“Standardi” i ndëshkimit të Tahirit ndëshkon drejtësinë 

14 Prill 2022, 18:54Editorial TEMA
“Standardi” i ndëshkimit të Tahirit ndëshkon

SPAK ka përsëritur në rekursin drejtuar Gjykatës së Lartë akuzën e tij për lidhjet e Saimir Tahirit me kushërinjtë e tij që trafikonin hashash në Itali, duke përdorur influencën e pushtetit të tij si ministër. Tani kjo dosje është gjykuar dhe rigjykuar disa herë dhe nuk mund të bëjmë komente për vendimet e gjykatave, por për standardin e vendosur për hetimin e zyrtarëve të lartë.

Standardi i vendosur për hetimin e Saimir Tahirit vë në shënjestër çdo devijim, qoftë dhe etik, të një zyrtari të lartë nga detyra e tij, duke u penalizuar qoftë dhe për përfolje apo për shpërdorim detyre. Moszbatimi i këtij standardi njësoj për të gjithë e kthen procesin ndaj tij në një linçim personal, për shkak te mungesës se mbështetjes politike.

Prandaj debati duhet mbajtur tek  zanafilla e nisjeve të hetimit.

Çfarë do të kishte ndodhur fjala vjen nëse standardin Tahiri drejtësia shqiptare do ta kishte përdorur për Shkëlzen Berishën në rastin e skandalit të lobimit të tij për një përfitim të kompanisë çeke që mori OSSHE , e cila përfitoi nga lobimi një zbritje rreth  60 milion euro nga buxheti i shtetit shqiptar?

Çfarë ka bërë Shkëlzen Berisha? 

Në një email që u zbulua dhe u pranua zyrtarisht si provë, i drejtorit të CEZ për Shqipërinë, Hejsek, bëhej fjalë për një takim që u nevojitej me kryeministrin Berisha për një aferë që ka të bëjë me çmimin e energjisë elektrike, takim që duket se ishte lobuar nga i biri i Sali Berishës. Në email thuhet se pas takimit me Berishën, do të bëhej takimi me të birin.

Vendimi i qeverisë që u lobua nga ky takim, ka një impakt prej 60 milione dollarë në dëm të ekonomisë sonë.

Shkëlzen Berisha u mbrojt se ai nuk mban përgjegjësi se çfarë shkruajnë në emaile të tjerët për të.

Këtë argument në fakt duhet ta përdorë për mbrojtje Saimir Tahiri, se ai vërtet nuk mban përgjegjësi çfarë thonë në telefona kushërinjtë banditë. Por ndryshe nga Tahiri,  për Shkëlzen Berishën, ngjarja provohet. 

Pas publikimit të emalit të drejtorit të CEZ për Shqipërinë, Hejsek, drejtuar nëndrejtorit të CEZ-it ne Pragë, Tomas Pleskac, më 28 janar 2010, gazeta TemA bëri një kontroll të fakteve me axhendën e kryeministrit Berisha në ato ditë, dhe rezulton se të gjitha faktet në email, provohen nga axhenda e Berishës si kryeministër.

Drejtori i CEZ për Tiranën, Hejsek, i shkruan eprorit të tij se takimin me të birin e Berishës do ta bëjnë nesër, pas ardhjes se kryeministrit.

Nga verifikimi i axhendës së Berishës rezulton se në datën 29 janar, Berisha është kthyer në Tiranë nga një delegacion i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, ku ka lobuar për të rritur presionin ndaj opozitës për t’u rikthyer në Kuvend. Berisha ka dalë para gazetarëve më 29 janar dhe ka treguar se çfarë kanë kërkuar në Këshillin e Europës për rikthimin e PS në Kuvend.

Nga ana tjetër, Hejsek, duke i shpjeguar klimën rreth kryeministrit, shefit të vet, thotë se e ka takuar Berishën një ditë më parë në takimin me investitorët e huaj, dhe ai i ka thënë se kishte kënaqësi që do të takohej me të përsëri.

Nga axhenda e verifikuar e Berishës, rezulton se në datën 27 janar, Berisha ka takuar investitorët e huaj në Tiranë. Zyra e tij ka njoftuar se “kryeministri Berisha përshëndeti dje pasdite takimin e Shoqatës së Investitorëve të Huaj të Shqipëri (FIAA), organizuar me rastin e fillimit të aktivitetit për vitin 2010”.

Pra të gjitha detajet e emalit të Hejsek qëndrojnë dhe provojnë faktin se takimi me të birin e Berishës ishte pjesë e programuar e axhendës që do të kishte nëndrejtori i CEZ nga Praga në Tiranë, takim që duhet të jetë kryer më 30 janar.

Pra nuk është vetëm emaili që përflet Shkëlzen Berishën, por gjithë axhenda e Kryeministrisë ato ditë, që provon emaili. Prokuroria injoroi kërkesen për padi penale nga Komisioni Hetimor Parlamentar.

Pra kemi një bisedë mes dy kushërinjve të Saimir Tahirit për të cilën kërkohet 12 vite burg, ndërkohë që shumica e kushërinjve janë liruar nga burgu, ndërsa për Shkëlzen Berishën, të cilit i provohet përfolja në emalin që i ka kushtuar Shqipërisë 60 milionë euro, pushohet çështja. 

Përdorimi i dy standardeve nga drejtësia shqiptare në këtë rast, tregon se standardi i ndëshkimit të Tahirit, në fakt ndëshkon drejtësinë shqiptare e cila është selektive dhe nën impresionin e paprekshmërisë së Sali Berishës.

I njëjti standard turpëron drejtësinë shqiptare në rastin e bisedës së përgjuar mes Ilir Metës dhe Dritan Priftit. Gjithë mbrojtja e Ilir Metës dhe Sali Berishës për këtë rast, është përqendruar të hedhin poshtë kasetën duke e quajtur “që nuk ekziston”. Në fakt ekziston hetimi i Prokurorisë për ngjarjet që paraqiten në kasetë që provojnë se ato kanë ndodhur.

Pra kërkesat e Ilir Metës për vende pune, premtime bakshishesh nga Prifti për leje hidrocentrali etj, nuk janë muhabete përgjimi, por ngjarje që kanë ndodhur dhe që Prokuroria i ka provuar në dosjen e saj, por që drejtësia e la në rrugë.

Përfolja e Saimir Tahirit nga kushërinjtë  është dënuar, kurse përfoljet e bisedës mes Dritan Priftit dhe Ilir Metës janë provuar, por nuk janë ndëshkuar.

E njëjta paralele është dhe me ndëshkimin e Saimir Tahirit për shpërdorim detyre. Standarti që ajo krijon për një titullar institucioni, është shumë i lartë dhe i dobishëm për të hetuar 21 janarin. Sali Berisha në orën 19: 30 të mbrëmjes ka pranuar publikisht se ka fakte që sulmi ishte një puç shteti, kurse të nesërmen më 22 janar thotë që i ka të gjitha regjistrimet e kamerave të Kryeministrisë, ndërkohë që ekspertiza amerikane provoi se serveri është zhdukur  në orën 01: 30 minuta të mesnatës mes 21 dhe 22 janarit, për t’i zhdukur si prova.

Merrni standardin e gjykimit të Saimir Tahirit dhe çojeni para drejtësisë. Ose pranoni që ky është standard vetëm për dikë që nuk ka mbështetje politike, por jo për ata që kanë bërë gjëma në këtë vend.

52 Komente

 1. E
  ENTSOE

  Plotesisht e vertete kjo qe shkruan me Kaq burreri dhe professionalism! Mendoj se do veje haka Tek I zoti, vonon, por nuk harron!!

  1. b
   ben.

   O mero kushurinjte e tahirit trafikon droge. Keta ceket benin bisnes te ligjshem. Mbase ty cdo bisnes te duket trafik ,nisur nga aferisa me rilindjen. Por nuk eshte njelloj te transpotrosh 1 ton droge, me transportin e 1 megawat energji elektrike.

   1. k
    kthhh

    Krimet e Berishes nuk jane kurre krime per ju serbo-shpellaret. Nuk eshte transport energjie por korrupsion o bastard Berishian. Rilindja ka bere gabim shume te madh qe lejoi Arben Krajen ne krye te SPAK. Eshte gabim po aq i rende sa i votimit te Metes per president.Veprime me pasoja te renda per kombin.Turp.

    1. U
     Un kot

     Ca bisnesi te ligjshem mor ben or ben. me leket e tua dhe te miat ore do e hiqni proshutin nga syt apo do flasim vetem se urrejm ramen.

     1. M
      Mondi

      Mos u lodh te na tregosh sa injorante je o Ben se dallohesh nji jave larg qe je tunxh.Ai qe I ngjesh ti nje megavat prape hajdut quhet,madje me prova.Le pastaj ti numurojme ato te tjerat ,por tunxhave si ty vetem xhaxhit u vinte hakut.

      1. x
       xheJ. eN. Bi.

       O beno... Ku e gjen gjithë këtë mënde ? Ti më shumë të vjen keq se italiani pi drog dhe nuk të dhimbset se njerzit e tu paguajnë shumë herë më shumë me një rrogë që nuk i harrin as për bukën e muajit. Ti qofsh ,se shumë si ti mendojnë dhe është Shwipëria në atë gjënfje.

       1. N
        NP

        O beno droga nuk ka vjedhur leket e popullit ndersa energjia eshte prone e popullit, ti nuk ke faj o ben se je kelysh kurve, por kjo drejtesi nuk eshte, Tahiri i dha fund lazaratit, i dha dinjitet policit dhe komisariateve, kraja e denon per abuzim me detyren, Nuk ka asnje dyshim, kraja eshte agjent i berishes, minues i demokracise se brishte shqiptare, çfare pritet me, urgjentisht duhet shkarkuar, mjere Shqiperia .

        1. F
         Fjala

         ky beni qenka futur keq ne breket e saliut dhe zor se deli i gjalle po nuk vdiq saliu shpejte.

         1. A
          Atdheu

          O Beno..... Ka nje ndryshim te madh ketu qe qelizat e trurit tend nuk e perceptojne dot. Biznesi i Berishes (CEZ) i kushtoj zhepave tave 60 miljon €. Kurse nga droga e kushurinjeve te Tahirit vetem perfitime ka pasur. Apo jo?

         2. V
          Vranakonti

          Kjo eshte si ajo qe tregojn fshatari i varfer me beun. Shkon fshatari te beu dhe i thot qe lopa jote vrau lopen time. Epo gjera qe ndodhi tha Beu,kafshe jane. Me fal o bej i tha fshatari,lopa ime vrau lopen tende. Beu u xhindos dhe iu turr fshatarit per t'a vrare.Nuk e vrau por i tha do me pagush lopen mua. Edhe kjo histori e Sali Berishes me drejtesine. Kure ka te beje me krimet e Saliut apo te familjes se tij,SPAK-u apo e gjithe drejtesia nuk i ben asgje,mbyll vesh e sy,kure vjen puna per Saimir Tahirin kerkojn t'ja marin shpirtin.Kaq katila dhe te pashpirt jane. Me plot goje mund te themi se reforma ne drejtesi ka deshtuar dhe eshte kthyer aty ku ishte,nen kembet e Saliut.Bravo Saliu.T'i rrojn parat qe vodhi per 25 vjete rresht, sa ishte ai ne fuqi.Posht drejtesia shqipetare.Populli shqipetar do vuaj nga kjo palo drejtesi e shitur te Saliu.

         3. P
          Polici

          Sajmir Tahiri eshte nje i burgosur politik i vitit 2022. I vetmi dallim me para viteve 90 eshte se familja e tij nuk internohet ne ndonje fshat te shqiperise. Ndersa per persekutime e poshterime nuk ka asnje dallim. Biles me keqe, te heqin nga puna e te kercenojne me femijet. Tregoni nje vende ne BOTE qe nuk ben lufte me drogen dhe tregoni nje minister qe mban pergjegjsi penale. As ne Kolumbi nuk mban pergjegjsi penale ministri per trafikun e droges.

          1. B
           Berti

           TASHME SHQIPTARET PO BINDEN NGA DITA NE DITE QE SPAK ESHTE STRUKTURUAR GABIMISHT SI DREJTESIA I DIKURSHME "BERISHIANE". KY INSTITUCION QE PAGUHET NGA TAKSAT E SHQIPTAREVE TANI ESHTE E QARTE QE ESHTE TOTALISHT NE SHERBIM TE DYSHES BERISHA- META DHE KJO DUHET TE KUPTOHET NGA SH.B.A.

           1. A
            Aron

            SPAK dhe Arben Kraja jane te super-korruptuar dhe te kapur nga te njejtit njerez qe SHBA e shpalli non-grata. Saliu u ka dosje te gjithe ketyre teveqelve te Drejtesise, ndaj edhe vazhdon pa problem se do ti futet ndonje gjemb. Madje mendoj se kjo qe ndodhi sot duke kerkuar denim tjeter per Tahirin eshte shantazh qe i bejne Rames, jo per te treguar se jane te pavarur, por qe mos tu kerkoj te bejne drejtesi nga ata qe edhe Escobar e tha qarte ne intervisten e tij me Sokol Ballen-Ne beme tonen, tani Drejtesia duhet te beje punen e tyre dhe nqs do dokumentacione ne jemi gati t'ua japim". Mirepo duket qarte qe kjo Drejtesi vazhdon akoma qe te shtyje afatet per ata qe nuk do te investigoje se mbase behet ndonje rrotacion. Ne Shqiperi nuk ka si te ulet korrupsioni kur Drejtesia vazhdon te jete akoma e kapur nga korrupsioni dhe ben drejtesi nga i leverdis.

            1. T
             Taulant

             Dakort me opinionin por per drejtesin nuk ka ndryshim. Edhe ajo zv.ministria qe shiste vendet e punes per 5mije euro apo nje ark peshk duhet te kalonte para drejtesis. Dhe te denohej rende sepse ka cenuar rende besimin e popullit ne administraten shteterore. Ndersa keta qe kane vjedhur 1milion euro e lart (kryetar bashkish,deputet,ministra,kryeministra,presidenta,prokuror,gjykates etj ) duhen kaluar ne giotin. Ne sheshin Skenderbej me mire ne ndonje dite festash.

             1. V
              Vito mashtruesi, shoku i Nikos

              Mero, ne boten e spiunazhit ka rregulla qe nuk shkelen. Nese nje person qe ka punuar per nje sherbim te fshehte qe kapet nga nje sherbim tjeter partner NUK SHITET, pra nuk shkon ne burg sepse e mbron rregulli i arte qe nuk shiten agjentet. Sali Sheqere Berisha ka punuar per francezet dhe ata e kane nen sqetull. Amerikanet mund ta fundosin politikisht, sic po bejne, por jo ta cojne ne burg. Keshtu pajtohen dhe francezet. Kur ai te vdese edhe bioligjikisht, pra kur te mos kete mundesi me te flase, atehere do i vije rradha Shkerdhenit dhe Argites. Mosdenimi i tij u jep zemer dhe te tjereve qe punojne per sherbime te fshehta te huaja qe nuk do denohen. Ata jane duke drejtuar Shqiperine, po e vjedhin ate, po vrasin shpresen e te rinjve. Kur Shqiperia te dale nga kjo gracke atehere mbase do linde shpresa. Por me njeerez qe hypin ne karrike dhe nuk dinee te zbresin kjo dite eshte e larget. Jane te gjithe njelloj : Sali Sheqere Berisha, Edi Rama, Ilir Meta. NJELLOJ

              1. T
               Telegram

               Peshku qelbet nga koka, artikulli nga titulli. Qe ne krye e nisni pa logjike e gramatike: "Standardi” i ndëshkimit Tahirit ndëshkon drejtësinë Ne paragrafin e pare eshte shkruaj tre here peremri "tij" ne nje fjali. Pastaj vuuu plot gabime e lajthitje te tjera. Mos i nis taze per botim, o burre. Hidhi nje sy per here te dyte a te trete. Pastaj edhe nje sy tjeter. Se fundmi, harxhoji ca parà nga gjithe keto reklama qe merr, per nje redaktor a korrektor. Edhe per nja ca fjalore te gjuhes shqipe. Ve bast qe nuk e ke zakon ta hapesh, as ti, as vartesit e tu sikurse dhe koleget nder mediat e tjera. Artikuj te tille plot gabime vetem ne median shqiptare dhe ate kosovare gjen. E u bini me qafe shqiptareve jashte vendit pse nuk u.mesojne shqip femijeve te tyre. Ju qe e bastardoni çdo dite gjuhen duke ia futur me kot se kau peles.

               1. A
                Atdheu

                Telegram, mos ke ngateruar temen e artikullit?

               2. j
                jetimet e 21 Janarit Nenat e femijeve Gerdecit,e S

                Kjo eshte gazetari,ky eshte profesionalizem,kjo eshte liri shtypi!Fakti i PARAGJYKIMIT E DENIMIT PA ASNJE LLOJ FAKTI TE SAJMIR TAHIRIT (alias 'Saje Qorrit) aqe me teper per nje òeshtje qwe sì'ka te beje fare me 'shtetin' pa shtet te ketij vendi po me Italine tregon se TAHIRI po behet 'koke turku' jo vetem per Berishen,Meten dhe ndonje 'ambasador' qe ua ka ditur 'pislliqet' por edhe per Edvin Ramen!'Me mire 100 krriminele jashte se nje i pa fajshem brenda'!

                1. m
                 moli

                 Shume gjate i ke rene z.Baze!Saimir Tahirin e denon fabrika qe prodhoi dhe montoi Sali Berishen si te pabindeshem dhe qe pat deklaruar se do flase!Nje koke "jugore" vlen me 100 koke veriore,thene me ndryshe shikoni sistemin e ri te (ç) drejtesise jo rastesisht te gjithe nga veriu (titullaret) jo rastesisht fabrika bene kete seleksionim per dy arresye :E para sepse ata hyjne shume shpejt nen urdhera dhe e dyta eshte sepse duke futur Saimiret e radhes ata i hedhin hi syve ketij populli duke pretenduar se ndertojne drejtesine e munguar me kriminele te padenuar.Saliu ,Mero eshte shpallur nongrata per maskim e tjeterkend e kane shigjeten "kinezet" qe jo rastesisht emertohen ketu ne kete vend siç do e thote edhe kryekrimi shqipetar Sali "guvernatoret e radhes"!Saimiri paguan hesapet e mafies qe eshte instaluar ne kete vend nepermjet Berisheve e kompani!Harruat qe kerkush nuk bene inventarin me te thjeshte ku shkuarn tere ato municione,nen ke flamur anijet transportonin arme per ne luftrat e lindjes se mesme si ne Afganistan e deri ne Pakistan ku arkat me municione ne keto vende shenonin "made in Albania"!Kush e solli kanabisin ne Shqiperi dhe per hesap te kujt,siç po veprohet edhe sot po nga kundershtari i tij ku tashme kerkon me çdo kusht qe kultivimi i tij te ligjerohet pasi ne Shqiperi po instalohet nje baze e per rrjedhoje ata duan "tagji" sepse me te jane mesuar e kush me mire se ne mund ti mbaje me lenden e pare te tyre aq te domosdoshme ne operacione.Ndaj ndeshkimi i Saimir Tahirit duhet bere shembull sepse ai nuk pranonte te ligjerohej hashashi ,sepse nuk vodhi,nuk vrau,nuk iu bind urdherave por perkundrazi here pas here i kundershtonte!Ndaj edhe sot ai vuan denimin e merituaar nga fabrika per hesap jo te Habilajve por te "krokodilave" qe kane detyruar klasen me te felliqur politike qe ka okupuar kete vend ,te vetshpallen shtet kolonial !Ndaj larg familjes "beri" sepse ai eshte monument agjenturash e mbrohet nga "fabrika".Pyetja ne kete vend eshte kush Saimir e ka radhen pas !

                 1. e
                  e di kryetari

                  Ministri i Brendeshem eshte Nr-2 i c'do pushteti ne bote, Demokratik a Diktatorial qofte! Saimir Tahiri eshte rasti unikal ne glob i nje Ministri te Brendeshem te denuar me akuzen e perfshirjes ne grupe kriminale droge (!) dhe EDI Rama eshte i vetmi kryeminister ne bote qe mba plencin ne surrat e vazhdon e rri akoma ne pushtet pas ketij skandali.

                  1. K
                   Kot fare

                   Futja kot shoku . Eshte turpe te denoshe dike pasi dy kriminele i permendin emrin sic duket ti do jesh i foltore,-nevojtore

                   1. A
                    Alfonsi

                    Ham ham hum hum.Rama kocka qe ju ka mbetur ne gryke juve dumbambisteve te kryekriminelit te vicidolit dhe nuk ju le te gezoni ate qe I keni zhvat shqiptareve per 30 vjet.

                   2. N
                    Nari

                    Kjo eshte plotesisht e vertete.Une nuk e di a eshte fajtor Sajmir Tahiri,por fakt eshte qe ai dorezoi mandatin e deputetit e u paraqit vete ne cdo seance gjyqesore, dhe jo si te tjeret qe dergojne avokatin.Beni nje krahasim me ish kryeprokurorin Adriatik Llalla,i cili nuk shkoi vete ne asnje seance gjyqesore dhe para se te behej gjyqi ne apel u arratis si hajn.Une vete nuk kam besim tek SPAK,perderisa nuk kam pare asnje veprim ndaj ish pushtetareve si Berisha,Meta,Basha etj,te cilet jane akuzuar jo vetem per vjedhje e privatizime skandaloze,por edhe per vrasje e humbje jete njerezish.Nuk besoj se kryetari i SPAK Arben Kraja eshte nga ata burra qe jo ta arrestoje Berishen,por as ta mare ate ne pyetje.Kryetari i SPAK me duket si nje person i rrahur qe klysh.Ky kryetari trim i SPAK heton ne gjendje arresti dhe ne fund denon me burg nje zv/ministre grua,per medemek "korrupsion" me nje arke peshk,dhe nderkohe nuk kemi pare asnje veprim te privatizimit skandaloz te klubit Partizani,ne favor te dhenderit te Berishes,apo privatizimi i CEZ etj etj

                    1. m
                     miku nga skrapari

                     kjo drejtesi eshte koti , eshte nen influencen e S.B ,ka frike te hetoje nje njeri qe ka vrare ne mes dites 4 vete te pa fajeshem TURP E FAQE ZEZE S. Tahiri brenda hekrave se disa kusherij e zinin ne goje dhe pa asnje prove tjeter , kurse SB dhe i biri jashte hekurave dhe shantazhojne drejtesine Reforma po rezulton per te kapur ca hajdute xhepash dhe jo kriminelet e vertete

                     1. S
                      Sul Koburja

                      Urime Mero për analizën logjike që ke bërë në këtë shkrim duke sjellë fakte që duhet të bëjnë të mendohen mirë gjithë sistemin e drejtësisë, përfshirë,gjykatësit,prokurorët ,avokatët e gjithë të tjerët. Nga këta analistët e përnatshëm si nuk pashë diçka për standardet që po vendosen në gjyqësorin shqiptar,ka shumë që thonë se kanë kryer edhe studimet për juridik. Me standardin e vendimit"Tahiri",Meta,Berisha, i biri, i Dhëndri etj,etj janë 100% të dënuar për krime.

                      1. E
                       E verteta

                       Edhe nje tjeter i “pafajshem”ne burg. Gjynah. I lumte pena artikullshkryesit Nxirni nga burgjet ata pak drogaxhinj qe jane atje e zvendesohini me ata fakiret e shkrete qe skane buke te hane.me ca fakire te tjere qe ndertojne ndonje gardh pa leje ne oborin e tyre, apo qe nuk pagujne dot energjine electrike prej 100 kilowat ne muaj Lerini te lire keta megahajdutet e inceneratorevet e plot hajdute te shumte zyrave te shtetit me te varfer ne continent TURP

                       1. S
                        Sakte

                        bravo, i sakte, e pastaj flasin per logjike te Meros qe ne kete artikull eshte ZERO.

                      2. K
                       Kristi

                       Te lumte Mero.., Sakte...por sa do shkoje keshtu... Nuk ka emancipim shoqeror dhe zhvillim..nese nuk ka drejtesi.

                       1. a
                        alphade

                        Qysh diten e pare qe u zgjodh KRAJA ne krye te SPAK-ut pyeta nje njeriun tim qe e njihte nga afer kete myteber ?! Gjeja pare qe me tha: asnje pune nuk ben, gjithe diten e kalon kafeneve duke treguar barcoleta , oportunist puro, njeri qe pret nga do te “fryje era”, njeri i gatuar, i mbrujtur dhe produkt I paster i Berishe Vicidolit ! Ky eshte Arben Kraja: hileqar e i pabese! Vetem Berishes I ka dhene be- sen si frikacak e paburreni qe eshte.Thjeshte nje vemje !

                        1. a
                         alphade

                         Qysh diten e pare qe u zgjodh KRAJA ne krye te SPAK-ut pyeta nje njeriun tim qe e njihte nga afer kete myteber ?! Gjeja pare qe me tha: asnje pune nuk ben, gjithe diten e kalon kafeneve duke treguar barcoleta , oportunist puro, njeri qe pret nga do te “fryje era”, njeri i gatuar, i mbrujtur dhe produkt I paster i Berishe Vicidolit ! Ky eshte Arben Kraja: hileqar e i pabese! Vetem Berishes I ka dhene be- sen si frikacak e paburreni qe eshte.Thjeshte nje vemje !

                         1. N
                          NjeQytetarOptimist

                          Sa here e kam kafshuar gjuhen te mbroja legjimitetin e kesaj administrate e quajtur SPAK por eshte PORDHE. PORDHE me rigon. KLD-ja u kthye ne KLP (Keshilli i Larte i Pordhes)..

                          1. T
                           TURPE PER DREJTESINE E EDI RAMES

                           10000000 % te drejte ke o Mero po drejtesia eshte e kapur nga familja kriminale Berrisha dhe faji eshte i qeverise i Edi Rames , duhet te ngreje zerin cdo dite per nje drejtesi per te gjithe te organizoje protesta para spak e jo del Tik Rosa dhe gomari i portokallise per cmimin e naftes eshte e turpeshme cfare spak po bene .

                           1. E
                            E verteta

                            Edhe nje tjeter i “pafajshem”ne burg. Gjynah. I lumte pena artikullshkryesit Nxirni nga burgjet ata pak drogaxhinj qe jane atje e zvendesohini me ata fakiret e shkrete qe skane buke te hane.me ca fakire te tjere qe ndertojne ndonje gardh pa leje ne oborin e tyre, apo qe nuk pagujne dot energjine electrike prej 100 kilowat ne muaj Lerini te lire keta megahajdutet e inceneratorevet e plot hajdute te shumte zyrave te shtetit me te varfer ne continent TURP

                            1. E
                             E verteta

                             Mero te befsha… ne gazeten tende E lexoj shume ralle Thashe gazeten por kjo nuk e meriton ate emer eshte pacavure Edhe komentet iseleksionon pro partise apo kunder Ti sheh armikun e kllases ne ata qe nuk pajtohen me kendveshtrimin tuaj E di qe as kete koment nuk do ta publikosh E shkruajta vetem per censori

                             1. S
                              Saktesim

                              Ne te vertete te pakten personalisht ne censure nga Tema nuk kam hasur asnjehere dhe pse kam shprehur gjithmone opinione antiMeriste. Thjesht vonohen pak ne botimin e komenteve. Saktesim per hir te se vertetes.

                             2. H
                              Hajde are te te tregoj babain

                              O gjigandi (etaloni) i servilizmit shqiptar, na e shperndaj te lutem gazeten Tema nepermjet Postes Shqiptare si opozitar qe je.

                              1. T
                               Tani

                               Mero. Çoja ASPAK-ut se ata nuk dinë asgjë për bëmat e Saliut dhe Ilirit.

                               1. I
                                Iso

                                Z.Mero! Pervec atyre fakteve qe permend ti e qindra te tjerave qe duhet kohe e pambarim po permend nje fakt te thjeshte:-Lazarati per drogen e te cilit sali vuku tha qe e ka lejuar vet!

                                1. L
                                 Lugu gjat

                                 Sajmir Tairi dhe ne qofte se ka futur duart ne xhepat e trafikanteve pune per te. Per popullin Shqiptar duet denuar gungaci sali me shpuren e tij qe futi duart e felliqur ne xhepat tone qe vravi te arthmen e kombit i ndjekte mallkimi deri ne brezin e shtate

                                 1. P
                                  PATRONAZHISTI

                                  Sajmir Tahiri nuk u denua nga "drejtesia" Shqiptare,Ai u denua nga Amerika e cila donte te thoshte qe "Dreqesia e re" po funksionon.Paret qe kemi dhene e marre per kete dreqesi duhet te justifikohen.Sandartet qe Z.Mero pretendon nuk jane per vendet vasale si Shqiperia.Thjesht Sajmiri u be koke turku ne xhunglen Shqiptare,ku cdo gje mund te kete po vetem drejtesi Jo.

                                  1. T
                                   Tironsi

                                   KU NDRYSHON KRAJA NGA LLALLA ? LLALLA NUK PROÇEDONTE KRIMINELET E POLITIKES BERISHA, META E CO.DHE NUK MERREJ AS MAJTAS NDERSA KRAJA PO E VERTETON NGA DITA NE DITE QE NUK KA NDERMEND TE MERRET ME 21 JANARIN, GERDECIN, PRIVATIZIMIN E KLUBIT PARTIZAN, ÇESHTJEN E ÇEZ- DIA POR NDERKOHE ARRESTON MAJTAS MINISTRA E DEPUTETE SI TAHIRI, KOKA, BLLAKO. PRA SPAK = PD LSI.

                                   1. P
                                    Pyetja nje miljon dollareshe; Ke akuzoi ne 30 vjet

                                    Me standartin Tahiri, vete prokuroret qe e akuzuan dhe gjithe SPAKu duhet te ishin ne burg. Ata nuk e paten diten e pare te punes SPAKun, por ishin pjese e nje drejtesie te tmerrshme, qe hodhi vendin ne humneren e mafjes, anarkise dhe mosndeshkimit. Ata jane njesoj pergjegjes dhe te inkriminuar me mosveprimet e tyre, njesoj si gjingjonet e tjere. Krimet, vjedhjet dhe vrasjet mostruoze i kishin perpara syve, kush me thote se ne 30 vjet, ke akuzoi kreu i SPAKut?! Po talebanet qe akuzuan Tahirin?! Po gjykatesit qe e denuan?!

                                    1. D
                                     Doda

                                     Shqiptaret jan popull i çudiçem , or njerez mos e kerkoni fajin ne drejtim te pa ditur , spakun e ben shteti amerikan qe ne jet te jetve gjithmon ka denuar ata qe i kan interesuar , ata qe nuk duan ti denoj dhe te ter planetin te diegin i nxierin pa faj se ashtu i intereson , drejtesin amerika nuk e zbaton njesoj si ne amerik dhe shqiperi mbushuni me mend se keni 30 vjet qe therrisni si qorra amerika amerika , dhe ajo ju tall ju perdor ju poshtron dhe ju le saliun mbi shpin dhe shum sorrogato te tjer , se e do shqiperin çorb ku se mer vesh i pari te dytin dhe ta drejtoj mas ambasades vet ne Tiran si ti doj bytha per interesat e saj , sa te jet ne taven e drejtesis ton Amerika harroeni drejtesin o shqiptar te drogum mas dashnis per ameriken , kur te doni me shpirt e me zemer shqiperin do ta kuptoni mutin qe ka fut amerika ne drejtesin shqiptare kto 30 vjet , se gjyqtaret e plepave saliu i vuri me pelqimin e amerikes , amerika saliun e ka njeriun me besnik se saliu dogji dhe shkaterroj deri ne turp shqiperin ne te gjitha drejtimet dhe amerika kte gje e ka kerkuar qe me ambasadorin e saj te par Rairsonin , ate kapterin e cias amerikane qe erdhi nga beogradi me teorin te shkaterrohet xhdo gje qe ka ber komunizmi ne kte vend , dhe ishte Saliu qe e beri realitet deshiren e Raisonit per ta çuar kte vend ne vitin zero , pra pa ndikimin e amerikes pa deshiren e amerikes spaku nuk luan as gishtin , Saliun amerika e shtrydhi siç deshi tani po e hedh ne kosh , por i ka dhen vertet nje nongrata qe ti bej qefin shqiptarve , por i ka zen koqet me pinc drejtesis shqiptare dhe nuk e le qe te hapet as nje proçes per saliun , pra amerika kocken po ja ruan saliut dhe antishqiptarve te tjer , Sajmiri esht viktima ku deejtesia kerkon ti mbushi mendjen injoranteve se ajo funksionon dhe nuk "fal".

                                     1. M
                                      Miqesisht

                                      Doda shkruaj c'te duash, ke te drejten tende, po merr fryme ndonjehere e ver ndonje pike.

                                     2. D
                                      Doda

                                      Shqiptaret jan popull i çudiçem , or njerez mos e kerkoni fajin ne drejtim te pa ditur , spakun e ben shteti amerikan qe ne jet te jetve gjithmon ka denuar ata qe i kan interesuar , ata qe nuk duan ti denoj dhe te ter planetin te diegin i nxierin pa faj se ashtu i intereson , drejtesin amerika nuk e zbaton njesoj si ne amerik dhe shqiperi mbushuni me mend se keni 30 vjet qe therrisni si qorra amerika amerika , dhe ajo ju tall ju perdor ju poshtron dhe ju le saliun mbi shpin dhe shum sorrogato te tjer , se e do shqiperin çorb ku se mer vesh i pari te dytin dhe ta drejtoj mas ambasades vet ne Tiran si ti doj bytha per interesat e saj , sa te jet ne taven e drejtesis ton Amerika harroeni drejtesin o shqiptar te drogum mas dashnis per ameriken , kur te doni me shpirt e me zemer shqiperin do ta kuptoni mutin qe ka fut amerika ne drejtesin shqiptare kto 30 vjet , se gjyqtaret e plepave saliu i vuri me pelqimin e amerikes , amerika saliun e ka njeriun me besnik se saliu dogji dhe shkaterroj deri ne turp shqiperin ne te gjitha drejtimet dhe amerika kte gje e ka kerkuar qe me ambasadorin e saj te par Rairsonin , ate kapterin e cias amerikane qe erdhi nga beogradi me teorin te shkaterrohet xhdo gje qe ka ber komunizmi ne kte vend , dhe ishte Saliu qe e beri realitet deshiren e Raisonit per ta çuar kte vend ne vitin zero , pra pa ndikimin e amerikes pa deshiren e amerikes spaku nuk luan as gishtin , Saliun amerika e shtrydhi siç deshi tani po e hedh ne kosh , por i ka dhen vertet nje nongrata qe ti bej qefin shqiptarve , por i ka zen koqet me pinc drejtesis shqiptare dhe nuk e le qe te hapet as nje proçes per saliun , pra amerika kocken po ja ruan saliut dhe antishqiptarve te tjer , Sajmiri esht viktima ku deejtesia kerkon ti mbushi mendjen injoranteve se ajo funksionon dhe nuk "fal".

                                      1. K
                                       Kajmakeria e Rilindjes

                                       Ministri i Brendeshem , ai _me i suksesshmi" i Edi Rames ne detyre per 3 vite e gjysem rezulton sot i denuar me akuzen "bashkepunim me grupe te strukturuara kriminale" ! Kjo e vertete nuk do tolerohej askund tjeter ne bote dhe kudo gjetke Kryeministri do ishte dorehequr, ose do ta detyronin te dorehiqej. Rama ben perjashtim si rasti i vetem ku kryeministri vazhdon akoma te rrije brenda kryeministrise me nje Minister te Brendeshem qe diten e kishte ne mbledhje te qeverise dhe naten ne krevatin e Habilajve.

                                       1. S
                                        Sakte

                                        Plotesisht e vertete! Jo jo po ka kuptim qe te merren akoma dite e nate e pa pushim me non grata e bla bla bla kur problemet aktuale jane te tjera

                                       2. N
                                        Ne vemendje te Ambasadores Yuri Kim

                                        Zonja Yuri Kim, lexojini dhe analizojini mendimet dhe komentet qe bejne shqiptaret per problemet e deshtimit te drejtesise dhe rritjen e pandeshkueshmerise ne Shqiperi. Njoftoni saktesisht DASh se çfar po ndodh ne Shqiperi dhe se si shqiptaret fatkeqesisht po humbin shpresat nga SHBA. Kjo sot eshte çeshtja me delikate dhe e papritur qe po ndodh ne Shqiperi. Ky eshte demi me i madh qe po u ndodh shqiptareve. Shqiptaret pergezuan SHBA se po ndertojne nje drejtesi serioze, por sot zhgenjimi eshte shum i madh. Eshte kjo drejtesi qe po kalçifikon mosndeshkimin, paprekshmerine e politikaneve hajdut e vrases te cilet flasin krejt hapur kunder drejtesise, kunder SHBA dhe garanci per kete kane vendosjen ne krye te drejtesise te njerezve te korruptuar dhe te perbetuar ndaj Berishes e Metes me kompani, Une e pershedes inisiativen e disa intelektualeve qe po punojne per te ngritur shqiptaret ne protesta jo kunder drejtesise, por per te kundershtuar figurat ne krye te drejtesise e sidomos per te kundershtuar dhe per t ju ulur rrogat e majme te tyre pa bere asgje nga ato qe prisnin shqiptaret. Eshte pergjegjesi e rende e juaja zonja ambasadore ne se ju nuk informoni DASH per keto shqetesime te shqiptareve dhe sidomos per faktin se Dretesia qe ju pretenduat ka deshtuar perfundimisht, biles jemi ne nje situate edhe me te rende se para disa vitesh pa filluar ajo e ashtuquajtura "Reforme ne Drejtesi". Deklaratat e vazhdueshme te DASH se shqiptaret jane miq te medhenj te SHBA, pas ca kohesh mund te bien poshte, pasi ftohja qe kane njerezit, humbja e shpreses se ne kete vend politikanet e larte hajdute, vrases, kriminele e te liudhur me krimin e organizuar kurre nuk mund te denohen, eshte fatkeqesia me e madhe qe mund ti ndodhin nje vendi. Ftohja qe mund te vije do jete nje fatkeqesi per shqiptaret pasi boshllekun siç po e shohimi po e mbushin gradualish ne Shqiperi forca te huaja te erreta antiamerikane dhe antieuropiane qe vijne nga vende te tjera qe kane interesa te kunderta me ato Amerikane. Tani nuk ka shprese per shqiptaret, ti themi gjerat troç. Si eshte e mundur qe kjo e ashtuquajtur drejtesi e re, nuk zbardh çeshtjen e 21 Janarit, çeshtjen e Gerdecit, ÇEZ-DIA, si eshte e mundur te qendroje indiferent kaq hapur SPAKU para krimeve monstruoze qe kane ndodhur ne kete vend nga politikane te larte dhe nga ana tjeter SPAK kerkon te shese per suksese dy tre arrestime per korrupsion te niveleve te ulta ne nje kohe qe shqiptaret po varferohen dita dites, nuk kane ku te kerkojne drejtesi sepse i kercenojne, i vrasin, i pushojne nga puna, i poshterojne, i perdhunojne, i shtyjne te lene atdheun dhe te lene ketu pronat te cilat u a kane rrembyer pushtetaret bandite dhe familjaret e lidhjet e tyre? Situata eshte teper alarmante dhe ne kete deshperim kaq te thelle, kriminelet me kollare e jaka te ngrira, qe levizin me kjete luksoze e shume te shtrenjta e badigarde qe paguhen nga taksat e nje populli te varfer e te shypur deri ne palce, mund ta rrokullisin kete vend ne kaos, ne lufte civile te pergjakshme dhe nga tere kjo, ata synojne te djegin e asgjesojne dokumentat kompromentuese qe dispohohen prej vitesh ne organet e zbatimit te ligjit, te djegin kadastrat per te fshire gjurmet e fallsifikimeve te tmerrshme qe ata kane kryer prej 30 viteve duke u bere pronar te paligjshem, per te sjelle ne Shqiperi regjime antidemokratike ku ata do e ndjenin vehten te sigurte nga sherbimet qe ata kane kryer ne favor te tyre. Kjo eshte e verteta e gjerave ne Shqiperi.

                                        1. P
                                         Pergjigjet vete z. Juri Kim

                                         I nderuar komentues, mire do te ishte qe ta luanit vete bythen prej vendit dhe te shpetonit ne radhe te pare vendin tuaj, dhe po ju mbeti force dhe energji e na doni kaq shume sa shpreheni ne komentin tuaj, na jepni nje dore per te shpetuar edhe Ameriken. Me poshte gjeni numrin tone te llogarise ku shpresojme te kontribuoni pertej komenteve prej budallai e pretendimeve boshe.

                                        2. M
                                         Mesele me episode

                                         Nga ky artikull me lindi nje dyshim. Fjala " Standart" shkruhet keshtu apo "Standard", standarti i standardit eshte qe duhen shkrime per te tashmen e te ardhmen jo brockulla nga e kaluara. Editorialet e tua MB jane kthyer ne mesele te vazhdueshme per SB, boll, shkruaj dicka interesante, potencialet i ke....

                                         1. A
                                          Asd

                                          Logjika eshte e drejte, por shembulli eshte i gabuar. Duket sikur Tahiri eshte denuar padrejtesisht, nderkohe qe Tahiri eshte kriminel dhe prokuroria me te drejte ka kerkuar njohjen e fajit per te gjitha akuzat. Ne te njejten kohe jane kriminele edhe gjithe te tjeret qe permenden si S. Berisha apo Sh. Berisha sikunder edhe Meta por edhe vete Prifti i cili ishte i perfshire koke e kembe ne krim, por per arsye te ndryshme u be i "penduar". Keta duhet te shkojne ne burg pa asnje perllogaritje ulje denimi apo "krahasimi standartesh" se kush eshte me shume apo me pak kriminel. Cdo vit burg me shume i tyre dhe cdo pasuri e sekuestruar eshte nje therrime me shume drejtesie kaq shume e munguar.

                                          1. S
                                           Skenderbegasi

                                           Urejtja e fshehur eshte kenaqesia me jetegjate e ketyre badakshinjeve te drejtesise. Ky krap Shkodre kerkon ta "denojne" Saliun me nge, ndersa Saimirin ta ridenoj me ngut. Po ju socialisteve nuk u shkoj nder mend as Noli kur shprehej per krahinat e Shqiperise. Jeni shume naiv per mos te thene qullac. Vriteni mendjen dhe I kini te gjithe mekanizmat ligjor kur kini populli me vete. Kjo drejtesi e "re" per ju eshte si nje gjarper nen gure dhe urejtjen ndaj jush e kane ne infinit. Ju I privuat nga pasuria por jo nga urejtja. Ata duan Saliun qe I pasuroj ne emer te padrejtesis kunder popullit.

                                           Lini një Përgjigje