A duhet të ftojë dhe opozitën Edi Rama në Bruksel?  

17 Korrik 2022, 19:20Editorial Mero Baze

Shqipëria pritet të hapë ditën e martë negociatat me Bashkimin Evropian, pas një peripecie katër vjeçare, të cilat testuan në një farë mënyrë gjithë problemet e brendshme dhe pasiguritë që ka vetë Bashkimi Evropian për zgjerimin.  

Nëse gjithçka shkon mire, të martën Shqipëria duhet të shkojë në Bruksel për të marrë detyrat e reja të shtëpisë për plotësimin e kapitujve  

Meqë integrimi i vendit në Evropë është prioritet i strategjisë kombëtare të Shqipërisë, do të ishte normale që pjesë e delegacionit të ishin dhe përfaqësuesit e opozitës parlamentare.

Edhe pse legjitimiteti politik i lidershipit të opozitës është duke u gjykuar në sheshe me forcë dhe në gjykata me frikë, opozita ekziston dhe ajo duhet të ketë vendin e saj atje.

Por qeveria nuk duhet të bëjë atë që bëjnë drejtuesit e Partisë Demokratike, që kompleksohen nga Berisha.

Qeveria duhet të jetë e qartë në përjashtimin e Sali Berishës nga kjo ngjarje. Jo vetëm që nuk duhet ta ftojë, por duhet ta theksojë që ai është një problem i rrugës evropiane të Shqipërisë.

Opozita mund të përfaqësohet aty nga deputetë të Komisionit të Politikës së Jashtme, por që janë të distancuar nga Sali Berisha.

Kjo ka shumë rëndësi, pasi hapja e negociatave me Bashkimin Evropian ka nevojë për një mesazh për forcat pro-perëndimore në Shqipëri dhe këtu qëndrimi ndaj Sali Berishës duhet të jetë i qartë dhe pa ekuivok.

Për ta ftuar personalisht, dihet që nuk e lë njeri të hyjë në dyert e Bruskelit, pasi nuk e pranojnë as në dyert e Ambasadave të BE në Tiranë, por askush në emër të tij nuk mund të jetë atje.

Nëse duan ta lënë vendin bosh për shkak të tij, punë e tyre. Është dhe ky muaji që thahet bari dhe nuk u themi dot “hani dhe bar”, vetëm atë mos e tradhtoni.

28 Komente

 1. Z
  Ziko Lori

  Barit të tharë, o Mero djali, i thonë KASHTË (në veri i thonë SANË). Kështu që, OPOLESHËT tanë, ndaç të hanë BAR TË NJOMË, ndaç të hanë KASHTË. Opoleshët, le të zgjedhën Saliun. Pastaj, BARIN e njomë apo KASHTËN, e kanë në kompetencën e tyre.

  1. H
   Halit Qerosi

   Cilen opozite?

   1. V
    Vranakonti

    Opozita qe perfaqeson PD me Enkelej Alibeun, Rama duhet t'a ftoi te marten ne Bruksel. Kurre foltoren e Saliut.Por kjo nuk behet se, Edi Rama eshte nje kryeminister i mençem dhe nuk bene,te ftoi nga foltorja non grtata. Salin dhe ata te foltores kurre se ata jane shkaktaret qe kane penguar deri sot hapjen e negaociatave per ne BE. Ata kane dal penges se, duan qe kure te vijn ne pushtet,ta bejne ata,te mburren dhe t'a hedhin shurren perpjete.

   2. D
    Duhet

    Duhet.... po ke duhet te mari ? Ata jane te gjithe njeri me mut se tjetri nuk ke ku vendos gishtin .por normalishte Rama do ti bdje ftese komunisto- ballisto Alibeu dhe dyctre kokra te tjere

    1. M
     Mal Cori

     Jane te percaktuar deputetet qe jane pjestare te delegacionit te Shqiperise ne Parlamentin Europian. Aty ka si nga maxhoranca edhe nga opozita...... . . Keshtuqe nuk vendos Rama kush do shkoje....

    2. L
     Ladi

     100% dakord. Ke shume te drejte.

     1. G
      Gjigand, "ti që çanë malet"

      Sipas komisionerit për zgjerimin, negociatat do të hapen për Maqedoninë e Veriut. Ne mendojmë, se, meqë fatin na e kanë caktuar të përbashkët, atëhere ato do të hapen njëkohësisht edhe për ne. Kështu qoftë, por qëndrimi i dy ambasadorëve, Francez dhe Gjerman në takimin për amnistinë fiskale të lë me gjak të ngrirë deri në njoftimin zyrtar

      1. T
       Taras Bulba

       Mir do jete qe edhe ata te meren ,por me mire do jete qe ata qe nuk kane lene gje pa thene kundra qeverise dhe Edi Rames ,perse duhen keta ? keta jane kriminele me ne krye Non Grata ,Basha ,Alibeaj e te gjithe zagaret e te dyve ,urime PS ,urime Edi Rama dhe suksese te t ju era

       1. I
        Ilirjan Velaj

        Mos e entuzismoni vehten duhen nja 20 vjet kurs gjuhe pastaj Po e mesuam(dhe Po egziston BEeee) do bisedojme. Me mire ejani,te bisedojme me njeritjetrin. O Shqiptar

        1. K
         K N

         Mero me shpirt jam me ty por jo me ment. Edi Rama duhet te ftoje edhe opoziten ne Bruksel! Eshte detyre e opzites se si do veproje. Ne kete rast kemi te bejme me dipllomaci dhe jo me politike. Me sa di une Sali Berisha nuk eshte perfaqesues i opozites. Ai edhe ne PD eshte ne gjyq per emrin e foltores. Opzita eshte PD qe perfaqesohet nga deputetet . Ketu duhet te mbeshtetet Rama. Po qe se Alibeaj zgjedh Saliun, Rama duhet ta pranoje. Bile ai duhet te pranoje edhe Babalen… eshte thjeshte nje procedure qe do shprehi pluralizmin dhe nuk ka lidhje fare me leshim ndaj armiqeve dhe spiuneve te Serbit.

         1. F
          Fjala ime

          KN, Babalja pas azilit qe i dha Kosova, sot ndodhet me azil ne Bruksel; bile mund te jete dhe antar i komisionit ku do paraqitet shqiperia dhe ne nuk e dime. Keshtu funksionojne gjerat ne demokracine boterore, amerikano-europiane. Kriminelet si Pinoçeti marrin azil ne Londer, Sali Sheqerja gjoja non grata ne Amerike dhe Shqiperia bashke me ta ne Bruksel! Pse budalla eshte Arben Kraja qe ka mbyllur gojen si i vdekur deri sa ti mbaroje afati per te lene detyren? Po me duket se do i mbaroje dhe nje afat tjeter se keta qe mbrojne kriminelet jane me te rrezikshem se ata. Dhe koha qe te pastrojme shtepine ka ardhe , s'ka me; ne boten tjeter nuk jepet llogari por ushqen krimbat.

          1. A
           AX

           Nje kriminel i padenuar non grata nuk mund te jete pjese e asnje delegacioni te RSH. Perfshi dhe ata qe kane para te nxjerrin 2500 figurante nga bathorja e paskuqani ne shesh.

           1. B
            Baa

            Ty or Mik tpaska fluturu petlla ne Bathore mduket. Leri komentet e mbaje vrapin te psikiatriku sa seshte vone.

           2. V
            Vlonjati 12

            Rama duhet te pranoj Saliun po qe se do Alibeja ?!?!?! Jo mor z. K N , Sali krimineli nuk ka vend ne kete delegacion . Merua e thote mire , se perfaqesuesit e opozites ( jo ate te Saliut ) ne komisionin parlamentar te politikes se jashtme te jene delegacion . ( Larg qofte te shkoj ai budalli Bumçi apo Tritan preshi )

           3. S
            Shkumbini

            Ke opozite?Opoziten rele,Sali Berishen,apo opoziten inegzitente te Alibeajt.Nese jo keta atehere mbete Dhash Shehu dhe Nard Noka.Zgjidh nje ti Mero.

            1. S
             Sokol

             Sa per barin,Mero jemi te ngopur tash 9 vjet nga Lideri Rajonal z.Edi K.Rama.

             1. V
              Vlonjati 12

              Rama mund te marr edhe Kaç Islamin se ai eshte specialist per gjithçka , ka qene edhe minister i jashtem ????????

              1. S
               ShkelXeni hajdut e vrases, bythqire

               Mero kjo opozite shante gjithnje Shqiperine në English. Aldua, Jorida, enkelejdua, lulzimua etj….Nuk meriton asnje te veje në Bruksel.

               1. S
                Saliu

                Por ama Para 12 vjetesh qe Ram ushi qe bllokoi tre ligjet e integrimit ne parlament, por ai e beri se e donte shume shqiperin kuptohet.

               2. L
                Lugu gjat

                Opozita duet te jete ne Bruksel. Duhet ti japim dhe nje here shansin per te nxire Atdheun tone te dashur qe ja kane bere NENEN

                1. l
                 llo

                 Une mendoj qe nga opozita rama te marre Meron, Frokun, Minxhozin dhe mos haroje Mux nanon dhe Ngjelen

                 1. e
                  evi kokokari

                  Po të shkojë Sal ziu në Bruksel, me siguri do thotë se Shqipëria nuk e meriton.

                  1. T
                   Taulant

                   Ka nje probabilitet 1% qe Maqedonia te filloj negociatat dhe Shqiperia jo. Atehere Rames nuk i mbetet gje tjeter vetem te bej vetevrasje ....

                   1. T
                    TIRANA

                    Pushteti Rama mund te mburret me goje per hapje negociatash me BE, por me zemer nuk e do kete hapje negociatash qe do ti jepte fund nje pushteti abuziv ne tere drejtimet! Per nje hapje negociatash me BE eshte me e interesuara vete Opozita shqiptare pasi kjo eshte ne realitet nje Patronazhim nga Brukseli i pushtetit absolut te Rames.

                    1. d
                     dikush t'ja shpjegoje Rames

                     Ne politike kane rendesi sa njerez ke pas vehtes, jo sa ambasadore ke si paterica! Nga kjo : Se pari opozita ne Shqiperi eshte ajo e drejtuar nga Sali Berisha, kete e tregoi qarte 7 korriku ne Tirane. Se dyti ftesat per ne Bruksel nuk i ben Edi Rama. Se treti sikur Edi Rama te shkoje ne Bruksel me Alo Beun si opozite do ta felliqe ate dhe vehten si nje pushtet me opozita te stisura qe nuk kane as 5 njerez pas. Kjo do ti mbushte mendjen Brukselit se Rama drejton nje regjim jo nje shtet.

                     1. K
                      K N

                      @dikush... Vertet ne politike ka rendesi se sa njerez te ndjekin, por ketu nuk behet fjale per politike. Pra rendesia e Saliut eshte brenda botes se "foltores". Ti i dashur vazhdon me fallsifikimin e 7 korrikut. Sipas teje Saliu tregoi se ai eshte udheheqes i opozites. Ne thelb kjodeklarate e jotja flet per endren tende, por jo per mendimin tim dhe te shumices. Mendimi im eshte qe Saliu eshte fatkeqesi kombetare. Nga ana tjeter shtetet ne kapitalizem jane te organizuara sipas parimit "shteti i ligjit". Pra i vetmi atribut ne nje shtet kapitalist eshte respektimi i ligjit dhe rregullimi i funksionimit te shtetit sipas ligjit. Sali Berisha eshte akoma ne gjyq per emrin e partise dhe akoma nuk ka formuar parti. Pra ai nuk eshte fare opozitar, sepse nuk eshte regjistruar. Ne kete kuptim ti tregohesh "fantastik" me ilizionin se meqe Brukseli ben ftesat dhe jo Rama, ata do ftojne Saliun per hapjen e bisedimeve. Me kete ti dukesh qe je vertet nje "leshko". E vetmja rruge qe Saliu te mbrije ne Bruksel si pjesetar i delegacionit eshte rruga ligjore dhe jo rruga e rrumpalles. me fal qe po te them se nda "dikushi" ti dukesh qe je askushi. Ti i perket rrumpalles dhe nuk ke haber se cdo te thote shtet dhe te respektosh ligjet. Me ke flas une!!!!!????

                      1. m
                       miqesisht

                       K.N. ti po flet me vehten! Opoziten e percaktojne opozitaret jo Pushtetaret, Kaq eshte kjo histori pa u detyruar zotrote te besh monolog me vehten.

                      2. B
                       Brendon

                       Posting komentet o Mero ziu. Do te vi dita dhe ty qe te kerkosh azil politik. Boll i helmove njerezit

                       Lini një Përgjigje