Padurimi i Berishës për ta ndarë pjesën e vet nga PD 

12 Prill 2022, 18:56Editorial Mero Baze

Sali Berisha nuk pret dot as Kuvendin e 30 prillit. Prioriteti i tij i ri është ndarja sa më parë me Partinë Demokratike të drejtuar nga Enkelejd Alibeaj, si kryetar i komanduar.

Një sërë veprimesh të javës së fundit tregojnë se prioritet i ri i Sali Berishës nuk është më as pajtimi, as bashkimi, dhe as bashkëjetesa me kritikët e tij, por ndarja sa më parë prej tyre dhe marrja e një cope të PD, ta ketë si pronë private.

Në të gjithë degët e Shqipërisë, pa asnjë përjashtim, ai ka bërë zgjedhje ilegale kryetarësh, duke mos i ftuar as formalisht kryetarët e PD në detyrë për procesin paralel që zhvillon. Pra ka bërë fakt të kryer një proces paralel zgjedhjesh, që i përkasin partisë së tij dhe jo Partisë Demokratike. 

Në çdo bashki, PD ka dalë me komunikata zyrtare që kanë denoncuar procesin fals të zgjedhjeve të Berishës, si një proces që nuk respekton as anëtarësinë formale, as historinë e degëve të PD, por është një proces zaptues i zyrave të PD.

Akoma më e qartë shfaqet kjo betejë në përballjet e Sali Berishës me Enkelejd Alibeaj, kryetar i zgjedhur i Grupit Parlamentar të PD dhe i vetmi institucion i pakontestueshëm edhe nga pikëpamja ligjore ne PD.

Përpjekja e tij për të shkarkuar Enkelejd Alibeaj ka marrë sot trajtën e linçimit, duke filluar me një fushatë qesharake me lajme fals të prodhuara në Paraguai dhe duke vazhduar sot me kërkesat për dorëheqje dhe pastaj me deklarata për mos njohje të tij si kryetar grupi.

Vet Sali Berisha juridikisht nuk është anëtar i Grupit Parlamentar të PD, dhe ai ka shans ta rikërkojë këtë gjë në shtator, kur të çelet sesioni i ri parlamentar. Deri atëherë ai mund të nxirret dhe me polici nga hyrja e dhunshme në mbledhjen e Grupit Parlamentar.

Për hir të së vërtetës, trimërimi i tij vjen nga një tolerancë e pashpjegueshme prej kryetares së Parlamentit të Shqipërisë, e cila e trajton atë si kryetar të opozitës, madje me më shumë të drejta se dhe vet kryeministri, për ta marrë fjalën sa herë i do qejfi dhe për të sharë me libër shtëpie çdo grua, vajzë apo burrë në atë sallë, si një plak pervers me defiçensa seksuale, si ata që përgjojnë pas pemëve nga Liqeni.

Nuk di nëse ky është kompleks inferioriteti ndaj Sali Berishës apo strategji e PS për ta lëshuar Berishën si zagar gjahu për të shqyer atë që ka mbetur nga PD, por është e patolerueshme që një deputet i përjashtuar dhe nga grupi i vet, flet më shumë se kryetari i shumicës në Kuvend, duke linçuar kë i do qejfi dhe duke mos ju përgjigjur askush.

I vetmi që i ka bërë një rezistencë politike përmes një qëndrimi kurajoz, është Enkelejd Alibeaj, i cili duket se e ka nxjerrë nga shinat. Berisha humbi sot durimin dhe të ballafaqohet më tej me të, duke deklaruar se nuk e njeh më as si kryetar grupi, çka do të thotë se ai nuk do shkojë më në mbledhjet që bën Alibeaj, por do të mblidhet më vete me deputetët që e mbështesin atë.

Kështu Sali Berisha po shkon drejt 30 prillit me një parti edhe më të ndarë se para 6 marsit. Tanimë ai ka kundër thuajse gjithë kryetarët e degëve në detyrë të Partisë Demokratike, shumicën e Grupit Parlamentar dhe po përpiqet ta mbyllë sa më shpejt këtë proces, i cili është një proces refuzimi për të nga drejtuesit e Partisë Demokratike.

Të gjithë ata që mendonin se Berisha do ta bënte spastrimin e PD pas 30 prillit, në fakt nuk e parashikuan dot që ai nuk do kishte as nerva dhe as durim të priste 30 prillin. Refuzimi masiv që atij i është bërë në çdo degë dhe në qendër, e ka kthyer 30 prillin në ditë makthi, të cilën ai nuk ka nerva më ta presë.

Ja ka nisur punës qysh sot, i vendosur deri në fund ta ndajë PD në dy pjesë dhe të mbajë si mburojë nga drejtësia pjesën që do zaptojë vet. Le të shpresojmë që mund t’i bëjë një nder të fundit PD, duke marr më vete Flamurin, Aldon, Tritanin, Albanën dhe gjithë ata që e bënë PD-në qesharake këto tridhjetë vjet.

14 Komente

 1. 1
  1

  I vetmi Alibeaj i ka vene sinorin te thana.

  1. L
   Lirika Dangëllia

   Salihi, pi Vuqidolje, nanën Shiqere, baba…???….iq..iq…iq…..me shtepi, në fund të fshatit, me një kumbull tek avllija dhe halenë në cep të oborrit, rritur me edukate lope e dhije, është në krye, të kësajë Shqipnije. Dhe siç thamë më lart, në Lalëz, ngjitur me të tijën, gardhi prej lulesh, e ndan me Ilir Metën e Fiqos pi Qiponi t’Skraparit. Halli i madh, i ka zënë të dy. Komshi në Lalëz, komshi edhe në Reç tek burgu VIP. Sala tek qelia Nr.1, Iliri Moniçkës tek qelia Nr.2.. Por këtu, nuk mund të bëjnë tunel e të lidhen me njeri tjetrin sikunder tuneli që kanë tek vilat në Lalëz. Rradha tashti, për burgun VIP, tek Likja Monës dhe tek Saliu i Shiqeres. Pastaj me të tjerët, Çuni Saliut Shkelzeni, dhenderri Jamarber, Fate Mediu, Peç Vasili, gaztori Bes Kallaku që administron pronat e Likes, etj, etj….

   1. K
    K

    PD është parti-prone private ( parti e zanun)e berishës dhe familjes se tij, dhe i sherben interesave të tyre.

   2. N
    Një qytetar

    Është absurde të imagjinosh një parti politike ku të drejtojë Sali Berisha dhe të pipëtijë zë ndryshe nga i tij, ai mund të marrë frymë vetëm në një parti leniniste, bolshevike, ku të bilbilos vetëm ai dhe të tjerët veç të duartrokasin. I mjaftojnë edhe 10 vetë, veç njëri ti hapi derën e makinës kur del nga ajo dhe 9 të tjerët, pasi ai i përshëndet me dy gishtat lartë, të duartrokasin me frenetizëm. Në PD aktualisht nuk ka shaka më të lezetshme se ideja për bashkim. Ka vetëm një lloj bashkimi për këtë parti, bashkim në skllavëri totale ndaj Berishës. Përsa kohë ai është gjallë, për militantët e kësaj partie fat tjetër nuk mund të ketë.

    1. V
     Vranakonti

     Sali Berisha eshte ne grahmat e fundit te jetes se tij politike.Ai eshte i mbaruar dhe nuk ka fuqi. Atij i jane mbledhur dhe lagur breket nga prostati,duke e ndjer vdekjen dhe thot te beje sa te beje deri sa te jem gjall.Ai mban shpres te koqet e demit se mos i bjen e t'i haj Saliu.

    2. A
     Andi Bushati

     Po une pse nuk shkruaj dot keshtu si Mero tani? Kush ma ka prere muzen?

     1. L
      Lugu gjat

      Ju kujtuat se kostumi dhe kollaro e bene shtetar? Jo kurre. Ai po zhgryet rrugeve per te dale zbuluar ne origjine lakuriq ashtu si eshte iverteti

      1. L
       Lugu gjat

       Ju kujtuat se kostumi dhe kollaro e bene shtetar? Jo kurre. Ai po zhgryet rrugeve per te dale zbuluar ne origjine lakuriq ashtu si eshte iverteti

       1. q
        qeveria e (Gent) KAKAVE

        Shqiptaret bashke me femijet e tyre i duhet te ulen 3 here ne dite ne tavoline ku nuk mund te ushqehen me dengla e lloqe me Sali Berishe. Shqiptaret perdite po perballen me nje fukarallek te pa pare der sot. Ekonomia nen kete qeverisje Rama ka njohur deshtimin e plote dhe ky deshtim nuk mbulohet dot me propagande bajate.

        1. H
         Hasoni

         Nuk besoj asnjëherë qe doktor frankenshtain-i do ta ndaje PD-në Ai do ta marrë prapë sikur e ka pas 30 vjet pronë private. Pa asnje diskutim Dhe më duket habi që akoma kujtoj se s'ka fuqi? Ai është PD-ja. Militantët e doktorit janë akoma më të pjerdhur se kto të ramazonit që të që ju duket Shqipëria si Zvicra

         1. T
          Toke e xanun,parti e xanun

          Me ata servila,hajdute,kriminele komunista qe jane mbledh ne ate parti,maloku komunist do bej ligjin dhe ata do e mbyllin legjislaturen si te dhjere.... Dhe ne zgjedhjet e tjera,ne se vampiri eshte gjalle,asnje gride e salianje nuk do i afrohet parlamentit. Pa u zgjedhur kryetar ky malok i ndyre po i deskrediton lulat e gazrat e alibejrat,imagjino kur te jete me te drejta te plota. Ky maskara eshte nje putin po ti jepet rasti.

          1. 1
           19

           Ai eshte agjent i dyfishte kaq nuk e kuptoni .skan ca i bejne as amerika as perendia .se po ti donte bytha amerikes e kushin shkrir me gjith maloket e vet te pa bese.

           1. P
            Pipi

            Nuk e di a ka në botën parlamentare ndonjë rast perversiteti të tillë moral siç po shohim tek kufoma e Viçidolit?

            1. D
             Dikush

             Sali Berisha eshte si ameba, qe shumzohet duke u ndare. E filloi me Shqiperine qe e ndau veri jug. Pa ju sul Kosoves dhe e ndau ne Kosoven e spiunit Hashim Thacit dhe ne Kosoven e heroit Kurt Rrumpalla. Pasi pati sukses ne ndarjen e Shqiperise dhe te Kosoves, vazhdoi me Ameriken. E ndau ate ne Ameriken e demokrateve dhe te republikaneve. Pasi Amerika u be mut, e percau me tej Ameriken dhe e ndau ne Ameriken e Trampit dhe te Sorosit. Tani po vazhdon me tej duke e ndare ne Ameriken e Kimetes dhe te Rames nga nje ane dhe ne Ameriken e demokracise dhe te Sali Berishes nga ana tjeter. Po e perfundon jeten e tij ne lufte me armiqte duke ndare PD. Fillimisht e ndau ne PD e braves dhe ne PD e vertete. PD e braves po e ndan me tej ne PD e tij dhe te Alibejaj. Sali Berisha i ngjan amebes qe duke u ndare shumzohet. Ai nuk kupton qe duke u ndare paksohet. Ne thelb ai eshte nje amebe helmuese qe instikti i saj e con ne coptime(shumzime) sepse mendon se keshtu do helmoje boten. Ne thelb ai helmoi vehten dhe PD. Shqiperise, Amerikes dhe mua na hengri mune. Kosova te vendosi vet, sic thote i madhi Albin! PD i uroj sherim sa me te shpejte nga helmi i amebes helmuese! Uroj qe Alibejaj te kete imunitet nga helmi komunist i Sali Berishes!

             Lini një Përgjigje