbeti si gafe per tere jeten kur pyeti nje ing. te ri qe mire te larten e shoh nga diploma po te mesmen e ke bere ti?! Me ju gazetaret e sotem shkon tamam kjo pyetje pak me e modifikuar, "mire te larten po filloren e keni bere ju?!" I hengert miu kemben mesueses qe ju ka mesuar!

    1. x
     xheJ. eN. Bi.

     O dashamirëse e gjuhës shqipe... Flet për gazetarët dhe për vete nuk e shkruan - gjuhës,po e shkruan gjuhes. Alfabeti i gjuhës shqipe ka 36 gërma dhe jo 35 që do ti.

     1. J
      James usa

      E dashur mësuese ! Ato e sikur ti ktheje në ë mire do bëje. Me respekt nga një inxhinier i dashuruar mbas teje.

     2. l
      lenci bira

      Z.Mero Baze je nje gazetar qe friken e ke vrare heret Salih bin ladn ngelet nje terrorist kundera shqipetarve dhe kundera amerikes Z, Baze ndemermjet shkrimeve tuaja beja te njohur dhe veje ne dijeni Kryeministrin Edi Rama se siq shikohet po ndjek te njejten rruge me terroristin Salih ka filluar te sulmoj pa te drejte ambasadoren,dhe nese ajo po sulmon qeverin per korrupsion e ka te drejt EDI RAMA ka marre hyxhym nga vota jone Shikohet qart se qeveria ka filluar te korruptohet Beja te qarte nepermes gazetes se rreshqitja qe po ben po te rreshton me Sali osman bin ladn

      1. R
       Referendum per arrestimin e koleres sali

       Mos kurseni nje rakete nga oxhaku si gedafit per kete kriminel komunist

       1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

        Peticioni më kujton "Flet Rrufetë" , në kohën e Hoxhës,për përdorim brënda vendit. Të gjitha manovrat e Berishës janë për të shpëtuar nga korrupsioni. Z.Kim e uroj për suksesin dhe t'a vazhdoj betejën më fort deri në ndëshkimin përfundimtar.

        1. M
         Muhabete baxhellash

         Ska faj copa e mutit! Gjen edhe ben. Ka 30 vjet qe pas cdo humnere qe hodhi Shqiperine, nje kafshe e tille per te turbulluar hedh ndonje gure ne lume dhe turren te gjithe te sqarojne se ambasadorja eshte zeri i Bidenit, i leshit e i preshit. Nuk ka nevoje te sqaroni askend per moterqirlleqet e Sali Berishes! Duhet te ishte duke u hetuar i varur kokeposhte! Shqiptaret qe e neverisnin , Tallin lesht me pytjet dhe referendumet e ketij legeni, ndersa besimtaret e fese se tij hajvane, jane te njejtet injorante copa muti. Por Sali Berisha nuk kerkon te binde askend. Thjesht ecen edhe kesaj rradhe duke shurruar ne goje te gjitheve dhe do ti dale per mire, sic i ka dale gjithmone. Ju qifsha mu ne SPAK! Mu ne Amerike! Mu ne Edvin Rame! Na cate karin me intrigat, sodomine dhe impotencen tuan, qe ju qifte Kina nanen: qeveri, tallava, institucjonet, SPAK, ambasadore! Ju ta neverisnin edhe me shume se moterqiri i Vicidolit! E paci hallall mu ne goje shurren e moterqirit!

         1. v
          vertino

          Sakte zoteri.Nuk i heq asnje presje komentit tuaj. Tung nga USA.

         2. a
          analisti

          Populli pret me padurim arrestimi e Berishës dhe fëmijëve të tij.Por ankthi dhe stresi që po përjeton ky kriminel dhe hajdut familisht,është mallkimi dhe hakmarja më e madhe që po i bën zoti në sy të shqiptarëve. Jam i lumtur që e shoh në këtë moshë se si bredh rrugëve si qen duke shpresuar se do shpëtojë. Gjithëshka e ka kot.Në fund do përfundojë prapa hekurave dhe kjo do jetë çmëndja e tij përfundimtare dhe Shqipëria do shpëtojë përfundimisht.

          1. S
           Shtunga

           As e qini! As e leshoni Saline! Me shume se halli i tij, duket se eshte halli i kapsit, i qeverrise dhe ambasadave qe ju plasi muti sali ne dore, e sdin cte bejne pervecse te perlyhen.

           1. S
            Shtunga

            As e qini! As e leshoni Saline! Me shume se halli i tij, duket se eshte halli i kapsit, i qeverrise dhe ambasadave qe ju plasi muti sali ne dore, e sdin cte bejne pervecse te perlyhen.

            1. Y
             Ylli

             Taman gjithe bota ben peticion kunder Putinit ky i shkari ben peticion kunder SHBA

             1. N
              Një qytetar

              Ylli, nuk është hiç i shkarë Berisha. Ai ka bindjen, se me atë që bëri Trump në Capitol Hill, demokracisë po i rrëshqasin këmbët. Tërheqja amerikane nga Afganistani ja forcoi akoma më shumë këtë bindje. Tani u trimërua edhe nga veprimi brutal i Putinit dhe kujton "se revolucioni nuk është më një aspiratë, por një çështje e shtruar për zgjidhje". Ky është "jorgani" politik, të cilin Berisha e ka ruajtur me fanatizëm në sëndukun e tij mesjetar dhe e nxori pasi kujtoi se erdhi koha. Ai është mjeshtër në marrjen e kthesave politike, kjo si rezultat i mospasjes së një fije morali politik, shtoj kësaj dhe shkakun kryesor të lëvizjeve të tij, e cila tashmë është bërë e qartë për këdo që buron nga rreziku për t'i sekuestruar gjënë e vjedhur, këto janë shkaqet të cilat e kanë bërë që në sytë e njerëzve normal si puna jonë të duket si i shkarë.

             2. A
              Argita

              Po Floriana Garo e ka firmosur ? Turp te kete cfare spo ben per nje post qe te fitoje para pa u lodhur Turp per keta qe ndjekin kete Respect per ambasadoren qe eshte nje zonje e nderuar dhe e falenderojme per punen e shkelqyer qe po ben!

              1. G
               GEZUAR BAFTAJAR

               BBBB CAMI B B PO KURVAT E PS KU JANE FRIKACAKET PSE NUK BEJNE NJE REFERENDUM PER SALIQENIT ME PUETJEN :JENI DAKORT QE SALIQENIT TE SHKOJE NE GOP TE SHIQERES? PO SE BENE DO TE THOTE SE JANE TE DHJERE PER VEHTE. BEJENI NJEHERE NJE PUNE TAMAM BYTHQIRET E PARTISE SOCIALISTE

               1. H
                Hajdarovski

                Sepse jane njesoj. Bashke kane vjedhur. Ata kane shprese te Berisha. Te mundi Ameriken. Ne zgjedhjet e fundit per bashkite Rama i dha Bardh Spahise 1500 vota. Dmth ndihmoi Berishen. Nje loqe kuksi ma tha. Nga keta te betuarit e Berishes.

               2. k
                kthhh

                Gjithe institucionet ligj zbatuese te vendit duhet ti marrin seriozisht keto sjellje prej terroristi te Sali Berishes. E vetmja arsye pse Berisha nuk eshte pas hekurave te burgut eshte se drejtesine ne kete vend e kane ne dore njerez frikacake dhe te korruptuar si Arben Kraja.Mos nenvleftesoni ndikimin qe ka Berisha tek psikopatet qe e ndjekin mbas, mos u cudisni qe nga gjithe keto sulme personale te Berishes dikush nga njerezit e tij te perpiqet ta eleminoje fizikisht ambasadoren amerikane. Kujtoni qe Sali Berisha i kerkoi Izet Haxhise te mbushte furgonat me tritol dhe ti bente atentat ambasadores amerikane Marisa Lino. Ky bastard serbo-rus nuk do te ngopet kurre me marrje jetesh.

                1. N
                 NjeQytetarOptimist

                 Sali Gelbaza !!

                 1. K
                  Kristi

                  Thjeshte tamam....se luan topi,..kur thote populli... Kete zgjyre te madhe ...shtrire mjaft gjere,..nuk e lane kollaj ferkimi...i lehte,

                  1. B
                   Bubuzhel Berati

                   Rames nuk i interesone qe komunisti Berrisha te jet ne burge e do te lire per te diskretituar mediat kazane Fevziun ,Shkullakun Bushatin Cani ,Rakipen me kompani e do te lire per te treguar popullit ja Gogoli shikoni Gogolin por ka nje limite qe ky teater duhet te mbaroje ky njeri duhet te vdesi ne burge per krimet eshte absurde lenja e tije e lire Ky psikopate po trembe femijet nga ekrani tre here ne dite ne tv KAZANE. Na eshte bere Berrisha si vakti bukes Berrisha mengjez Berrisha drek Berrisha darke turpe per drejtesine turpe per gazetaret qe i shkojne pas nje te semuri mendore turpe turpe injoroheni kete te semure mendore nese familja dhe shteti nuk e izolojne izoloheni ju media

                   1. B
                    Bujari

                    Kush jane keta mjeran qe i shkoj nga pas ketij krimineli

                    1. 1
                     19

                     Usa duhet te mari masa per kte kurv burre malok i poshter .se pastaj do jet von futini nje plumb bythve kti moter qiri.

                     1. 1
                      19

                      Usa duhet te mari masa per kte kurv burre malok i poshter .se pastaj do jet von futini nje plumb bythve kti moter qiri.

                      1. 1
                       19

                       Usa duhet te mari masa per kte kurv burre malok i poshter .se pastaj do jet von futini nje plumb bythve kti moter qiri.

                       1. 1
                        19

                        Usa duhet te mari masa per kte kurv burre malok i poshter .se pastaj do jet von futini nje plumb bythve kti moter qiri.

                        1. 1
                         19

                         Usa duhet te mari masa per kte kurv burre malok i poshter .se pastaj do jet von futini nje plumb bythve kti moter qiri.

                         1. m
                          moli

                          Po Ambasadori qe e quajti "burre shteti" udherdhenesin per vrasjen e kater protestuesve te pafajshem,valle ke perfaqesonin vertet Presidentin e SHBA -se ne Shqiperi?Po ambasadori e ambasada qe e strehoi ne 97 -en brenda mureve sepse i rrezikohej kafka(sepse koke kurr s'ka patur) ke perfaqesonte? Po tani kush heziton ta marre te parin ne ndjekje penale per bemat e kesaj bishe qysh prej 2 Prillit 1991 e deri ne 21 Janar 2011 duke u perzgjedhur po nga perfaqesuesja e ketij shteti? Kjo propagande e felliqur z.Baze eshte per ti hedhur hi syve ketij populli qe nen siglen demokraci i keni mbyllur syte ketu e 32 vite me keq se rregjimi i mepareshem monist!Ndaj lereni propaganden per cilindo e nese jeni gazetare te mirefillte tregojani ketij populli se kush dhe perse mbrohet kjo bishe e terbuar qe edhe rikthimin e do per te rikthyer bandat edhe nje here e per te perçare kete popull me ndiesi krahinore.E keqja e ketij problemi akut eshte se Ju te gjithe merreni mepopullin e populli asnjehere me ju agjitatoret e thekur te kesaj katrahure qe vetem sistem nuk quhet!Disproporcioni i Juaj me popullin eshte 1000 e 1 ,ndaj edhe perpiqeni pa rreshtur per ti hedhur trute e budallait çdo dite. Prisni dhe pak dhe Shqiperia do te behet Republike Monarko -Presidenciale me zgjedhjen e presiden-tit -es se re ,nje sistem qe Rama e ka ender.Ai po perpiqet me ç'do kusht qe sistemin politik ne Shqiperi ta shendroje ne nje sistem hibrid siç e kane edhe disa vende ku kryeministri mos te zgjidhet me nga shumica fituese por nga vete presidenti duke i dhene kompetenca te plota per delegimin e qeverisjes se vendit cilitdo qe deshiron Ai!A thua te kete ender dhe pretendime per te birin e tij ndonese ne moshe te vogel!...

                          1. H
                           Hajdarovski

                           Ka 2 mundesi. Ose ky mut eshte agjent i perfshire ne ndonje marreveshje mes fuqive te medha. Ose Amerikanet nuk e dhjesin fare. E arrestojne kur te duan. Se shume e kane toleru.

                           1. X
                            Xhevat Salihu

                            Nuk është problemi tek Berisha ngase atë kur nuk e ka vrarë ndërgjegja kur ka vjedhur e vrarë nuk e pengon asgjë drejt turpeve e absurditeteve nga më të padëgjuarat sikur është kjo nisma për pericion ndaj DASh për shkarkimin e ambasadores Kim,por problemi dhe çudia është si është e mundur që këtijë hajni të damkosur i shkojn pas një numër i caktuar individësh dhe ketu nuk e kam fjalën për ata që flasin nepër studio televizive por për ata që e votuan me 6 mars.SPAK nuk duhet t’i nënshtrohet zhurmës mediatike që po e krijon ky hajn por duhet të veproj në raport me detyrimet ligjore dhe kushtetuese që i ka.

                            1. B
                             Bujar Kanapari

                             Sali Berisha perpara se te kete mbeshtetjen e ''trushplareve'' per tu rikthyer ne pushtet, ka perkrahjen e klases politike. A e ka dhe mbeshtetjen e Edi Rames per tu rikthyer si kryeminister? Nuk jam ende i sigurte, por do t'ja leme kohes. Mua me duket se socialistet po kujdesen per pasardhesin e tyre pasi te dorezojne pushtetin. Ndoshta nuk kane shume besim tek Basha per tu bere kryeminister, meqenese ka nje perkrahje te madhe amerikane. A nuk ishte Basha qe deklaroi se shume shpejt edhe Rama do te shpallet non grata!!!

                             1. T
                              Tironsi

                              Si gjithmon i sakte . Bravo ????????????????????????????????????

                              1. q
                               qesh e ngjesh

                               Po c'hajdut i frikesart thua or Mero Mavria / Kur per Sali nuk ka asnje padi fare nga Prokuroria? Kujt do ti frikesohet ai Sali Berisha valle? Ketyre brrockullave te gazetes ore kokerr Budalle ? Saliut gam-gam perdite ketu ne Gazete / Vetem i shton ymrin e i zgjatet jete / Ne ke bythe o Mero, shko e padite Saliun ne Gjykate / Ne mos pac bythe, ketu ne gazete ha Marmallate.

                               1. S
                                Sul Korriku

                                SHBA duhet te dergoje urgjent marinsat perpara se Saliu te shkoje ne Rusi, Bjellorusi apo Hungari ... sepse keshtu do te "qetesohej" dhe z. Kraja

                                1. B
                                 Boo

                                 Per marinsat pyet Frrok Cupin dhe Ngjelen se ato e Kane komanden Hajde palle hajde

                                2. A
                                 Ana

                                 Juri Kimi është grua e fortë.Këto,që ndodhin në Shqipëri nuk janë as të reja,as të papritura.Se kam harruar ç'i thonin ambasadores Marinza Lino,po ambasadorëve Arvizu,Donald Lu?Përpjekje të dëshpëruara,që na turpërojnë para të gjithëve,por që s'mund të cënojnë miqësinë midis dy vendeve tona.Respekt për Z.Kim.

                                 1. t
                                  tahiri

                                  Fakti qe Berishen e ndjekin nje grup njerezish te ashtu quajtures opozite tregon nivelin mjeran ne te cilen ndodhet shoqeria shqiptare. Nuk po flasim per mediat me Ylli Rakipin, nje derdimen ish spiun i sigurimit qe mundohet te jape leksione demokracie me injorantin Cani dhe kompani. Berisha pa frike sot perfaqeson Haxhi Qamilin e koheve moderne, fatkeqesi pasi historia perseritet ne kohe te ndryshme. Shtetin e bejne njerezit me ate mentalitet qe kemi ne kurre nuk do te bejme shtet. Cfare mafie ka krijuar klasa politike shqiptare qe dhe me mbeshtetjen e perendimit eshte veshtire ti mposhtesh. Popull mercenar dhe pa vizion kemi qene dhe do te mbetemi, dhe vetem te qyravitemi pse nuk na do Evropa, sepse nuk e meritojme evropen.

                                  1. B
                                   Bah

                                   Ke te drehte Tahir, Berisha tulle I pa shkolle. Rakipi po e po , ato gazetaret qe guxojne te mendojne ndryshe nga amerikanja ,analfabete komplet,shoqeria siç thua zotrote,qe duket se je I ndriçuar, po lope fare. Po si guxojne te kundershtojne zonjen ambasadore, e shkolluar, me tituj shkencore ne shkencat politike si dhe juridike, shkronjese e sa e sa librave te çmuar shkencore , ligjeruese ne sa e sa auditore universitetesh, po kush jane kto karagjoze injorante qe guxojne dhe vene ne diskutim urdherat e vyera te zonjes se gjithditur??!!!!

                                  2. M
                                   Moza

                                   Ishalla po vdes nga frika se, ligjin ky i ka e shkel me këmbë që në 97 që dorëzojë ushtrinë në dorën e kriminelëve dhe vrau mbi 3000 shqiptarë nga armët e ushtrisë së shpartalluar .Pritëm shumë nga drejtësia e rreckosur po paska qenë shumë e vështirë rinovimi.Prit gomar të mbijë bar,kur mbiu bari gomari..... Bëftë Zoti punën e vet për të vënë drejtësinë

                                   1. t
                                    tahiri

                                    Bah bishti i qenit po bisht qeni ngelet. U bere ti o i palare qe ske uje edhe sot e kesaj dite ti tregosh USA demokracine. Ne fakt atyre qe kane mbaruar shkollen e partise ne fakultetin juridik ne Tirane nuk mund ti tregoje amb USA. Civilizimi ka filluar nga ne apo jo, kjo sipas "intelektualeve" te foltores.

                                    1. B
                                     Bah

                                     Po ti harron se brezi I ri ka lindur e rritur ne perendim o gomar.U bene 32 vjet o gomar, Po shkollohen e Po punojne ne perendim (,edhe UJE sna mungon,), ne ate perendim qe ndodh jo rralle qe kur vjen ndonje president amerikan, ka edhe njerez qe „çmenden“ dhe e presin me protesta.

                                    2. J
                                     Jeti

                                     Maloku sdo me kuptuar qe ka ra,po na hiqet si ndershem nje krye komunist i thekur qe nga viti68,gomeret shqiptar te maskuar me lekuren e tigrit duan me bo demokraci? Keta jane m....tr

                                     Lini një Përgjigje