Sali Berisha nuk ka kujt t'i shkruajë! 

23 Prill 2022, 19:06Editorial Mero Baze

Dje Sali Berisha “kërcënoi” ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, se do të ankohej në Departamentin e Shtetit për të, pasi po ndërhyn në punët e drejtësisë në Shqipëri. E kishte fjalën për rrezikun që ndjen se mund të mos ja njohë njeri pushtimin me forcë të zyrave të PD.

Po sillej si njeri formal, si njeri që njihte institucionet amerikane, që kishte hequr dorë nga akuzat se ato i kontrollon Sorosi etj.

Sot nuk vonoi përgjigja e Departamentit Amerikan të Shtetit. Shkurt, me dy fjali i thoshin Sali Berishës se kush është nën sanksione për minim të demokracisë dhe korrupsion domethënës familjarisht, duhet ta paguajë dhe do të paguajë.

Më shkurt, më qartë dhe më rëndë nuk mund të kthejë dikush përgjigje. Dhe e keqja për Berishën nuk përfundon te përgjigjia e rëndë.

Bashkë me SHBA, Bashkimi Europian po aktivizohet për të njehësuar ndëshkimet e SHBA dhe për t’i njohur ato si të tilla për Ballkanin Perëndimor, që është në proces integrimi në BE.

Një vetëdije e re europiane, sidomos pas konfliktit me Rusinë, po bën që individët të cilët duan të mbijetojnë nga nuancat e ndryshme mes SHBA dhe BE ndaj tyre, të mos kenë më asnjë shans të tillë.

Pas kësaj Sali Berisha ka një hall edhe më të madh. Nuk ka të bëjë thjesht me izolimin e tij brenda Shqipërisë, por me izolimin e tij politik dhe me heqjen e çdo mundësie spekulimi për t’i dhënë shansin që të bëjë “sikur po ankohet”.

Në fillim bëri sikur u “ankua” në Francë, por letra ka humbur rrugës. Pastaj dje e bëri publike deklaratën se do ankohet për ambasadoren në Uashington. Sot ai e ka të qartë se nuk ka kujt t’i shkruajë më. 

Në çdo derë që po troket e gjen të mbyllur. Dhe më keq akoma. Po merr paralajmërime që e vetmja gjë që ata presin si lajm nga Sali Berisha, është lajmi se ai “më në fund pagoi” për minimin e demokracisë dhe përfshirjen në korrupsionin domethënës familjarisht.

Deri atëherë, i ka dyert hapur tek Ilir Meta për ndonjë darkë me verë para gjyqeve që i presin.

26 Komente

 1. T
  Trotski

  Shume po zgjatet Tollovia e Sali Kermes.Jemi merzitur nga Javashlleku i ndjekjes se Problemit NON GRATA.Bemat e ketij Delenxhiu i di i Madh dhe i Vogel dhe JO ma SPAK apo BKH.Ti shkulet Gurmazi ketij Zagari qe leh mbrapsh.

  1. S
   SHERBIMI MENDOR VS GAFUR MUÇA

   Duhet pyetur SHËRBIMI MENDOR,se kur i vjen rradha për të paguar, Sali BIRISHËS dhe ILIR METËS. Të tjerat, apo të tjerët, siç i thonë (….me që është edhe muaji i Ramazanit)…janë pordhë syfyri. Apo jo SHERBIMI MENDOR ? Po pres një fjalë….

   1. K
    K

    Në vendet e prapambetura dominon korrupsioni dhe e keqja absolute.

   2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

    Berisha po përgatitet të mos zbatoi vendimin e gjykatës së apelit ,i duket si Alibej në foltore ! Përsëri nuk ka humbur.

    1. K
     KCK Live ne Surrel

     Gjygjet qe i presin Ilir Meten e Sali Berishen...po pastaj? Jo ashtu o Mero djalka se do te mbetet Edi Rama pastaj krejt bythjashte si ahere ne plazhin publik!

     1. K
      Kck live nga lalezi

      Te vjene keq ty o bole per nje kriminele apo te ka zene mami me xen qosen dhe e ke gjyshe

      1. E
       Edi Rama dikur - Grigorin e kam vella!

       Te dogji bytha ty or patronazhist idiot pjelle e sharteses sat'eme me malok Uls Manjen!

       1. B
        Babi

        C’ke me nenat moj kerme,po ty c’far je ?debato me komentuesin ,lerini rehat Nenat e shkreta moj sorra,,te peshtyre deri në embrion,shkaravina pa vlere,,,,,larg fjalorin e ndyre per Nenat,,,

      2. #
       #@#

       Jo, Jo! E ka nje dere hapur. Deren e vdekjes qe hapi per familjet e atyre qe ju vrau femijet. Ate dere e hapi njesoj, si per familjet e tyre edhe per te veten. Ne nje vend pa drejtesi, pa shtet ata e presin tek ajo dere, me sopata dhe durim gjaksish. Nderin e malsorit dhe shqiptarit e kane edhe ata qe masakroi bajga, njesoj sic e pretendon shpellari hajdut tek "ofendimi" amerikan. Atyre nuk ju dhimset me pak gjaku i derdhur i femijve te tyre ne varre, se pasuria e Shkerdhenit dhe Shkerdhites qe i dhimbset bajges dhe eshte gati te percelloje dynjane. Tani edhe per pak le te shijoje shijen e mutit tek gropa e jashteqitjeve te ketij kombi, ku e hodhi historia dhe gjithe bota e civilizuar. Pastaj e pret ajo dere qe hapi. Dhe sic thote nje fjale e vjeter shqiptare per copat e mutit; " Zoti i dhente jete ne pleqeri, qe te bej sehir magjen e gjaksve qe mbolli ne rini!"

       1. E
        E verteta

        Edhe nese "harron" Amerika e BE per denimin e Berishes, je ti Mero qe ja ben gjyqin cdo dite e ja citon te plote pretencen. Pena tu befte top derri ne burgosjen dhe sekuestrimin e pasurive te varremihesve te Shqiperise. Sa mire qe te kemi!

        1. V
         Vranakonti

         Sali Berisha pretendon se eshte PD-ke.Jo,nuk eshte ai,eshte Enkelejd Alibeaj si kryetar i komanduar. Bleta kur shumohet ne kosheren e saj (hedh i themi ne),dele jashte shkone mblidhet shuke ne nje dege peme zgjedh mbretereshen dhe shkon ne nje vendstrehim tjeter,por jo atje ku ishte.Edhe ata te foltores dualen nga kosherja dhe duhet nje vend tjter te strehohet.Gjithashtu i duhet nje logo tjter se logoja e PD-ke eshte e ergjistruar dhe njihet nga te gjithe PD-ke. Prandaj Sali Berisha me njerzit e foltores te gjej nje vendstrehim dhe t'i vere emrin si parti e re.

         1. N
          Një qytetar

          Krahasim jo i goditur, zoti Vranakonti. Bëhet fjalë për grerëza, jo për bletë.

         2. O
          O Berrish o skizofzen mere ilacet se po trembe fe

          O Sali o i marre o njeri pa familje shkruaje nje leter Putinit mbase te jepe assile politike meqense je dhender ne Serbi Per sa kohe qe gaze-karret e paguar nga leket e vjedhura te popullit si Shkullaku, Fevziu, Bushati e ndonje loqe tjeter te kazaneve mediatike mos e caje bythen nga Amerika kur ke Recin e Shkodres. Shpresoje qe keta gaze-karre do te bejne ndonje vizite ts burgu apo do shesin bythen tek ndonje tjeter i korruptuar si ty

          1. C
           Coli

           600 mije votues ka sot PD dhe Berisha.Vertet nuk ka kush t’i shkruaje???!!

           1. A
            Aron

            Ku i ka 600 mije? Nqs vazhdon keshtu, e pe si e rrahu Edi, 5 me 1, dhe qe Edi nuk doli te bente fare fushate, ndersa Saliut i doli bytha duke shkuar 5 here te leinte bythen njerzve dhe mezi doli i dyti te mundte vetem Bashen. Nuk ia kane qejfin me Saliut njerzit, duan te shkojne para, jo te merren me te vdekurin.

           2. V
            Veshgues

            O Sale kot e ke! Ne njerzit e thjeshte pa interesa egoe apo partiake e dime kush je! Pune muti familja ta fut koken ne mut. " ... e verteta ndjehet, genjeshtar ka llafe dhe justifikim.." ! E verteta eshte se ti dhe familja e di mire se cfare ke bere! (... distinguished corruption, etc). Po te ishe ne rregull nuk te linte ne kete derexhe familja BUSH. Keshilla me e mire: Vetsekuestrohu familjarishte! Prano te shkosh ne SPAK dhe kerko meshire! Me kushte te mos perket familja! Familja te rifilloj jeten si cdo qytetar! Keshtu bene edhe bijte e EH. Nuk eshte keq! Ndoshta mund te ringrihesh!

            1. S
             Sali Vampiri

             Vezhges. Respekte per mendimet racionale qe jep. Sidoqofte ato mendime qe jep, nuk jane per vampiret. Saliu edhe kur te vdese do cfaqet si skelet neper pyjet e Vicidolit duke vrapuar nga krimet qe ka bere, mbuluarme pelerine dhe duke fershellyer si ere:FIUFIUFIU....Njerzit do tregojne legjenda per shpirtin qe nuk dorezohet dhe nuk pendohet dhe do rrine larg Vicidolit.

            2. Q
             Qim peka

             Sale. Mos e rruaj mbaje xhufke.vish breke prej celiku.

             1. N
              NjeQytetarOptimist

              Sali Kopilin prite kur ta nxjerrin jashte me shkelma nga godina e SHQUP-it dhe Hajdarja duke e ngushelluar.. I vrau babane, i palloi mamane dhe akoma rrecke ku fshin kepucet Sali Kolera.. Keshtu eshte kur je parazite dhe nuk ke any trade !!

              1. K
               Kur nuk ke pulen do hash sorren osé dhelpra dhe rr

               Ju mbeti Berisha ne goje dite e nate.... Kaq shume ju shijon eeee

               1. S
                Saliu ti shkruaj te bijes avokate qe mer%

                E,kur te shijon ty qe ke 30 vjet qe ben shurren ne breke nga frika kriminelit sali per nje toke te xanun.

               2. M
                Moza

                Do ti shkuaj drejtorit të burgut të Reçit që t'i rezervojë një dhomë me pamje nga Viçidoli që t'ja bëjë Sheqeres me dorë

                1. S
                 Shqiperia pertej qymezit 'Made in Rama'

                 "Perla" e fundit nga fronti i Rilindjes - Bela Balluke-Balla deklaron se : "...rritja e cmimit te Energjise per konsum mbi 700 KW, ESHTE NJE KERKESE E KONSUMATOREVE FAMILJARE..." Kenaquni o ju te roberuarit e kesaj qeverie me keto brrockulla...Ha ha ha ha

                 1. X
                  XhaJaho

                  Sa bukur ja futen shpellarit te Vicidollit, e lane qe tu fuste brenda selise per ta rregulluar, tani qe cdo gje u rregullua brenda kesaj ndertese dhe nuk ka me dyer te blinduar do ta kapin per leckash dhe duke e nxjerre zhvarre do ta flakin ne ujin e qelbur te Lanes????????????

                  1. S
                   Skenderbegasi

                   Kujt I ankohet ky seksjoni I jashtem I purgatorit. Eshte nje shprehje e bukur shqiptare: - Kur te q... kadiu s'ka kush ta ben gjyqin.

                   1. S
                    Satër

                    Saliu shpëton në rastë se : 1- sot në francë fiton partia fashiste e lo qen !. . 2- në rastë se zgjerohet konflikti në ukrainë dhe bota shkon në luftën e 3-të !. 3- në rastë se zoti do ta mëshirojë dhe nuk do të ngordhi para se psikopati trap të rikthehet president i shba-ve!.

                    Lini një Përgjigje