A ishte boshatisja e stadiumit revoltë ndaj Berishës? 

16 Prill 2023, 19:06Editorial Mero Baze

Për të qenë të sinqertë me pjesëmarrjen në mitingun hapës të “Foltores” ka dy shifra. Janë shifrat e pjesëmarrësve kur foli Belindi dhe shifrat kur foli Berisha. 

Kur foli Belindi stadiumi kishte rreth 5 mijë vetë, dhe i përafrohej numrit të njerëzve që morën pjesë në Kuvendin themelues të Foltores në Dhjetor 2021. 

Por kur foli Sali Berisha, stadiumi jo vetëm që u boshatis, por dhe ata që ishin në shkallët e tij dukeshin si njerëz rastësorë, që as duartrokisnin dhe as ndiqnin fjalimin e tij. Ata nuk ishin gjithsej as 400 vetë, së paku dhjetë herë më pak se sa kur foli Këlliçi, dhe ishin njerëz të mbetur në stadium, apo të harruar nga ata që i kishin sjellë. 

Këto janë dy realitete që duhen pranuar, pasi janë të faktuara me video dhe foto. 

Ajo që duhet diskutuar, është nëse braktisja e Berishës është një revoltë e brendshme në Foltore kundër tij, apo është një inskenim i disa grupeve që janë brenda Foltores, por nuk e duan Berishën.

Nëse jemi në kushtet që brenda Foltores është pjekur mendimi se Berisha është pengesë për të ardhmen e tyre dhe atij i duhen dhënë një leksion publik si ai që ju dha, ky është një hap i rëndësishëm politik dhe një premisë që PD të bashkohet në të ardhmen pa Berishën duke u rikthyer si forcë kryesore në jetën politike të vendit.

Aq më mirë nëse në këtë pikë kanë ndikuar dhe deklaratat shpartalluese të të dërguarit amerikan për Ballkanin perëndimor Gabriel Escobar që e cilësoi Berishën si “e shkuara”, një ditë para çeljes së fushatës elektorale.

Pra do të ishte një lajm shumë i mirë që braktisja e Berishës të ishte një akt instiktiv i njerëzve të thirrur për hapjen e fushatës, për t'i treguar atij se ata nuk janë ushtarë të tij, por janë thjesht opozitarë që duan të fitojnë.

Opsioni i dytë, që ka më shumë gjasa se i pari, është që e gjitha të ketë qenë një regji e orkestruar brenda Foltores kundër Berishës, kryesisht nga mbështetësit të Këlliçit dhe Metës, të cilët në një farë mënyre duan t'i tregojnë vendin Berishës.

Dhe përmes një gjesti shumë simbolik, ata arritën t'i tregojnë se mund të ndodhë që kur flet Belindi dhe Meta të ketë disa herë më shumë njerëz se sa kur flet Berisha.

Sido që të jetë, duket qartë se braktisja e Berishës ka ngritur në qiell nervozizmin e mbështetësve të tij dhe Foltores në tërësi, që tani po kërcënojnë çdo kënd që postojnë fotot apo videon bosh të stadiumit. Madje mua më dukej, sikur më kishin harruar prej vitesh, por dje vërshuan me kërcënime.

Me sa duket nuk ishin përgatitur të vinte kaq shpejt kjo ditë. Dhe nuk është se ua bëri Edi Rama. Ose e kanë bërë vetë duke braktisur Berishën, ose të tjerët që Berisha u pengon të ardhmen i dhanë një sinjal. Sido që të jetë, braktisja ka ardhur nga brenda Foltores. Madje as Lulzim Basha nuk ka gisht.

 

 

28 Komente

 1. c
  ce

  merak i madh me ngeli qe nuk doli klevis krrici i faros te bente performancen e tij rreth pistes se stadiumit duke imituar Gjergj Elez Aline hipur mbi kale me shpate ne dore. Flitej se ne hapje te mitingut pak para se Belo gernetaxhiu i grupit te Remzi Leles te hynte ne stadium me autobuzin 'falas' nje fiasko e vertete do shfaqej triumfator si gladiator perqark pistes Klevis krrici i faro pace pilafit me kollaro me 2 gishta lart hipur mbi furgonin e policise duke bere garipin para shpellareve te Astirit dhe lristave te haremit te Jales.

  1. u
   ufff

   Eshte e qarte fare. Mesazh i kellicit per salen, mqs e e ofendoi terthorazi disa dite me pare qe i tha je ezmer nga natyra. Kellici i dergoi mesazh, qe ata pak mbeshtetes qe te vijn ne turma e mbledhje, i ke prej meje..

   1. K
    Koment

    Kurre me mbrapa. Vetem perpara me Edver Hoxhen.

   2. F
    Flutura

    Sa te jesh ti ne kembe Saliu nuk do mund te ngrej dot koken me. Bravo per karakterin tend!

    1. A
     Aulona Cici

     Eh te pshurrsha trute ty dhe krejt bythecave te Edvuçiqit mi Flutura.Ta qifte pidhin Albin Kurti.

    2. N
     Numerimi mbrapsht

     Pjesa injorante e shoqerise shqiptare kerkon gjithmone nje lider kokderr edhe pse cope muti, halabak, sharlatan, injorant, kurve te grekerve apo serbeve, antishqiptar dhe hajdut. Nga ky fenomen tipik shqiptar triumfuan ne histori elemente si Haxhi Qamili, Marka gjoni, Spiro Milo, Esad Toptani, Sali Berisha. Problemi per keta copa muti lideresh te barkut te mizerjes, fillon kur ju bien breket. Turmat injorante dhe duart e erreta antishqiptare qe i mbeshtesin, nuk i duan me. Nuk duan lidere te pjerdhur, gerdalla, rrakitike, pordhace dhe lavire qe ju shurrojne ne goje te gjithe. Dhe i braktisin. Pastaj vjen plumbi, litari apo huri ne bythe per kete soj prijesish te llumit. Ata qe me shume duan ti dhunojne, poshterojne, masakrojne, sodomizojne publikisht tashme qe jane gerdalla, jane soji i ri i liderve te paskrupullt qe kane mbjelle me kulturen e tyre, qe kerkojne te markojne territorin dhe te fusin ne dore turmen e injorances. Per kete duhet te jene te pameshirshem, te paskrupullt dhe sa me shume makaber me gomaret e vjeter gerdalla qe kane rene nga berihai. Me braktisjen e Sali bajges, izolimin, zhvatjen gjigante ekonomike me miljardat familjare qe e kane detyruar ti hedhe per te mbajtur tokn e xanun, rrenimin e PDse, drune qe i dhane ne mes te Tiranes perballe "trimave" te tij, nderzimin e hasmeve dhe prangave, poshterimin e perditshem perballe turmes injorante qe ka filluar ta braktise, Sali Berishen nuk po e cojne me drejt burgut, por drejt shembullit dhe fundit te Elvis Martinajt, vdekja makaber e te cilit ishte nje mesazh i qarte per Sali Berishen dhe cdo pith motre qe i merr koka ere dhe ve bythen, zorren dhe terbimin e tij mbi Shqiperine.

     1. T
      Tirana

      As njera, as tjetra. PD-se, me kellic, pa kellic, thjesht i mbaroi misioni.

      1. k
       kaçi

       Mero ndoshta ty te duhet per te bere editorialin e dites kjo partiçke:Per mua ajo duhet te dale e jashteligjeshme sepse bemat e saj jane me te medha se partia e punes ne monizem.E djathta duhet te krijoje nje alternative bindese me intelektuale te shquar qe nuk i mungojne dhe te behet alternative per drejtimin e vendit!Kjo eshte e vetmja rruge pasi po hoqe Berishen dhe vure Enkeled Alibeajn eshte njellos si ajo shprehja e kahereshme ;Hiqja Lenes e veja Prenes. Ata jane te gjithe ose injorant me shkolle plepash e diploma false,hajdute e pjesmarres ne vrasje.Te gjithe po ti vesh re ecin si Luizi Vip me kembe te hapura dhe me themra,karakteristike kjo e fshatareve te lodhur!

       1. D
        Dakord

        Kaçi, me fal qe me erdhi shume per te qeshur me komentin tend se ne fakt eshte koment serioz, por fjalia e fundit me meku me lot hahahaha

       2. N
        Non grata mbeturine komuniste

        Nje pjese e mire shkoje per te degjuar kenget mbas mbarimit te kenges nuk kishte me interes çfare do degjonin nje non grate qe perserite te njejtat genjeshtra tre here ne dite per 32 vjet . Ndersa ata 200 qe qendruan ishin te detyruar se do ktheheshin ne katunde me autobus nese largohesihin ngeleshin rrugeve te Tiranes. Non grata eshte i semure psiqik nga pas i vinte nje tjeter i semure ,alkolik ,spiune ,vrases qe frika e burgut e ka bere qe ( te keput ne mes i bie me te fortit bene thirrje per spata lopata kosore) e te tjera idiotizma eshte turpe te meresh me te tille mbetje mbeturine komuniste .

        1. B
         Binak Alia

         Te vjen per te vjelle nga shkrimi i Mero mjeranit dhe komentuesve mjerane.

         1. B
          Binakut

          Cfare tha Mero qe nuk eshte e vertete?!

         2. A
          Aliu

          Mero djali, me realist se sot CDO gje nuk manipulohet , fotot jane sheshit ,shifrat nuk manipulohen ,deri dje thurje lavde ,Jo deri ne neveri ,nuk te shkon....... ...

          1. A
           Ali baba Qyteza

           Ju PS-ja serbe jeni si puna e mizave te bytha e kalit. Mos më keqkuptoni sepse nuk jeni as mizat dhe as kali por ajo lënda te bytha e tij. Por qe nejse keto qe thashe une jane te koklavitura dhe plot Kontradikta edhe per mendjet me gjeniale te kesaj toke, nuk jane per ju qe e mbani koken tere diten tek bytha e Rames.

           1. R
            Robin Hood

            Ali Baba fiks e paske vene emrin po 40 hajdutet ku i ke apo i ka akoma te punesuar Berisha me Meten dhe te kane lene vetem. Nese PS eshte serbe (as nuk e kundershtoj as nuk e miratoj por te bej vetem nje pyetje) atehere cfare mund te thuash per PD-ne me ne krye Berishovicin qe i vuri flaken Shqiperise ne 97, dhe u perpoq te veje veriun kunder jugut per interesa qe e kam veshtire ta besoj qe do i benin nder nje shqiptari, pasi iu voli parate shqiptareve (qe injoranca dhe kulti i individit i beri te besojne nje antishqiptar si Berisha pa i vene gishtin kokes dhe te mendojne me mire), eshte i pari qe shkeli te drejtat e medias, qe rrahu sakatoi e vrau kedo qe nuk i vinte pas avazit, qe shiti pothuaj cdo prone shteterore aka prone e shqiptareve te thjeshte kompanive te huaja qe i sollen vetem humbje industrise dhe ekonomise shqiptare, qe beri Gerdecin, Janarin e famshem me 4 viktimat e Bulevardit, drejtesine e plepave. Cfare i bie te jete ky?! Hero??!!!!!. Shko gjej hajdutet tani dhe perpiqu ti ngjash pak me shume Robin Hood-it merrja pasurine te pasurve qe nuk e meritojne se nuk kane punuar asnje dite si lloji i Metes, Ahmetaj, Gjushit dhe sidomos Berishes dhe kerricave te tij dhe gjithe llojit te tyre majtas e djathjas dhe boll lejove te te shpelajne trute pseudo-demokratet qe vetem demokrate nuk jane se kane nje histori te gjate spiunimi e sherbimi ndaj PPSH-se e sigurimeve te huaja

           2. U
            UNE

            Eshte kthyer ne sonambul, ecen ne endra, bisedon me vetveten, eshte i vdekur i pakallur. Bravo Edi, ku e katandise shtrigun nga Vicidoli. Nuk ngopem se ferkuar barkun !!!! Keshtu te pafsha, o Zot !!!

            1. S
             Sara

             Me në fund e kuptuan që Berisha është pengesa kryesore dhe i dhanë sinjal që të tërhiqet. Eshte në dorën e Berishës sa do ta kuptojë e si do të reagojë.

             1. S
              Shqiperia pertej qymezit 'Made in Rama'

              Shqiptaret duhet te votojne kandidatet e opozites per ne Bashki perkunder atyre Gallosheve te grisura qe ka nxjerre para tyre nga ana tjeter Pushteti Rama qe kane nga 8 vite e me shume neper zyra ku kane zene Myk. (rekordin e mba njefare Topciu qe synon mandatin e 7-te!) Askund ne bote nuk revoltohet me opoziten, edhe kur kane qeverisje perfekte e jo me te enderrosh si ky Baze revolte ndaj opozites kur kjo qeverisje Rama si ne nivel qendror si ne nivel lokal eshte Qelbur.

              1. T
               Tosku

               Ketu si ka mbaruar misioni Partise sePunes(Socialiste) dhe i mbaroi PD! Keni te drejte, se Shwiperia komandohet nga ish sigurimsat, qe ne vitet e para nuk u hyri gjemb ne kembe, per vuajtet qe i shkaktuan popullit shqiptar.

               1. T
                Tosku

                Ketu si ka mbaruar misioni Partise sePunes(Socialiste) dhe i mbaroi PD! Keni te drejte, se Shwiperia komandohet nga ish sigurimsat, qe ne vitet e para nuk u hyri gjemb ne kembe, per vuajtet qe i shkaktuan popullit shqiptar.

                1. N
                 Nuk ishte bosh

                 Shqiptaret. Memorje e shkurter. Popullsia. Skllever sherbetor te nje individi.Nuk reformohen! Kete e tregon shembulli i spektatoreve qe i shkojne mbrapa Berishes njeriut qe shkatroi Shqiperine ne 1997! Berishen super milionerin i shpallur non grada nga amerikanet. Ata qe e sollen ne pushtet, ish komunistin 25 vjet me teser partie! Cfare doni me ? Jane fakte qe thashe me siper! Njerez sherbetor skllever te individit! Hajdute vjedhes vrases (1997)

                 1. N
                  Noci

                  Me siguri ky eshte komplot i Sorosit dhe Gonigalit qe ja boshatisen stadiumin ker foli "legjenda" i atyre qe vazhdojnë t'i shkojne prapa

                  1. F
                   FUTJA KOT FRROK

                   o mero po pse merresh me gjera kote po cfar do me ky pushtet qe e mbron ti cdo gje ka pasur per 4 vjet rresht se ja la luli asgje se ka penguar per te bere gjera te mira po ky popull po ja dha prap voten pushtetit atehere un jam dakort me nenin 55 per ket popull se eshte mesuar me shpifje si puna jote dikur ishe me berishen sot me edin nga te fryjn era po burri per burrni dallon nga grate stka mbet pik burrnijet je vetem bur

                   1. T
                    Tironc

                    keta te rithemelimit dhe partis se ilir mutajt kot kanditojne pasi nuk do marrin dot as 10% te votave per Tiranen dhe gjithe Shqiperise

                    1. T
                     Tironc

                     keta te rithemelimit dhe partis se ilir mutajt kot kanditojne pasi nuk do marrin dot as 10% te votave per Tiranen dhe gjithe Shqiperise

                     1. A
                      Ashtu Kot

                      Shifrat nuk mund te ndryshohen! Ato jane ato qe jane ,por interesante eshte se cfshihet mbas ketyre shifrave. Nga 25.000 njerez qe priste PD ne stadium dhe qe u kish prere biletat per "ndeshjen epokale" me "Kallamin e Gjate", u paraqiten vetem 5000. I vetmi spjegim per kete eshte se Sali Berisha i ben llogarite me PD e kohes se Ramiz Alise. Nga ajo kohe e deri me sote, PD ka mbetur vetem nje e pesta. Pese mije vete u paraqiten ne "ndeshje", dhe kjo eshte forca reale e ideve kunder komunizmit te "shpikur" te Sali Berishes. Pra kater te pestat jane zhgenjyer me pritshmerine, sidomos me armiqesine e Sali Berishes me Ameriken. Eshte gati aksiome qe nuk do vertetim se ne se je kunder Amerikes, je me Rusin. Ne se je kunder Amerikes, nuk je per demokracine. Pra kater te pestat e PD me ne fund e kuptuan se Saliu i ka genjyer, sepse si ish komunist i rregjur, mashtrimin e ka ne gjak. Fakti qe ne momentin qe foli Sali Berisha edhe keta pese mije mbeten 500, qe eshte nje tregues i qarte se ata kane kuptuar edhe te verteten e madhe se Sali Berisha nuk mendon per idealet, por per vehten e tij dhe hallin qe e ka zene. Pra keta 4500 qe akoma kane besim te idealet, me ne fund kane kuptuar se Sali Berisha eshte thjeshte nje "llogaritar" i parave te veta. Spjegimi im eshte se PD lindi si nje shprese per demokraci dhe si nje revolte kunder komunizmit. Vetem 25 perqin e ketyre iluzionisteve, vazhdojne te mendojne se PD eshte akoma simbol i demokracise dhe vetem 500 prej tyre( qe i bie nje e qinta), mendojne se Sali Berisha eshte simbol i PD. 99 perqint e tyre mendojne se jane te mashtruar dhe mendojne se Sali Berisha eshte mashtruesi me i math qe ka pare ky komb. Ne thelb une mendoj se keta 500 vete qe qendruan dhe degjuan Sali Berishen, nuk kane lidhje fare me PD. Ata ne nje fare menyre paguhen nga Saliu direkt apo nepermjet "bisnesit" te familjes. Fatkeqesish mendoj se Shqiperise i mungon e djathta reale. PD ishte levizje dhe normalisht ajo u shperbe dhe Alibeja eshte vertet i djathte por ne shqiptaret aty ndahemi se duket sikur ai eshte perfaqesues i Ballit. Ky eshte gabim, por gabimi me i math ishte doreheja e Bashes. Kjo e con problemin ne zanafille dhe ne kete kontekst Sali Berisha eshte pengesa me e madhe per rinovimin e PD, rrjedhimisht te konsolidimit te demokracise reale....

                      1. D
                       Deda

                       Mbaroi misioni i berishës që për mendimin tim ishte:të shpëtonte bllokmenët nga linçimi popullit.tu hiqte pushtetin“POLITIK”dhe tu jepte atë ekomik.se nuk ka arsye tjetër që në 3-4miljon shqiptarë që ishin në vitet 90 u zgjodh për të rrëzuar sistemin më të egër komunist në europë një komunist për më tepër dhe i egër.

                       1. E
                        Era

                        Ju iknin autobuzet katunarve! Ai Bellici e zgjati shume!

                        Lini një Përgjigje