E vetmja garë reale është kush bashkon opozitën, jo kush bashkon PD 

13 Prill 2022, 20:00Editorial Mero Baze

Në mungesë të një perspektive të qartë për t’u bashkuar, për shkak të Sali Berishës, shumë zëra të pavendosur brenda Partisë Demokratike po bëjnë propozime “pleqnije” për të gjetur një mënyrë se si të bashkëjetojnë me Sali Berishën.

Kjo në fakt nuk është përpjekje për bashkim, por përpjekje për të mbuluar ndarjen reale që tanimë po konsolidohet brenda PD, për shkak të Sali Berishës.

Ky debat duhet injoruar.

E vërteta është se çdokush që nuk është me Sali Berishën nuk është më në atë godinë. Gjithë fluksi anti-Berishë i Partisë Demokratike nga viti 1991, ka dalë nga ajo derë dhe nuk kthehet më aty, për shkak të Sali Berishës. 

Ndryshimi me ndarjen e fundit në PD ishte se PD nxorri jashtë Sali Berishën dhe jo Sali Berisha rivalët e tij.

Ky realitet tani po përpiqet të përmbyset me dhunë, me zaptim dhe me përdorim të gjyqësorit të korruptuar nga Sali Berisha.

Ndaj Partia Demokratike duhet ta injorojë këtë debat.

E vetmja gjë me të cilën duhet të merret PD, është të testojë bashkimin rreth Partisë Demokratike të fluksit anti-Berishë që ka dalë nga ajo seli për shkak të tij.

Nga 9 shtatori e deri më sot, Sali Berisha ka bërë çfarë ka pasur në dorë, të thërrasë për aleatë ata që ka zbuar vet nga PD dhe ata që kanë ikur në heshtje për shkak të mos mbështetjes prej tij. I ka joshur, i ka lavdëruar, gati ka bërë dhe autokritikë, por askush prej tyre nuk ju bashkua.

Prej 9 shtatorit Sali Berisha ka me vete vetëm besnikët e tij vulgarë të tipit Flamur Noka, Edi Paloka dhe llumi tjetër i PD, që në fakt bashkë me Sali Berishën është dhe arsyeja pse PD ka dalë në opozitë prej vitit 2013 dhe do ta ketë të gjatë rrugën e rikthimit.

Kundërshtarët e Sali Berishës në PD duhet të tentojnë bashkimin me faktorët politikë jashtë selisë. Ata që janë brenda selisë nuk janë figura politike, janë thjesht numra. Ata që kanë pas një ide politike, qoftë dhe me mbështetje të vogël në publik, kanë ikur nga ajo seli.

Për këtë arsye Enkelejd Alibeaj duhet të kthejë kokën për të bashkuar rreth PD ata që kanë ikur andej prej Sali Berishës. Ky është trualli i vetëm elektoral ku ka hapësirë për bashkim në PD. 

Retorika përçarëse e Sali Berishës, dhuna që ai po ushtron me zaptimin e zyrave dhe përdorimin e gjyqësorit të korruptuar, beteja me SHBA, heshtja e tij ndaj qëndrimeve kritike amerikane ndaj qeverisë apo figurave të ndëshkuara të ngjashme me të, e bëjnë Sali Berishën një opozitar peng, të pafuqishëm për t’u sjellë si politikan i lire, dhe akoma më të papërshtatshëm për të qenë figurë bashkuese.

Sali Berisha është motivues për një shpurë militantësh pa tru që nuk i duhen askujt, por jo më për të mobilizuar elektoratin për fitore. E vetmja fitore që ai mund të arrijë, është zaptimi i zyrave dhe përjashtimi i kundërshtarëve. Ai nuk guxon as të hedhë në votë në Grup Parlamentar, Enkelejd Alibeajn, pasi e di që institucionalizon ndarjen de facto të PD.

Për këtë arsye, e vetmja gjë që duhet parë se kush krijon fluks më të madh opozitar, është sinjali se kush nga jashtë PD është gati të bëjë aleancë me Alibeajn, që është ushtrues detyre në PD, apo me Berishën që është zaptues karrigesh në PD.

Kjo është e vetmja garë që provon se kush është politikisht me perspektivë në emër të PD. Nëse Alibeaj arrin të bëhet poli i një opozite të re, nëse ai arrin të tërheqë aleatët e PD në betejën e tij, dhe nëse e lë Sali Berishën me ata që i mbajnë bastunin në shkallë apo oturakun në banjë, ai do fillojë të krijojë frymën reale të bashkimit të opozitës.

Bashkimi i opozitës është e vetmja fjali që ka kuptim. Bashkimi i PD ka vdekur, përderisa figura kyçe ndarëse e saj Sali Berisha, ka pushtuar me dhunë zyrat e saj.

Nëse Alibeaj do të arrijë të thërrasë në një aleancë politike, ish- parti të vogla të dala nga PD apo qoftë dhe individë të shquar të saj, që janë larg PD për shkak të Berishës, ai do të jetë në gjendje të dëshmojë se kë beson shoqëria. Dhe kjo ka shumë herë më tepër rëndësi, se kë beson roja e selisë së PD.

14 Komente

 1. T
  Toke e xanun,parti e xanun

  Keta qe i mbajne uturakun saliut,na kujtojne ramiz alin qe i ngrinte doren enverit ne tribune qe te pershendeste popullin. Servila dallkauke si muli trashe,vokshi thithlopa,tritan preshi,dhe ata qe ishin kundra plakut matuf sali, jane bere me keq nga enveristet. cifti grida salianji e co,apo i persekutuari RRK alizoti jane kthyer te uturaku saliut dhe do rrine te poshteruar e si te dhjere nga frika malokut komunist. A e pate sa i lumturuar ishte vampiri se ishte ulur ne karriken e kryetarit dhe i dukej vetja sikur ishte futur te shpella kur flinte me trung ne vend te jastekut dhe mbuluar me velenxa lesh cjapi

  1. D
   Drejtësia

   Koment i rendesishem: PD u krijua, me urdher dite te Presidentit komunist Ramiz Alia, pikerisht per te mos lene asetin demokratik historik te Shipiperise te ngreje krye. PD, e bashkuar sic ishte apo e ndare sic eshte, nuk ka qene, nuk eshte dhe nuk do te jete KURRE aseti demokratik historik i Shqiperise. Nen pushtetin e PD-se u armatos Veriu i Shqiperise dhe u urdherua ushtria per te sulmuar Jugun e Shqiperise - nje rast unik qe ka per te dyte vetem rastin e Bashar al-Assad te Sirise; Nen pushtetin e PD-se u shfaros nje fshat i tere - Gerdeci per biznesin e te parit te PD-se; Nen pushtetin e PD-se u pushkatuan pa gjyq 100.000 protestues ne Sheshin "Skenderbej" me zjarrin e Gardes se Republikes, ku 4 u futen nen dhe dhe 199996 prej tyre mbeten mbi dhe. Partite e tjera te vetequajtura te djathta shqiptare jane parti per cifligje, jo parti politike, sepse kane leshuar jarge te neveriteshme per nje post leku pas udheheqesit komunist te PD-se. Shqiperia do mbetet bisht qeni, jo vetem 30 vjetet si deri tani, por edhe 300 vjet te tjera, nese te djathten shqiptare do ta mbaje si bisht qeni kjo PD qe eshte, e percare, apo e bashkuar qofte.

   1. B
    Balo

    Kot më kot harxhohesh o Mero! PD nuk ekziston më...dhe kjo jo për shkak të humbjeve një pas një dhe luftës të brendëshme,jo! Shkak është ajo që ka mbetur në strukturat e PD në gjithë vendin, nuk ka më asgjë nga ajo forcë politike që mori pushtetin më 1992! Përmend atë dhe jo strukturën e 2005 sepse kjo e fundit ishte fake, ishte një makijazh i Saliut për mashtrim...i cili ra me Lulin dhe shokët e tij. Thelbi është se sot PD përbëhet nga llumi i rrugaçërisë të qyteteve, ca qurrashë që nuk ditën të çajnë nga ana tjetër,është fakt që bigët e krimit në çdo zonë i angazhoi dhe përdor Rama, dhe mbetën me shpresën te Saliu, prandaj ata nuk kanë asnjë mundësi t'a mundin PS në çdo zonë,përjashto disa bastione të çoroditura në Veri! T'a bashkojë kush të dojë PD,të bëhen edhe me Ilirin,nuk kanë as votues,as mbrojtës vote,as para dhe as pushtet ...pra si mundet Rama në këto kushte.??? Sepse ky i fundit mësoi nga historia, e pa që PS me profesorë humbiste përballë Saliut dhe Ilirit me gjykatës plepash,para' dhe rrugaçë... Mori rrugaçët me para' dhe i kënaqi me tendera,mori dhuratë nga miqtë e tij ndërkombëtarë edhe sistemin e drejtësisë dhe tani nuk e mund dot më njeri! Ky është halli,pa non grata e Saliut ishte ndihmë për vetë Saliun,përsa kohë ky nuk filloi të hajë mut me foltore...që nga ai moment Saliu është i cënueshëm fizikisht ai edhe familjarisht. Nuk ka më opozitë Shqipëria,u rikthyem ne 1990...tani Ramiz Rama duhet të fillojë takimet me studentë dhe intelektualë për të lejuar pluralizmin politik...ëëë Por nëse Alia e bëri më 1990 se nuk kish bukë dhe kish gjithë Botën kundër, Rama me miq gjithandej,me paratë e kokainës dhe me njerëz të dhjamur rreth tij,këtë nuk e bën kurrë... Zaten ,kështu ka qenë historia jonë kombëtare,periudha të shkurtëra anarkie,kombinuar me periudha të gjata Diktature,ne kemi 30 vjet në anarki ,tani edhe Bota u lodh me ne, vendosin një idiot klasik,por idiot që atyre u bindet, si diktator dhe shtetin e quajnë Demokraturë... Pastaj vijohet me " reforma" dhe tallje bythe me popullin!

    1. T
     Tartufi

     A ,,,mo Mero ziu , po ke te thrase Alibytha !!?? Ky grumbull njerzish qe nga 90 ta u mblodh per tu bene gaz i botes reth kesaj PD . Ai qe e kuptoj ,si dhe ti u largua dhe nuk ka nderment te bhet qesharaku i kesaj bote te kthehet perseri .Ne vitet e 80 ta Doktor i burrgut te Spacit qe Nuri Sallaku,,,, per te mos e zgjatur ,,,, i shtruar ne spital per ca kohe qe dhe i c nderuari me prak te familjes komandanti i akademise ushtarake [ komandant i akademise se kapterave } Koli Mboria ,,,, Nuriu i thoshte Kolit si 2 komuniste qe qene Enveri nuk na ka denuar ,,,,ai ne komunisteve na ka c nderuar keqas me prak te familjes,,, Koli ja kthente ,,,,s eshte e vertete ,na ka denuar. Nuriu ikte me vrap si i marre dhe fliste me vehte,,,,por qe e degjonim ne te shtruarit e dhomes.Shum gjera di ,por nuk do ta mesoj kurre sa vite te gjata i duhet gomarit komunist te dalloje ,,,,, denimin nga c nderimi. Shum gjera dime ti dhe une Tufia o Mero ,,,,,por nuk do ta mesojme kurre sa vite i duhen gomarit demokrat te mesoje sa e ka c nderuar Maloku i ndyre ate grumbullim te miletit ,qe mblidhet ne nje salle me te dhe diskuton. Ai njeri ne ate grumbull qe kupton c nderimin nuk duron me.Pse e bere e pjeten trimin gazetar Irakiane ?? kur ju versul legenit president amerikane me kepuce kokes,,,, ai ju pergjigj,,,, c nderimi ju takon te tjereve ,jo mua . Mero te pershendes ,kur te bejne shef i nje dogane [ te cnderojne ] kur te japin te drejten dhe te ruajne me polic me parcela kanabisi [ te c nderojne ] Kur te bejne deputet te qine ne bythe te qine dhe gruan dhe motren [ te c nderojne prakun e familjes ] . Keto jane te mesuara nga Nuriu ne burrgun e Spacit.

     1. S
      Salivirusi PPSH

      Cfare thua o Mero ku ka PD . Eshte biznes privat i familjes kriminale Berrisha Mos mendo qe ballisto- komunisti Ali-beu eshte bure me i mire se Berrisha jane te gjithe te inkriminuar si organizate

      1. o
       opozitari i opozites gjithmone eshte rrogetari i q

       Gjithe shpresa e sherbetoreve mediatike te pushtetit Rama eshte tek Ali Beu...dhe "i qajne" hallin opozites me mendje, zemer e portofol tek kryeministria. Askush nuk beson se keta sherbetore te perulur deri ne neveri ndaj ketij pushteti Rama do kene sensin e bashkimit tek opozita! Shembulli eshte serumi qe duan te mbajne nje Ali Bej as te zgjedhur fare nga asnje instance partie.

       1. B
        Bedri Islami

        Botoje, botoje Raportin e ketij viti te Departamentit Amerikan te Shtetit per Shqiperine! Nuk e fsheh dot me keto pacavure ate Raport te DASH qe e sterron surratin e pushtetit te Edi Rames, por vetem tregon vehten si gazetar servil i preherit te gjithe pushteteve me rradhe.

        1. S
         Shko ndero emer e mbiemer turko -arabe

         Vetem nga emri dhe mbiemri qe ke je komplete debile . Pse Amerika eshte balanca e demokracise ne bote o kinez njeri . Mesoje injorant : Cdo nation ka menyren e vete . Meqense Amerika qenka balance atje eshte denimi me vdekje e ne Shqiperi jo cfare duhet te themi qe ne amerike nuk ka demokraci ?.

         1. B
          Bedri Islami

          Se pari, une kam komentuar me emer e mbiemer, dil e bej dhe ti te njejten gje or llapaqeni qe leh neper kembe si kone.. Se dyti, Eshte Raporti vjetor i DASH per qeverisjen Rama or matuf, aq gje kupto po pate ndonje gram tru ne ate kafken bosh. Pa lidhje me denime me vdekje a jo. Dhe e ka bloze aq sa Mero nuk gjen gelqere ta gelqerose dot.

        2. P
         Patrioti cam i M...Bazes

         Botoje Raportin e Departamentit te Shtetit (DASH) per qeverine e Rames o Merooooooo! Boto dhe komentet qe te vijne aty te strofkulla jote, pastaj tregoji opozites si te veproje se ke besueshmeri si sherbyesi nr-1 mediatik i pushtetit Rama.

         1. B
          Bero Maze

          Ne doni te lexoni deshirat e Edi Rames, hidhini syte tek pacavuret e Mero Bazes.

          1. L
           Lexo foltoren shoku

           Po pse e lexone pacavuren ? shko degjo foltoren e komunistin Berrisha . Edhe te ha edhe te djege

           1. S
            Sok. Karaudhi

            Ha haaaa ,o M..uti B..ythës ,po ti që e lexon nuk do të dish dëshirat e Ramës ? Po pse nuk lexon " Syri" se aty do gjesh ato që të pëlqejë dhe të shkojnëpër shtat.

           2. B
            Bero Maze

            Sok. rilindjoti, Nuk ka pse t'ju djege ajo bythka e percelluar nga ajo qe e dini edhe vete se eshte e vertete, qe Mero eshte nje shpaloses i deshirave Kryeministrore! Asgje e re, i tille ka qene Merua edhe ne kohe te Saliut, apo ju ka zene skleroza.

            Lini një Përgjigje