Kur është shkarkuar Belind Këlliçi? 

6 Prill 2022, 19:51Editorial Mero Baze

 

Sot pashë për të disatën herë radhazi Sali Berishën që drejtonte mbledhjen e atij që quhet Komisioni i Rithemelimit të PD. E dimë që është thjesht një frazë dhe jo një institucion, por kemi së paku që nga muaji dhjetor, që dëgjojmë Sali Berishën se tani do t'ia rinisë nga e para dhe do bëjë një parti me rregulla dhe institucione.

Dhe për këtë e nisi me Komisionin e Rithemelimit. Mblodhi 27 vetë dhe në krye të tyre vendosi Belind Këllëçin. Caktoi disa hapa që do hidheshin deri tek Kuvendi që do rizgjedhë kryetarin e partisë së “rithemeluar”. 

Por ka së paku një muaj që ka harruar fare që ka zgjedhur në krye të këtij Komisioni, Belind Këlliçin, dhe i drejton vetë mbledhjet. Edhe sot e drejtoi vetë dhe bëri përjashtime, sugjerime dhe linçime të armiqve të vet, në emër të Komisionit që do ribashkojë opozitën.

Nuk kemi ndonjë kuriozitet se si di të sillet Sali Berisha në krye të një partie, qoftë dhe një partie që ka kthyer copën e kostumit nga faqja tjetër, që të duket e re.

Ajo që e bën qesharake gjithë këtë përpjekjen e tij për të “shkruar një histori të re”, është pikërisht zhdukja e Belind Këlliçit pa njoftim. 

Nuk është se ndodh për herë të parë me ata që emëron kryetar. Por së paku Eduard Selamin nuk e zboi dot pa zhurmë. Ju desh t’i nxirrte një badigard tek dera ta qëllonte.

Me Tritan Shehun  më 1997 e pati më të lehtë. I dërgoi pastruesen në zyrë dhe ajo e njoftoi “të ikë pak shpejt se do vijë Doktori”. Dhe Tritani s’u duk më për 8 vjet, deri më 2005. 

Tani me rikthimin përmes Grupit Rithemelues ka harruar fare të njoftojë së paku që Belind Këlliçin e ka shkarkuar, ose ka dhënë dorëheqje, që njerëzit së paku të mos mendojnë se Kuvendi është bërë më 22 mars dhe është rizgjedhur Berisha.

Sjellja e tij prej “prijësi” është një leksion për të gjithë ata “entuziastët” që deshën të na mbushnin mendjen se këtë radhë Berisha do respektojë demokracinë e brendshme dhe rregullat e vendosura bashkërisht. Në fakt të vetmin rregull që po respekton, është që të mos lëshojë karrigen e kryetarit dhe ta përdorë atë për hallin e vet.

Me të njëjtën lehtësi sot u përpoq të shpallte dhe shkarkimin e Enkelejd Alibeaj nga kryetar i grupit parlamentar.

Ndoshta ka harruar por e ka shkarkuar një herë më 18 dhjetor. Por problemi që ai ka me Parlamentin, është se së paku deri në shtator ai është deputet i përjashtuar nga Partia Demokratike. Kur të nisë sesioni i ri i legjislaturës, PD duhet të shprehet përsëri për të, nëse do ta pranojë anëtar apo jo.

PD natyrisht që nuk do ta pranojë, por nëse partia e re e “Foltores” do ta ketë kryetar grupi Berishën, mund ta deklarojnë. Deri atëherë mund të jetë bërë dhe kryetar partie i “Foltores” dhe mund ta ketë shpëtuar Këlliçin nga sikleti që ka harruar që e ka zgjedhur kryetar. Se dhe mosha bën të vetën.

30 Komente

 1. 1
  1

  Te gjithe trushplaret qe i shkojne nga pas harojne qe njeriu ne kete moshe nuk ndryshon.Eshte si te maresh nje shkop te thate e te kerkosh ta drejtosh,ai vec do thyhet ,nuk drejtohet dot .Shume nga ata qe vajten nga qefmbetjet me Bashen shpejt do pendohen dhe do ulerasin :KU JE LULEZIM. Saliu dalngadale do heqi lekuren e qengjit qe ka hedhur dhe do i dali egersia dhe poshtersia qe ka pasur,natyrisht neqoftese do kete kohe,se mos zgjohet SPAK-u dhe na e heq nga kurizi

  1. M
   Metush Mon Kokvogli

   Ecte nje plak rruges, dhe fliste me vehte, i kam breket me llastik, i kam breket me ushkur, etj. e keshtu ky refren, pa mbarim, me Saline, pa Saline, PD-ja ka marre perupinë….

   1. S
    Skypion

    Nder cilesite qe e shquajne Berishen nder politikanet e tjere shqiptare eshte raporti korrekt qe ai ka me bashkepunetoret e tij. Edhe armiqte me te keqinj, ia njohin kete cilesi; dhe kjo per faktin qe, nje raport te tille, ai e ka edhe me kundershtaret dhe armiqte e tij, te cilet i njeh, i respekton dhe i lufton si te tille. Nuk ka as mik as armik, qe te dale e te thote se "Berisha me doli nga fjala". As edhe nje. Meqe jemi ketu, krejt e kunderta ndodh me kundershtarin e tij, Edi Ramen; ne kete aspekt Rama eshte ku therret qameti si i thone; ai jo vetem qe nuk e njeh korrektesen ne raport me bashkepunetoret e tij, jo vetem qe i tradheton sa here te doje, por edhe tallet me ta pa meshire kur u punon rrengje. Kthehemi tek doktori. Qe ne fillim te fushates se tij politike te "Foltores", i shpalli publikisht, para te gjithe opinionit publik, qellimet e tij. Qe ne fillim fare pat deklaruar qe do te kandidonte per kryetar te PD-se. Ka qene aq i qarte ne kete pike, sa nuk i le vend askujt per spekulime. Me te qarte nga te gjithe, kane qene e jane bashkudhetaret e tij te "Foltores". Zoti Belind Kellici ka shkelqyer politikisht gjate ketyre muajve. Protagonizmi i tij, gje e rralle kjo, eshte pare dhe po shihet me simpati nga koleget dhe me respekt nga kundershtaret e tij. Mund te thuhet me plot gojen se zoti Kellici eshte nje yll ne ngjitje ne PD. Ne rrethana normale, do te ishte nje nder kandidaturat me te mira per kryetar te PD-se; ne fakt eshte i tille edhe ne kete situate ku gjendet aktualisht PD-ja. Mirepo, sic e kemi thene edhe me pare, rrethanat jane te tilla, qe e detyrojne Sali Berishen, te marre drejtimin e partise, te pakten deri sa te normalizohet gjithcka. E kemi thene gjithashtu, se doktori eshte i denuar ta luaje kete rol, madje edhe perkunder deshires a vullnetit te tij. Eshte mbeshtetja masive e demokrateve qe e detyron ate te luaje kete rol. Levizja e tij politike ne kete moment, eshte me detyrim-percaktim, pikerisht prej kesaj mbeshtetje. Kjo mbeshtetje e ka bere ate praktikisht kryetar te PD-se. Kjo eshte evidente per te gjithe. Cdo zgjidhje tjeter alternative, gjithmone flasim per kete periudhe riorganizimi dhe normalizimi te opozites, do te shihej si nje fyerje ndaj besimit qe demokratet e thjeshte i kane dhene atij. Berisha kurre nuk do ta bente nje gafe te tille. Pertej kesaj, ka edhe nje arsye praktike: vetem Berisha mund ta beje te mundur bashkimin e PD-se. Ashtu sic beri te mundur shpetimin e saj nga vdekja pothuaj e sigurt me levizjen e "Foltores". Askush tjeter ne PD, sado me peshe politike, sado i nderuar dhe i respektuar qe jete, nuk mund te bente gje; madje te gjithe te nderuarit dhe te respektuarit e PD-se te mblidheshin, nuk do te benin as te mijten e asaj qe beri dhe po ben Berisha; Basha do t'i kishte shtypur kollaj; do t'i kisht emjaftuar vetem indiferenca e doktorit; e ne fakt, ishte pikerisht fale kesaj indiference qe ai e spastroi PD-ne nga te gjithe ata qe konsideroheshin pesha te renda; do te ishte rikthimi i vete Berishes, qe ta hidhte tutje kete spurdhjak. Keshtu, ne keto rrethana, Sali Berisha eshte domosdoshmeri per PD-ne ne radhe te pare dhe per opoziten ne pergjithesi, si mundesia me e mire per te mundur ate (Ramen) qe e ka mundur dy here dhe ata (socialistet) qe i ka mundur kater here.

    1. K
     Kocka per skypion haaaa

     Skypion byrek me gjize, pace plenci , groshe ne akshem futi nje te fshire buzeve me dore dhe perpara te Ylli Rakipi Arjane Cani behuni bashke per ndonje kocke qe ju hedhe komunisti Berrisha

     1. S
      Sali Ram Berisha

      "Skypion"! Si shume te gjate i bene komentet mor militant i dashuruar me prijsin, me te shkurter mor evlat, me te shkurter. Nqs komenti eshte me i gjate se shkrimi i cili komentohet, ai nuk eshte me nje koment, por eshte nje kundershkrim i shkruar si reagim i "naipit", kur "daja" preket ne seder nga ata qe nuk jane ne nje mendje me "dajen" Ç'ashtu or najp, ç'ashtu.

      1. S
       Sali Ram Berisha

       "Skypion"! Si shume te gjate i bene komentet mor militant i dashuruar me prijsin, me te shkurter mor evlat, me te shkurter. Nqs komenti eshte me i gjate se shkrimi i cili komentohet, ai nuk eshte me nje koment, por eshte nje kundershkrim i shkruar si reagim i "naipit", kur "daja" preket ne seder nga ata qe nuk jane ne nje mendje me "dajen" Ç'ashtu or najp, ç'ashtu.

       1. S
        Sali Ram Berisha

        "Skypion"! Si shume te gjate i bene komentet mor militant i dashuruar me prijsin, me te shkurter mor evlat, me te shkurter. Nqs komenti eshte me i gjate se shkrimi i cili komentohet, ai nuk eshte me nje koment, por eshte nje kundershkrim i shkruar si reagim i "naipit", kur "daja" preket ne seder nga ata qe nuk jane ne nje mendje me "dajen" Ç'ashtu or najp, ç'ashtu.

        1. S
         Sali Ram Berisha

         "Skypion"! Si shume te gjate i bene komentet mor militant i dashuruar me prijsin, me te shkurter mor evlat, me te shkurter. Nqs komenti eshte me i gjate se shkrimi i cili komentohet, ai nuk eshte me nje koment, por eshte nje kundershkrim i shkruar si reagim i "naipit", kur "daja" preket ne seder nga ata qe nuk jane ne nje mendje me "dajen" Ç'ashtu or najp, ç'ashtu.

         1. S
          Sali Ram Berisha

          "Skypion"! Si shume te gjate i bene komentet mor militant i dashuruar me prijsin, me te shkurter mor evlat, me te shkurter. Nqs komenti eshte me i gjate se shkrimi i cili komentohet, ai nuk eshte me nje koment, por eshte nje kundershkrim i shkruar si reagim i "naipit", kur "daja" preket ne seder nga ata qe nuk jane ne nje mendje me "dajen" Ç'ashtu or najp, ç'ashtu.

          1. S
           Sali Ram Berisha

           "Skypion"! Si shume te gjate i bene komentet mor militant i dashuruar me prijsin, me te shkurter mor evlat, me te shkurter. Nqs komenti eshte me i gjate se shkrimi i cili komentohet, ai nuk eshte me nje koment, por eshte nje kundershkrim i shkruar si reagim i "naipit", kur "daja" preket ne seder nga ata qe nuk jane ne nje mendje me "dajen" Ç'ashtu or najp, ç'ashtu.

           1. S
            Sali Ram Berisha

            "Skypion"! Si shume te gjate i bene komentet mor militant i dashuruar me prijsin, me te shkurter mor evlat, me te shkurter. Nqs komenti eshte me i gjate se shkrimi i cili komentohet, ai nuk eshte me nje koment, por eshte nje kundershkrim i shkruar si reagim i "naipit", kur "daja" preket ne seder nga ata qe nuk jane ne nje mendje me "dajen" Ç'ashtu or najp, ç'ashtu.

            1. S
             Sali Ram Berisha

             "Skypion"! Si shume te gjate i bene komentet mor militant i dashuruar me prijsin, me te shkurter mor evlat, me te shkurter. Nqs komenti eshte me i gjate se shkrimi i cili komentohet, ai nuk eshte me nje koment, por eshte nje kundershkrim i shkruar si reagim i "naipit", kur "daja" preket ne seder nga ata qe nuk jane ne nje mendje me "dajen" Ç'ashtu or najp, ç'ashtu.

             1. T
              Taulant

              O Karooo mos shkruj kaq gjate se nuk te lexon njeri, te qifsha trute!

              1. x
               xheJ. eN. Bi.

               Skypion ...rrofsh për komentet që bën ,se në mungesë të estradave kemi komentet e tua.As me " Portokallin" nuk mund të gajasemi kaq shumë. Skypion ,kur krahason Berishën dhe Ramën se kush është më zemërgjër po të pyesësh të gjithë shqiptarët se ç' do preferonin më shumë " poshtërimin " nga Rama apo vrasjen nga Berisha ,të gjithë do zgjidhnin poshtërimin e Ramës. Të gjithë ata që janë agravuar dhe kanë kundërshtuar Dr.Adhamudhin ose i ka dërguar në botën tjetër ,ose kanë shënjat e plagëve akoma ose " trimat" e tij i kanë tmerruar.Shëmbuj të këtyre rasteve ka me shumicë dhe i ka përsëritur M.Baze me qindra herë. Sa për Këlliçin e gëzoi për nja dy ditë postin e Kryetarit dhe duhet të jetë shumë i kënaqur me kaq .

            2. L
             Lugu gjat

             Gungaci intrigant gjithe pronat I ngaaterovi me nga 3 4 pronare ja dhe kopene e bastardeve te quajtur PD 3 4 pronare i beri. Ta gezoni kete di te beje ate ben

             1. N
              Nush Daija

              Ky kerriçi a eshte egjyptian apo rom? Pd-ja po hapet edhe ndaj ketyre komuniteteve. Besoj se do vije në pushtet sepse ka 1 milione egjyptiane ne Shqipëri. Rrofte Saliu i III, mbeshtetesi i romeve

             2. m
              malsori

              Ata qe mendojne qe Saliu do te ndryshoj eshte e kote qe shpresojne njesoj si te beje gjeli veze ose keta jane lepirsat e Saliut. E tha Namik Hoti katunari do plumbin qe te zbres nga kali.

              1. E
               Emiljano

               Po cfare belind krrici thua o Mero,ai eshte thjesht nje bythlepires tjeter ke turma e talebaneve qe ndjekin na pas qoftelargun

               1. T
                Taras Bulba

                Belind Kellici pune gabeli

                1. N
                 Nush Daija

                 Ky kerriçi a eshte egjyptian apo rom? Pd-ja po hapet edhe ndaj ketyre komuniteteve. Besoj se do vije në pushtet sepse ka 1 milione egjyptiane ne Shqipëri. Rrofte Saliu i III, mbeshtetesi i romeve

                 1. n
                  nul moka

                  Jo Këlliçi, por edhe Rama me Shqeren të ngrihen nga varri, ky nuk i hap rrugë.

                  1. J
                   Jevgu Kellici

                   Talle trapin Mero me jevgun Kellici . Jevgu ishte sa per te thene, per te genjyere ata pak qorra qe i kane ngelur komunistit Berrisha PD eshte biznes privat i familjes kriminale Berrisha si munde t'ja fali biznesin nje jevgu

                   1. K
                    KOZi...

                    Kelliçi nuk dij se ca race eshte por nuk eshte i rastesishem ! Edhe paraardhesi i tij Mytezim Kellici ka qene deputet ne vitet 1924 ! Per kuriozitet mundeni te shikoni kur Komisioni i rithemelimit ben deklarata shtypi se kush i firmose keto se nuk firmosin 29 vete. Ai qe firmose eshte i pare mes te barabarteve ! Dhe me qe nuk ka kryetar Komisioni normal mbledhjet i drejton me i vjetri ne moshe e ky eshte Berisha !!!

                    1. N
                     Nevojtore foltore

                     Ky deputeri i 1924 jevge ishte ? Po ka shume me mbiemra te njejte o palle nevojtore foltore

                    2. p
                     piktori

                     Me kujtohet fundi i viteve ,90,kur Ramiz Alia filloi te ashtequajturin "mekanizmin e Ri ekonomik",nje burre i mencur i pate thene atehere Ramizit, se ky,"Mekanizmi i ri ekonomik "eshte gje e mire,porse ingranazhet i ka te vjetruara",e do te thyhen rruges.

                     1. S
                      Spak

                      Ishte kerric e beri Saliu gomar!

                      1. a
                       arqile

                       Turp per kedo perfshi edhe kericin qe ndjekin kriminelin hajdutin shkateruesin e demokracise salen agjent te milloshrvicit i cili e ka realizuar misionin e shkaterimit te shqiperise.Pa tjeter perendia do i veri gjerat ne vend e shume shpejt ai dhe familja e tij por edhe ata qe e ndjekin akoma kermen do gjejne gropen vete.

                       1. N
                        Një qytetar

                        Vërtet nuk e dini kur është shkarkuar Këlliçi, zoti Baze? T'a them unë, atë ditë që u ngarkua.

                        1. B
                         Bubuzhel Berati

                         Batuta me e bukur ...u shkarkua diten qe u zgjodhe . Te lumte

                        2. S
                         Skenderbegasi

                         Qe ne krijimin e partise demokratike gjithmone ka qene e rrezikshme te kishje te drejte kur Saliu e kishte gabim. Finokeria satanike, nje mendje e piste djallezore, nje tinzar pritash I gatuar ne kanun qindra vjecar I erdhi Vendit si nje ogur fatkeqesie dhe si nje koqe qelbi sllave, ne trupin e Shqiperise, me disa deputet hajvan katundi pretedent per NON GRATA. Nuk mund ti kuptosh keto mendje idiote pervec ne se fijet e tyre I terheqin armiqte tane. Nuk do jete vone dhe nga te gjitha gjerat qe do humbasin, vetem per trurin do ti mari malli. Kjo race tutkalli nuk c'gjitet kollaj. E kini pare macokun plak kur hyne ne SHQUP I duket vetja sikur ka "pushtuar" Kievin.

                         Lini një Përgjigje