Unifikimi i frontit anti-amerikan në opozitë 

6 Prill 2023, 20:46Editorial Mero Baze

Duke nisur fushatën elektorale me sulme kundër SHBA, të cilat po i japin identitetin politik fushatës së opozitës, Berisha duket se ka arritur një fitore. I ka detyruar të heshtin gjithë partnerët e tij në koalicion, madje dhe partitë e tjera opozitare të afërta me të.

Përveç angazhimet të “qenve sulmues” që ka brenda grupimit të tij, të cilët u angazhuan kundër ambasadores së SHBA, asnjë partner brenda koalicionit, por dhe jashtë tij, nuk ka dalë me ndonjë qëndrim kundër Berishës. Vetëm Evi Kokalari, ish- frymëzuesja e platformës së tij konservatore me të cilën tentoi të gënjejë demokratët pas krizës me Lulzim Bashën, është distancuar duke paralajmëruar gjëmën që po i bën PD-së. Të tjerët duket se kanë zgjedhur ta pranojnë në heshtje betejën e tij kundër SHBA.

Parteri i tij kryesor Ilir Meta, natyrisht që ndjehet i kënaqur nga sulmi për shumë arsye. Kryesore është që vet ka qenë pararojë e sulmeve kundër SHBA në zgjedhjet e prillit 2021, duke mbajtur peshën kryesore të sulmeve kundër SHBA, madje duke shprehur dhe “gatishmërinë ta vrisnin në Malin me Gropa. 

Kështu që sulmet e Berishës dhe rreshtimi i partisë së tij kundër SHBA e vë në pozita më lehtësuese. Përveçse është i kënaqur që Berisha po bën punën e tij, është po ashtu i kënaqur që brenda aleancës së tyre nuk ka kundërshti për këtë sulm.

Interesante është se asnjë prej kandidatëve të Berishës, po ashtu nuk ka shprehur as rezervën më të vogël për sulmet ndaj ambasadores. D.m.th ata i konsiderojnë të vërteta “akuzat” e Berishës që ambasadorja amerikane ka prona dhe pasuri në Shqipëri, dhuruar nga Edi Rama. 

Dhe kur them kandidatët, nuk kam parasysh atë të Hasit, Kuçoves apo Fushë Arrëzit, por atë të Tiranës, Shkodrës, Durrësit dhe Elbasanit, që janë qytete kryesore dhe që pretendojnë të jenë pjesë e drejtuesve të partisë së Berishës dhe në të ardhmen.

D.m.th në biografinë e Këlliçit, Carës, Boçit apo Spahisë, do mbetet që ishin kandidatë të një fushate anti-amerikane në Shqipëri dhe ata ishin dakord me të.

Të heshtur janë dhe partitë aleate të Berishës jashtë koalicionit si republikanët e Mediut apo partia e Agron Dukës, apo parti të tjera të vogla opozitare që janë deklaruar se do mbështesin kandidatët e Berishës.

Dhe ata nuk ndjehen të shqetësuar që Berisha përmes kësaj fushate do të ndajë llogaritë mes atyre që duan të jenë aleatë me SHBA dhe atyre që duhet të jenë aleatë me të.

Në këtë aspekt, ai ja ka arritur të mbajë të bashkuar gjithë çetën e tij opozitare kundër SHBA. Natyrisht kjo nuk e ndihmon për të fituar, por e ndihmon për t’u dukur i pari i asaj çete. Dhe ky është objektivi i tij real. Të gjithë luftojnë të fitojnë ndonjë bashki, ai lufton të mos ketë opozitë tjetër veç atij.

20 Komente

 1. L
  L.Xh

  Çeta e hajdutëve, kriminelëve, grabitësve dhe tradhëtarëve të popullit Shqiptar, me në krye shokun Sali Berisha, pasardhës besnik i shokut Enver Hoxha, dhe shokut Ilir Metaj, si zëvendës i shokut Sulo Gradeci në krye orkestrës se ndyrë kriminale që drejtësia nuk vepron, por i fërkon dhe i lëpin.

  1. k
   koment

   O njerez te mire. Mos e ngaterroni kekun me byrekun. Nuk mund te jete PD antiamerikane se e thote Edvin Rama. Dhe as nje ambasadore e perfolur per korrupsion aktiv. Kjo Ambasadore ne vend t'i beje temena Edvin Meckonigalit le te lobonte fort ne qeverine e saj qe shqiptareve te pervuajtur pas 45 viteve internim dhe pas 30 viteve mjerim t'ju hiqeshin vizat perfundimisht me Ameriken. Populli me pro amerikan ne bote!!!!!!!. Le te mos behemi pre e nje politike te felliqur te nje sharlatani qe qeveris prej 10 viteve dhe nuk ka te ngopur. Premtoi shendetesi falas dhe tani thote paguaj. Paguaj po do te shkosh shpejt ne spital. A e meritonim kete si popull? Cfare e pengoi kete zuzar te gjente gjuhen e bashkepunimit me opoziten dhe te miratonte ate platforme ligjore qe do e conte vendin drejt prosperitetit. Cfare e pengoi ta bente arsimin si Finlanda? Cfare e pengoi ta bente shendetesine si Suedia? Cfare e pengoi te zhvillonte nje klime te favorshme per biznesin e vogel? Cfare e pengoi te ngihej transporti hekurudhor? etj etj. Lakmia, babezia, idiotesia, ligesia, injoranca, kokaina

   1. P
    Pendthymi shqiptar qe do me u bo finlandez

    Hajt ma rruj o komentaxhi. Ça e pengoi Salën të mos të mos i kultivonte firmat piramidale, të mos i jepte paret e bankës kombëtare Arsidit, të mos shkatërronte e vidhte me privatizime ekonominë kombëtare? Ça e pengoi Ilir Metaj këkëtulin të mos ta niste e soste qeverisjen me vjedhje me stil kongolez? Kujto Salë veremin, Ilir kokëtul llupësin para se të shprehësh pretendime finlandeze o pendthym!

    1. D
     Dauti

     Nuk I heq visat se ka antiamerikan si puna jote qe ju ka dhjer saliu ne goje qe femije.

     1. x
      xheJ. eN. Bi.

      O koment i trapit.. Më duket se nuk je zgjuar akoma nga gjumi letargjik që të ka vënë Dr.Adhamudh Bërisha. Po pse mo për kaq budallenj i njeh ti amerikanët ? Të të rrojë koka ,se truri të ka vdekur. Ashtu si e katandisi Shqipërinë Dr.Adhamudhido 50 vjet që të vijë në isla dhe pasi të ketë ngordhur.

     2. k
      k

      Fati i pa shpresuar i kombit është fakti se këta degjenerata non grata, nga euforizmi i pandëshkushmërishë po i shesin karshillik SHBAsë dhe aty do e gjejnë belanë e merituar që duhet ta kishim marrë nga populli i nënshtruar shqiptar i nënshtruar nga hallet e jetës dhe varfërise. Kush shkon pas non gratës së korruptuar,është me të meta mendore ose nënshtrime psikologjike ndaj mafjes dhe dhunës banditeske . Rroftë ambasadorja si e vetmja shpresë për shpëtimin e kombit nga e keqja e non gratave.

     3. T
      Time traveler

      Kot nuk thot populli ... Kur i vjen ngordhja QENIT, shkon e përmjer ne dere te xhamise ... Edhe Saliu nuk e ka te gjate, prisni kur te degjoni shume shpejt se vdiq nga damllaja, njesoj si doktor Adhamudhi.

      1. P
       Populli

       Ne vitin 1990, kur u urdherua krijimi i PD-se, shume u genjyen nga "amerikanizmi" i Berishes. Madje ambasadori Rajerson mori fature per kete. Por ajo PD, ne fryme, ne lidership, ne filozofi, ishte nje parti antiamerikane, nje sharrtim franko-rus. Elementet e genjyer u larguan ose i larguan prej PD-se vit pas viti. Ata qe kane mbetur sot, jane miltantet e lidershipit dhe frymes antiamerikane te vitit 1990.

       1. N
        Nje shok qe te do te miren

        Nuk eshte Amerika ajo qe thregon ti me perrallat e tua o ekspert I Amerikes. Amerika e tregoi veten kush eshte 2 dite perpara. I hengren bolet Trumpit se njerezit atje nuk jane si k'to delet qe te ndjekin ty o sylarush. Kot po te pyes. Pse nuk shkon per nje xjiro andej se jam i sigurt qe do te te presin me manall ne dore. Do vij dita qe k'ta qe te perdorin, do bejne sikur nuk te njohin.

        1. R
         Rezi

         Aq fanatikë jeni ndaj Berishës sa ju erren sytë e gënjeni! Ja pe surratin Trampit? Pse popull ishin ca militantë? Nqs ai do ishte i pastë, nuk bënte thirrje: do më arrestojnë. Jeni bërë si tifozat e BB. Ne s’kemi opozitë, se ai e shkatërroi. Mos të shkruaj Mero se i turreni edhe kur e dini 100%, se thotë të vërtetën. Edhe kur e dini 100% se Sali Kërma gënjen, sa herë hap gojën.

         1. E
          Emiljano

          Shoku ik e pi ilacet se qeke rende shume

         2. F
          Flutura

          Exellent! Saliu eshte si miu elektronik, qe eshte zhytur ne kenete edhe te gjithe pas tij.

          1. F
           FCB

           Te faleminderit ty dhe Kimetes Merroo...Pa ty dhe Kim -eten Sali Berisha tani do ishte askushi , ne prag pensioni kurse Lyli do i kishte kthy sumen Edit ose anasjelltas .

           1. A
            Agoni

            Sali plehu e ka gjunjëzu Shqipërinë për tridhjetë vite dhe po mos të e shpallte nongrata Amerika do të kishte vazhduar të e mbaj në gjunjë Shqipërinë edhe 10-20 apo tridhjetë vite tjera , sa të e kish lënë natyra të gjallë këtë fundërrinë.Prokurorët dhe gjykatësit qofshin aty për tu paguar kot se janë mjeran e frikacak të mjerë.

            1. B
             Bureto

             Kjo që thotë @Agoni është e vërteta. Njerëz banditë si Berisha ndjehen mirë në kënetën shqiptare. Por dhe kënetat me anë të drenazhimeve e kanaleve thahen dhe bashkë me ujin e tyre të ndenjur "thajnë" dhe bretkosat dhe reptilët që qallojnë në to. Tani, Drejtësia, "ndërmarrja" që ka mision bonifikimin e saj, duhet të intensifikojë punimet. Nuk është dhe aq Salehu, Metaj apo ca të tjerë rreziku. Siç thotë Xhejms Xhois: "S'ka më të verbër se ata që nuk duan të shikojnë!", ndaj dhe pastrimi i kënetës me ndihmën e tyre, mbetet sport i vështirë, në mos i pamundur. Kështu, Drejtësia mbetet rruga më e shkurtër dhe më e efektshmja. Tashmë, kushtet u janë krijuar, vetëm se duhet ta kuptojnë më mirë se sa derimë sot, rolin e patjetërsueshëm dhe po aq determinant të tyre.

            2. E
             Elisa-beth Spiropalikari von de Prrenjas

             Saliu takon presidente amerikanë, Vin Llapa takohet ne parking me mcConigalin. Ymeri e gjen menjehere kush eshte antiamerikan. !!! Mjafton qe ta besh shurren ne si Kimetja dhe je Pro amerikan. Rama e ben shurren ne bisht -eshte proamerikan thote Ymer Gelbaza! Hajde gjeje sa neurone ka merobazetari.

             1. s
              socialisti

              Eh si do sokellinte ky Merua yne sikur ate gjoben vertet te kripur te atij pepinos Beketo a si e ka prej 111 milion Euro ta kish ngrene ne bythe Saliu...por c'e do! Ngaqe e ka ne bythe ky i Yni, Merua i ngrate detyrohet ti bjere nga Kina e te shkruaje kodra pas bregut per fronte anti-amerikane...

              1. L
               Latif Dreqi

               Kur lexoj disa komente pro kufomave te pakallura me vjen turp qe jam pjese e kesaj shoqerie te pa pergjegjshme, te pa kujtese, te pa afte qe te mendoje me trurin e vet, por me trurin e kufomave.

               1. G
                Gjysma e se vertetes

                Ka ardhur koha te votojme kedo pervec ketye Partive qe na vjedhin per 32 vite. Ky Mero thote disa te verteta kunder Berishes, por pse nuk na thote dhe te vertetat e Rilindjes. E pra Mero eshte kthyer ne nje b… lepires te pushtetit.

                1. m
                 meshirojeni ushtarucin Mero

                 Per ta vazhduar me nje te Vertete te plote - Mero kurre nuk ka patur e as ka opinion te tijin. Ai i ziu gjithmone ka shpalosur vetem orekset e pushteteve. Dje te Saliut, tashme te Ramiut (te cilit i ka botuar edhe Kartelen e Psikopatise, natyrisht kur ishte ne preher te Saliut)

                Lini një Përgjigje