Në fillim “vendosin” banditët, pastaj “vota”! 

31 Mars 2022, 18:40Editorial Mero Baze

Sali Berisha u tërhoq nga votimi në grup parlamentar për t’u pranuar si deputet, pas përjashtimit të tij më 9 shtator. Edhe pse e paralajmëroi atë si sfidë nën moton “vendos vota”, pas debatit sot me Enkelejd Alibeaj në zyrat e Partisë Demokratike, ai nuk guxoi të kërkonte votim. 

Votimi në fakt është një atentat i rëndë ndaj Partisë Demokratike, pasi institucionalizon dilemën anti-amerikane të Partisë Demokratike, por Sali Berisha nuk u tërhoq për këtë arsye. Për këtë arsye ai ishte gati të votohej dhe ta bënte fakt të kryer.

Arsyeja që ai u tërhoq ishte pasiguria se ai mund ta fitojë këtë betejë në një votim të fshehtë brenda grupit parlamentar.

Grupi parlamentar është kështjella e fundit legjitime brenda asaj ngrehine tashmë të shkatërruar, dhe Sali Berisha e ka të pasigurtë betejën e heshtur.

Për këtë arsye ai po përpiqet ta shtyjë atë në kohë dhe ndërkohë të vazhdojë fushatën e shantazhit fizik, psikologjik dhe spastrimet në Partinë Demokratike. 

Ka ditë që e ka nisur këtë fushatë. Pas pushimeve dhe spastrimeve arbitrare në PD, kanë filluar dhe kërcënimet e dhunshme.

Sot ish- këshilltarja e shtypit e Lulzim Bashës, Desada Metaj është kërcënuar fizikisht nga njeriu më i afërt  i Sali Berishës, duke ju trimëruar se mund të shkonte ta gjente aty ku ishte dhe ta zhdukte.

Shtoi kësaj dhe fjalorin e një banditi kur kërcënon një femër, dhe ti i kupton mirë tani prioritetet që ka Sali Berisha në Partinë Demokratike.

Nuk di nëse Prokuroria do merret me ketë çështje, por PD pa diskutim qe do përballet me ketë vale dhunuesish. 

Duke u ndjerë i pasigurtë, ai tani do të shtyjë në kohë ballafaqimin me grupin parlamentar dhe do të krijojë klimë terrori mbi gjithë ish- mbështetësit e Lulzim Bashës, duke i dhënë selisë së PD trajtën e një reparti ushtarak, që mbrohet nga bandat e tij.

Kjo gjendje psikologjike e tij është e kuptueshme, pasi ai më pak se kushdo tjetër është i interesuar të ketë një Parti Demokratike të madhe.

Në psikozën e luftës ku ka hyrë me SHBA, ai është gati të pastrojë dhe tunelet poshtë SHQUP, që ndryshe nga Ilir Meta, të mos jetojë me paranojat që do vdesë në Malin me Gropa, por në ndonjë gropë të SHQUP. Dhe me siguri që aty poshtë ka ndonjë strehim, duhet t'ia nisë nga puna.

Ai që në fakt qesëndisi Lulzim Bashën për dyert e blinduara të vendosura kundër banditëve të tij, sot po përpiqet të kthejë PD në një repart taliban të dhunshëm, ku të mos guxojë të afrohet asnjë njeri normal, që nuk ka ndërmend të rrihet apo të shahet me banditët që mbushin oborrin e tij.

E vetmja gjë që ai ka në mendje tani, është t’i japë kohë vetes sa të mos lejojë askënd që nuk e adhuron atë, të kalojë atë prag. Dhe po e bën me shpejtësi, dita- ditës.

Të gjithë ata që kanë iluzione tek “hapja” e PD, apo bashkëjetesa me Sali Berishën, duhet të marrin më parë “vizën” tek banditët e tij, pastaj të hyjnë në oborrin e PD dhe të quhen anëtarë të saj. 

Pasi t’i ketë poshtëruar të gjithë, pasi të jetë bindur se ata që kanë mbetur janë me të, ai pastaj mund të organizojë “votim” në Këshill Kombëtar për t’i bërë karshillëk SHBA dhe për ta varrosur përfundimisht PD.

Tani për tani do keni punë me banditët e tij. T’i gëzoni!

30 Komente

 1. p
  punetoret e rilindjes

  Meqe po shkruan per bandite e per vota o Mero, nja dy pyetje kemi te kam rixha : Tom Doshi more ato 3 deputete i futi ne parlament se shperndau nder maloke - A - Idete e Socialdemokracise (ngaqe mori me qira 1 mujore PSD) apo... B - Cantat me leke neper fare e fise.

  1. X
   Xhaxhi

   Toma ka votat e tij o idiot i Saliut.. jane votat e fisit te tij dhe fshatareve te tij. Eshte fiks si Shkodra, qe 30 vjet ja jep voten Saliut. Cfare idesh kane ne shkoder apo jane cantat me lek neper fare e fine? Skuth!

   1. m
    mirel

    Fale Tomes ne zonen e tij elektorale nuk gjen asnje familje qe te vuaj per buken e gojes.

    1. N
     Nick_the_dick

     Njëlloj si në zonën elektorale të Al Kapones plako!

     1. m
      mirel

      Ku ka qene zona elektorale e Al Kapones se nuk po me del ne google o shoku dick

    2. S
     Skypion

     Ishte spektakolare ajo qe ndodhi dje ne mbledhjen e Grupit Parlamentar. Te dukej sikur ishim spektator te nje shfaqjeje te teatrit absurd. Ishte me shume se surreale. E papare dhe e padegjuar me pare. Duke filluar nga skenografia: salla e mbledhjeve ne SHQUP; ne murin perballe slogani i Grupit te Rithemelimit: "me te bashkuar, me te forte, me te hapur", logoja e re e PD-se, deputetet te ulur ne ndjenjeset e tyre, Sali Berisha i lulur ne te njejtin vend ku ka qene ulur gjithe keto vite... pra dukej sikur po shihnim nje mbledhje rutine si ato te para nje viti! Ndryshimi i vetem ishte: Alibeaj ne vend te Bashes...!!! Na ishte njehere Basha, Berisha ishte ulur aty ku ishte ulur; erdhi Alibeaj, Berisha eshte i ulur aty ku ishte ulur; do te ike Alibeja, Berisha prape do te jete i ulur aty ku eshte ulur. Ajo qe bente me shume ne sy ishte slogani i shpikur nga Sali Berisha ne murin perballe, pas shpines se Alibeajt. Nuk e kisha menduar ndonjehere qe stili mund te jete kaq poshterues. Sepse, nuk ishte deshira e doktorit per te poshteruar Alibejan, por stili i tij i aksionit politik qe e poshteroi kaq shume ate. Po e njejta pat ndodhur edhe me Bashen pak me pare; nuk deshi doktori ta poshteronte, por stili i tij i politikberjes, e detyroi Bashen te veteposhterohej publikisht. Por pavaresisht qe, ishte stili i te berit politike te doktorit qe krijoi rrethanat e ketyre poshterimeve publike, fakt mbetet qe keta te dy, Basha dhe Alibeaj, u veteposhteruan; e kishin mundesine qe te terhiqeshin, megjithate, me vetedije te plote bene zgjedhjen e vetme qe i conte ne vetposhterim. E them kete, sepse doktori, perkunder shpifjeve te neveritshme te kundershtareve te tij, nuk esht ahmarres; jeta e tij politike eshte deshmitare per kete dhe jep shembuj pafund. Thone "pse doktori nuk thote me Lul Brava" ? Sepse eshte shqiptar, ne kuptimin e virtyteve me te mira te shqiptarit tradicional: Basha ra, u rrezua, eshte ne toke ... prandaj, Berisha nuk e sulmon me. Po te ishte nje gjakprishur apatrid si Rama, bie fjala, jo vetem qe do ta shkelte me kembe, por edhe do ta peshtynte, perqeshte, pertallte. Tek Dymaja, te gjithe ata qe desh ta poshterorin dhe zhduknin heroin, u poshteruan dhe u zhduken vete me rikthimin e tij. Keshtu dote ndodhe pak a shume edhe me personazhet e variantit shqiptar te kesaj rrefenje; dy te paret u poshteruan; te tjeret jane ne radhe... vetem prisni se nuk keni pare gje akoma! Ama, protagonisti shqiptar eshte shume me fisnik se Dantesi francez: nuk niset nga ndjenja meskine e hakmarrjes, por dicka me fisnike, qe shkon pertej tij; qe ka lidhje me partine me te madhe opozitare, me opoziten dhe opozitarizmin ne Shqiperi, e ne fund me vete fatin e demokracise ne Shqiperi. Per t'u rikthyer tek skena e djeshme ne SHQUP, mungesa e Bashes dhe besnikeve te tij, poshterimi i Alibeajt me sloganin e Berishes pas shpine, te gjithe keto jane tregues qe keta leproze te PD-se po mundohen te krijojne nje parti te tyren. Une nuk kam c'tu them, vec t'i uroje suksese ne avanturen e re veteposhteruese. Urime!

     1. x
      xheJ. eN. Bi.

      Skypion ???????????? Ç' na gajase me ato që shkruan...Alibejaj u poshtërua.Po kur u poshtërua nga një shkrim që kishte bërë Dr. Adhamudhi në murin përball !!! Po ta kishte shpallur Amerika non grata ,ç' do thoshje.Po ti thoshte Amerika se gjithë familja është e korruptuar dhe hajdut dhe ka minuar demokracinë ,ç' do thoshje për Alibeaj ???? Po kur na thua se Dr. Adhamudhi nuk është hakmarës .Jo vetëm hakmarës ,po dhe vrasës.Nuk ka nevoj të ti numëroj se populli i di vet. Më e fort është kur thua se është malësor i besës ...më bëre të qesh se Dr. Adhamudhi nuk është malësor ,po sërb dhe një sërb nuk ka patur ndonjëherë besë.Vëllai i Karaxhiçit nuk mund të jetë malësor ,do thuash ti se ka nënën,po nuk ka rëndësi ara ,po fara.Në arë po hoshe grurë ,grurë do mbijë ,po hodhe misër ,midër do mbijë.Edhe fara e Dr. Adhamudhi është sërbe dhe nuk ka mundësi të ketë besë dhe këtë e ka vërtetuar.

      1. D
       Doktori

       Bavo Skypion! Kete rradhe ke bere me shume perparime. Ndryshimet qe bera me dozen e "prepacokilines' te kane ndihmuar te kesh nje senc llogjik me te avancuar se ne diskutimet e meparshme. Gjithashtu i je shmangur edhe termit Doktor per Sali Berishen, qe tregon se keshillat e mia i merr parasysh. Ti mund te perdoresh per Saliun termin Luan, sic te thashe eren e fundit, sepse ky term ka efekte zanor dhe te kujton zhurmen e pyjeve dhe xhunglen e Amazones ku kafshet ulerijne secila per hesap te vet dhe sapo luani cfaqet, ato pshurrin nga frika. Shikoj se sugjerimin tim qe Saliun mos ta quash Doktor por Luan e ke kuptuar pergjysem. Sidoqofte ne se ti ndjehesh jo rrehat qe Saliun ta quash Luan, quaje me mire zuzar sepse te lehteson shpirtin nga komlekset e inferioritetit the te madheshtise qe ai ze ne shpirtin tend. Kjo nuk eshte mire per shendetin tend. Diskutimi yt ne forum, sot ka me shume llogjike se ai i djeshmi. Sidoqofte mundohu qe te perdoresh me shume llogjike se sa ndenja ne diskutim. Ti ke te drejte kur thua se Saliu sapo Basha dha doreheqjen, nuk po e sulmon me gje qe nuk eshte e njejte me rastin e Rames. Ketu gabon ne spjegimin qe ben se ky ndryshim ne trajtim nga ana e saliut, spjegohet me virtytin e Doktorit qe nuk eshte hakmarres, por tolerant. Mungesa jote e llogjikes ne kete spjegim, eshte se Rama dhe Basha nuk jane e njejta gje. Saliu mendon se Bashen e "kllapaqosi", ndersa Rama ka "kllapaqosur" Saliun. Ti i kupton keto gjera te botes se kafsheve dhe une nuk po te spjegoj me gjate, por po te them nje gje nga bota e xhungles. Hijenat kur ngopen me gjahun permjerin ne te. Kete po ben edhe Saliu me Bashen, sepse mendon qe eshte me i forte se Basha. Qe te beje te njejten gje me Ramen ai duhet ta mundi dhe coptoj Ramen si kafshe mishngrenese qe eshte dhe pasi te ngopet mund te shurroje mbi Ramen. Eh, kjo do cakohe i dashuri im pacien, prandaj ki kujdes ne perdorimin e llogjikes ne temen qe dikuton. Kjo tregon se ti ke akoma probleme me trurin ku "fanepsjet" e tua jane me te forta se llogjika. Prandaj mezi pres te te bej testin e "inteligjences", ne rastin me te pare. Kujdes me gjumin, sepse shikoj qe shkruan heret ne mengjes… Te uroj sherim te shpejte Doktori yt psiqiatrik.

       1. x
        xheJ. eN. Bi.

        Doktor .... Është pak pacient i vështirë Skypioni,nuk di në je Psikiatër ,se Skypioni ztë tillë do. " Saliu mendon se Bashën e " kllapaqosi,ndërsa Rama ka " kllapaqosir " Saliun.." Unë do thoshja se Rama i ka ngelur në grykë dhe pë e asfikson.

     2. Z
      Zagali

      Qenke rrot mulliri o qen i Saliut.Opo çfare ke me Tom Doshin? Ai nuk bje njeriu meqafe,shikon punen e tij dhe politiken e tij,po ti ç'verin e sateme ke me ate apo te dhimset bytha e Salit.Bastard.

     3. T
      Toke e xanun,parti e xanun

      Aq sigurimsa e ish sekretara partish,aq kriminel cecene,aq kuqo pollo,aq voksha aq sali lusha me te birin,e mul noka e maloka qe jane mbledh rreth ketij komunisti kriminel,nuk mund te presesh gje tjeter vec krime e kercenime. Ky soj krimineli shpellar ka 30 vjet qe djeg Shqiperine e vret shqiptaret dhe ku popull budalla akoma nuk po meson,kjo mut drejtesie nuk pastrohet nga halet e ketij shpellari. Sado po mundohet amerika te luftoj perbindeshin qe krijoi,nuk po ja gjen ilacin..... Mero edhe bashkim hoxha komunisti saliut nuk po e lexon gazeten Tema ne mengjez. Falangat e saliut jane kudo....

      1. L
       Lan XHABIJA

       Përshendetje Zoti Mero. Shkurt e qartë. Me FAQOSJEN e re të TEMËS, sikur stonon diçka, por, me atë të vjetrën, sikur lexohej më këndshëm. Mbasi mbaron leximin e një artikulli, dhe e përfundon, automatikisht kalon tek fillimi fare, ku duhet të rifillosh nga e para. Kështu, lodhemi e shqetesohemi duke u acaruar. Ne duam të lexojmë TEMËN, por kjo faqosje e re, nuk na e krijon këtë mundesi. Me konsiderate. Lan XHABIJA

       1. D
        D.Didani

        Lan Xhabija e ka mire,ashtu eshte! Faqosja e re nuk eshte komode! "Ideatoret" qe bejne ndonje gje te re ,e bejne ,jo se duhet...por duan te "Krijojne" !

       2. L
        Leo

        Tashti edhe Merua edhe Cupi po e shohin se PD do ta zgjedhe Berishen dhe jane hutue. Teoria se vendimi i gjykates do apelohet se Amerika do sjelle provat po ju del huq. Amerika nuk ka prova dhe Alibeaj e conuk apelojne gja se thjesht rregjistrim ka ba gjykatesi. Se cfare vendimit presin e dine Alibeaj e Mero me Cupin.Nuk i morri zhelet kot Bardhi e Basha e iken prej godines se e dine se kane dale jashte loje. Kane lane Alibeajn me u talle me Alibeajn

        1. m
         mirel

         Ha ha ha..Amerika nuk ka prova thote kelyshi i Salikriminelit. Po pse mo kone cfare detyrimi ka Amerika te sjelle prova ne gjykatat shqiptare?

         1. T
          Truth

          Amerika te ben gjemen kur nuk e pret.... ne diten e inagurimit, sa të të merren mënt e te thyesh qafën kur te te nxjerr listen me gabime, Po flisni per sherbimet e USA or zoterinj. Folini mendjes!!!

        2. G
         Gjithmone e verteta

         Po po tani è gjete. Per cilet bandite e ke fjalen? Per Ata te rilindjes qe gjasme po hyjne ne burg. Te kini turp qe merreni me Salen e jo me problemet madhore te vendit. Ne vend te jeni zeri I popullit, po' ngordhni Duke leshuar trakte anti opozite. Te paafte

         1. U
          Unfortunately

          PD eshte sekt, eshte nje klan krahinor dhe kriminal. Te tjerat jane llogje. Do ngordhe kur ti ngordh lideri i tyre. Humbje kohe te merresh me ta , pervecse Fevziut qe ka plot kohe te humbe.

          1. "
           "BOHOTINA"

           Plotesisht dakort me Luan Xhabija. Na i ke vershtiresuar shume. Kthe sa me pare. Reformat behen per mire, per me te thjeshten e jo per me te veshtiren...

           1. N
            NjeQytetarOptimist

            Parti halabakesh.. Dua te kthehem pak tek kontrata e TAP-it. Kam nje pyetje per palen greke apo ate Azerbajxhanase (kushdo qe perfiton nga kjo kontrate): Cfare perfiton shteti ku ti ke ngritur tubat tej e tej territorit te atij vendi nga perfitimi yt ?!?! Asgje !! Dhe atehere une mbledh Parlamentin dhe e kthej ate kontrate ne nul. Ti shko ku te duash dhe ankohu sepse territori shqiptar nuk eshte kolonija jote.. Ste del Parlamenti per fuqi ligjore ?!?! Ktheje ne Referendum ta vendosi populli.. Thuaj Gjykates Nderkombetare keshtu vendosen vet qytetaret shqiptar.. Po si nuk keni turp ?!?!. Te fitoj strufja e nje azerbajxhanasi miljarda nen token tende.. Vetem nje kriminel ose antishqiptar e lejon dicka te tille.. Ta kaloje tubin nga te doje po spati profit per shtetin shqiptar.. O te mallkuar qe bliheni me nje cante parash.. Keshtu thote kontrata thote qeverria.. Cfare kontrate, e skllaverimit ?!?! Ai po thyen marreveshjen e Minskut dhe po bombardon njerez, keta thone keshtu thote kontrata.. 2 duar jane per nje koke plako dhe kur ti po perpiqesh te besh miljarda nen kurrizin tim, une te vendos rubinetin dhe as dua tja dij kur po vuaj vete.. Qeverri, kontrata e 2013-es eshte shfrytezim I territorit tend per perfitimet e dikujt tjeter.. Kush eshte ai shtet qe mund te pranoj dicka te tille ?!!! Jazek ju qofte..

            1. S
             Shota

             Banditi quhet Myftar Lumneshi. Ka pastruar leket e Zebit me lojra fari ka hotele ne Gjermani, i lidhir me klanin Osmani debuar me burg per droge dhe ka ble gjithe vilat tek lagje e Saliut

             1. G
              Gazetar

              Banditi quhet Alqi Bllako i cili u arratis nga Shqiperia.

              1. G
               Gazetar

               Banditi quhet Alqi Bllako i cili u arratis nga Shqiperia.

               1. P
                PA EMËR !

                Mero, po te bej nje pyetje dhe s'dua pergjigje; ke vendosur qe te te mos preket Lufti Dervishi dhe Ismahil Kadare? Kjo tregon linjen tende te demokracise njesoj si ish shpirterori yt Sali Karaxhiç Berisha. Nje çudi per ty!

                1. K
                 Koli

                 Me zor pres te kalojne vitet shpejt,qe plaku Mere te shkoje tek 80,dhe ta bien me karroce me te shtyme nga Muli ne Parlament.Pa vdek Sala,Shqiperia keshtu do vazhdoj,vrasje,djegje,mitingje koti per naften,etj,etj.Spaku po e tregon per dite qe eshte vegel ne duart e Sales,merret vetem me krahun e Majte,dhe per gjithe keto Zullume me vrasje dhe korrupsion te kohes se Saliut,as nuk shprehet fare.Ku eshte Peshku i madh Adriatik Lalla,as edhe nje gjys ore burg nuk ka bo deri tani,pse?Sa te jete Likja gjalle asnje nga krahu tyre nuk denohet,e hapi gojen kundra Likes,Nard Koka tani eshte ne Burg,fliste Izeti shkrete me fakte kundra Saliut,tani po kalbet ne Burg.E kuptoni or Shqipe se kush e komandon akoma Sistemin ne Shqipni,Sala plus Like,vetem keto,Edi eshte nje cope Idioti qe vetem mush e zbraz,shume shpejt keto kerrmat e mesiperm do ja mbledhin keq lakun dhe Ed Parisit,prisni dhe do shikoni.

                 1. B
                  Bujar Kanapari

                  Alibeaj, me kujton historine e nje djaloshi fshatar nga Kavaja, qe i kish hipur ne koke te kalonte ca dite me komshien e tij jo me shume se 50 m larg. Per te realizuar endrren, inskenoi martesen me te, duke e mashtruar komshien nepermjet largimit ca kohe nga familja. S' ke ca bisedon me prinderit se jemi dere me dere, nuk bien dakord, por largohemi ca dite se kam siguruar nje vend. Pastaj familjet tona do ta pranojne martesen tone dhe ashtu bene. Babai vajzes, kishte qene oportunist. Pune e madhe se jemi dere me dere, ne gjak nuk jemi. U deshen, u martuan. Ne qytet martohen me hyrjet perballe ne te njenjten shkalle pallati. Ne fshat jemi akoma me te vjetren Pasi kaluan 10 dite a dy jave, komshia meson se eshte mashtruar dhe fillon te qaje. Mos qaje, se do shkojme te dy tek baba jot. Pergjegjesia do te bjere mbi mua, ti do te jeshe e pafajshme ne kete histori dhe ashtu neri, drejte ne shtepine e komshijes me te per dore. U kthyen shyqyr, dhe dolen te gezuar te prisnin ciftin e ri. Sapo hyn brenda, djali ju drejtua babes se komshies.. Si ore e humbem fare ne i tha, por ne jemi dere me dere, pune te rijsh, kemi gabuar shume. Nuk behet gje kjo pune qe u nis per te mire, u nxituam shume, lame nam para fshatit, eshte gje e shemtuar. Megjithate, ne respektin si komshij do ta ruajme, sikur nuk ka ndodhur asgje, do ta kalojme edhe me mire. Do flasin ca dite dhe cdo gje do harrohet. I shkreti baba i komshies qe njihej si burre i urte, megjithese u shtang nga ato qe degjoi, nuk kishte cte ndreqte me, i tha gruas te sillte shishen e rakise.

                  1. a
                   andi

                   Sa njerëz primitiv ka Shqipëria shkretë. Dëgjojnë pordhët e ndonjë gazetaruqi që Bllako është arratisur dhe e marrin të mirëqenë.

                   1. M
                    Medi Belortaja i vërteti fare.

                    Mero Baze, një super-inteligjent. Intelektual, gazetar klasi, guximtar dhe trim. Respekte!

                    1. N
                     Ner Mingjozi

                     Merobazetari gjthsh eshte skiator me çorape, kercim se gjati- para-mbrapa-kokeposhte, shtytje gjyle e hedhje çekiçi nga majëmali, kapës dhish dhe hardhucash, hero kooperativist, radist me spango, pergjues, telefon I prishur, pabyths, legen dhe bukurosh vallëzimi.

                    2. M
                     Mallkimi i Shqiperis Myslymanizmi.Vari i shqiptari

                     Nje keshille per Mero Bazen.Qe te mund te luftosh sa me shume, kunder Sales ,do te rekomandonja te krijonje nje parti me Tak Njgjelen, Ferr Cupin,Tak Brahon e kryetar Mjeron. Tani donja te benja nje krahesim moral tuajen dhe Sales ne popull,dilni ju te katert te votohi perballe Sales,jam i bindur qe ju do fitoni ,me te vetmin kusht , qendrat e votimit te jene WCte publike

                     Lini një Përgjigje