Ëndrrat e Berishës pas 6 marsit 

2 Prill 2022, 19:43Editorial Mero Baze

Sali Berisha e ka gjetur formulën se si të duket i fituar. Ka filluar shpik një fabul, sikur ka diçka në dorë dhe pastaj e refuzon, për të treguar se asgjë nuk bëhet pa të dhe në fund i kërcënon armiqtë e vet se nuk do t’i lejojë kurrë të bëjnë pazar me të. Kjo psikozë reflekton thellë atë që në fakt e mundon, mospërfillja nga kundërshtarët dhe të qenit i parëndësishëm për ta. Madje dhe për atë që mendon se e ka mundur, Lulzim Bashën.

Gjithë sjellja e tij në publik reflekton atë që ai do të ëndërronte të kishte në jetë, fjala vjen një çlirim nga epitafi i përjetshëm i SHBA për të dhe familjen e tij, si familje hajdute, një hakmarrje ndaj udhëheqësve amerikanë që ja bënë këtë dhe pastaj në vazhdim një përfillje nga armiku Edi Rama, i cili vazhdon ta konsiderojë “të vdekur”. 

Për të shpëtuar nga ky makth, ai ka nisur ndërton në kokën e vet skenarë ku e shikon veten si fitimtar, kurse armiqtë e tij si të mundur.

Ndjesia e tij e parë është se ka fituar kundër SHBA, sekretarit Blinken dhe presidentit Biden. Aq të fortë e ka këtë psikozë dhe aq shumë jeton me të, sa deklaroi se nuk do të shkelë në SHBA nëse ata nuk i kërkojnë ndjesë që e kanë shpallur minues të demokracisë, të përfshirë familjarisht në korrupsion madhor dhe shantazhues të drejtësisë.

Pas 6 marsit ai ndjehet sikur SHBA ja ka hequr ndëshkimin e dhënë për te dhe familjarët e tij. Ai ndjehet sikur  tani ka të drejtë të shkojë në SHBA, por nuk do të shkojë pa i kërkuar ndjesë sekretari Blinken dhe presidenti Biden. Nuk e ka zgjidhur keq me mendje.

Psikoza e dytë e fitores është ajo ndaj ambasadores Yuri Kim. I është mbushur mendja që pas 6 marsit, Yuri Kim po rri tek dera e selisë së PD dhe roja nuk e lejon të hyjë brenda pa i kërkuar falje atij, pse paska thënë se “PD është gati të hajë dhe bar...”.

Në fakt oferta për bar ka qenë para 9 shtatorit. Pas 6 marsit, me Berishën në krye, në oborr të PD nuk mbin më as bari. Por atij i duket sikur mbin ambasadorja tek porta. E ëndërron ta ketë në dorë një ditë momentin për t’i hapur portën.

Psikoza e tretë dhe më e rëndë, është ajo që ka të bëjë me mospërfilljen e Edi Ramës ndaj tij. I është shfaqur në ëndërr presidenti i ri. Meqë pas një muaji fillon procesi i zgjedhjes së presidentit, ai ka deklaruar se nuk do të bëjë asnjë pazar me Edi Ramën, se ai po blen deputetë.

Edi Ramës i duhen 71 deputetë për të zgjedhur presidentin dhe ka 78. Po të llogarisim dhe votat e rrjedhura nga opozita në çdo votim, mund të shkojë dhe 94, por kjo ka pak rëndësi. E rëndësishme është që Edi Ramës nuk i duhet asnjë votë për president, i duhet vetëm të gjejë dikë që do ta bëjë president.

Sali Berisha nuk ka asnjë rol, dhe aktualisht ka grupin më të vogël parlamentar pas Ilir Metës, në Kuvend Është i papërfillshëm dhe i parëndësishëm. 

Përpjekja e tij për t’i mbushur mendjen vetes dhe të vetëve se ka në dorë të zgjedhë dhe presidentin dhe nuk do ta lejojë të zgjidhet, tregon thjesht pasojat që i ka lënë 6 marsi, pas të cilit vuan nga psikoza e fitores.

Megjithëse ka humbur thellë, megjithëse ka shkaktuar një bojkot të fortë të demokratëve, që bashkë me votat kundër tij janë shumicë në PD, megjithëse ka një rezultat dëshpërues në raport me socialistët, që e bën atë të mos vijë kurrë në pushtet, ai ia ka mbushur mendjen vetes që ka fituar, ne një kohë që ka marrë gjysmat e votave të Edi Ramës dhe ka humbur po ashtu më shumë se gjysmën e votave të PD, e cila ka refuzuar të dalë të votojë. 

Pas kësaj, në trurin e tij, ai ka rikthyer vizën amerikane, ka hequr “non grata” familjarisht, ka gjunjëzuar Biden dhe Blinken, ka ndaluar Yuri Kim të shkojë tek zyra e tij tek SHQUP-i, dhe po ndalon Edi Ramën të zgjedhë dhe presidentin. Kot nuk ndalon dhe Putinin të mos vazhdojë më luftën në Ukrainë. Çka më shumë Putini se ai, në fund të fundit. Ai ka pushtuar Vorën, ndërsa Putini nuk po pushton dot Kievin.

30 Komente

 1. l
  loni

  Bravo Mero nuk kam qeshur asnjehere me shume se sot.

  1. S
   Skypion

   Të gjithe ata qe kane pare pamjet e ketyre diteve te selise-bunker te Bashes, vetvetiu u shkon mendja tek bunkerizimi qe Rama i ka bere Partise Socialiste, e cila eshte shnderruar, ka me shume se nje dekade, ne nje kazerme ushtarake. Zoti Rama njihet per idete e tij shume origjinale dhe perverse, natyrisht; prandaj, eshte shume e lehte te marresh me mend, se blindimi i selise demokrate, eshte ide e tija bile edhe shantazhet karshi Dr. Berishës. Por vetem kaq mund te bente, te blindonte nje seli partie, qe fundja eshte nje ngrehine si cdo ngrehine tjeter. Ai nuk mund te bente ate qe ka bere me partine e tij, PS-ne, ta ktheje ne nje kazerme ushtarake, a me mire, ne nje sarkofag, ku dergjen e qelben me mijera e qindra mijera fryme te vdekura socialistesh ,ndryshe nga PD- ja që është një parti llagëmeshku mblidhen gjithë ujrat e zeza dhe kete nuk mund ta beje kurre PD-se, sepse demokratet jane nje tjeter soj; një soj majmuni si vete heroi i tyre, Sali Berisha, po te donte nuk do te kishte asnje shanc per ta bere nje menxyre te tille. Nuk mundi ta kthente PD-ne ne nje kazerm si PS-ne e tij po e ktheu në llagëm ku shkarkohen nevojtoret. Atehere zoti Rama desh ta kthente seline e saj ne bunker; kete po, e kishte ne dore ta bente; dhe e beri. E beri, po bunkeri i tij rezultoi te ishte tepke si ato bunkeret kerpudha te regjimit te Hoxhes, kurse Dr. Berisha tani që do marë timonin e Partisë Demokratike do ju nxijë jetën demokratëve të Bashës.

   1. S
    Skypion

    Suksesi politik i Sali Berishes, deri ne kete faze te aksionit te tij politik, eshte i jashtezakonshem. Me pare vleresohej per energjine e tij te pashterrshme ( madje vete Rama e quajti nje "force te natyres"), kurse sot ai vleresohet me shume per aftesite e tij te rralla si politikan. Historia politike e Shqiperise nuk njeh rast te dyte, qe me krijimin e shtetit shqiptar; eshte rast i paprecedente. E gjithe kjo fillon me hedhjen ne gjyq te Sekretarit te Shtetit. Une e mbaj mend mire habine e pergjithshme qe shkaktoi kjo levizje e papare dhe e padegjuar kurre me pare; nuk ishte e veshtire, qe ne hutimin e tyre ne heshtje, te mo shihje edhe njefare respekti tek kundershtaret e tij, qe vetem pak ore me pare i qene gezuar shpalljes nongrata. Duke hedhur ne gjyq nje nder njerezit me te fuqishem ne planet, Sali Berisha tha fjalen e fundit, e kesisoji u mbylli paraprakisht gojen te gjithe atyre qe mund te spekulonin per pazare qe mund te na bekesh per te negociuar nongraten; me kete levizje spektakolare dhe te paprecedente, nuk ka kuptim as logjike asnjelloj hipoteze ne kete drejtim; te gjitha behen nul. Fjalen e fundit e tha te paren. Nuk ka asnje gje per te negociuar. Aq larg shkoi me kete, sa duket sikur qellimi i doktorit ishte t'ia hiqte vete vetes me qellim, si ai Konkuistadori trim qe dogji anijet e tij, per te mos lene shteg per kthim pas, per te vazhduar para ne boten e re. Sali Berisha eshte konkuistadori i politikes shqiptare. fitorja e pare e Berishes do te vinte nga ShBA-ja, ku Sekretari i Shtetit u vu me shpatulla pas muri nga vete kongresmenet amerikane, qe i kerkonin fakte dhe prova; pamundesia absolute per t'i dhene ato, bene qe te gjithe te kuptonin se te tilla nuk kishte, dhe Berisha kishte te drejte. Pasi u hoqi te gjitheve kete mundesine hipotetike (te negocimit), madje edhe vete vetes se tija, doktori nisi fushaten e tij: Foltore. Kjo fushate perfundoi me sukses. Renegati Basha i kapur peng nga Rama e qe mbante peng PD-ne dhe krejt Opoziten shqiptare, ishte viktima e pare ne radhet e kundershtarit dhe fitorja e pare per Berishen. Turperimi i zonjes ambasadore, - i cili turperim duket sidomos ne heshtjen dhe bukosjen totale te saj, - qe i turperoi publikisht shqiptaret duke u kujtuar barin e regjimit komunist, ishte fitorja e dyte e doktorit. Tani e ka radhen Rama... Ju mendoni se Berisha do te kenaqet me kaq?! E keni shume gabim; qellimi i tij kryesor eshte Rama. Ju mendoni se te gjithe keto mediat e Rames, te gjithe gazetaret dhe analistet e tij, qe i dolen ne mbrojtje Bashes keto muaj, me te vertete e benin per hir te tij?! E keni shume gabim; ata e benin per hir te Rames; duke mbrojtur Bashen, ata po organizonin mbrojtjen ne ledhin e pare te fortifikimit te kalase se tyre te pushtetit; ai ra, tani Berisha eshte direkt perballe Rames. Nuk ka sec t'i beje me propaganda; armet e renda nuk hyjne ne pune me, se eshte shume afer; te riperseritesh shpifjet dhe trillimet per kinse krimet e medha te Saliut, ne kete situate ku ka precipituar ngjarja politike, eshte si te gjuash me top, kur sulmuesi eshte duke u ngjitur ne muret e keshtjelles. Doktorin nuk ka njeri qe e ndal tashme. Ate mund ta ndale vetem vetja e tij, mirepo kur sjell nder mend nje hipoteze te tij, qe mund te kete nje variant ku kryetari i partise mund te mos jete domosdoshmerisht edhe kryeminister, do te doja qe as vete vetja e tij te mos ta ndalte. Nje njeri kaq energjik dhe kaq i afte politikisht, do te duhej te ishte edhe njehere Kryeminister, sidomos pas rrumpallhanes totale ku e ka zhytur vendin Edi Rama.

    1. x
     xheJ. eN. Bi.

     Skypion... E di si thotë populli asaj që thua zotrote pë Dr. Adhamudhin që hodhi në gjyq Sekretarin e Shtetit Amerikan.Aq sa mund të rrëzosh kalan me koqeve të ziera ,aq mund ti bësh dëm Sekretarit. Lexoje Doktorin pak më poshtë se ja gjeti diagnozën dhe ju si njerëz të afërt mund ta kuroni.Vlora ju mirëpret.

     1. q
      qytetar

      Skypion ! Nuk paske fjetur tere naten. Gjynah ! Do semuresh.

      1. m
       mirel

       Skypion Skopjon ne cdo fjale, je rreshtuar me Salikadavren dhe te duket sikur era e keqe vjen nga jashte. Jeni ne proces dekompozimi dhe po ju terheq te gjitheve ne grope ai “Non Grata” Shqiperise mire i behet.

     2. E
      Ervin Salianji

      Hahahaaaa…… Ke të drejtë, por duhet të them që ja ke futur kot plako… Hahahaaaa….

     3. A
      Aron

      Saliu ka pjerdhur.

      1. P
       Pa rendesi

       O Mero djali! Ate qe I ke bere ti PD buk ja ka bere gjithe PS se bashku... bravo

       1. N
        Nongrata

        Don te duket i rendesishem ,por nuk e pjerdh njeri.ky kujton se ka ne dore senatin amerikan dhe bajdenin e geq dhe e ve kur te doje. Sa budallej ka qe e ndjekin ne marezit e tije..ire disa idiote qe kane perfituar prej tij dhe jan dakort te vrasin,por kur shoh ca intelektuale me neveriten.

        1. F
         Flutura

         ????????????????

         1. L
          Lugu gjat

          Lereni laramanin nga vicidoli ne renje te lire drejt dhomave te izolimit aty ku e meriton.

          1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

           Ja ka "kaluar" dhe Putinit. Shakëroi Shqipërinë për një javë, kurse Putini ka një muaji që nuk pushton Kievin ! Në grupin parlamentar u ul pa ftuar, ashtu do futet dhe në SHBA,pa pyetur✌️????! Presidenti,ënderron se Metën nuk e shkarkon,do jetë dhe një mandat tjetër. Bashën kërkon t'a përdor përsëri, vetëm ai mund t'a emëroj President.

           1. D
            Doktori

            Asgje nuk lind nga hici. Edhe keto "fanepsje" te Saliut ne interpretimin e ngjarjeve, kane nje spjegim. Ne boten e te cemendurve, keto "fanepsje" shkaktohen nga ndryshime te pakontrolluara te "kemistrise" ne trupin e njeriut. Per mua "fanepsja" me e cudicme e Saliut, koheve te fundit ishte kur tha se Amerika nuk ishte nje Amerike, por dy. Ishte Amerika e Sorosit, por edhe ajo e Trampit. Po keshtu ju faneps se Trampi kish rene ne dashuri me Saliun dhe mezi po priste qe Saliu te mesoje Trampin se si ta beje Ameriken rrumpalle sic ka bere ai Shqiperine. Keto fanepsje nisen nga interesa te Saliut por perfundojene ne permasa boterore, qe asnje tjeter i cemendur nuk ka mundur ti aplikoje ne nje mjedis. Jam gati i sigurte qe Saliu ka degraduar keq. Zullumet qe ka bere qe nga vrasjet e deri tek vjedhjet apo punen agjenturore ne favor te serbit, e kane corjentuar sistemin e tij te mbrojtjes shendetesore dhe tensioni nervor ka bere punen e vet. Ka bere aq shume efekt sa ai ne ngjashmeri me taktikat e tij kunder Shqiperise ku percau popullin ne veri jug, mendon se jane te aplikueshme edhe ne Amerike. Ai mendon se eshte aq i zoti sa mund te percaje edhe Ameriken ne Ameriken e Sorosit dhe Ameriken e Trampit. Saliut as i vete ne mendje se kur ate e treadhetoi edhe Basha, te tjeret e dhjesin me mut dhe neser ne dhjerjen e mengjezit. Problemi me ta qe nuk po e dhjesin akoma ka te beje me ate se keta "skiftere" te tij jane ne ivel te ulet intelektual(jane injorant) dhe nuk mendojne me tru por me "kanun" dhe "bese", pavaresisht se kanunin dhe besen po e perdorin kunder shqiptareve. Kete nuk kupton Saliu . Ai nuk kupton se ne Amerike mund te gjesh nejerez kaq primitive qe te luftojne njeri tjetrin per hir te fanepsjeve te lidereve. Saliu ne fakt mendon se me keto startagjema te tij po qoroleps shqiptaret, por ne thelb ato shprehin degradimin e tij te thelle moral e shpirteror dhe mbi te gjita degradimin e shendetit te tij. Ai ka nevoje per sherbim te detyruar mjekesor. Ai duhet te lidhet ne spitalin e Vlores sepse paraqet rrezik shoqeror....Nuk e di se cmendon Skpypioni. Simptoma te tilla ka edhe ai.

            1. L
             Ladi

             ????????????????????????????????????????????????????

             1. S
              Sok. Karaudhi

              O Ladi ? Besoj se IQ e ke 180 me gjithë këtë postim që ke bërë .

             2. P
              Petrit

              Vazhdoni ju vemje te shpifura komuniste te shihni enderra me sy hapur. I madhi i kombit PROF DR SALI BERISHA po rikthehet me i fortë dhe me i motivuar se asnje herë. Po ju vemje te shpifura ku do shkoni ? Shumica prej jush do te perfundojne pas hekurave. Dhe njekohesisht do ti ktheni popullit lekët e vjedhura. Vazhdoni te enderroni. I madhi i shqipetarëve eshte unik. Eshte i pavdekshem. Eshte i pazevendesueshëm. Ndersa ju jeni vemje te shpifura komuniste qe meritoni vetem vdekje.

              1. P
               Petriti i partisë.

               Ti o petja, qe edhe emrin e paske si te partise te përgëzoj qe i ke qëndruar besnik si Petrit kauzës se konunizmit. Rroftë PPSH

              2. R
               Rrapi

               Mero, gazetar i rralle, sfidues, qe dhe humorin e vecante te tij di ta perdor me mjeshteri ne shkrimet e veta, duke ua shtuar vlerat ketyre te fundit. Pergezime pa fund.

               1. N
                NjeQytetarOptimist

                Kopil Komunist ngeli deri ne vdekje..

                1. Z
                 Zagali

                 Saliu ka pjerdhur.

                 1. U
                  Une

                  Une propozoj per president Sali Ram Berishen nga Vicidoli !!! Me dy kepuce te majta!!!

                  1. D
                   Drejtësia

                   Keshtu e meriton Sali Plehra

                   1. T
                    Toni

                    Kthimi i tij e varrosi PDne...

                    1. T
                     Taulant

                     Fatkeqesisht media Shqiptare si shumica e Shqiptareve jane te afte per te share shkaterruar por jo per te ndertuar e per te punuar ne interes te popullit. Kush ka qene dhe cfare ka bere Berisha e dim qysh ne periudhen 1992-1994 .Meros ju desh te punonte me Berishen deri ne 2005 per te njohur Berishen. E njejta gje per politikanet e tjere si Nano,Meta Rama . Pyetja eshte qe pse tellallet e tipit Mero nuk punojn per te krijuar nje shoqeri civile . Cfare interesash kane keta gazetare qe 15 vjet punojn me Berishen e kane 15 vjet qe punojn per Ramen. Pse nuk kalojn matan interesave korruptive e te krijoj modelin Zelenski edhe ne Shqiperi. Zelensky eshte produkt i shoqeris civile ne Ukrain. Ai gjeti mbeshtetjen e medias dhe fitoi mbi oligarket qe ishin me te fuqishem sesa Berisha,Meta,Rama. Pra Merua mos ti bjer te njejtes daulle perdite por duhet te bashkepunoj me te tjera media per te stimuluar te rinj,intelektual per te krijuar nje model tjeter politike ne Shqiperi.

                     1. x
                      xheJ. eN. Bi.

                      O Taulant...mëndjen e ke tënde apo e ke të huazuar ? Nuk dua të bëhem avokat i Meros ,po deri në 2005- ën nuk si përse i ka ndënjur afër. Dr. Adhamudh Bërishës ,po pas 2005 filloi të pasurohej Dr. Adhamudhi dhe Merua filloi të shkruantepër aferat dhe Dr. Adhamudhi i mori shtypshkronjën i dogji makinën dhe filloi inkuizicioni ndaj tij. Po ta kishe të huazuar mëndjen nuk do shkruaje që Merua të punojë për të krijuar shoqëri civile !!! Po krijoj shoqëri civile do futet në politikë si u fut E. Veliaj dhe Zelenski që na thua zotrote dhe do braktisi gazetarinë. Prandaj o Taulant mer një mëndje hua se nuk kushton shumë kur komenton dhe mba tënden për punët e tjera

                      1. A
                       Asd

                       Rama mund te beje presidente Etilda Gjonaj. Me duket figure e pershtatshme.

                       1. p
                        protestuesi

                        Kur te dale Ilir Meta nga Presidenca e kur te futet Sali Berisha tek PD atehere do te veje c'do te veje...se ishte mesuar me opoziten e urdherave te Yuri Qimes ky pusht-shteti i super-deshtuar.

                        1. S
                         Sindikata e Suflaqeve

                         O legen tullac qe te ka tredhur Rama cdo gje qe te varet pse censuron? Me demek je karder nuk kompleksohesh nga asgje..bajge e kuqe

                         1. V
                          Veladini

                          Zoti Baze...nje shkrim i hartuar me mjeshteri dhe pervoje gazetareske, thellesisht profesionale! Eshte natyrshëm e kuptueshme që do të kesh edhe "argumentime kundra" prej çyrykesh, debilash, tru-pjerdhurish, të fandaksurish, të shkalluarish me 2-3 derrasa mangut, epileptikesh, skizofrenësh e tërë soj-sorrollopet e gamës së hajvanëve që marrin frymë mbi dhè...kuptohet që niveli i këtij artikulli, as që ja u cik fare, as tangencialisht cipën e organit biologjik që emertohet tru, në anatomi. Rri i qetë, je krejt në rregull.. vetem kam hall se i le pa gjumë ca si Skypjoni, taulanti dhe ai petriti... Hahahaaaa... do përpëliten gjithë natën që të kompozojnë fjalira delirante per te hymnizuar krye-shkërdhatën më të madhe të ketij kombi, salqi-kara-shkërdhatën

                          Lini një Përgjigje