Dy fytyrat e Sali Berishës, përballë Ridvan Bodes dhe Anastas Angjelit 

1 Prill 2022, 18:37Editorial Mero Baze

Anastas Angjeli është zgjedhur anëtar i Bordit të Bankës Qendrore me 92 vota, ndërkohë që mungonin pesë deputetë socialistë. Plot 20 vota i ka dhënë grupi i Sali Berishës në Kuvend. Nuk kam asnjë mëdyshje në vendimin e Kuvendit për të zgjedhur një ish- ministër Financash anëtar të Bordit të Bankës Qendrore. Akoma më tepër nuk kam asnjë rezervë për Anastas Angjelin. Ky është i vetmi zakon i mirë që ruan akoma politika shqiptare në raport me Bankën Qendrore.

Por tri vite më parë, në atë post, me të njëjtin seriozitet Edi Rama propozoi të zgjidhej Ridvan Bode, një tjetër ish- ministër Financash, tri mandate qeverisje, 1996, 2005 dhe 2009.

I pari që reagoi kundër tij duke e quajtur tradhtar, ishte Sali Berisha. Madje ai refuzoi një propozim informal të mëhershëm që Ridvan Bode të zgjidhej kryetar i Kontrollit të Shtetit, ndërkohë që Bujar Leskajt i kishte përfunduar mandati.

Ky “fanatik” politik, që nuk pranon që një ish- ministër i tij të respektohet nga kundërshtari dhe të shkojë në një vend që absolutisht e meriton, ka qëndrim krejt të kundërt me një ish- ministër kundërshtar të cilit i ka vënë 1000 epitete fyese dhe poshtëruese, ku shquan ajo e “mamuthit” të korrupsionit.

Kjo nuk e turpëron Anastas Angjelin, por atë që lëpin ato që ka pështyrë. Dhe akoma më keq atë që poshtëron të vetët dhe lëpin kundërshtarët vetëm që të përfillet në ditët e tij të këqija.

E gjitha vlen për të kuptuar sa gënjeshtar dhe mashtrues ordiner është Sali Berisha dhe pse nuk mund ti besosh atij. 

Ka prej 9 shtatorit që ka ndërmarrë një fushatë poshtëruese ndaj Lulzim Bashës, duke e quajtur shërbëtor të Edi Ramës, peng të tij, dhe 1000 epitete të tjera, më të këqija se ato për Anastas Angjelin, dhe tani befas i thotë duhet të pajtohemi, duhet të bashkohemi, se e ndjen që ka mbetur në mes të katër rrugëve.

Akuzonte Lulzim Bashën se bashkëpunoi me Edi Ramën për inceneratorët, ndërkohë që Partia Demokratike ngriti komision parlamentar, bëri raport për to dhe Sali Berisha bashkoi votat me Edi Ramën.

Sot është hera e dytë brenda një muaji që bashkon votat me Edi Ramën dhe vazhdon të thotë që Lulzim Basha ka qenë pengu i Edi Ramës. E thotë këtë me qetësinë që thoshte për vite të tëra që Anastas Angjeli është mamuth i korrupsionit, plus epitete të tjera raciste ndaj tij dhe sot i jep votën.

Me të njëjtën qetësi thoshte që Ridvan Bode është ministri më i mirë i Financave dhe kur shkoi për t’u zgjedhur në Bordin e Bankës e quajti tradhtar. Njësoj veproi me Ilir Rusmalin, kur i ra shorti të mund të zgjidhej kryetar i KQZ. Lëpiu pështymën që kishte hedhur në vite për Ilirian Çelibashin, vetëm që të tregonte se të vetët nuk mund të bënin karrierë pa leje të tij.

D.m.th. vlera e një personaliteti për të, ka si standard besnikërinë ndaj tij dhe jo vlerat personale të njeriut. Nëse nuk je me atë, bëhesh brenda ditës nga luan në dhelpër, nëse i duhesh atij, bëhesh brenda ditës nga “mamuth” në luan.

Mjafton ky shembull për të kuptuar se Sali Berishën mos e besoni as kur ju lavdëron, as kur ju sulmon. Gjithçka që thotë nuk vlen për të kuptuar sa vleni ju, por çfarë halli ka ai. Dhe halli që ka tani është se i duhet të ketë aleatë nga Edi Rama kundër Lulzim Bashës. I pati më 6 mars, por shpreson dhe për më tej. Për kaq është gati të puthë dhe b**** e “mamuthit” të korrupsionit.

29 Komente

 1. L
  Lugu gjat

  Llogje Imzot Llogje.

  1. S
   Skypion

   Thone "pse doktori nuk thote me Lul Brava" ? Sepse eshte serb, ne kuptimin e virtyteve me te mira te serbëve tradicional: Basha ra, u rrezua, eshte ne toke ... prandaj, Berisha nuk e sulmon me. Nga që është nje gjakprishur apatrid jo vetem qe do ta shkelë me kembe, por edhe do ta peshtyjë, perqeshte, pertallë. Tek Dymaja, te gjithe ata qe desh ta poshterorin dhe zhduknin heroin, u poshteruan dhe u zhduken vete me rikthimin e tij. Keshtu ndodhë pak a shume edhe me personazhet e variantit shqiptar te kesaj rrefenje; dy te paret u poshteruan; te tjeret jane ne radhe... vetem prisni se nuk keni pare gje akoma! Ama, protagonisti serb eshte shume me fisnik se Dantesi francez: niset nga ndjenja meskine e hakmarrjes, dhe jo dicka me fisnike, qe shkon pertej tij; qe ka lidhje me partine me te madhe opozitare, me opoziten dhe opozitarizmin ne Shqiperi, e ne fund me vete fatin e Doktorit që po bën të pamundurën për të ardhur prap në pikën 0 .

  2. m
   mirel

   Kujdes me lepirjen se Dr Mortja edhe kafshon...

   1. A
    Andi

    Ia shkuli dhembet Amerika.Perndryshe nuk I lepinte menderen Anastasise.

   2. F
    Flutura

    Mamuthi eshte miku me i ngushte i Ilir Metes...

    1. 1
     19

     Burre i poshter

     1. T
      Taulant

      Mbete me Berishen o Mero ashtu si Enver Hoxha per 45 vjet vazhdonte te bente krahasime me vitin 1938 kur vendi drejtohej nga Zogu. Ka plot tema te tjera per te trajtuar . Zgjero pak horizontin mbete tere jeten gazetar oborri.

      1. V
       Vlesh by Xhosi

       TAU! Mero ta ka thene disa here so perkrah cilindo qe eshte kunder Berishs. Po nuk lexon, por poston gjera pa llogjik!

       1. d
        durrsak 24 karat

        Taulant, mos lexo TemA. Mero osht privat dhe nuk pret mendje prej ty, o palle!

        1. M
         Miradije Hoti

         Haaaa doli Tao Tao Taulant zagari foltore nevojtore

         1. s
          sherbimi mendor

          O taulant ! Behu nje dite serioz dhe ti , jo flet kodra pas bregut Nuk ka lidhje fare fjala e Meros me fjalen e Enverit. E di si i thone kesaj ne gjuhen tende? Han e shan han e Bagdat! Ne vend te beni diçka qe ti shkoje te mires se pergjitheshme, kush e kush te mbroje flamurin-brek te tij dhe pastaj beni diskutimin e madhe per Shqiperine se po u pellcasin breket. Bote levozhge qe i vini verdalle ju qe gabimisht keni zbritur mbi te!

         2. B
          BABALE i PD

          Non grata ka vite qe ka pjerdhur por me te pjerdhur jane ata te foltore- nevojtore ata jane ne nje tjeter bote . Non grata eshte komuniste 24 karrat per sa kohe ky kllune do jete ne politike PS do te fitoje .

          1. g
           gavroshi

           Keshtu dallohen shpellaret malok e derr maloku, kot nuk e mori titullin e larte NON GRATA por jo per maloket se ata nuk e kuptojne se cfa do te thote.

           1. T
            The truth

            Ndonje koment per keto arrestimet e fundit o Gebelsi rilindjes!

            1. S
             Salivirusi ppsh

             Ta jap une komentin . Do fillonte nga e majta pasi nese fillonte nga partia e derrave PD foltore -nevojtore do thoshin po goditet opozita . Po mos u merrzite se do degjoshe shume nga malokeria vrasje vjedhje shitje deti gerdeci 1997 grusht shteti cez haaaa ka shume. Teknika eshte e thjeshte ca kokra nga e majta dhe gjithe derrat komunistet e Berrishes me vone nese nuk ka vdekur

             1. j
              joel shkodra

              "Ka filluar nga e majta ...", dmth paska filluar me porosi per te treguar "paanesine" e drejtesise.

            2. S
             Skenderbegasi

             A e dini ku qendron ndryshimi midis Berishes doktor dhe Berishes politikan?! Ne ushtrimin e profesionit te pare vrau pak se qendroj pak. Tek profesioni I dyte, vrau me shume se gjeneralet ruse ne Ukraine.

             1. m
              malsori

              Te gjithe ata qe ndjekin nga mbrapa NON GRADEN jane te gjithe spiunet 1200 ne kohen e dulles dhe te ghithe te tjeret jane lepiresa

              1. F
               Ferra

               burri me i lig qe ka lindur ne vendin tone.

              2. D
               Dylberi

               A .Angjeli ka mjele te dy krahet gjate gjithe kohes, njeri me shume fytyra, nuk ka ku ti fute leket e vjedhura kameleoni I PS- se

               1. F
                Ferra

                Berisha është burri më i poshtër që ka parë ky vend. Për të shpëtuar vetë nga gracka ku ka rënë bën gjithçka për të shpetuar; shet vendin, nderin dhe familjen pa as me të voglën shumë. Ferrara.

                1. M
                 Medi Belortaja i verteti fare

                 Z.Mero Baze eshte nje super intelektual, o njerez kushdo qofshi edhe po me shafshi ! Jua them me shpirt dhe mendje kete! Super integjent, njeri ne plot kuptimin e fjales, qe as do dhe as urren askend, i ndershem, i afte edhe i zoti ne jete, media dhe politike. Po! kjo eshte e verteta Respekte pa fund Mero i madh ! Jam i bindur qe edhe Berisha vete e respekton !

                 1. A
                  Agim

                  Vetem Mero Baze eshte gazetar ne Shqiperi! Te tjeret jane ose naive injorante jo profesioniste ose jane dinake te shitur!

                  1. B
                   Bythlepires te nevojtore-foltore

                   Ja fute kot gazetare me i mire eshte Shkullaku ,Cani ,Fevziu , Bushati grupi vari trapin grupi bythelepires i familjes kriminale Berrisha

                  2. M
                   Medi Belortaja i verteti fare

                   Mero, e shikon se cfare legenash ka o vella! Ti me njeh mire vella, se kemi qene komshinj" di dobesite e mia, :infantilitetin" -shqiperuar qe une pi ndonjehere, sidomos kur mendoj se si "gjenite e luftes te paqes edhr dashurise" nuk rreshtin se mbijetuari?! Putin cfare i intereson ukraina tani ne kete moshe?? ai dicka luan ne ndergjen e botes. sepse eshte gjeni, ndryshe nuk mund te jete putin, edhe ai e di mire qe ne e duam rusine me teper se shpiperine.

                   1. l
                    labi

                    Po aman o Mero se edhe ti nuk je shembull me i mire. Bere cfare deshe ne kohen e Saliut dhe u prishe me te per nje pazar e tani i mban inat e i sulesh ne cdo rast. Nga ana tjeter i lepihesh Rames qe te hedh ndonje kocke hera heres. Fatkeqesisht kjo eshte Shqiperia e Berisheve, Rameve, Meteve, Merove e Fevzinjve me shoke.

                    1. A
                     Arber iliri

                     Që A.Angjeli është hajdut i klasit të parë dhe ka vjedh bashkë me Ilir Metën dhe të tjerë kjo është e padiskutueshme.Që nëpërmjet tij greku do të dijë politikën monetare shqiptare edhe kjo dihet.Që Saliu u shërben rusëve serbeve etj,kundër interesave shqiptare dhe aleatit amerikan edhe kjo është e qartë.Kush s'kupton, punë e zotit .

                     1. e
                      eDRAMA, Il Re degli Ignoranti

                      Anastas Angjeli nder te vetmit ekonomiste qe kane mbetur ne PS, i ben thirrje qeverise se ketij Rames pra, te rrise urgjentisht pagat e pensionet per te bere ate qe kane bere me kohe vendet fqinje per te perballuar rritjet galopante te cmimeve. Por veshet e tapopsur me glasa te Edi Rames dhe truri i tij i baglosur nuk kap asgje nga ekonomia.

                      1. A
                       Andi

                       Ik o palle laj noj pjate se nuk u be deri kos te marre mend edi Rama nga ty.

                      Lini një Përgjigje