“Marshimi për Drejtësi” më shumë kundër Albinit, se kundër Hagës 

2 Prill 2023, 19:55Editorial Mero Baze

Mijëra qytetarë të Kosovës ju bashkuan thirrjes për një “Marshim për Drejtësinë”, një manifestim solidariteti me katër drejtuesit e ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që gjenden në paraburgim në Hagë, nga Gjykata Speciale.  
Edhe pse marshimi ngjan të jetë një shenjë e demonstrimit politik kundër vonesave dhe qasjes së drejtësisë ndërkombëtare ndaj katër ish drejtuesve të UÇK, në të vërtet ai u kthye në një debat politik mes qeverisë dhe mbështetësve të opozitës. 
Dhe kishte disa shenja të qarta, që demonstruesit e kishin më shumë me qeverinë se sa me drejtësinë ndërkombëtare. 
Protestuesit dukeshin më shumë të motivuar kundër qeverisë së kryeministrit Kurti për një sërë qëndrimesh të kësaj qeverie ndaj historisë së arrestimit dhe demonizimit të tyre gjatë procesit. 
Arrestimi, i cili ndodhi disa ditë para se Hashim Thaçi të nënshkruante në Uashington në prani të Presidentit Trump marrëveshjen me Serbinë, u mbulua nga një hije konspiracioni dhe akuzash të ndësjellta për tradhëti nga Albin Kurti, në atë kohë i rrëzuar nga qeveria, për të cilën fajësonte SHBA. 
Para gjatë dhe pas arrestimit, Kurti ka dëshmuar një qëndrim injorues ndaj rolit të Thaçit në UÇK, është treguar jobashkëpunues për të lehtësuar masën e arrestit në burg ndaj tij, duke dhënë dëshmi në rrugë qeveritare se Thaçi ka kontroll mbi policinë dhe ushtrinë në Kosovë dhe më pas është përpjekur pastaj normalisht të shfrytëzojë boshllëkun politik të lënë prej tyre për të fituar pushtetin në Kosovë. 
Kjo ka ndezur fillin e zemërimit kundër tij nga ata që sot janë në opozitë dhe që ai i ka akuzuar për 20 vite resht si tradhtarë të Kosovës. 
Por tani zemërimi është dyfish, pasi vetë Albin Kurti është tërhequr nga çdo parim dhe qëndrim përmes të cilit ka ardhur në pushtet duke anatemuar kundërshtarët si tradhëtarë dhe ka nënshkruar çdo gjë që i është afruar nga plani franko-gjerman, i cili është një hap para në zgjidhjen e problemit mes Kosovës dhe Serbisë, por jo një plan përfundimtar. 
Kurti i cili ka akuzuar Thaçin dhe bashkëpunëtorët e tij për çdo hap drejt dialogut, tani pasi ka marr pushtetin në boshllëkun e krijuar nga largimi i trye në Hagë, është praktikisht një certifikues i çdo dokumenti ndërkombëtar të Kosovës, duke u parë nga opozita thjesht si një mashtrues që dërgoi kundërshtarët në burg duke i akuzuar si tradhtar dhe vet mori pushtetin. 
Është kjo arsyeja që protestuesit më shumë se sa me Hagën e kishin me Albinin. 
Marshi shikohet gjerësisht si një test kundër qeverisë edhe nga pikëpamja e pjesëmarrjes. Debati mbi shifrat zhvillohej qartazi mes mbështetësve të qeverisë dhe atyre të opozitës, çka reflektonte nervozizmin e qeverisë ndaj protestës dhe sidomos ndaj madhësisë së saj.  
Nuk ka rëndësi kush kishte të drejt për shifrat, por fakti që debati zhvillohej mes figurave të njohura mbështetëse të Kurtit dhe atyre të opozitës, tregon se dhe vet opozita e shihte protestën si një manifestim kundër saj.  
Edhe pse në momentet e fundit disa zëra nga qeveria mbështetën protestën për të mos u perceptuar e gjitha si një reagim ndaj tyre, atyre që ishin në shesh, u dukej selia e qeverisë si selia e Gjykatës në Hagë. 
 
 

30 Komente

 1. ?
  ?./

  Kam kohë që nuk kam lexuar një shkrim si ky i mbushur me shpifje, gënjeshtra dhe manipulime. Mero Baze po e tejkalon çdo ditë veteveten në fushën e mashtrimeve dhe hamëndësimeve. Nuk ia vlen replika me të. Por po vërej dhe po bindem se në lëmën e shpifjeve, manipulimeve dhe gënjeshtrës Baze ka shok vetëm Berishën! Prandaj edhe janë marrë aq mirë vesh përgjatë 10 viteve të katrahurës dhe shkatërimit të shtetit shqiptar.

  1. C
   Cika

   Nuk kishte asnje shpifje ne shkrimin e Meros. Ti zoteri, fol ku ka shpifur. Perndryshe ti je shpifes.

  2. V
   Vetefundosje organizate terroriste

   Kurti Vetfundosjes eshte mashtrues ordiner tipik njeri i odave te cajit eshte si Sali Berrisha i viçidolit. Ne pergjithsi pokitikanet edhe genjejne nga pak per ndonje vote me shume po si Kurti Vetfundosjes nuk gjen ne bote ky i kalone kufijt e gjenjeshtarit ky kalone ne mithomani i semure . Seç ka nje deshire te madhe te flasi serbishte sic duket eshte nostalgjik i kohes se bashkim vllazerim nderzim e enderone nje dite bashimin me vellezerit Serbe . Bukuria ishte kur erdhi per te rrezuar Ramen mori 15 koqevare te Vetfundosjes gjeti nje kanal u rreshtuan si komunistet e Enver Hoxhes dhe tha : Shikoni ketu ky eshte korrupsioni Rama nuk ka rregulluar asgje kaq idiot eshte sa nuk mendonte qe Ramen e ka votuar mbi nje milione shqiptare .......e imagjinoni Rama ne Prishtine te mari 15 deputet te PS dhe te beje fushate ne krahinen e kosoves per te rrezuar te zgjedhurin Bibini eshte kaq i rendomte dhe i pa turpe sa e takone Ramen se ka problem pamvarsishte qe Rama bene sikur e ka harruar dhe tallet me Bibinin e koqevarise fatkeqesi per ata shqiptare qe ndihen shqiptare te drejtohen nga nje mashtrues ordinere

   1. A
    Alniku

    Saktë ????????????????????????????????

    1. K
     Kosovari Romantik

     A po munet me t’bajt n'luc Hashim spiuni, a jo? Se mas aktakuzes po doket i lodhun fizikisht e ndoshta nuk mundet. Pshtillju tesh për luci sa të mundesh. N’mujsh më i mashtrue kondomat tjerë učkurca edhe kqyr zbulo edhe naj spiun tjetër si Hashim Kadri Kaka. Jau qift ropt Albin Kurti.

    2. S
     Shote Galica

     Hahaha o kelbc, per shkak te njerzve si ti kane kullote per 20 vjet kriıminelat si Hajnshimi, Kardia, Limuci e Ramushk Haraç Radojqiqi. Kta jan kriminela, hajna e tradhtar qe kan vra shqiptar dhe nuk i duhen Kosoves. Cofshin ne Hag e kurr mos u kthefshin. Per grat e tyne mos u boni marak. S'kam me jav qkoq karin dite as nat. Uqkurcin e nones ta qifsha edhe ty.

    3. P
     Papa

     Mero kaka kryt si kar ti qifsha ropt

     1. L
      L.Xh

      Janë kunder Albinit, sepse Albini, nga Albin Kurti, u këthye në Albiniq KURTOVIQI,.. Kuptimi është i qartë. Kosovaret nuk janë budallenj. Sidomos …. VIÇAT dhe VIQAT i njohin mirë.

      1. U
       UČKaka

       Ti je pas kanë patriot. Qysh kur u bane kondom i Isa Hajnshim shpihunit?? Turp për ty. Pa jav kallxue mullarin robve tu nuk kam më e lanë. Jav more ftyren atyre farë b!tchave bre ti qifsha ren me ren. Vdekjeuqkurcave, Liri Kosovesë! Long live Albin Kurti!

      2. s
       saliu duhet te shpallet terrorist

       Kosovaret ngrihen per drejtesin nderkombetare,dhe bejne mire,kurse ne populli vdekur nuk ngrihemi per drejtesin tone qe ka vdekur duke hequr nje llalle e duke vene ca kraja e dum duma qe arrestojne ndonje arke pashku dhe per peshqit e medhenj qe kane qelbur vendin e politiken,qe jetojne ne vila me para te pa justifikuara,rrine e heshtin dhe kerkojne fakte nga usa ,se vete nuk ja mban sumcja ti kerkojne llogari per vilat dhe milionat qe ju dalin cdo dite

       1. Ti qenke i pa fytyr shiko se dote dalin ne ender Albin more qeros i ndyr

        1. U
         UÇK

         Kurti eshte tradhetar bashkpunetor i Serbise e Rusise

         1. H
          Hashim Danilloviq Hagabagla

          He a hala spaske zhdryp pi kuracit te Grande Kurtit a? Shko hyp prap në kurc dhe lajmrovë prap kur të zhdrypsh pedersko serbsko gjubre. Nonen UČKurcave liri Kosoves

          1. K
           KQ

           @Hashim Danillovic Hagabagla. Ti si serpsko gjubre i znas malo albanski. Pravis se kao albanac da 'udris' jace... Srpsko vreme je mrtav! Idi u picku materi na Karpatima i ostavi nas na miru! Na Karpatima je vase mesto, odakle ste dosli! Perkethimi: Ti je pleh serb qe di pak shqip. Hiqesh sikur je shqiptar te "godasesh" rende. Koha serbe ka vdekur me kohe! Shko ne pith te sateme ne Karpate dhe na lere ne te qete. Vendi juaj eshte ne Karpate, andej nga keni ardhur.

         2. G
          Gogo Nushi

          M'bahu NANE ti moj Shqypni, se ke djemte n'sllavo-mongoli, labo-vlleheve te Toskenise, na u prin Edvin Dushan Vuçiqi e Mero Bazoviç Daçiqi i sllavonise.

          1. Y
           Yyyyyypppppp Xhixhi

           Te qifte Labi nenen, motren dhe gruan mu ne vrime te bythes se pidhin ua ka shkerdhyer shkjau tash 100 vjet. Moterqir interneti.

          2. A
           Alfred

           Kesaj I thone s'ke c'i ben gomarit I bie samarit! Eshte faji I Albinit pse nje klan I ngushte I drejtimit te UCK ishin nxenes te zellshem te shkolles enveriste per ta marre te gjithe pushtetin, si Enveri ne '44-en?!...Cfare te mbjellesh do korresh!!!!...

           1. s
            sulmet ndaj Albinit nga strofkulla Edvinit

            "Dora qe nuk kafshohet, puthet" kjo shprehje gjen vertetesi sot ne kete shkrimin e rradhes kunder Albin Kurtit te Mero Bazes. Kush i burgosi e i mba neper qeli te Hages ato 4 ish drejtuesit e UCK? Kete Mero nuk ka goje ta thote se nuk e kafshon dot ate dore, ate pra te "Aleatit Strategjik" qe i ka prangosur ato atje ...apo ka ndonje dyshim se jane te prangosur nga Albin Kurti/ (Nuk perjashtohet mundesia qe Mero nga zelli per ti sherbyer Edi Rames ne sulmet ndaj Albinit, ta shtyje vehten te besoje edhe nje marrezi te tille). UCK ka Kartelen e Kuqe nga USA per te dale jashte politikes Kosoves. Nese as kaq gje nuk do ta kuptojne nga Merot ne Tirane e der tek Hashimet ne Hage, me keq per ta (sidomos per keta te fundit)

            1. L
             Lymi

             Dmth me i rendesishem nje artikull mbi nje cope demonstrate pa peshe se nje artikull mbi Serbine qe doli prape mbi liqen te Shkodres dhe ne Adriatik... Sh i vogel... Per te mos thene dicka tjeter me te rende...

             1. H
              Hito

              Mos harro neser te shkruash per Salehun Mero dhe tja maresh ne goje Rami babes me dyzet hajdute.Lere Albinin rehat o koke daulle se ai nuk eshte hajdut si keta tanet.

              1. t
               tetovari2

               Mero nuk ma botove komentin tim. Mos është shkak se të akuzova si dorë e zgjatur e UDB-ës Sërbe.

               1. V
                Vlora 97

                O mero, po nuk ke as takatin, as pergjegjesite e Albinit o derëzo, që i je qepur si miza pas bythes se kalit

                1. A
                 Ashtu Kot

                 Thjeshte nje shkrim rutine i Meros per nje ngjarje normale dhe shikon se sa vrere ka ne shpirtin tone. Ne kategorine e pare hyjne ata qe shajne Meron nga nena dhe baba se ka "lenduar" Albinin. Per keta mendjeshkurter une po them se jane fatkeqesia me e madhe e kombit tone, sepse nuk mendojne dhe arsyetojne, por duke prere bileten me "ate apo kete" kethehen ne "qen" langaraq qe vetem lehin. Psh njeri e quan Meron "qeros" qe eshte ofendim edhe per"qeroset' e tjere. Keta njerez te rene ne dashuri me vehtveten dhe me floket e Albinit(qe i ka si kacube) nuk arsyetojne, por thjeshte vrojtojne pamjen dhe sipas tyre rreshtojne vehten ne kete "bote te trazuar". Kjo eshte fatkeqesi kombetare qe ne gjirin tone kemi njerez empirik qe akoma nuk jane kethyer ne "qenie sociale" dhe te flasin per idete. Ne kategorine e dyte jane ata qe kane prere "bileten politike" dhe si partizane te politikes leshonje "bomba" kunder Thacit dhe udheheqesve te tjere te UCK. Keta tipa jane tipat e gjarperit qe duke u fshehur mbas gurit, sic bene gjate luftes, presin te japin "kafshimin e vdekjes" atyre qe ben luften. Keta tipa bile leshojne edhe bomba 'nukleare' kunder "aleatit tone strategjik" dhe mendojne se u erdhi rasti qe te thone se edhe bombat qe leshuan aeroplanet amerikane kunder Serbise, ne te vertete ishin "pordhet" e tyre qe leshonin mbas shkembit ku ishin te fshehur si gjarperi. Ne kategorine me te ndyre njerezore hun i quajturi Gogo Nushi qe percan shqiptarizmen ne "copeza" te vogla sipas fshatrave dhe ferrave kur fshihen spiunet e serbit dhe grekut. Sipas udhezimeve te tyre ata percajne kombin tone duke na quajtur "vlehe", "greke", "sllave" e deri sa urrejne edhe toskerine shqiptare sikur tosket i "kane qire nenen dhe fisin" ketij Gogo Mutit. Per shumicen le te them edhe une mendimin tim. Hashimi Thaci me shoke, qe bene luften, jane krenaria jone. Nuk perjashtohet mundesia qe ne lufte jane bere edhe "gabime". Nuk perjashtohet qe gabimisht te kete edhe viktima. Nuk perjashtohet fakti qe edhe Thaci te kete dhene urdhera qe ne lufte quhen "urdhera operative" dhe jo urdhera per "dashuri"....Pra nuk eshte vendi qe ne te dalim kunder "gjykimit" te Hashimit Thacit sepse lufta ka edhe "deme koleterale". Problemi me disa komentues eshte se mundohen te mbrojne Albinin pa te drejte. Albini ne asnje rast dhe ne asnje menyre nuk ka pse te "rrije indeferent" ne kete problem. Ai me kohe duhej te ishte aktivizuar per mbrojtjen e udheheqesve te UCK, ashtu sic ka bere Rama. Minimumi ai duhej te kish dhene garanci per lideret te mbroheshin ne "liri". Pra Albini mund te kritikohet me shume per ate qe nuk ka bere dhe jo per ate qe ka bere....Ne fund theksoj se Amerika eshte aleati yne strategjik dhe nuk ishte ajo qe coi Thacin ne gjyq...Bota eshte shumengjyreshe dhe ne kete valle shpesh ka ngjyra qe nuk na pelqejne. Te tere e dime se Millosheviqi vdiq ne Hage. Pra nuk eshte faji i gjyqit qe Milloshevici vdiq ne Hag. Kete e them se ka edhe politikane ne Amerike dhe bote qe nuk e duan luften. Bile ka amerikane qe nuk kane dashur qe Amerika dhe NATO te sulmonte Serbine dhe clironte Kosoven. Ata jane pacifiste dhe ashtu mendojne. Gjykimi i Thacit dhe udheheqesve te UCK, eshte pikerisht ne kete kuader. Ata qe bejne lufte vjen dita te gjykohen. Ne kete kuader te shpresojme se nuk jane bere gabime. Vecanerisht nuk ka vend per ne qe per hir te gjykimit te udheheqesve te UCK, te behemi me perendimin. Nga ana tjeter eshte turp per ata shqiptare qe nuk jane me clirimtaret por me Dick Martin. Kjo eshte edhe problemi yne qe me duket eshte shume tipik ne Kosove por edhe ketu ne Shqiperi, ku Sali Berisha mban flamurin e bashkepunimit me serbin gjate luftes....

                 1. M
                  Memli PDK

                  Hajnshim krimineli do te kalbet ne Hage. Dite e bekuar per popullin e Kosoves dhe atedheun tone, e dite e zeze per rrjetin e profitereve te luftes dhe pjelles kriminele. Uroj Denim minimal 50 vjet burgim per kete krye kriminelin Hajnshim Thaqi qe ka shkaterru nje komb te tere, denimi i tije do te ishte nje revolte drejtsie dhe shprese per kombin shqiptar. Lideri i kombit shqiptar kryeministri Albin Kurti e mposhti Milloshin, i mposhti edhe  klysht e Isa Ramushk Kadri Fatmut Hainshim Danilloviqin dhe e qlìroj Kosoven nga serbet dhe kelbcat shqiptar. Populli i Kosoves te eshte falenderues i perjetshem o Albin Mbret Kurti. Thank you, PM Kurti. You are a nightmare to your enemies: Vucic, Thaqi, Haraçdinaj, Krroqja, Bojleri dhe Kardi Gelbaza. Ngushllime per preCednikun Hajnshim uqkurci qe do te kalbet ne Hage.

                 2. S
                  Shqipe

                  Sipas një sondazhi, 83% e shqipeve duan që ta lëshojnë Shqipërinë. Po të mund të fliste Bruce Lee, besoj që do të thoshte diçka si "bëhu më shumë si guri shoku im, se uji më ka vra". Po të mund të fliste ndonjë "tradhtar" sipas kritereve të Hashim Thaçit, s'besoj që do të thoshte "bëhu si Hashim Thaçi".

                  1. A
                   Arjan

                   O MERO BAJGA HASHIMI. I KISH HYPUR KALIT MBRAPSHT DHE GJETI ATE QE KERKOJ.EDHE TI O RRUGAC ANALIST NUK TE VRET NDERGJEGJA SE CFARE JE DUKE BERE.VETEM SHPIF DHE MASHTRON NE EMER TE KUJT .A MBAN PERGJEGJESI TI O PLEHRE PËR SHERBIMET QE KE KRYER DUKE MBESHTETUR KRIMNELIN SALI RAME BERISHA .DHE TANI DUKE MBESHTETUR ME TE PADREJTE KRYEMINISTRIN RAMA .MERO BAJGA QENDRO LARG BATON HAXHIUT SE PO TALLET PAQ ME TY.

                   1. I
                    Ina

                    O balo te hengert tenja te keqen e ke brenda , eshte shprehje popullore dhe i pershtatet tamam Albinit , asnjehere s'me ka pelqyer ky njeri , me duket tinzar ..

                    1. V
                     Vuco Pasha dhe fansi i tij Ram jevgu

                     Ashtu si ti Ina mendojme unanimisht edhe neve ne tavolinen e Open Ballkan...

                     1. B
                      Bukurije Krasniqi

                      Ina te qifte Albini ne vrime te bythes se pidhin ta kane shkerdhyer e bere si lazanje te shtypur. Prostitute semaforash.

                     2. P
                      Per komentuesin me pseudo te ndryshme

                      Te gjitha mesazhet jane shkruar nga e njejta dore vetem ka ndryshim pseudo dhe ky eshte nje alabak analfabet malok komunist i vetefundosjes

                      Lini një Përgjigje